Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μηπως γνωριζει καποιος, ή εχει εμπειρια να μου πει, η αίτηση αμφισσβητησης συναλλαγης με πιστωτικη καρτα ποσο καιρό (συνηθως) μετα την αποστολη της επεξεργαζεται απο την Alpha Bank ?

 

Γενικά (ανεξαρτήτως τράπεζας) μπορεί να πάρει και 4-5 μήνες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σε 15 μέρες ας πούμε για να κατάλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά (ανεξαρτήτως τράπεζας) μπορεί να πάρει και 4-5 μήνες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σε 15 μέρες ας πούμε για να κατάλαβεις.

 

Επομενως αφου δεν μου απαντησαν ακομη ενω εστειλα την αμφισβητηση στις 12/05, πρεπει να επανελθω

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς 45-60 μέρες μου έχει πει.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς 45-60 μέρες μου έχει πει.

 

Πολυ ειναι, αλλα το βρισκω σχετικα πιο λογικο απο τις 4-5 ημερες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ειναι, αλλα το βρισκω σχετικα πιο λογικο απο τις 4-5 ημερες

 

Ο theo1973 έχει πει 4-5 μήνες (όχι μέρες), αν αναφέρεστε σε αυτό... :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την περίπτωση, το τι έρευνα πρέπει να γίνει και σε ποιό βαθμό εμπλέκονται και οι αρχές ασφαλείας (αστυνομία). Επειδή αναφέρθηκε η Πειραιώς, όπως μάλλον έχω ξαναγράψει, σε αυτήν είχα εγώ περίπτωση προ κάποιων ετών (πάνω στη συγχώνευση της ATEBank) και χρειάστηκαν 5 μήνες. Πολλές φορές δε, αρνούνται να αποκαλύψουν λεπτομέρειες (οπότε μην περιμένεις να σου πουν τι έγινε με το νι και με το σίγμα) παρά πιστώνουν το αμφισβητούμενο ποσό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο theo1973 έχει πει 4-5 μήνες (όχι μέρες), αν αναφέρεστε σε αυτό... :X

 

Ναι μήνες έγραψα. Αν θυμάμαι καλά μάλιστα τότε μου είχαν πει ότι μπορεί να χρειαζόταν κι ακόμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη, δεν ειχα διαβασει σωστα.. Ειχα "δει" ημερες αντι για μηνες
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,μέσω winbank από περιηγητή, γράφει δαπάνες μείωσης φόρου, το ποσό αυτό είναι ο στόχος που πρέπει να πιάσω, το οποίο θα μειώνεται με κάθε αγορά με την κάρτα ή ότι έχω αγοράσει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,μέσω winbank από περιηγητή, γράφει δαπάνες μείωσης φόρου, το ποσό αυτό είναι ο στόχος που πρέπει να πιάσω, το οποίο θα μειώνεται με κάθε αγορά με την κάρτα ή ότι έχω αγοράσει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το πιο πιθανό είναι να σου δείχνει το ποσό που έκανες αγορές με.κάρτα και το οποίο μετράει στο αφορολόγητο

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι,μέσω winbank από περιηγητή, γράφει δαπάνες μείωσης φόρου, το ποσό αυτό είναι ο στόχος που πρέπει να πιάσω, το οποίο θα μειώνεται με κάθε αγορά με την κάρτα ή ότι έχω αγοράσει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειναι οι αγορες που εχεις κανει.

Πώς να γνωριζει τον στοχο σου;

Αφου δεν ξερει το εισοδημα σου !

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι οι αγορες που εχεις κανει.

Πώς να γνωριζει τον στοχο σου;

Αφου δεν ξερει το εισοδημα σου !

 

Μπορει και να το ξερουν.... :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Η eurobank έχει αναλυτικό πίνακα με το ποσό που χρειάζεται για να πιάσεις το όριο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να το ξερουν.... :shifty:

 

Να ξέρουν το ποσό εισοδήματος του τρέχοντος έτους το οποίο δεν ξέρω ούτε εγώ ο ίδιος γιατί δεν έχει κλείσει ακόμα το έτος; :blink:

Μη γράφουμε ό,τι να 'ναι. Οι πληρωμές που έγιναν με κάρτα είναι. Και μάλιστα πρέπει να είναι και λανθασμένες από όσο είδα στην περίπτωσή μου (όσο μπόρεσα να καταλάβω από 2 ξερά νούμερα που δίνει-η Eurobank τουλάχιστον τα παραθέτει λεπτομερώς ανά πληρωμή). Μάλλον δεν λαμβάνει υπόψη όλες τις κάρτες ή τις πληρωμές με μεταφορές από λογαριασμό. Δεν το βλέπω να μπορεί να δουλέψει αυτό.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Η eurobank έχει αναλυτικό πίνακα με το ποσό που χρειάζεται για να πιάσεις το όριο

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σου γραφει ποιες απο τις δαπάνες που πλήρωσες μέσω τράπεζας/κάρτας μετράνε στο αφορολόγητο.Δεν μπορεί να ξέρει τι εισόδημα θα έχεις για να σου λέει πόσο θέλεις για να πιάσεις το όριο.

Link to comment
Share on other sites

Σου γραφει ποιες απο τις δαπάνες που πλήρωσες μέσω τράπεζας/κάρτας μετράνε στο αφορολόγητο.Δεν μπορεί να ξέρει τι εισόδημα θα έχεις για να σου λέει πόσο θέλεις για να πιάσεις το όριο.

 

Αυτο λεμε οι περισσοτεροι, αλλα μερικοι δεν πειθονται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σου γραφει ποιες απο τις δαπάνες που πλήρωσες μέσω τράπεζας/κάρτας μετράνε στο αφορολόγητο.Δεν μπορεί να ξέρει τι εισόδημα θα έχεις για να σου λέει πόσο θέλεις για να πιάσεις το όριο.

 

Θεωρητικά αυτό. Στην πράξη ...κουραφέξαλα όπως έγραψα όμως. Εγώ για παράδειγμα προ μηνός πλήρωσα προκαταβολή 25€ για παραγγελία φακών επαφής από κατάστημα οπτικών μέσω μεταφοράς από το λογαριασμό μου στο λογαριασμό του μαγαζιού. Τα άλλα 15€ μέσω κάρτας κατά την παραλαβή. Τα 25€ πως θα προσμετρηθούν στο "αφορολόγητο" μου; Πως θα τα διακρίνουν "αυτοματοποιημένα" τουλάχιστον από ένα απλό "δάνειο" που μπορεί να έκανα στον έμπορο που είναι φίλος μου;

Ο εν λόγω νόμος αναφέρει για πληρωμές με "τραπεζικά μέσα" και όχι αποκλειστικά με κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτό. Στην πράξη ...κουραφέξαλα όπως έγραψα όμως. Εγώ για παράδειγμα προ μηνός πλήρωσα προκαταβολή 25€ για παραγγελία φακών επαφής από κατάστημα οπτικών μέσω μεταφοράς από το λογαριασμό μου στο λογαριασμό του μαγαζιού. Τα άλλα 15€ μέσω κάρτας κατά την παραλαβή. Τα 25€ πως θα προσμετρηθούν στο "αφορολόγητο" μου; Πως θα τα διακρίνουν "αυτοματοποιημένα" τουλάχιστον από ένα απλό "δάνειο" που μπορεί να έκανα στον έμπορο που είναι φίλος μου;

Ο εν λόγω νόμος αναφέρει για πληρωμές με "τραπεζικά μέσα" και όχι αποκλειστικά με κάρτες.

 

Το δανειο σε εμπορο - φιλο δεν προβλεπεται απο την φορολογικη νομοθεσια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά αυτό. Στην πράξη ...κουραφέξαλα όπως έγραψα όμως. Εγώ για παράδειγμα προ μηνός πλήρωσα προκαταβολή 25€ για παραγγελία φακών επαφής από κατάστημα οπτικών μέσω μεταφοράς από το λογαριασμό μου στο λογαριασμό του μαγαζιού. Τα άλλα 15€ μέσω κάρτας κατά την παραλαβή. Τα 25€ πως θα προσμετρηθούν στο "αφορολόγητο" μου; Πως θα τα διακρίνουν "αυτοματοποιημένα" τουλάχιστον από ένα απλό "δάνειο" που μπορεί να έκανα στον έμπορο που είναι φίλος μου;

Ο εν λόγω νόμος αναφέρει για πληρωμές με "τραπεζικά μέσα" και όχι αποκλειστικά με κάρτες.

 

Τα 15€ στα μέτρησε στο αφορολόγητο;

Η μεταφορά ποσών εμπίπτει στο λεγόμενο πλαστικό χρήμα άραγε;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Το δανειο σε εμπορο - φιλο δεν προβλεπεται απο την φορολογικη νομοθεσια

 

Το ξέρω! Πως μπορεί να διακριθεί η μια περίπτωση από την άλλη απορώ... Και επειδή είμαι επαγγελματίας, μπορώ να σου πω ότι δεν υφίσταται αυτή τη στιγμή που μιλάμε τουλάχιστον κάτι σαν αυτόν "επαγγελματικό λογαριασμό" που διάφορες φήμες ανέφεραν. Υπάρχουν λογαριασμοί όψεως φυσικά (και έχω έναν τέτοιον), όμως τίποτα δεν υπάρχει για να διαχωρίζονται ποιές συναλλαγές είναι επαγγελματικές και ποιές προσωπικές. Όπως φυσικά και τους λογαριασμούς ταμιευτηρίου που έχω μπορώ να τους χρησιμοποιώ αδιακρίτως και κανονικότατα βάση της νομοθεσίας και για το επάγγελμά μου. Ο πελάτης όμως που του δίνω το ΙΒΑΝ να με πληρώσει δεν βλέπω με ποιόν τρόπο μπορεί να κατοχυρώσει με το ποσό που με πληρώνει το αφορολόγητό του. Ακόμα και για συγκεκριμένη αιτιολογία να υπήρχαν προδιαγραφές, αυτό είναι κάτι μη εκμεταλλεύσιμο. Και ξαναλέω ότι ο νόμος ορίζει ότι αφορολόγητο "χτίζεται" με οποιοδήποτε τραπεζικό μέσο πληρωμής και όχι αποκλειστικά με κάρτες.

Είμαι περίεργος να δω πως θα το ξεμπλέξουν του χρόνου τέτοια εποχή που δεν θα μαζεύεται το μπάχαλο με τίποτα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα 15€ στα μέτρησε στο αφορολόγητο;

Η μεταφορά ποσών εμπίπτει στο λεγόμενο πλαστικό χρήμα άραγε;:worry:

 

Δεν ξέρω. Τη συγκεκριμένη πληρωμή που θυμάμαι την έκανα με κάρτα της Πειραιώς η οποία όπως είπαμε βγάζει απλά μια σούμα χωρίς επιμέρους στοιχεία για το πως προέκυψε. Ίσως πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω από περιέργεια. Η μεταφορά ποσών προβλέπεται όπως ήδη είπα από το νόμο. Το θέμα είναι πως υλοποιείται η καταμέτρηση. Είναι τεχνικά αδύνατο κάτι τέτοιο με τα μέχρι τώρα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνονται οι μεταφορές χρημάτων στο χτίσιμο του αφορολόγητου. Ως άλλοι τρόποι τραπεζικών συναλλαγών λογικά νοούνται οι εντολές πληρωμής και οι πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών.
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έστω ότι έχω χρεωστική κάρτα με μέγιστο ημερήσιο όριο αγορών €800 (που δεν ανεβαίνει περισσότερο) και θέλω να αγοράσω κάτι που έχει €1000. Μπορώ να καλύψω τη διαφορά με μετρητά, αλλά όχι με άλλη κάρτα.

 

Μπορώ να κάνω αγορά σε κατάστημα, και αν ναι, πώς? Μπορώ να πληρώσω μέρος με την χρεωστική κάρτα και μέρος με μετρητά?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έστω ότι έχω χρεωστική κάρτα με μέγιστο ημερήσιο όριο αγορών €800 (που δεν ανεβαίνει περισσότερο) και θέλω να αγοράσω κάτι που έχει €1000. Μπορώ να καλύψω τη διαφορά με μετρητά, αλλά όχι με άλλη κάρτα.

 

Μπορώ να κάνω αγορά σε κατάστημα, και αν ναι, πώς? Μπορώ να πληρώσω μέρος με την χρεωστική κάρτα και μέρος με μετρητά?

 

Φυσικα και μπορεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να συμπεριλαμβάνονται οι μεταφορές χρημάτων στο χτίσιμο του αφορολόγητου. Ως άλλοι τρόποι τραπεζικών συναλλαγών λογικά νοούνται οι εντολές πληρωμής και οι πάγιες εντολές πληρωμής λογαριασμών.

 

Ασφαλώς και επιβάλλεται από το νόμο να συμπεριλαμβάνονται όλα.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-oikonomia/forologia/apophase-pol-1005-2017-fek-145b-25-1-2017.html

Άρθρο 1: "πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παροχών Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές), και διενεργούνται μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet) κ.λπ."

Πουθενά οι σχετικές ΠΟΛ καθώς και το ΦΕΚ του αρχικού νόμου δεν ανέφεραν ή αναφέρουν αποκλειστικά τις κάρτες.

Εγώ για παράδειγμα ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα της οποίας οι αμοιβές είναι μερικές φορές 2-3-5.000€ ή και ακόμα παραπάνω. Αυτά τα ποσά εκ των πραγμάτων δεν τίθεται θέμα να εξοφλούνται με κάρτες από τους πελάτες μου (είναι ελάχιστες οι πιστωτικές και πρακτικά ανύπαρκτες ακόμα και οι χρεωστικές με τόσο υψηλό όριο συναλλαγών). Αλίμονο αν δεν μετρούσαν οι συναλλαγές με άλλα μέσα.

Στην πράξη φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα υλοποίησης όμως από τις τράπεζες και θα το βρούμε μπροστά μας προσεχώς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φυσικα και μπορεις

Κάνεις λάθος!

 

Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έστω ότι έχω χρεωστική κάρτα με μέγιστο ημερήσιο όριο αγορών €800 (που δεν ανεβαίνει περισσότερο) και θέλω να αγοράσω κάτι που έχει €1000. Μπορώ να καλύψω τη διαφορά με μετρητά, αλλά όχι με άλλη κάρτα.

 

Μπορώ να κάνω αγορά σε κατάστημα, και αν ναι, πώς? Μπορώ να πληρώσω μέρος με την χρεωστική κάρτα και μέρος με μετρητά?

 

Όχι! Δεν μπορείς! Δες κι εδώ: http://www.insider.gr/eidiseis/oikonomia/49518/prostimo-100-eyro-se-osoys-plirosoyn-500-eyro-me-metrita

Εφόσον η συναλλαγή είναι μία και υπερβαίνει το όριο των 500€, δεν μπορεί να εξοφληθεί με μετρητά ούτε τμηματικά! Αν είναι παροχή υπηρεσιών μπορεί να "σπάσει" και να κοπούν φυσικά ξεχωριστά παραστατικά (και τότε δύσκολα και είναι επικίνδυνο) , αν είναι αγορά προϊόντος όμως (π.χ. μια τηλεόραση από μεγάλο κατάστημα) απλά δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και επιβάλλεται από το νόμο να συμπεριλαμβάνονται όλα.

https://www.e-nomothesia.gr/kat-oikonomia/forologia/apophase-pol-1005-2017-fek-145b-25-1-2017.html

Άρθρο 1: "πληρωμή μέσω λογαριασμού πληρωμών Παροχών Υπηρεσιών Πληρωμών του ν. 3862/2010 (μεταφορά πίστωσης, εντολές άμεσης χρέωσης, πάγιες εντολές), και διενεργούνται μέσω ηλεκτρονικής τραπεζικής (e-banking), ηλεκτρονικού πορτοφολιού (e-wallet) κ.λπ."

Πουθενά οι σχετικές ΠΟΛ καθώς και το ΦΕΚ του αρχικού νόμου δεν ανέφεραν ή αναφέρουν αποκλειστικά τις κάρτες.

Εγώ για παράδειγμα ασκώ επαγγελματική δραστηριότητα της οποίας οι αμοιβές είναι μερικές φορές 2-3-5.000€ ή και ακόμα παραπάνω. Αυτά τα ποσά εκ των πραγμάτων δεν τίθεται θέμα να εξοφλούνται με κάρτες από τους πελάτες μου (είναι ελάχιστες οι πιστωτικές και πρακτικά ανύπαρκτες ακόμα και οι χρεωστικές με τόσο υψηλό όριο συναλλαγών). Αλίμονο αν δεν μετρούσαν οι συναλλαγές με άλλα μέσα.

Στην πράξη φαίνεται ότι υπάρχει σοβαρότατο πρόβλημα υλοποίησης όμως από τις τράπεζες και θα το βρούμε μπροστά μας προσεχώς...

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάνεις λάθος!

 

 

 

Όχι! Δεν μπορείς! Δες κι εδώ: http://www.insider.gr/eidiseis/oikonomia/49518/prostimo-100-eyro-se-osoys-plirosoyn-500-eyro-me-metrita

Εφόσον η συναλλαγή είναι μία και υπερβαίνει το όριο των 500€, δεν μπορεί να εξοφληθεί με μετρητά ούτε τμηματικά! Αν είναι παροχή υπηρεσιών μπορεί να "σπάσει" και να κοπούν φυσικά ξεχωριστά παραστατικά (και τότε δύσκολα και είναι επικίνδυνο) , αν είναι αγορά προϊόντος όμως (π.χ. μια τηλεόραση από μεγάλο κατάστημα) απλά δεν γίνεται.

 

Πολλά καταστηματα εφαρμοζουν την πληρωμη απο τον πελατη μεσω Viva. Μπαινουν σε ειδικη εφαρμογη της viva, εισπρατουν μετρητα απο τον πελατη, κατατιθενται στην viva, και απο εκει πληρωνεται το καταστημα. Δηλαδη ο πελατης πληρωνει μετρητα, και τηρειται και η διαδικασια. Με αυτο τον τροπο το εχω κανει. Με μετρητα στο χερι πραγματι δεν γινεται εκτος και κοπουν δυο παραστατικα. Ενα αξιας 800 (καρτα) και ενα αξιας 200 (μετρητα)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ΝΕΟ: Πληρωμή λογαριασμού Wind στο Alpha Wallet της Alpha Bank. Εμφανιζει: Αμοιβή τράπεζας: 0,30 EUR Από πότε ;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...