Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πολλά καταστηματα εφαρμοζουν την πληρωμη απο τον πελατη μεσω Viva. Μπαινουν σε ειδικη εφαρμογη της viva, εισπρατουν μετρητα απο τον πελατη, κατατιθενται στην viva, και απο εκει πληρωνεται το καταστημα. Δηλαδη ο πελατης πληρωνει μετρητα, και τηρειται και η διαδικασια. Με αυτο τον τροπο το εχω κανει. Με μετρητα στο χερι πραγματι δεν γινεται εκτος και κοπουν δυο παραστατικα. Ενα αξιας 800 (καρτα) και ενα αξιας 200 (μετρητα)

 

Αυτό το κόλπο με τη viva ίσως και να το κάνει το κατάστημα ηλεκτρικών της γειτονιάς, δεν υπάρχει περίπτωση να σου του κάνει όμως ο Κωτσόβολος ή το Public. Αν και έχω επιφυλάξεις και για το πρώτο καθώς έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα τελευταία και στο καθεστώς λειτουργίας της viva.

Το τελευταίο με τα 2 παραστατικά, είπα ότι είναι και αυτό δύσκολο και επικίνδυνο (και αδύνατο σε πολλές περιπτώσεις). Δεν επιτρέπεται να "σπάσει" η συναλλαγή σε 2 παραστατικά για μια τηλεόραση ή ένα ψυγείο π.χ. ακόμα και αν πρόκειται ας πούμε για πληρωμή προκαταβολής και τελικής εξόφλησης. Νοείται ως μία συναλλαγή. Θα μπορούσε να σπάσει μια συναλλαγή για παροχή υπηρεσίας. Με την προϋπόθεση όμως ότι μπορεί να αποδειχθεί ανά πάσα στιγμή ότι πρόκειται για παροχή διαφορετικών υπηρεσιών ή σε διαφορετικό χρόνο. Χωρίς αυτή την προϋπόθεση ούτε τότε επιτρέπεται και πρέπει να εξοφληθεί με τραπεζικό μέσο ολικά ή τμηματικά. Τώρα το να τα δώσει μετρητά ο πελάτης στον επαγγελματία για να τα καταθέσει στην τράπεζα ο δεύτερος στο όνομα του πρώτου, δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και δεν γίνεται κιόλας για μεγάλα ποσά που ζητείται πλέον ταυτότητα από την τράπεζα ακόμα και για κατάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόλπο με τη viva ίσως και να το κάνει το κατάστημα ηλεκτρικών της γειτονιάς, δεν υπάρχει περίπτωση να σου του κάνει όμως ο Κωτσόβολος ή το Public. Αν και έχω επιφυλάξεις και για το πρώτο καθώς έχουν αλλάξει αρκετά πράγματα τελευταία και στο καθεστώς λειτουργίας της viva.

Το τελευταίο με τα 2 παραστατικά, είπα ότι είναι και αυτό δύσκολο και επικίνδυνο (και αδύνατο σε πολλές περιπτώσεις). Δεν επιτρέπεται να "σπάσει" η συναλλαγή σε 2 παραστατικά για μια τηλεόραση ή ένα ψυγείο π.χ. ακόμα και αν πρόκειται ας πούμε για πληρωμή προκαταβολής και τελικής εξόφλησης. Νοείται ως μία συναλλαγή. Θα μπορούσε να σπάσει μια συναλλαγή για παροχή υπηρεσίας. Με την προϋπόθεση όμως ότι μπορεί να αποδειχθεί ανά πάσα στιγμή ότι πρόκειται για παροχή διαφορετικών υπηρεσιών ή σε διαφορετικό χρόνο. Χωρίς αυτή την προϋπόθεση ούτε τότε επιτρέπεται και πρέπει να εξοφληθεί με τραπεζικό μέσο ολικά ή τμηματικά. Τώρα το να τα δώσει μετρητά ο πελάτης στον επαγγελματία για να τα καταθέσει στην τράπεζα ο δεύτερος στο όνομα του πρώτου, δεν προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και δεν γίνεται κιόλας για μεγάλα ποσά που ζητείται πλέον ταυτότητα από την τράπεζα ακόμα και για κατάθεση.

 

Δυστυχως δεν μπορω να επεκταθω περισσοτερο. Ληγει εδω ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θελω να αγορασω ενα κινητο σε σκρουτζομαγαζο με πιστωτικη μεσω ιντερνετ. υπαρχει καποιος οδηγος που να με βοηθησει πως... γιατι εκανα 2-3 προσπαθειες αλλα δεν τα καταφερα
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και επιβάλλεται από το νόμο να συμπεριλαμβάνονται όλα.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-oikonomia/forologia/apophase-pol-1005-2017-fek-145b-25-1-2017.html

Άρθρο 1: "πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παροχών Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές), και διενεργούνται μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet) κ.λπ."

Πουθενά οι σχετικές ΠΟΛ καθώς και το ΦΕΚ του αρχικού νόμου δεν ανέφεραν ή αναφέρουν αποκλειστικά τις κάρτες.

Εγώ για παράδειγμα ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα της οποίας οι αμοιβές είναι μερικές φορές 2-3-5.000€ ή και ακόμα παραπάνω. Αυτά τα ποσά εκ των πραγμάτων δεν τίθεται θέμα να εξοφλούνται με κάρτες από τους πελάτες μου (είναι ελάχιστες οι πιστωτικές και πρακτικά ανύπαρκτες ακόμα και οι χρεωστικές με τόσο υψηλό όριο συναλλαγών). Αλίμονο αν δεν μετρούσαν οι συναλλαγές με άλλα μέσα.

Στην πράξη φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα υλοποίησης όμως από τις τράπεζες και θα το βρούμε μπροστά μας προσεχώς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνεις λάθος!

 

 

 

Όχι! Δεν μπορείς! Δες κι εδώ: http://www.insider.gr/eidiseis/oikonomia/49518/prostimo-100-eyro-se-osoys-plirosoyn-500-eyro-me-metrita

Εφόσον η συναλλαγή είναι μία και υπερβαίνει το όριο των 500€, δεν μπορεί να εξοφληθεί με μετρητά ούτε τμηματικά! Αν είναι παροχή υπηρεσιών μπορεί να "σπάσει" και να κοπούν φυσικά ξεχωριστά παραστατικά (και τότε δύσκολα και είναι επικίνδυνο) , αν είναι αγορά προϊόντος όμως (π.χ. μια τηλεόραση από μεγάλο κατάστημα) απλά δεν γίνεται.

Καλό είναι να διαβάζουμε και να κατανοούμε τι γράφει ο άλλος.

Εγώ μίλησα για μεταφορές ποσού από τραπεζικό λογαριασμό σε άλλο τραπεζικό λογαριασμό..άλλο αυτό και άλλο η πληρωμή λογαριασμού (ΔΕΗ ΟΤΕ κτλ) μέσω τραπεζικού λογαριασμού...το οποίο όντως εντάσσεται στο χτίσιμο του αφορολόγητου..

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και επιβάλλεται από το νόμο να συμπεριλαμβάνονται όλα.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-oikonomia/forologia/apophase-pol-1005-2017-fek-145b-25-1-2017.html

Άρθρο 1: "πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παροχών Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές), και διενεργούνται μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet) κ.λπ."

Πουθενά οι σχετικές ΠΟΛ καθώς και το ΦΕΚ του αρχικού νόμου δεν ανέφεραν ή αναφέρουν αποκλειστικά τις κάρτες.

Εγώ για παράδειγμα ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα της οποίας οι αμοιβές είναι μερικές φορές 2-3-5.000€ ή και ακόμα παραπάνω. Αυτά τα ποσά εκ των πραγμάτων δεν τίθεται θέμα να εξοφλούνται με κάρτες από τους πελάτες μου (είναι ελάχιστες οι πιστωτικές και πρακτικά ανύπαρκτες ακόμα και οι χρεωστικές με τόσο υψηλό όριο συναλλαγών). Αλίμονο αν δεν μετρούσαν οι συναλλαγές με άλλα μέσα.

Στην πράξη φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα υλοποίησης όμως από τις τράπεζες και θα το βρούμε μπροστά μας προσεχώς...

 

.

Ποιες δαπάνες εξαιρούνται

Στις δαπάνες που λαμβάνονται υπ’ όψιν για την κατοχύρωση της εκπτώσεως φόρου (του αφορολόγητου) δεν

περιλαμβάνονται:

- Τα ενοίκια

- Τα τέλη κυκλοφορίας

- Αγορές οχημάτων (αυτοκινήτων, δίκυκλων)

- Αγορές σκαφών, αεροπλάνων και αεροσκαφών

- Αγορές κατοικιών, οικοπέδων και λοιπών ακινήτων

- Οι πληρωμές φόρων και γενικότερα πληρωμές προς την Κεντρική Κυβέρνηση (Υπουργεία, Ασφαλιστικά

Ταμεία)

- Οι πληρωμές δόσεων δανείων

- Οι αγορές επενδυτικών προϊόντων (μετοχών, ομολόγων κ.λπ.)

Επίσης, τα έξοδα ιατρικής και φαρμακευτικής περιθάλψεως (για αμοιβές ιατρών, νοσήλια, διαγνωστικά κέντρα,

φάρμακα, φαρμακευτικά είδη κ.λπ.) βρίσκονται εκτός της λίστας των δαπανών που δημιουργούν το

αφορολόγητο ποσό καθώς γι’ αυτά προβλέπεται ειδικός φορολογικός χειρισμός

https://secure.alpha.gr/eBanking/Content/files/TaxFreeDisclaimer.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζουμε και να κατανοούμε τι γράφει ο άλλος.

Εγώ μίλησα για μεταφορές ποσού από τραπεζικό λογαριασμό σε άλλο τραπεζικό λογαριασμό..άλλο αυτό και άλλο η πληρωμή λογαριασμού (ΔΕΗ ΟΤΕ κτλ) μέσω τραπεζικού λογαριασμού...το οποίο όντως εντάσσεται στο χτίσιμο του αφορολόγητου..

 

Έλα όμως που δεν κατανοούμε και πουλάμε και εξυπνάδα κάποιες φορές! Έγραψα σε προηγούμενο μήνυμά μου, ότι πλήρωσα προκαταβολή για εξ' αποστάσεως παραγγελία φακών επαφής μέσω μεταφοράς από τον λογαριασμό μου Eurobank, στο λογαριασμό Eurobank του εμπόρου. Αγορά αγαθού. Ξεκάθαρα. Αυτό δεν μου προσμετρήθηκε στο "χτίσιμο αφορολόγητου" όπως διαπίστωσα. Κατά παράβαση του ισχύοντος νόμου. Χρειάζεσαι άλλη διευκρίνηση;

 

Ποιες δαπάνες εξαιρούνται

Στις δαπάνες που λαμβάνονται υπ’ όψιν για την κατοχύρωση της εκπτώσεως φόρου (του αφορολόγητου) δεν

περιλαμβάνονται:

- Τα ενοίκια

- Τα τέλη κυκλοφορίας

- Αγορές οχημάτων (αυτοκινήτων, δίκυκλων)

- Αγορές σκαφών, αεροπλάνων και αεροσκαφών

- Αγορές κατοικιών, οικοπέδων και λοιπών ακινήτων

- Οι πληρωμές φόρων και γενικότερα πληρωμές προς την Κεντρική Κυβέρνηση (Υπουργεία, Ασφαλιστικά

Ταμεία)

- Οι πληρωμές δόσεων δανείων

- Οι αγορές επενδυτικών προϊόντων (μετοχών, ομολόγων κ.λπ.)

Επίσης, τα έξοδα ιατρικής και φαρμακευτικής περιθάλψεως (για αμοιβές ιατρών, νοσήλια, διαγνωστικά κέντρα,

φάρμακα, φαρμακευτικά είδη κ.λπ.) βρίσκονται εκτός της λίστας των δαπανών που δημιουργούν το

αφορολόγητο ποσό καθώς γι’ αυτά προβλέπεται ειδικός φορολογικός χειρισμός

https://secure.alpha.gr/eBanking/Content/files/TaxFreeDisclaimer.pdf

 

Τι σχέση έχουν αυτά που παραθέτεις; Οι αμοιβές για τις υπηρεσίες που παρέχω εγώ προσωπικά δεν ανήκουν στις εξαιρούμενες. Δεν είμαι γιατρός. Μηχανικός είμαι. Η τελευταία αμοιβή που έκοψα προς ιδιώτη (τον περασμένο Δεκέμβρη μεν που δεν ίσχυε ακόμα αυτό το αίσχος αλλά φαντάσου να συμβεί ξανά αύριο), ήταν 4.500€+ΦΠΑ. Ποσό που και να θέλαμε εγώ και ο πελάτης, είναι πρακτικά αδύνατον να χρεωθεί σε κάρτα γιατί καμία χρεωστική τουλάχιστον κάρτα δεν έχει τόσο υψηλό ημερήσιο όριο. Έγινε μεταφορά από το λογαριασμό του στον δικό μου συνεπώς. Πως προσμετρούνται στο αφορολόγητο του πελάτη -όπως έχει ξεκάθαρα δικαίωμα- τέτοια ποσά;

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί σε εσάς η εφαρμογή Android της eurobank?

Εμένα απο χτες δεν κάνει login με τίποτα

Μου απαντάει ότι η υπηρεσία δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη. Δοκιμάστε αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί σε εσάς η εφαρμογή Android της eurobank?

Εμένα απο χτες δεν κάνει login με τίποτα

Μου απαντάει ότι η υπηρεσία δεν είναι προσωρινά διαθέσιμη. Δοκιμάστε αργότερα

Λειτουργει ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργει ....

Ευχαριστώ τον φίλο. Έκανα εκκαθάριση δεδομένων και cashe και φυσικά δούλεψε εκ νεου σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν ξέρω αν ρωτάω σωστά, σε πόσες μέρες σου απαντάει η eurobank αν εγκριθεί η απορρφθεί αίτηση για πιστωτική

 

σε online αιτησή μου πριν από 2 χρόνια, σε δυο με τρείς μέρες αν θυμάμαι καλά που πήρα τηλέφωνο μου είχαν πει ότι θέλουν ένα πρόσθετο χαρτί, το πήγα και μετά από δυο μέρες πήρα ξανά τηλ και ήξερα το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

σε online αιτησή μου πριν από 2 χρόνια, σε δυο με τρείς μέρες αν θυμάμαι καλά που πήρα τηλέφωνο μου είχαν πει ότι θέλουν ένα πρόσθετο χαρτί, το πήγα και μετά από δυο μέρες πήρα ξανά τηλ και ήξερα το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ. Απλά έχω κάνει αίτηση από 24/5 και ούτε φωνή ούτε ακρόαση, θα τους καλέσω αύριο να ρωτήσω

Link to comment
Share on other sites

σε πιστωτικη καρτα alpha bank aegean visa η ημερομηνια ληξης στη καρτα αναγραφεται ως:

expires end 07/17

 

τι σημαινει αυτο?

οτι θα ληξει 01 ιουλιου ή τελος Ιουλιου?

Link to comment
Share on other sites

σε πιστωτικη καρτα alpha bank aegean visa η ημερομηνια ληξης στη καρτα αναγραφεται ως:

expires end 07/17

 

τι σημαινει αυτο?

οτι θα ληξει 01 ιουλιου ή τελος Ιουλιου?

 

Και την τελευταια μερα του ιουλιου θα μπορεις να την χρησιμοποιησεις αλλα δεν θα χρειαστει γιατι θα σου εχει ερθει η καινουρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αξίζει η pre-paid reloadable της Πειραιώς με τα yellow ή όχι λόγω των χρεώσεων? τα περισσότερα πράγματα που ψωνίζω έχουν κάτω από 10€ σε aliexpress/ebay και δεν ξέρω αν συμφέρει με τις χρεώσει.
Link to comment
Share on other sites

αξίζει η pre-paid reloadable της Πειραιώς με τα yellow ή όχι λόγω των χρεώσεων? τα περισσότερα πράγματα που ψωνίζω έχουν κάτω από 10€ σε aliexpress/ebay και δεν ξέρω αν συμφέρει με τις χρεώσει.

Δεν συμφερουν γενικα τα yellow.Θελεις π.χ. για μια δωροεπιταγη αξιας 6 ευρω στα shell 3.000 ποντους=3.000 ευρω αγορων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφερουν γενικα τα yellow.Θελεις π.χ. για μια δωροεπιταγη αξιας 6 ευρω στα shell 3.000 ποντους=3.000 ευρω αγορων.

 

Δε συμφέρουν σε σχέση με άλλα μοντέλα επιβράβευσης. Επειδή όμως στην Πειραιώς δεν έχεις και πολλές επιλογές, είναι καλύτερα από το τίποτα :).

Τούτων λεχθέντων, οι prepaid όταν έχουν χρέωση για το ξαναγέμισμα δεν συμφέρουν, ανεξάρτητα από άλλες παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο βολικό είναι να έχεις δεύτερο λογαριασμό και να χρηαοποιεις τη χρεωστική σου.

 

Στάλθηκε από το D5803 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

ναι δεύτερο λογαριασμό έχω μόνο για τις online αγορές. απλά έλεγα μήπως είναι πιο βολικό με prepaid.

 

πάντως με την prepaid έχεις προμήθειες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφερουν γενικα τα yellow.Θελεις π.χ. για μια δωροεπιταγη αξιας 6 ευρω στα shell 3.000 ποντους=3.000 ευρω αγορων.

Ανάλογα που ξοδεύεις αν βαζεις βενζίνη shell ή ψωνίζεις στο Σκλαβενίτη η στα media markt πχ οι πόντοι είναι χ10 οπότε με 300€ αγορές συνολικά παίρνεις την έκπτωση των 6ευρω που λες οπότε μια χαρά είναι σαν πρόγραμμα. Είναι κάτι αντιστοιχο με της alpha και τους πόντους απλά με μικρότερη ποικιλία ακόμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα που ξοδεύεις αν βαζεις βενζίνη shell ή ψωνίζεις στο Σκλαβενίτη η στα media markt πχ οι πόντοι είναι χ10 οπότε με 300€ αγορές συνολικά παίρνεις την έκπτωση των 6ευρω που λες οπότε μια χαρά είναι σαν πρόγραμμα. Είναι κάτι αντιστοιχο με της alpha και τους πόντους απλά με μικρότερη ποικιλία ακόμα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν διαφωνο.Απλα ο φιλος ειπε για αγορες απο ebay/AliExpress οπου εκει μετραει τους ποντους 1=1.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα το τιμολογιο προμηθειων (για συναλλαγες εκτος ευρω) στις πιστωτικες καρτες της αλφα μπανκ και απορησα . Απο ποτε πηγε στο 2,5%??? Κριμα γιατι τις χρησιμοποιουσα πολυ στην Αγγλια...
Link to comment
Share on other sites

Ειδα σημερα το τιμολογιο προμηθειων (για συναλλαγες εκτος ευρω) στις πιστωτικες καρτες της αλφα μπανκ και απορησα . Απο ποτε πηγε στο 2,5%??? Κριμα γιατι τις χρησιμοποιουσα πολυ στην Αγγλια...

Που το είδες ακριβώς? Μήπως αφορά κάτι άλλο? π.χ. Επιβάρυνση Κατόχου για υπέρβαση Πιστωτικού Ορίου?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...