Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

 

Επίσης κάνει το συνάλαγμα μόνη της χωρίς επιπλέον χρεώσεις, και δεν αφήνει κάποιον τρίτο (πχ τράπεζα, paypal) να το κάνει

 

Δεν ισχύει αυτο που λες. Οσες φορές χρησιμοποίησα amex (alpha bank) για αγορες σε άλλο νόμισμα (δολάρια, λίρες) πάντα η ισοτιμία ήταν χειρότερη απο τη διατραπεζική. Αυτο σημαίνει ότι η alpha βάζει καπέλο, δεν είναι χωρίς χρέωση η μετατροπή, όπως λες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτο που λες. Οσες φορές χρησιμοποίησα amex (alpha bank) για αγορες σε άλλο νόμισμα (δολάρια, λίρες) πάντα η ισοτιμία ήταν χειρότερη απο τη διατραπεζική. Αυτο σημαίνει ότι η alpha βάζει καπέλο, δεν είναι χωρίς χρέωση η μετατροπή, όπως λες

 

Δεν έχει τύχει τώρα τελευταία να το τσεκάρω.

Αν κάνω κάποια συναλλαγή θα το δω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω αίτηση στην eurobank για πιστωτική και στην αίτηση online βγάζει να συμπληρώσω 2 εισοδήματα..ένα προσωπικό και ένα οικογενειακό..στο οικογενειακό τι βάζω?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω αίτηση στην eurobank για πιστωτική και στην αίτηση online βγάζει να συμπληρώσω 2 εισοδήματα..ένα προσωπικό και ένα οικογενειακό..στο οικογενειακό τι βάζω?

Του παππού και της γιαγιάς , πέρα από την πλάκα αν έχεις γυναίκα με εισοδήματα βάζεις αυτά

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Παντελώς άσχετο με τη συζήτηση που έχουμε εδώ το συγκεκριμένο δημοσίευμα. Καταρχήν δεν αφορά οικιακούς πελάτες αλλά εταιρικούς το παραπάνω δημοσίευμα

 

είχε προσελκύσει εταιρικούς πελάτες με προσφορές για ευνοϊκές ισοτιμίες, πριν αυξήσει τελικά τις τιμές χωρίς προειοδοποίηση.

 

Τα τελευταία χρόνια όσες συναλλαγές έκανα με amex alpha bank όλες είχαν καπέλο(ποσοστό επί της διατραπεζικής ισοτιμίας) συναλλάγματος.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άσχετο με τη συζήτηση που έχουμε εδώ το συγκεκριμένο δημοσίευμα. Καταρχήν δεν αφορά οικιακούς πελάτες αλλά εταιρικούς το παραπάνω δημοσίευμα

 

είχε προσελκύσει εταιρικούς πελάτες με προσφορές για ευνοϊκές ισοτιμίες, πριν αυξήσει τελικά τις τιμές χωρίς προειοδοποίηση.

 

Τα τελευταία χρόνια όσες συναλλαγές έκανα με amex alpha bank όλες είχαν καπέλο(ποσοστό επί της διατραπεζικής ισοτιμίας) συναλλάγματος.

 

Ξέρω ανάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η Enter της Alpha δεν συμμετέχει σε κανένα πρόγραμμμα ;

 

Νόμιζα ότι ήταν enter bonus κι αυτή κανονικά. Ήμουν σίγουρος ότι αυτή που είχα ήταν. Θυμάμαι και το logo bonus πάνω στην κάρτα...

 

Το κατήργησαν και το παρέχουν μόνο μέσω της ΑΜΕΧ ή αρχίζω να ξεχνάω ;

 

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ.

 

Η Enter Bonus American Expres μέχρι πολύ πρόσφατα υπήρχε ως μοναδική χρεωστική κάρτα με συμμετοχή στο πρόγραμμα Bonus,με ετήσια συνδρομή 10€ ( εκτός αν είχε εκδοθεί σε περίοδο κάποιας προσφοράς,μαζί με προθεσμιακή Bonus κλπ) , πλέον υπάρχουν ως (πολύ) νέα προϊόντα και οι κάρτες Enter Bonus Visa και Enter Bonus Mastercard με ετήσια συνδρομή 12€

 

Έχω παρατηρήσει ότι μετά και την ανανέωση του site της alpha bank πλέον στους όρους στις πιστωτικές κάρτες που έχουν δεν αναφέρεται κάπου ότι "η κάρτα προσφέρεται χωρίς συνδρομή αν γίνουν συναλλαγές 2500 ευρώ μέσα στο έτος". Τουλάχιστον σε 2-3 πιστωτικές που έχω και κοίταξα πλέον δεν το γράφει στο παράρτημα εκεί που αναφερονταν στην ετήσια συνδρομή όπως παλιά. Ελπίζω να μην γίνει κάποια τέτοια αλλαγή.

 

Όλες οι κάρτες που εκδόθηκαν όσο υπήρχε η προσφορά με την ένειξη "η κάρτα προσφέρεται χωρίς συνδρομή αν γίνουν συναλλαγές 2500 ευρώ μέσα στο έτος" διατηρούν την ίδια προσφορά.

 

Περίεργο σχετικά με τα σχόλια για παραπάνω χρέωση σε συναλλαγές σε ξένο νόμισμα με κάρτες Amex.Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου σε συναλλαγές με κάρτες Amex δεν εφαρμόστηκε καμιά παραπάνω επιβάρυνση σε σχέση με τα απλά δίκτυα VISA και Mastercard.Μήπως αφορούσε χρεωστικές κάρτες κυρίως και ποσά που ήταν σε έγκριση και όχι ακόμα σε χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

 

Περίεργο σχετικά με τα σχόλια για παραπάνω χρέωση σε συναλλαγές σε ξένο νόμισμα με κάρτες Amex.Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου σε συναλλαγές με κάρτες Amex δεν εφαρμόστηκε καμιά παραπάνω επιβάρυνση σε σχέση με τα απλά δίκτυα VISA και Mastercard.Μήπως αφορούσε χρεωστικές κάρτες κυρίως και ποσά που ήταν σε έγκριση και όχι ακόμα σε χρέωση?

Την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ έξω για χρήση με ξένο νόμισμα;; Γιατί με πιστωτική amex της alpha με χρέωσε πολύ παραπάνω ποσά από την ισοτιμία το Μάιο στον Λονδίνο. Με χρήση amex στο ξενοδοχείο και πληρωμή σε λίρες αφήνοντας τη κάρτα να κάνει τη μετατροπή μου έφαγε σχεδόν 15€ παραπάνω από την αντίστοιχη ισοτιμία που έκανε η mastercard. Αmex μετατροπή με 1,175/λίρα ενώ mastercard 1,145€/λίρα και η visa 1,16€/λίρα. Από τότε, ποτέ πια amex σε ξένο νόμισμα

 

Αν μιλάς για τις συγκεκριμένες χρεώσεις είναι από λογαριασμό του Ιουνίου με χρήση και των τριών καρτών σε ταξίδι στο Λονδίνο και οι τρεις πιστωτικές κάρτες της alpha bank. Αλλά γενικά και με χρήση σε άλλες χώρες παλιότερα η amex κλέβει πολύ στην ισοτιμία με τη mastercard να είναι σχεδόν στη πραγματική ισοτιμία. Και αυτό το εχω παρατηρήσει και στο paypal που η visa τρώει πάντα κάτι παραπάνω από τη mastercard.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο σχετικά με τα σχόλια για παραπάνω χρέωση σε συναλλαγές σε ξένο νόμισμα με κάρτες Amex.Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου σε συναλλαγές με κάρτες Amex δεν εφαρμόστηκε καμιά παραπάνω επιβάρυνση σε σχέση με τα απλά δίκτυα VISA και Mastercard.Μήπως αφορούσε χρεωστικές κάρτες κυρίως και ποσά που ήταν σε έγκριση και όχι ακόμα σε χρέωση?

 

Προσωπικά ούτε κι εγώ είχα δει μεγαλύτερες χρεώσεις. Γι'αυτό και σήμερα έκανα ερώτηση στην ALPHA σχετικά με τις ισοτιμίες των AmEx καρτών τους.

 

Επίσης, αυτό που λες με την έγκριση και τη χρέωση, το είχα παρατηρήσει κι εγώ σε όλες τις αγορές που είχα κάνει. Υπέθεσα τότε ότι είχε να κάνει με τη διαφορά ισοτιμίας από μέρα σε μέρα

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω αίτηση στην eurobank για πιστωτική και στην αίτηση online βγάζει να συμπληρώσω 2 εισοδήματα..ένα προσωπικό και ένα οικογενειακό..στο οικογενειακό τι βάζω?
Αν δεν έχεις σύζυγο το ίδιο.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

 

Περίεργο σχετικά με τα σχόλια για παραπάνω χρέωση σε συναλλαγές σε ξένο νόμισμα με κάρτες Amex.Γνωρίζω πολλές περιπτώσεις όπου σε συναλλαγές με κάρτες Amex δεν εφαρμόστηκε καμιά παραπάνω επιβάρυνση σε σχέση με τα απλά δίκτυα VISA και Mastercard.Μήπως αφορούσε χρεωστικές κάρτες κυρίως και ποσά που ήταν σε έγκριση και όχι ακόμα σε χρέωση?

 

Επειδή πέρα από τις εντυπώσεις που έχει ο καθένας, υπάρχει και η πραγματικότητα, ας δούμε τι λέει η alpha bank για τη Bonus amex premium κάρτα της. Στη σύμβαση της ορίζει επί λέξει τα εξής:

 

Ε. Για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε ΕΥΡΩ

(παρ. 16) :

Oι χρεώσεις συναλλαγών που πραγματοποιούνται εκτός ζώνης Ευρώ μετατρέπονται σε Ευρώ με τιμή που ορίζει η

American Express International , σε αυτές δε προστίθενται οι γενόμενες σχετικές δαπάνες, οι οποίες ανέρχονται σε ποσοστό 2%, εκ του

οποίου το 1% θα παρακρατά η American Express International

 

https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/BONUS%20AMEX%20PREMIUM.pdf

 

Αρα 2% προμήθεια σε αγορές σε συνάλλαγμα

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι κάρτες που εκδόθηκαν όσο υπήρχε η προσφορά με την ένειξη "η κάρτα προσφέρεται χωρίς συνδρομή αν γίνουν συναλλαγές 2500 ευρώ μέσα στο έτος" διατηρούν την ίδια προσφορά.

 

Έχουν βγάλει κάποια ανακοίνωση;

Link to comment
Share on other sites

Η Enter Bonus American Expres μέχρι πολύ πρόσφατα υπήρχε ως μοναδική χρεωστική κάρτα με συμμετοχή στο πρόγραμμα Bonus,με ετήσια συνδρομή 10€ ( εκτός αν είχε εκδοθεί σε περίοδο κάποιας προσφοράς,μαζί με προθεσμιακή Bonus κλπ) , πλέον υπάρχουν ως (πολύ) νέα προϊόντα και οι κάρτες Enter Bonus Visa και Enter Bonus Mastercard με ετήσια συνδρομή 12€

Να φανταστώ ότι ακόμα δεν τις βάλανε στο site τις νέες κάρτες?

 

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδρομή έχει η yes κάθε χρόνο ξέρουμε;

 

Αν εχεις την μισθοδοσια εκει ειναι (μαλλον) δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτο που λες. Οσες φορές χρησιμοποίησα amex (alpha bank) για αγορες σε άλλο νόμισμα (δολάρια, λίρες) πάντα η ισοτιμία ήταν χειρότερη απο τη διατραπεζική. Αυτο σημαίνει ότι η alpha βάζει καπέλο, δεν είναι χωρίς χρέωση η μετατροπή, όπως λες

 

 

Η αλήθεια είναι και εγώ που τη χρησιμοποίησα στη Ρωσία στο τοπικό νόμισμα είχε λίγο χειρότερη προμήθεια από αυτή της MasterCard . Τουλάχιστον η alpha όμως δεν χρεώνει ένα μίνιμουμ ποσό όπως κάνουν άλλες τράπεζες (πχ Χρεωστική Πειραιώς ) που αν πάρεις κανένα μπουκάλι νερό ή για μικροποσά γενικώς δεν συμφέρει αφού όλα είναι +1 ευρώ

 

 

 

 

Όλες οι κάρτες που εκδόθηκαν όσο υπήρχε η προσφορά με την ένειξη "η κάρτα προσφέρεται χωρίς συνδρομή αν γίνουν συναλλαγές 2500 ευρώ μέσα στο έτος" διατηρούν την ίδια προσφορά.

 

 

Δηλαδή από δω και πέρα αφού δεν το γράφει όλες οι νέες κάρτες θα είναι Μα συνδρομή χωρίς να έχεις δυνατότητα να την αποφύγεις βάση ποσού συναλλαγών; Ξέρεις κάτι;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η alpha όμως δεν χρεώνει ένα μίνιμουμ ποσό όπως κάνουν άλλες τράπεζες (πχ Χρεωστική Πειραιώς ) που αν πάρεις κανένα μπουκάλι νερό ή για μικροποσά γενικώς δεν συμφέρει αφού όλα είναι +1 ευρώ

 

Παίζει και γι'αυτό να θεωρούσα ότι είναι καλύτερη η ισοτιμία στην AmEx (να υπολόγιζα στα έξοδα και τα επιπλέον που χρεώνουν οι τράπεζες).

Γενικά από έξω κάνω μικροαγορές

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδρομή έχει η yes κάθε χρόνο ξέρουμε;

 

Αν ξεπερνας ενα οριο αγορων τον χρονο δεν εχει.Αν κανεις αγορες κατω απο 1.500€ νομιζω ειναι 10€/χρονο.

Το λεει στην ελαχιστη καταβολη του λογαριασμου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η yes της eurobank συμμετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή που δίνουν κατά περιόδους mediamartk τα public κτλ;κάτι 20% που κάνει

 

Οχι,μονο η Επιστροφη της Eurobank

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!

Θελω να βγαλω πιστωτικη university απο πειραιως φοιτητικη . Δουλευω στο eshop με 280 το μηνα.

Ζητησα βεβαιωση μισθοδοσιας απο τοβ ιουλη αλλα μου δωσανε βεβαιωση προυπηρεσιας λεγοντας μου οτι κανει ( χαζα)

Τι κανω; Θελει αναγκαστικα μισθοδοσιας;

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...