Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

η εθνική ανοίγει λογαριασμό και χωρίς να είσαι πελάτης αρκεί μόνο να βγάλεις μια προπληρωμένη είτε την κοσμοτέ είτε τη δική τους

 

Ανοίγει λογαριασμό? Δεν ισχύουν τα CC για αυτήν?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγει λογαριασμό? Δεν ισχύουν τα CC για αυτήν?

 

Η πνπ αναφέρει ότι για να ανοιχτεί λογαριασμός πρέπει να υπάρχει κωδικός πελάτη. Αυτόν στην εθνική τον δημιουργείς με μια προπληρωμένη. Ουσιαστικά δεν κάνει κάποια παρατυπία ή παρανομία.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο το έγραφε σε ένα λογαριασμό μιας κάρτας μου τον Δεκέμβριο!

Τώρα θα ξέρω και θα το βλέπω!

Αλλα αυτό να μην μπορείς να δεις πότε λήγουν με ξεπερνάει!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μίλησε με την εξυπηρέτηση και εξήγησε τους την περίπτωση. Είναι πολύ κοντινό το διάστημα που έληξαν και έχεις πιθανότητες να τους επιστρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Στις 10 και 11 Φεβρουαρίου εκανα με κάρτα AMEX της AlphaBank δυο φορτώσεις μικροποσών στην κάρτα μου Skrill. Τα ποσα εμφανιστηκαν αμεσως στις Συναλλαγές σε εκκρεμότητα της κάρτας και μετα απο δυο μέρες πέρασαν στις Τελευταίες κινήσεις (οριστικές).

Μέχρι εδω ολα φυσιολογικά

Δεν αφιαρεθηκαν όμως απο τις Συναλλαγές σε εκκρεμότητα, παραμενουν κι εκει, 14 μέρες μετά και ετσι μειώνεται ισόποσα (δυο φορές) το Διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας

Γνωρλιζει καποιος γιατι συμβαινει αυτο ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στις 10 και 11 Φεβρουαρίου εκανα με κάρτα AMEX της AlphaBank δυο φορτώσεις μικροποσών στην κάρτα μου Skrill. Τα ποσα εμφανιστηκαν αμεσως στις Συναλλαγές σε εκκρεμότητα της κάρτας και μετα απο δυο μέρες πέρασαν στις Τελευταίες κινήσεις (οριστικές).

Μέχρι εδω ολα φυσιολογικά

Δεν αφιαρεθηκαν όμως απο τις Συναλλαγές σε εκκρεμότητα, παραμενουν κι εκει, 14 μέρες μετά και ετσι μειώνεται ισόποσα (δυο φορές) το Διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας

Γνωρλιζει καποιος γιατι συμβαινει αυτο ;

 

Τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και σε μια εργασιμη μερα θα λυθει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όταν είχα νβγάλει κωδικούς πολύ παλια, πριν κανά 3-4 χρόνια, μου είχαν ζητήσει πέντε ευρώ και είχα τη δυνατότητα ή να πληρώσω μετρητοις ή να τα τραβήξουν από λογαριασμό της επιλογής μου.

 

Το τάλιρο είναι μια φορά, ή τουλάχιστον μια φορά το πλήρωσα εγώ. Δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα τόσα χρόνια. Αν άλλαξε κάτι τελευταία, δεν γνωρίζω. Hope it helps. :)

 

5 ευρώ για 1 φορά είναι άλλα μπορείς να κάνεις και χωρίς επίσκεψη στο κατάστημα online αλλα δεν ξερω αν χρεώνεται στο online.

 

εφάπαξ, αλλά αν είσαι φοιτητής είναι δωρεάν ή πολύτεκνος και έχεις αντίστοιχο λογαριασμό

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, παιδιά :D

________________

Κάτι ακόμη: Όταν δημιουργείς έναν λογαριασμό στην τράπεζα, αυτός δηλώνεται αυτόματα στην επόμενη φορολογική δήλωση; Ο λογαριασμός μέσα στην δήλωση φαίνεται σε μορφή IBAN κάπου; (ας πούμε όταν συμπληρώνονται οι κωδικοί για τους τόκους) Γενικά, τι παίζει με τους λογαριασμούς; Ο λογιστής μπορεί να δει πόσους λογαριασμούς διαθέτει κάποιος και άλλες πληροφορίες για αυτούς (ονόματα δικαιούχων, IBAN, κλπ);

Link to comment
Share on other sites

Eκτός και έχω χάσει κάτι, η προπληρωμένη στην οποία αναφέρεσαι με τα MB μπορείς να την πάρεις άμεσα από κατάστημα Cosmote ή Γερμανός, χωρίς να ανοίξεις λογαριασμό Εθνικής...

Η χρεωστική κάρτα είναι άλλο πράγμα και συνδέεται με λογαριασμό...

Τώρα τι σε συμφέρει να βγάλεις είναι σχετικό... Εγώ προσωπικά, ποτέ δεν κατάλαβα τη χρησιμότητα των prepaid καρτών καθώς έχουν και έξοδα φόρτισης... Μικρά μεν, έξοδα δε... Οι χρεωστικές δεν έχουν...

Νομίζω ότι την συγκεκριμένη προπληρωμένη την φορτίζεις δωρεάν μέσω e banking.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι την συγκεκριμένη προπληρωμένη την φορτίζεις δωρεάν μέσω e banking.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προμήθεια Φόρτισης

1€ για ποσά φόρτισης από

1€ έως 100€

2€ για ποσά φόρτισης από

100,01€ έως 200€

3€ για ποσά φόρτισης από

200,01€ έως 500€

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Και έξοδα να μην είχε, γιατί να πάρεις προπληρωμένη και όχι χρεωστική?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και έξοδα να μην είχε, γιατί να πάρεις προπληρωμένη και όχι χρεωστική?
Για πολλούς λόγους, από τους οποίους κατά τη γνώμη μου ο πιο σημαντικός είναι οι αγορές από internet χωρίς άγχος υποκλοπών κλπ. Βλέπε τι έγινε πρόσφατα με το χακάρισμα όλων των καρτών από το site της one plus.

Αν δεν υπήρχε ζήτηση για προπληρωμένες κάρτες δεν θα υπήρχε και προσφορά.

Βέβαια, οι λόγοι να έχει κάποιος προπληρωμένη κάρτα για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικοί για κάποιους όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Προμήθεια Φόρτισης

1€ για ποσά φόρτισης από

1€ έως 100€

2€ για ποσά φόρτισης από

100,01€ έως 200€

3€ για ποσά φόρτισης από

200,01€ έως 500€

 

μπορείς να τη φορτίσεις δωρεάν μέσω ibank pay. Δηλαδή να σου στείλει ένας φίλος σου λεφτά στην προπληρωμένη. Έτσι δεν πληρώνεις έξοδα φόρτισης

Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους, από τους οποίους κατά τη γνώμη μου ο πιο σημαντικός είναι οι αγορές από internet χωρίς άγχος υποκλοπών κλπ. Βλέπε τι έγινε πρόσφατα με το χακάρισμα όλων των καρτών από το site της one plus.

Αν δεν υπήρχε ζήτηση για προπληρωμένες κάρτες δεν θα υπήρχε και προσφορά.

Βέβαια, οι λόγοι να έχει κάποιος προπληρωμένη κάρτα για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικοί για κάποιους όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ακριβως επειδη δεν υπαρχει ζητηση τις προωθουν μανιωδως, ψαχνοντας κοροιδα κατα την αποψη μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη δεν υπαρχει ζητηση τις προωθουν μανιωδως, ψαχνοντας κοροιδα κατα την αποψη μου
Αν δεν υπήρχε ζήτηση δεν θα τις προωθούσαν. Δεν έχει νόημα να προωθείς ένα προϊόν που δεν το ζητά ο κόσμος. Anyway, όπως ανέφερα και πρίν, ο καθένας έχει τους λόγους του και τις χρησιμοποιεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για πολλούς λόγους, από τους οποίους κατά τη γνώμη μου ο πιο σημαντικός είναι οι αγορές από internet χωρίς άγχος υποκλοπών κλπ. Βλέπε τι έγινε πρόσφατα με το χακάρισμα όλων των καρτών από το site της one plus.

Αν δεν υπήρχε ζήτηση για προπληρωμένες κάρτες δεν θα υπήρχε και προσφορά.

Βέβαια, οι λόγοι να έχει κάποιος προπληρωμένη κάρτα για κάποιους μπορεί να είναι σημαντικοί για κάποιους όχι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Μα ακόμα και στην χρεωστική έχεις δικαίωμα αντιλογισμου αν δεν συμφωνησεισ με μια χρέωση οπότε προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να γεμίσω με μια επιπλέον κάρτα. Σίγουρα το να έχεις μία κάρτα με μηδενικό υπολοιπο είναι ακόμα πιο ασφαλές αλλά προσωπικά δεν θέλω να δίνω στις τράπεζες τίποτα. Οπότε όσα μπορώ τα αποφεύγω. Φυσικά τη χρεωστική τη συνδέω και με ένα Paypal και όπου μπορώ το κάνω από εκεί για μην την δίνω παντού.

 

Φυσικά θα συμφωνήσω ότι ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει.

 

Sent using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δυο λογαριασμοί σε μια τράπεζα και η χρεωστική συνδεδεμένη στον έναν. Ο λογαριασμος που δεν εχει καρτα ειναι το πορτοφολι σου και μεταφερεις με ebanking στον αλλον το ποσο που θες καθε φορα για την αγορά σου. Και άσε να χρεώνουν και 5 ευρώ την φόρτιση στις προπληρωμένες. και δεν αγχώνεσαι καθολου για περιπτωσεις τυπου οneplus hacking.

 

βεβαια και γω καποτε τις χρησιμοποιουσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως εκανα και εγω

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Δυο λογαριασμοί σε μια τράπεζα και η χρεωστική συνδεδεμένη στον έναν. Ο λογαριασμος που δεν εχει καρτα ειναι το πορτοφολι σου και μεταφερεις με ebanking στον αλλον το ποσο που θες καθε φορα για την αγορά σου. Και άσε να χρεώνουν και 5 ευρώ την φόρτιση στις προπληρωμένες. και δεν αγχώνεσαι καθολου για περιπτωσεις τυπου οneplus hacking.

 

βεβαια και γω καποτε τις χρησιμοποιουσα.

έτσι ακριβώς, ειναι απλή λογική.....

 

οι τράπεζες ψάχνουν για κορόιδα που δεν ξρρουν.....

για αυτό προωθούν της προπληρωμένες...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Alpha επιτέλους έβγαλε επιλογή να ανεβάζουμε ηλεκτρονικά μέσα από το web banking ώστε να ενημερώνουμε τα στοιχεία μας (εκκαθαριστικό, τηλέφωνο, διεύθυνση κτλ) χωρίς να χρειάζεται να τρέχουμε στα καταστήματα! Ελπίζω να ακολουθήσουν και οι άλλες. Πολύ βολικό.
Link to comment
Share on other sites

πιστωτική πειραιώς ..αν πληρώσω το ελαχιστο της δόσης 10 ευρώ, αντι ολο το ποσό της δόσης ...τι γίνεται το υπόλοιπο το πληρώνω τον άλλο μήνα ...
Link to comment
Share on other sites

θα πληρώσεις το υπόλοιπο όποτε θες συνεχίζοντας να πληρώνεις τόκους από την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού
Link to comment
Share on other sites

Σε κατάθεση στην εθνική, κρατάνε προμήθεια στο γκισέ;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια-ποια πιστωτικη προτεινεται να βγαλω?ποιας τραπεζας?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια-ποια πιστωτικη προτεινεται να βγαλω?ποιας τραπεζας?
Αν έχεις cosmote βγάλε την Cosmote mastercard της Eurobank
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια-ποια πιστωτικη προτεινεται να βγαλω?ποιας τραπεζας?

 

Εξαρτάται από που ψωνίζεις. Αν θες γράψε σε ποιες επιχειρήσεις δίνεις αρκετά χρήματα ετησίως για να σου προτείνουμε ανάλογα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις cosmote βγάλε την Cosmote mastercard της Eurobank

 

δεν εχω συνδεση-whatsapp οποτε μαλλον παμε για κατι αλλο

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...