Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

το οριο στην πιστωτικη πως ανεβαινει απο 1500 να παει 2000.Γινεται μεσα απο την winbank??

 

Πρέπει να κάνεις αίτηση αύξησης πιστωτικού ορίου (με τα απαραίτητα δικαιολογητικά προφανώς). Νομίζω πως δεν γίνεται μέσα από την winbank.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα εβαλα τις υπογραφες για πιστωτικη στην τραπεζα πειραιως..σε ποσες μερεςς θα εχω απαντηση;;1000 ευρω το μηνα περνω και εχω ενα αμαξι στο ονομα μου..δε χρωσταω..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα εβαλα τις υπογραφες για πιστωτικη στην τραπεζα πειραιως..σε ποσες μερεςς θα εχω απαντηση;;1000 ευρω το μηνα περνω και εχω ενα αμαξι στο ονομα μου..δε χρωσταω..

 

Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα (με μια μικρή επιφύλαξη λόγω αδειών Αυγούστου).

 

 

Έχει κάποιος συμφορουμίτης κάποια κάρτα διευκολύνσεως της Alpha Bank να μας πει τις εντυπώσεις του και να μου λύσει κάποιες απορίες;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα (με μια μικρή επιφύλαξη λόγω αδειών Αυγούστου).

 

 

Έχει κάποιος συμφορουμίτης κάποια κάρτα διευκολύνσεως της Alpha Bank να μας πει τις εντυπώσεις του και να μου λύσει κάποιες απορίες;

 

Στην Ελλάδα δεν νομιζω οτι συμφερουν οι συγκεκριμενες καρτες παρολο που στο εξωτερικο μπορει να εχεις παρα πολλα προνομια με αυτες

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα δεν νομιζω οτι συμφερουν οι συγκεκριμενες καρτες παρολο που στο εξωτερικο μπορει να εχεις παρα πολλα προνομια με αυτες

 

Οι AMEX δίνουν πρόσβαση στους membership rewards συνεργάτες (με απαράδεκτα βέβαια transfer ratio).Επίσης για όσους ταξιδεύουν συχνά δίνει και δωρεάν αντικατάσταση κάρτας παγκοσμίως εντός μίας εργάσιμης. Τη δεκαετία του '90 που ήρθαν στην Ελλάδα είχαν και το λεγόμενο no-preset spending limit (μη προκαθορισμένο όριο συναλλαγών -

το αναφέρει ως απεριόριστο και καλά) που είναι εξαιρετικά βολικό ειδικά αν έχεις πολλές δεσμεύσεις από ξενοδοχεία/ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα κλπ). Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα πάντως δεν το διαφημίζουν.

 

Για τις Diners (διευκολύνσεως πάντα) δεν έχω καθόλου εικόνα εκτός του ότι δίνουν δωρεάν πρόσβαση σε κάνα δυο lounges στο Βενιζέλος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Απλά οι συγκεκριμένες κάρτες διευκολύνσεως AMEX έχουν σχετικά υψηλή συνδρομή και μάλιστα χωρίς η δυνατότητα αφαίρεσης πάνω από κάποιο όριο συναλλαγών. Μπορείς μόνο να εξαργυρώσεις τους πόντους αντί της συνδρομής. Επίσης όπως το πες απαράδεκτο transfer ratio . Επίσης σαν ΑΜΕΧ δεν γίνονται παντού αποδεκτές. Νομίζω πολύ πιο συμφέρουσα είναι οι premium και οι άλλες που είναι πιστωτικές.

 

Το απεριόριστο όριο αν το προσφέρουν τι να το κάνεις;; Αφού έτσι κι αλλιώς πρέπει να πληρώσεις οπωσδήποτε όλο το υπόλοιπο κάθε μήνα κατα κανονα. Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι για την Ελλάδα αυτές οι κάρτες. Αν δεις τις αντίστοιχες αμερικάνικες .. η διαφορά είναι τεράστια στα προνόμια.

Link to comment
Share on other sites

Απλά οι συγκεκριμένες κάρτες διευκολύνσεως AMEX έχουν σχετικά υψηλή συνδρομή και μάλιστα χωρίς η δυνατότητα αφαίρεσης πάνω από κάποιο όριο συναλλαγών. Μπορείς μόνο να εξαργυρώσεις τους πόντους αντί της συνδρομής. Επίσης όπως το πες απαράδεκτο transfer ratio . Επίσης σαν ΑΜΕΧ δεν γίνονται παντού αποδεκτές. Νομίζω πολύ πιο συμφέρουσα είναι οι premium και οι άλλες που είναι πιστωτικές.

 

Το απεριόριστο όριο αν το προσφέρουν τι να το κάνεις;; Αφού έτσι κι αλλιώς πρέπει να πληρώσεις οπωσδήποτε όλο το υπόλοιπο κάθε μήνα κατα κανονα. Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι για την Ελλάδα αυτές οι κάρτες. Αν δεις τις αντίστοιχες αμερικάνικες .. η διαφορά είναι τεράστια στα προνόμια.

 

Κοίτα, η πράσινη έχει 30€ συνδρομή (καλύτερα δωρεάν αλλά δεν είναι κάποιο τρελό ποσό). Από κει και πέρα για την συντριπτική πλειοψηφία όπως είπες ταιριάζει περισσότερο η premium ή κάποια άλλη με διπλούς πόντους. Το μη προκαθορισμένο όριο συναλλαγών είναι εξαιρετικά βολικό σε όσους έχουν προσωπικό όγκο συναλλαγών ή κάνουν εταιρικά έξοδα τα οποία αποζημιώνονται εκ των υστέρων γιατί σου δίνει ευελιξία όταν την χρειάζεσαι και όχι μακροπρόθεσμη πίστωση (με 18%+ επιτόκιο) απλά μέχρι την εξόφληση του λογαριασμού. Δεν χρησιμοποιώ πιστωτική για να δανειστώ όπως και εσύ απ' ότι καταλαβαίνω αλλά για την ευκολία, τα προγράμματα επιβράβευσης και τυχόν προνόμια.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κάποιος να μου πει αν η VISA classic της Πειραιώς έχει συνδρομή;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ξέρει κάποιος να μου πει αν η VISA classic της Πειραιώς έχει συνδρομή;

 

Κανονικά έχει 29€ (εκτός από τον 1ο χρόνο που είναι δωρεάν). Αν έχεις μισθοδοσία στην Πειραιώς ή κάνεις πάνω από 2.500€ αγορές το χρόνο μηδενίζεται η συνδρομή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έχει 29€ (εκτός από τον 1ο χρόνο που είναι δωρεάν). Αν έχεις μισθοδοσία στην Πειραιώς ή κάνεις πάνω από 2.500€ αγορές το χρόνο μηδενίζεται η συνδρομή.

 

Κατάλαβα θα πρέπει να την ακυρώσω γιατί δεν κάνω σχεδόν ποτέ αγορές με αυτή, έχω άλλες δυο κάρτες και χρησιμοποιώ αυτές περισσότερο.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα η Πειραιώς απέρριψε την αίτηση μου για πιστωτική κάρτα , με 36κ εισόδημα λόγω του ότι φαίνομαι φιλοξενούμενος στο πατρικό και ο πατέρας μου είναι στον Τειρεσία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα η Πειραιώς απέρριψε την αίτηση μου για πιστωτική κάρτα , με 36κ εισόδημα λόγω του ότι φαίνομαι φιλοξενούμενος στο πατρικό και ο πατέρας μου είναι στον Τειρεσία.

Κανε σε αλλη, εμενα στην εθνική δεν μου δωσαν καθόλου και στην Πειραιώς μου δωσαν οριο 1500 ε

 

Στάλθηκε από το GT-I8262 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανε σε αλλη, εμενα στην εθνική δεν μου δωσαν καθόλου και στην Πειραιώς μου δωσαν οριο 1500 ε

 

Στάλθηκε από το GT-I8262 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα κάνω ναι, είχες το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα η Πειραιώς απέρριψε την αίτηση μου για πιστωτική κάρτα , με 36κ εισόδημα λόγω του ότι φαίνομαι φιλοξενούμενος στο πατρικό και ο πατέρας μου είναι στον Τειρεσία.

 

με 36000€ εισόδημα σου αρνήθηκαν? περίεργο. ακόμα και με τον τειρεσία του πατέρα σου. έχεις αλλού μισθοδοσία? βοηθάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Οχι σε καμια άλλη μόνο Πειραιώς.

 

Θεωρώ (και από ότι φαίνεται έτσι είναι) ότι είναι η πιο εύκολη τράπεζα, οπότε νομίζω πρέπει να το δοκιμάσεις.

Ειδικά δε αν μπαίνουν εκεί τα έσοδα από Ε.Ε. που έχεις, το θεωρώ σίγουρο ότι θα σου δώσουν και καλό ποσό πίστωσης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα αίτηση στην alpha για την energy και εγκρίθηκε σε τρεις ημέρες με 1.500€ όριο. Το εκκαθαριστικό ήταν 12.000€.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα αίτηση στην alpha για την energy και εγκρίθηκε σε τρεις ημέρες με 1.500€ όριο. Το εκκαθαριστικό ήταν 12.000€.

 

Καλορίζικη και καλές επιστροφές! Αν τυχόν χρειάζεσαι μεγαλύτερο όριο χρησιμοποίησέ την 3-4 μήνες, πλήρωσε την στο ακέραιο και κάνε μετά αίτηση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλές επιστροφές! Αν τυχόν χρειάζεσαι μεγαλύτερο όριο χρησιμοποίησέ την 3-4 μήνες, πλήρωσε την στο ακέραιο και κάνε μετά αίτηση.

 

Ευχαριστώ! Για αρχή τώρα μου αρκεί, αν χρειαστεί αργότερα θα κάνω μια αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν ε΄χω ξαναχρησιμοποιήσει πιστωτική. Μπορώ να της βάζω μέρος του υπολοίπου της ανά πάσα στιγμή ή πρέπει αφού εκδοθεί αντίγραφο του λογαριασμού;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...