Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχει κανείς να προτείνει τρόπο μεταφοράς χρημάτων με το χαμηλώτερο fee από τράπεζα Κύπρου στην Εθνική Ελλάδος;

Μόνο δοκιμασμένες προτάσεις αν έχετε.

Με world remit είχα 4€+3€ και ψάχνω κάτι πιο κάτω.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Ψαξε στο google.

Link to comment
Share on other sites

νέα προπληρωμένη κάρτα από την alpha bank η bleep , γράφει ότι φόρτιζεται από οποιασδήποτε κάρτα, σου δίνει αυτόματα virtual card και μετά σου έρχεται ταχυδρομικά η κάρτα. δείτε εδώ Bleep:

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα σήμερα η YES της eurobank... 1500 όριο.. Δε περίμενα τόσο..

 

Βάζω άτοκες δόσεις ας πούμε 500€ και έχω άλλα 1000 έτσι; πληρώνω 200€ από τα 500 έχω άλλα 1300.. Σωστά;

 

Φίλε μου αξίζει η yes;έχει επιστροφή?σαν την απλή πιστωτική της eurobank?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αξίζει η yes;έχει επιστροφή?σαν την απλή πιστωτική της eurobank?

 

Δε ξέρω τίποτα ακόμα. Σήμερα μου ήρθε

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιστροφή, αλλά όχι με το ίδιο σύστημα. Δηλαδή δεν έχει το πρόγραμμα €πιστροφή.

Η ίδια λογική είναι όμως.

Παίρνεις κάποιο ποσοστό (1%, 3% και 6-10%, περισσότερες πληροφορίες εδώ) το οποίο το βλέπεις είτε στο απόκομα που σου δίνουν από το POS αν είναι POS της eurobank, είτε από εδώ.

 

Λογικά, μπορείς να το εξαργυρώσεις σε όλα τα συνεργαζόμενα (http://www.yes-card.gr/synergazomenes-epixeiriseis.html)

Προσωπικά την εξαργύρωση την κάνω πάντα σε ΕΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβγαλα για άτοκες δόσεις, δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επιστροφή.

 

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία πλήρωσε με την πιστωτική και μετά κάνε πληρωμή πιστωτικής από τα ήδη υπάρχοντα μετρητά κλπ.. Για δόσεις την ήθελα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβγαλα για άτοκες δόσεις, δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επιστροφή.

 

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία πλήρωσε με την πιστωτική και μετά κάνε πληρωμή πιστωτικής από τα ήδη υπάρχοντα μετρητά κλπ.. Για δόσεις την ήθελα.

 

Αν το κανεις πάντως, μπορείς να πληρώνεις μεσω e-banking.

Καλορίζικη

Link to comment
Share on other sites

Αν το κανεις πάντως, μπορείς να πληρώνεις μεσω e-banking.

Καλορίζικη

 

Το ξέρω το ξέρω, απλά δεν θεωρώ ότι αξίζει στα 1000 ευρώ να γλιτώσω 10 και να κάνω όλη αυτή τη διαδικασία. Να ήταν κάποια σοβαρή επιστροφή να το κάνω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έβγαλα για άτοκες δόσεις, δε με ενδιαφέρει τόσο πολύ η επιστροφή.

 

Δε θέλω να μπω στη διαδικασία πλήρωσε με την πιστωτική και μετά κάνε πληρωμή πιστωτικής από τα ήδη υπάρχοντα μετρητά κλπ.. Για δόσεις την ήθελα.

 

θα το έκανες αυτό για να γλυτώσεις το πάγιο πάνω στον χρόνο? και να κάνεις συναλλαγές που λέει και να είναι πάνω από κάποια χρήματα? όσο για το επιτόκιο πόσο είναι άμα καθυστερήσεις μια δόση? . κάπου στο 17% είχα ακούσει

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε στο google.
Πςς.

Τρομερό.

Σου πήρε πολύ ώρα να το σκεφτείς αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει σαν πιστωτική δηλαδή σε σχέση με την κλασική της eurobank?

 

Λογικά αναφέρεσαι στην επιστροφή που κερδίζεις.

Δεν έχω την κλασσική για να σου πω σίγουρα. Οπότε θα σου πω ότι εξαρτάται τι αγορές κάνεις.

Προσωπικά, και με δεδομένο ότι έχει 1% παντού (πέρα από ηλεκτρισμό, εφορία κτλ) και 3% σε ΕΚΟ, τη χρησιμοποιώ αρκετά. Οπότε κάθε μερικούς μήνες έχω ένα δωρεάν γέμισμα, σε ΕΚΟ.

Αν πηγαίνεις και στα εμπορικά που συνεργάζεται (προσοχή, δεν είναι για όλα τα καταστήματα), τότε σίγουρα συμφέρει, αφού εκεί έχει από 6% μέχρι 10%.

 

Όπως και να έχει, έχει να κάνει με τα μαγαζιά που πηγαίνεις

Link to comment
Share on other sites

Πςς.

Τρομερό.

Σου πήρε πολύ ώρα να το σκεφτείς αυτό;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Εσυ θα ξερεις καλυτερα ποση ωρα χρειαζεται. Εχεις απαντησει ετσι κατ επαναληψη.

 

 

Παντως η απαντηση μου ισχυει, αν εσυ δεν θες να ψαξεις και θες την ευκολη λυση περιμενε.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα ξερεις καλυτερα ποση ωρα χρειαζεται. Εχεις απαντησει ετσι κατ επαναληψη.

 

 

Παντως η απαντηση μου ισχυει, αν εσυ δεν θες να ψαξεις και θες την ευκολη λυση περιμενε.

Έχεις μπερδέψει την βούρτσα με την ..λουτσα.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αναφέρεσαι στην επιστροφή που κερδίζεις.

Δεν έχω την κλασσική για να σου πω σίγουρα. Οπότε θα σου πω ότι εξαρτάται τι αγορές κάνεις.

Προσωπικά, και με δεδομένο ότι έχει 1% παντού (πέρα από ηλεκτρισμό, εφορία κτλ) και 3% σε ΕΚΟ, τη χρησιμοποιώ αρκετά. Οπότε κάθε μερικούς μήνες έχω ένα δωρεάν γέμισμα, σε ΕΚΟ.

Αν πηγαίνεις και στα εμπορικά που συνεργάζεται (προσοχή, δεν είναι για όλα τα καταστήματα), τότε σίγουρα συμφέρει, αφού εκεί έχει από 6% μέχρι 10%.

 

Όπως και να έχει, έχει να κάνει με τα μαγαζιά που πηγαίνεις

 

αν πληρώσεις δημόσιο τομέα εφορία σου δίνει επιστροφή? και αν ναι πόσο τις εκατό? . και για πια πιστωτική μιλάμε? .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αν πληρώσεις δημόσιο τομέα εφορία σου δίνει επιστροφή? και αν ναι πόσο τις εκατό? . και για πια πιστωτική μιλάμε? .

 

Όχι, αυτό εννοούσα. Ότι δεν έχει επιστροφή αυτή η κάρτα (YES) σε εφορία κτλ.

Η πειραιώς δίνει (και στη χρεωστική της), αλλά πολύ μικρά ποσοστά (0.02%).

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική Enter Bonus American Express που χορηγεί η Alpha Bank είναι καινούριο προϊόν ;

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xreostikes-kartes/enter-bonus-american-express

 

Είναι η μοναδική χρεωστική με συνδρομή ή υπάρχει και άλλη ;

 

Υπάρχει διαφορά στη συλλογή πόντων με την Enter Bonus της Alpha Bank που να δικαιολογεί τη συνδρομή ;

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική Enter Bonus American Express που χορηγεί η Alpha Bank είναι καινούριο προϊόν ;

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xreostikes-kartes/enter-bonus-american-express

 

Είναι η μοναδική χρεωστική με συνδρομή ή υπάρχει και άλλη ;

 

Υπάρχει διαφορά στη συλλογή πόντων με την Enter Bonus της Alpha Bank που να δικαιολογεί τη συνδρομή ;

 

Δεν είναι καινούριο προιόν.

Είναι AMEX, γι' αυτό και η συνδρομή.

Έχει δωρεάν ενημέρωση με SMS από όσο θυμάμαι. Παλιότερα αυτό κόστιζε 12 ευρώ. Οπότε, αν θες ενημέρωση με SMS έρχεται πάνω κάτω στα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καινούριο προιόν.

 

Είναι AMEX, γι' αυτό και η συνδρομή.

 

Έχει δωρεάν ενημέρωση με SMS από όσο θυμάμαι. Παλιότερα αυτό κόστιζε 12 ευρώ. Οπότε, αν θες ενημέρωση με SMS έρχεται πάνω κάτω στα ίδια

 

 

 

Στη συλλογή πόντων είναι ίδια με αυτή της Alpha Bank ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καινούριο προιόν.

Είναι AMEX, γι' αυτό και η συνδρομή.

Έχει δωρεάν ενημέρωση με SMS από όσο θυμάμαι. Παλιότερα αυτό κόστιζε 12 ευρώ. Οπότε, αν θες ενημέρωση με SMS έρχεται πάνω κάτω στα ίδια

 

Μια μικρή διευκρίνιση. Έχει συνδρομή επειδή παρέχουν πρόγραμμα επιβράβευσης, λοιπές ασφαλιστικές καλύψεις και ενημερώσεις μέσω SMS. Ως κάτοχος μιλάω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνιση. Έχει συνδρομή επειδή παρέχουν πρόγραμμα επιβράβευσης, λοιπές ασφαλιστικές καλύψεις και ενημερώσεις μέσω SMS. Ως κάτοχος μιλάω.

 

 

 

Ενώ η Enter της Alpha δεν συμμετέχει σε κανένα πρόγραμμμα ;

 

Νόμιζα ότι ήταν enter bonus κι αυτή κανονικά. Ήμουν σίγουρος ότι αυτή που είχα ήταν. Θυμάμαι και το logo bonus πάνω στην κάρτα...

 

Το κατήργησαν και το παρέχουν μόνο μέσω της ΑΜΕΧ ή αρχίζω να ξεχνάω ;

 

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ η Enter της Alpha δεν συμμετέχει σε κανένα πρόγραμμμα ;

 

Νόμιζα ότι ήταν enter bonus κι αυτή κανονικά. Ήμουν σίγουρος ότι αυτή που είχα ήταν. Θυμάμαι και το logo bonus πάνω στην κάρτα...

 

Το κατήργησαν και το παρέχουν μόνο μέσω της ΑΜΕΧ ή αρχίζω να ξεχνάω ;

 

Τέλος πάντων. Ευχαριστώ.

 

στην alpha bank καμιά χρεωστική κάρτα ποτέ δεν έχει πρόγραμμα bonus ή κάποιο άλλο πρόγραμμα επιβράβευσης εκτός της American express . πολύ κακό. διότι πχ η Πειραιώς έχει τα yellows και η κάρτα είναι δωρεάν αλλά όχι American express που έχει και μεγάλη προμήθεια στις συναλλαγές από την πλευρά του εμπόρου και από την πλευρά του πελάτη δεν την δέχονται όλα τα κατάστηματα . το ίδιο και η εθνική που πάλι δεν χρεώνει κάτι στην master card χρεωστική του κάρτα με το πρόγραμμα go4 more. αλλά η μόνη χρεωστική κάρτα που σου δίνει επιβράβευσή και για πληρωμή σε εφορία δημόσιο τομέα είναι της Πειραιώς και μόνο yellows , δεν δίνει στις χρεωστικες κάρτες που έχει με πόντους στον βασιλόπουλο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνιση. Έχει συνδρομή επειδή παρέχουν πρόγραμμα επιβράβευσης, λοιπές ασφαλιστικές καλύψεις και ενημερώσεις μέσω SMS. Ως κάτοχος μιλάω.

 

Σωστά όλα αυτά, δεν έχει συνδρομή χωρίς λόγο.

Θα ήταν ωραίο να έχει και διπλασιασμό εγγύησης (για όσο την είχα), αλλά αν δεν κάνω λάθος παρέχεται μόνο στις πιστωτικές.

 

Από όσο ξέρω μέχρι και σήμερα, δεν έχουν κλέψει στοιχεία από την AMEX.

Επίσης κάνει το συνάλαγμα μόνη της χωρίς επιπλέον χρεώσεις, και δεν αφήνει κάποιον τρίτο (πχ τράπεζα, paypal) να το κάνει

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάνει το συνάλαγμα μόνη της χωρίς επιπλέον χρεώσεις, και δεν αφήνει κάποιον τρίτο (πχ τράπεζα, paypal) να το κάνει

 

Την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ έξω για χρήση με ξένο νόμισμα;; Γιατί με πιστωτική amex της alpha με χρέωσε πολύ παραπάνω ποσά από την ισοτιμία το Μάιο στον Λονδίνο. Με χρήση amex στο ξενοδοχείο και πληρωμή σε λίρες αφήνοντας τη κάρτα να κάνει τη μετατροπή μου έφαγε σχεδόν 15€ παραπάνω από την αντίστοιχη ισοτιμία που έκανε η mastercard. Αmex μετατροπή με 1,175/λίρα ενώ mastercard 1,145€/λίρα και η visa 1,16€/λίρα. Από τότε, ποτέ πια amex σε ξένο νόμισμα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ έξω για χρήση με ξένο νόμισμα;; Γιατί με πιστωτική amex της alpha με χρέωσε πολύ παραπάνω ποσά από την ισοτιμία το Μάιο στον Λονδίνο. Με χρήση amex στο ξενοδοχείο και πληρωμή σε λίρες αφήνοντας τη κάρτα να κάνει τη μετατροπή μου έφαγε σχεδόν 15€ παραπάνω από την αντίστοιχη ισοτιμία που έκανε η mastercard. Αmex μετατροπή με 1,175/λίρα ενώ mastercard 1,145€/λίρα και η visa 1,16€/λίρα. Από τότε, ποτέ πια amex σε ξένο νόμισμα

 

Δεν την είχα χρησιμοποιήσει ποτέ στο εξωτερικό. Μόνο online αγορές (σε ξένο νόμισμα)

Λίγο που το είχα ψάξει, δεν είχα βρεί κάποια λίστα με ισοτιμίες όμως... Οπότε, δε μπορώ να επιβεβαιώσω αυτό που είπα πριν, πέρα από τους υπολογισμούς που έκανα κάθε φορά μόνος μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...