Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Οταν λέμε οτι οι Ελληνικές Τράπεζες έχουν γίνει συστηματικές...Άρχισε η Alpha Bank χρέωση στην εκδοσή και επανέκδοση των καρτών. Ακολουθούσε σήμερα και η Πειραιώς...Αυτήν η σαπίλα του ελληνικού τραπεζικού συστήματος ...Καλά που υπάρχουν και άλλες λύσεις 'εξωτικές' http://i.prntscr.com/qTNKdliqScGuTBr9JskjHQ.png
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ κάθε 5 χρόνια. Καλά λες , ευτυχώς υπάρχουν εξωτικές λύσεις αλλά υπάρχουν εξωτικές πιστωτικές ; Όχι χρεωστικές. Άτοκες δόσεις για την εφορία έχουν ;
Link to comment
Share on other sites

5 ευρώ κάθε 5 χρόνια. Καλά λες , ευτυχώς υπάρχουν εξωτικές λύσεις αλλά υπάρχουν εξωτικές πιστωτικές ; Όχι χρεωστικές. Άτοκες δόσεις για την εφορία έχουν ;

 

Το παραπάνω ισχύει για χρεωστικές κάρτες και σε αυτες μονο αναφέρομαι.Επιπλέον δεν ειναι για τα 5 η τα 6 ευρω αλλα ο τροπος που οι ελληνικές τράπεζες 'αντιγράφουν' η μια την αλλη για να αυξήσουν τα έσοδα τους και για να μην εχει αλλη επιλογή ο πελάτης αφου ολες οι τραπεζες θα το χρεωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσεξες ότι οι αντικαταστάσεις καρτών των δικηγόρων (ΔΣΑ) είναι δωρεάν; Καταλαβαίνω απόλυτα τον λόγο.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειδα καλα, ελεγε οτι η θα το χασω αν πατησω ακυρο, ή παταω αποδοχη και πιστωνεται κανονικα. Δεν ελεγε να μου το γυρησει πισω. Καλα περιομενω την αστυνομια :lol: Ναι ολο το ποσο μου το πιθστωσε.
Αρχικά το ελέγχει η τράπεζα να δει αν όντως είναι γνήσιο ή όχι..... Αν δεν είναι σε καλεί και ανάλογα τον διευθυντή (αν είσαι γνωστός στην τράπεζα κάνουν τα στραβά μάτια γιατί είναι μανούρα και για αυτούς) στη χειρότερη το στέλνουν στην αστυνομία.... Μην ψαρώνεις.... Δίνεις μια κατάθεση εκεί και αυτοί το στέλνουν στην τράπεζα της Ελλάδος για ταυτοποίηση......

Ξέρουν πολύ καλά ότι αν ήξερες ότι είναι πλαστό δεν θα το έδινες στην τράπεζα... Γενικά δεν έχεις νομικό θέμα.. Απλά έχει μια διαδικασία.

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσότερες φορές είναι ένα αρκετά τσαλακωμένο χαρτονόμισμα το οποίο δεν αναγνωρίζεται από το σύστημα ( αυτό τουλάχιστον συνέβει σε εμένα ).Και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς γίνεται πίστωση του λογαριασμού μου με ποσό 0,01€ και αιτιολογία CR INTEREST. Τι να σημαίνει αυτό;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και η Εθνική έβαλε την χρέωση κάρτας στην χρεωστική αλλά τουλάχιστον λέει μόνο για έκτακτη έκδοση και όχι για ανανέωση

 

Εφάπαξ συνδρομή επανέκδοσης κατόπιν δήλωσης απώλειας/κλοπής/φθοράς/μη

αυτοματοποιημένης ανανέωσης €5

 

Η Πειραιώς από ότι κατάλαβα την έβαλε και αυτή μόνο στις χρεωστικές.

Οπότε μόνο η alpha είναι που την χρεώνει σε όλες τις κάρτες ακόμα και σε αυτές που έχουν ήδη συνδρομή όπως οι Enter AMEX.

 

Τουλάχιστον οι χρεωστικές ανανεώνονται κάθε 5 χρόνια συνήθως ενώ οι πιστωτικές κάθε 2-3

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς γίνεται πίστωση του λογαριασμού μου με ποσό 0,01€ και αιτιολογία CR INTEREST. Τι να σημαίνει αυτό;
Δύο φορές τον χρόνο μήπως;
Link to comment
Share on other sites

Κάνω πολλές αγορές σε λίρες Αγγλίας και δολάριο Αμερική με την πιστωτική cosmote MasterCard. Σε προχθεσινή αγορά σε λίρες Αγγλίας χρεωθηκα 5.20 ευρώ + 1 ευρώ έξοδα συναλλάγματος . Το προηγούμενο μήνα αγόρασα κάτι 23 λίρες πλήρωσα 26 ευρώ και μόνο 50 λεπτά έξοδα συναλλάγματος . Δεν μπορώ να καταλάβω πως τα υπολογίζει η τράπεζα

 

Edit: Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών μου είπαν ότι κανονικά ισχύει προμήθεια 2% της αξίας συναλλαγής με ελάχιστη χρέωση το 1 ευρώ. Στην πράξη όμως εγώ τόσα χρόνια πληρώνω πολύ λίγο πχ για συναλλαγή 9.58 πλήρωσα προμήθεια 0.27 στις προχθεσινές συναλλαγές με γδαρανε

 

Αν δεν κάνω λάθος από αρχές Οκτωβρίου όλες οι ελληνικές τράπεζες, άρχισαν να χρεώνουν και τα γνωστά σε όλους "κερ@τιάτικα" ώστε να βγάζουν κι αυτές το ψωμάκι τους...

Join the club my friend.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος από αρχές Οκτωβρίου όλες οι ελληνικές τράπεζες, άρχισαν να χρεώνουν και τα γνωστά σε όλους "κερ@τιάτικα" ώστε να βγάζουν κι αυτές το ψωμάκι τους...

Join the club my friend.

 

τα οποια ειναι;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πλεον αρκετες τραπεζες χρεωνουν σε αγορες σε αλλο νομισμα, 1 ευρω μινιμουμ και 2% επι του ποσου για συναλλαγματικη μετατροπη, για μικροαγορες κατω απο 50 ευρω συμφερει πληρωμη με paypal με το ιδιο το paypal να κανει τη συναλλαγματικη μετατροπη. Εδω

https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding

μπορειτε να ορισετε ποιος θα κανει τη μετατροπη σε ευρω- η τραπεζα σας ή το paypal

 

π.χ. αγοραζεις απο ebay μια βαση στηριξης κινητου για το αμαξι με 5 ευρω, και σου παιρνει η τραπεζα 1 ευρω για τη μετατροπη απο δολλαριο σε ευρω (20% προμηθεια). Φαινεται οτι δε χορτασανε με τις αναχρηματοδοτησεις (τις οποιες θα πληρωσουμε εμεις και τα παιδια μας). Προσωπικα δεν προκειται να επιστρεψω ουτε ενα ευρω σε αυτες. Και το μισθο μου τον σηκωνω αμεσα. Τα επιτοκια ειναι ελεεινα ακομα και στις προθεσμιακες για την κατασταση της ελληνικης οικονομιας για να ρισκαρεις να επιστρεψεις χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όταν είσαι σε ταξίδι εξω και αναγκαστικά πληρώνεις με κάρτα.... εκεί θα πρέπει να σκεφτούμε άλλες λύσεις Revolut κτλ

Το είδα αυτό και με τη χρεωστική Πειραιώς.. Ειδικά για μικροποσά και για όποιος θέλει να πληρώνει με κάρτα χωρίς να κάνει συνάλλαγμα η προμήθεια αυτή είναι υπερβολική. Αγόρασα ένα μπουκάλι νερό από αυτόματο μηχάνημα στη Ρωσία και ενώ κόστιζε 1,50 ευρώ με χρέωσαν 2,50 λόγω της προμήθειας. Η alpha δεν έχω δει να το κάνει ακόμα ελπίζω να μην ακολουθήσει.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

στην Βουδαπεστη οταν εδινα την πιστωτικη με ρωτουσαν σε ποιο νομισμα θελω να γινει η χρεωση
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην Βουδαπεστη οταν εδινα την πιστωτικη με ρωτουσαν σε ποιο νομισμα θελω να γινει η χρεωση

 

Είναι το γνωστό DCC. Παγκοσμίως συστήνεται να το αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι λόγω ληστρικών ισοτιμιών. Εκεί βέβαια που έφτασαν οι χρεώσεις σε κάποιες ελληνικές κάρτες, για μικροποσά ενδέχεται και να συμφέρει. :lol::p

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

μάλλον στα πλαίσια των αυξήσεων....

 

εχθές πήγα για δοκιμη να πάρω μετρητά 20 ευρω απο ΑΤΜ εδω στην Ελλάδα με την revolut της αδερφής μου που ειναι εγγλέζικη καρτα αλλα σε λογαριασμό ευρω....

 

και διαπίστωσα έκπληκτος οτι η εθνική μου ζήταγε καπέλο 2 ευρω η Πειραιώς 3 ενω ευτυχώς η αφλα δεν ζήταγε τίποτα...

 

 

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το γνωστό DCC. Παγκοσμίως συστήνεται να το αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι λόγω ληστρικών ισοτιμιών. Εκεί βέβαια που έφτασαν οι χρεώσεις σε κάποιες ελληνικές κάρτες, για μικροποσά ενδέχεται και να συμφέρει. :lol::p

 

δεν το γνωριζα καθολου ομολογω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το DCC το είχα δει κι εγώ μια φορά στο εξωτερικό, και τότε δεν είχα πονηρευτεί καθόλου, απλά είχα δει από την μπροστινή μου που το πάτησε στο POS και έκανα κι εγώ το ίδιο (να πληρώσω σε ευρώ και να κάνει την μετατροπή η τράπεζα).

 

Να επανέλθω λίγο σε μια ερώτηση που έκανα και λίγες μέρες πριν, αλλά δεν έλαβα απάντηση (ή τουλάχιστον, δεν είδα κάποια απάντηση σχετική). Αν κάποιος έχει AMEX η οποία κάνει μόνη της, τις ισοτιμίες χωρίς να αφήνει κάποιον άλλον μεσάζοντα (τράπεζα κτλ) να κάνει δικές τους ισοτιμίες ούτε κάποιο πάγιο κόστος ανά συναλλαγή, ποια η διαφορά με revolut κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ τι καλοί άνθρωποι αυτοί εκεί στην εθνική, με δώσανε δώρο 100 πόντους g4m για τα γενέθλια μου.εκείνοι οι γυφτοβλαχοι της Πειραιώς, τίποτα τόσα χρόνια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είχα κάνει αίτηση πριν μέρες για μια πιστωτική και περίμενα την κάρτα (πλαστικό) και το pin. Εχουν αργήσει να έρθουν και ήθελα να ρωτήσω αν ο λογαριασμός που βλέπω στο ebanking μου οτι άνοιξε, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κάποιο τρόπο για αγορά σε κάποιο κατάστημα ή χρειάζεται οπωσδηποτε η αγορά να γίνει με τη χρήση τoυ πλαστικού.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Είχα κάνει αίτηση πριν μέρες για μια πιστωτική και περίμενα την κάρτα (πλαστικό) και το pin. Εχουν αργήσει να έρθουν και ήθελα να ρωτήσω αν ο λογαριασμός που βλέπω στο ebanking μου οτι άνοιξε, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με κάποιο τρόπο για αγορά σε κάποιο κατάστημα ή χρειάζεται οποιαδήποτε η αγορά να γίνει με τη χρήση τoυ πλαστικού.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τι σχεση εχει ο λογαριασμος με την εκδοση πιστωτικης;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει ο λογαριασμος με την εκδοση πιστωτικης;
Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Πέρα από τον λογαριασμό μισθοδοσίας μου στην Eurobank, άνοιξε και ένας νέος λογαριασμός που αφορά στην νέα πιστωτική κάρτα που δεν μου έχει έρθει ακόμα και εκεί μπορώ να βλέπω κινήσεις, υπόλοιπα, χρεώσεις και λοιπά.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο λογαριασμός για αγορά ενός προϊόντος σε κάποιο κατάστημα μέχρι να έρθει το πλαστικό της κάρτας.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν αρκεί ο αριθμός της κάρτας. Θέλουν τουλάχιστον και την ημερομηνία λήξης για να περάσουν χειροκίνητα στο POS. Αν το δεχτούν.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Πέρα από τον λογαριασμό μισθοδοσίας μου στην Eurobank, άνοιξε και ένας νέος λογαριασμός που αφορά στην νέα πιστωτική κάρτα που δεν μου έχει έρθει ακόμα και εκεί μπορώ να βλέπω κινήσεις, υπόλοιπα, χρεώσεις και λοιπά.

Αναρωτιέμαι, λοιπόν, αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτός ο λογαριασμός για αγορά ενός προϊόντος σε κάποιο κατάστημα μέχρι να έρθει το πλαστικό της κάρτας.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι,διότι το προϊόν θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί ( δεν υποστηρίζει αυτη την επιλογή το web ή και άλλο πρόγραμμα της Eurobank μέχρι αυτη την στιγμή , ίσως το κατάστημα να μπορούσε να ενεργοποιήσει κατ εξαίρεση κάρτα που βρίσκεται 'on the way' για συγκεκριμένη συναλλαγή ..κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών να επιβεβαιώσεις που βρίσκεται η κάρτα σου!

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...