Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

απο win bank ηταν 2,5 ευρω

 

Eurobank και Alpha bank

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3€ χρέωση δεν έχει αυτό; Τζάμπα πάντως δεν είναι σίγουρα.

 

Όχι δωρεάν είναι. Αναφέρομαι στην υπηρεσία Alpha Quick Transfer μέσω IRIS . Μετέφερα από περιέργεια να δω πως δουλεύει 1 ευρώ από alpha σε eurobank τα ξημερώματα κι όλας. Τα χρήματα πήγαν σε 1 λεπτό. Και μετά τα ξαναέστειλα πίσω από τη eurobank PAF στην Alpha πάλι άμεσα και χωρίς καμία χρέωση

 

οχι δεν εχει χρεωση μεσω κινητου

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το δευτερο απο Eurobank σε Alpha το εχω κανει πολλες φορες

Το πρωτο, απο Alpha σε Eurobank πώς το καταφερες ; Τι εβαλες για παραληπτη ;

Επαφη, mail, αριθμο κινητου τι απο ολα ;

 

Κινητό έβαλα αν θυμάμαι καλά.. Πας στο alpha quick transfer και επιλέγεις εκεί που έχει Individual και Business.. επιλέγεις το δέυτερο (business). Η επιλογή Individual είναι μόνο από alpha σε alpha για αυτούς που έχουν ενεργοποιήσει το alpha quick transfer. Αν επιλέξεις business μπορείς να στείλεις σε οποινδήποτε έχει ενεργοποιήσει μια ανάλογη υπηρεσία σε οποιαδήποτε τράπεζα (px της eurobank το P.A.F. , της εθνικής το ibank PAY κτλ )

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Κινητό έβαλα αν θυμάμαι καλά.. Πας στο alpha quick transfer και επιλέγεις εκεί που έχει Individual και Business.. επιλέγεις το δέυτερο (business). Η επιλογή Individual είναι μόνο από alpha σε alpha για αυτούς που έχουν ενεργοποιήσει το alpha quick transfer. Αν επιλέξεις business μπορείς να στείλεις σε οποινδήποτε έχει ενεργοποιήσει μια ανάλογη υπηρεσία σε οποιαδήποτε τράπεζα (px της eurobank το P.A.F. , της εθνικής το ibank PAY κτλ )

 

Δοκιμαζα μονο το πρωτο. Στο δευτερο δεν μπηκα επειδη ελεγε Business

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζα μονο το πρωτο. Στο δευτερο δεν μπηκα επειδη ελεγε Business

 

Μα και στη eurobank είναι και καλά για business (έτσι το αναφέρει) αν θες να στείλεις σε άλλη τράπεζα... Για να πληρώσεις πχ επιχειρηματία κτλ. Γι αυτό το λόγο και έκανα μία δοκιμή με ένα μικρό ποσό γιατί δε γνωρίζω αν έχει κάποια επίπτωση.. πχ μήπως μετράει σαν εισοδημα?? Βέβαια κανένας από τους 2 δεν έχει επαγγελματικό ΑΦΜ. Το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι μπορείς να κάνεις μεταφορά από οποιαδήποτε τράπεζα σε οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς καμία χρέωση και με "live" μεταφορά

Link to comment
Share on other sites

απο win bank ηταν 2,5 ευρω

Η υπηρεσια προσφερεται δωρεαν προς το παρον και στην winbank/Πειραιως

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα και στη eurobank είναι και καλά για business (έτσι το αναφέρει) αν θες να στείλεις σε άλλη τράπεζα... Για να πληρώσεις πχ επιχειρηματία κτλ. Γι αυτό το λόγο και έκανα μία δοκιμή με ένα μικρό ποσό γιατί δε γνωρίζω αν έχει κάποια επίπτωση.. πχ μήπως μετράει σαν εισοδημα?? Βέβαια κανένας από τους 2 δεν έχει επαγγελματικό ΑΦΜ. Το αποτέλεσμα πάντως είναι ότι μπορείς να κάνεις μεταφορά από οποιαδήποτε τράπεζα σε οποιαδήποτε τράπεζα χωρίς καμία χρέωση και με "live" μεταφορά

Όχι. Στην εφαρμογη της Eurobank δεν ειναι απαραιτητο να πας στο business. Πατας το πρωτο paf και καταχωρεις ενα κινητο ή ενα mail από τις επαφες σου. Πηγαινει sms ή mail στον δικαιουχο με ενα λινκ. Μεσα σε 48 ωρες πρεπει αυτος να καταχωρησει το IBAN το εκει, οποιασδηποτε τραπεζας και αυτοματα μπαινουν τα χρηματα στον λογαριασμό του δωρεαν

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Στην εφαρμογη της Eurobank δεν ειναι απαραιτητο να πας στο business. Πατας το πρωτο paf και καταχωρεις ενα κινητο ή ενα mail από τις επαφες σου. Πηγαινει sms ή mail στον δικαιουχο με ενα λινκ. Μεσα σε 48 ωρες πρεπει αυτος να καταχωρησει το IBAN το εκει, οποιασδηποτε τραπεζας και αυτοματα μπαινουν τα χρηματα στον λογαριασμό του δωρεαν

 

Μάλιστα δεν το γνώριζα αυτό. Εγώ πάντως από Eurobank σε Alpha το έκανα με τον ίδιο τρόπο. Τα έστειλα απευθείας δηλαδή σε κινητό τηλέφωνο που ήταν συνδεδεμένο με το Alpha Quick Transfer και τα λεφτά πήγαν κατευθείαν χωρίς κάποιο λινκ ή sms

Link to comment
Share on other sites

Gataros μόνο στο όνομα :) Ποτέ δεν στέλνουμε με OUR σε λογαριασμούς SEPA τρίτων και μάλιστα στα τυφλά. Η προμήθεια εισερχομένου (όταν υπάρχει) είναι υποχρέωση του αποδέκτη του εμβάσματος. Συνήθως σε λογαριασμούς εξωτερικού και ειδικά επαγγελματικούς, δεν υπάρχει. Σε ειδικές περιπτώσεις μόνο εφόσον υπάρχει και κατόπιν συμφωνίας με τον αποδέκτη, περιλαμβάνουμε την προμήθεια (που είναι πάντα μικρότερη από το εξωφρενικό ποσό που πλήρωσες) στο ποσό του εμβάσματος, στέλνουμε και πάλι με SHAred, οπότε αφού του παρακρατηθεί να πάρει τελικά αυτός το ακριβές ποσό που ήθελε.

 

 

 

Υ.Γ. Το OUR συμφέρει μόνο σε κάποιες ειδικές περιπτώσεις εμβάσματος μεταξύ λογαριασμών του ιδίου προσώπου σε Ελληνικές τράπεζες.

 

Α και φυσικά δεν συζητάμε πλέον για οτιδήποτε άλλο πέρα από εμβάσματα αποκλειστικά μέσω ebanking οπότε και ισχύουν τα παραπάνω. Τα εμβάσματα από γκισέ είναι εντελώς ασύμφορα και έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια.

 

 

 

Theo, αφού ο λογαριασμός που τα έστειλα στη Γερμανία ήταν δικός μου, δεν πίστευα οτι θα με γδάρει με τέτοια προμήθεια η τράπεζα. Η αντίστροφη συναλλαγή, δηλαδή έμβασμα μέσω banking από Γερμανία για ελληνική τράπεζα κοστίζει μόλις 3 ευρώ.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορώ και θα πληρώσω 3€

Οπότε σε συμφέρει σε σχέση με το 1+4€.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι στην δωρεάν συνδρομή περιλαμβάνεται και η Diners Vodafone αλλά όχι οι prestige; Από αυτές που έχουν δωρεάν μπορεί κάποιος να αιτηθεί παραπάνω από μία; (π.χ. Bonus visa και amex)

Καλημέρα,Καλό Μήνα.

Στο πακέτο μισθοδοσίας περιλαμβάνονται οι απλές κάρτες με δωρεάν συνδρομή για πάντα,δεν περιλαμβάνονται οι κάρτες συνεργασίας(π.χ. Diners Club Vodafone ή Aegean Bonus Visa εκτός αν είναι υπάλληλος της Aegean..),ούτε οι κάρτες 'gold'.Επίσης δεν τρέχει κάποια προσφορά αυτο το διάστημα για έκδοση με δωρεάν συνδρομή για πάντα,ωστόσο όπως έχω αναφέρει ξανά επειδή τα πάντα μπορούν να γίνουν και να συμβούν,υπάρχουν και τα αιτήματα Κατ' εξαίρεση.Βεβαίως μπορεί κάποιος να αιτηθεί παραπάνω απο μια.

Η υπηρεσια προσφερεται δωρεαν προς το παρον και στην winbank/Πειραιως

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για να δούμε που θα καταλήξουν,πράγματι τονίζουν ότι προσφερεται δωρεαν προς το παρον και απο τις 4 τράπεζες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το IRIS το δοκίμασα σε Πειραιώς και Εθνική και ισχύει.

Μπορείς να κάνεις μεταφορά ( στη Πειραιώς λέει μέχρι 500 € ημερησίως ) από τράπεζα σε τράπεζα ανέξοδα.

Απλώς αν και οι δυο λογαριασμοί είναι του ίδιου ατόμου, πρέπει να έχουν διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου.

Τουλάχιστον έτσι δούλεψε σε εμένα. Αρχικά έβαλα τον ίδιο αριθμό και στις δύο τράπεζες αλλά όταν πήγα να μεταφέρω από Πειραιώς σε Εθνική, δεν μπορούσε να προχωρήσει αφού έβλεπε τον αριθμό αυτόν συνδεδεμένο στην Πειραιώς. Αλλαξα τον αριθμό στην Εθνική και έβαλα έναν δεύτερο που έχω, και η μεταφορά προχώρησε κανονικά κι από τη μία τράπεζα προς την άλλη και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το IRIS το δοκίμασα σε Πειραιώς και Εθνική και ισχύει.

Μπορείς να κάνεις μεταφορά ( στη Πειραιώς λέει μέχρι 500 € ημερησίως ) από τράπεζα σε τράπεζα ανέξοδα.

Απλώς αν και οι δυο λογαριασμοί είναι του ίδιου ατόμου, πρέπει να έχουν διαφορετικό αριθμό τηλεφώνου.

Τουλάχιστον έτσι δούλεψε σε εμένα. Αρχικά έβαλα τον ίδιο αριθμό και στις δύο τράπεζες αλλά όταν πήγα να μεταφέρω από Πειραιώς σε Εθνική, δεν μπορούσε να προχωρήσει αφού έβλεπε τον αριθμό αυτόν συνδεδεμένο στην Πειραιώς. Αλλαξα τον αριθμό στην Εθνική και έβαλα έναν δεύτερο που έχω, και η μεταφορά προχώρησε κανονικά κι από τη μία τράπεζα προς την άλλη και αντίστροφα.

ωραίο νέο....

θα βολέψει πολύ αν το έχουν χωρίς χρέωση.....

 

 

υγ....το δοκίμασα και εγώ μεταξύ εθνικής και άλφα και δουλεύει μια χαρα....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,Καλό Μήνα.

Στο πακέτο μισθοδοσίας περιλαμβάνονται οι απλές κάρτες με δωρεάν συνδρομή για πάντα,δεν περιλαμβάνονται οι κάρτες συνεργασίας(π.χ. Diners Club Vodafone ή Aegean Bonus Visa εκτός αν είναι υπάλληλος της Aegean..),ούτε οι κάρτες 'gold'.Επίσης δεν τρέχει κάποια προσφορά αυτο το διάστημα για έκδοση με δωρεάν συνδρομή για πάντα,ωστόσο όπως έχω αναφέρει ξανά επειδή τα πάντα μπορούν να γίνουν και να συμβούν,υπάρχουν και τα αιτήματα Κατ' εξαίρεση.Βεβαίως μπορεί κάποιος να αιτηθεί παραπάνω απο μια.

 

Για να δούμε που θα καταλήξουν,πράγματι τονίζουν ότι προσφερεται δωρεαν προς το παρον και απο τις 4 τράπεζες

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Να σε ζαλίσω για μια τελευταία λεπτομέρεια: η Bonus Premium Amex θεωρείται χρυσή και δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο μισθοδοσίας ενώ η Blue Amex ναι;

 

Πολύ ευχάριστο το δωρεάν Iris θα το χρησιμοποιήσω αρκετά όσο καιρό παραμείνει δωρεάν.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετική δωρεάν υπηρεσία (προς το παρόν) και το κυριότερο άμεση 24/7!

 

Τα app της Πειραιώς δεν έχουν ενσωματώσει την υπηρεσία από ότι βλέπω.

Η Εθνική έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο UI.

H Eurobank έχει τραγικό app, το χειρότερο από όλες νομίζω.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Να σε ζαλίσω για μια τελευταία λεπτομέρεια: η Bonus Premium Amex θεωρείται χρυσή και δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο μισθοδοσίας ενώ η Blue Amex ναι;

 

Πολύ ευχάριστο το δωρεάν Iris θα το χρησιμοποιήσω αρκετά όσο καιρό παραμείνει δωρεάν.

Όχι δεν ανήκουν στις χρυσές κάρτες ,απλά η Bonus Premium American Express και η BLUE American Express έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (εκτός απο την εμφάνιση) αυτο προέκυψε όταν άλλαξε το πρόγραμμα επιβράβευσης της Blue και έγινε Bonus διότι αυτη είναι η αναλογία απο το Membership Rewards που είχε πριν. Στο πακέτο μισθοδοσίας μπορεί να εκδοθεί η Bonus American Express που δίνει 50% περισσότερους Bonus ,ωστόσο αν θα ήθελες την Premium ή την Blue στο πακέτο μισθοδοσίας το βλέπεις και περαιτέρω με την αίτηση ή και στην πορεία...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετική δωρεάν υπηρεσία (προς το παρόν) και το κυριότερο άμεση 24/7!

 

Τα app της Πειραιώς δεν έχουν ενσωματώσει την υπηρεσία από ότι βλέπω.

Η Εθνική έχει κάνει εξαιρετική δουλειά στο UI.

H Eurobank έχει τραγικό app, το χειρότερο από όλες νομίζω.

Το παλιό app της Πειραιώς (το μπλε) την έχει. Το καινούριο (κίτρινο) δεν την έχει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ανήκουν στις χρυσές κάρτες ,απλά η Bonus Premium American Express και η BLUE American Express έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (εκτός απο την εμφάνιση) αυτο προέκυψε όταν άλλαξε το πρόγραμμα επιβράβευσης της Blue και έγινε Bonus διότι αυτη είναι η αναλογία απο το Membership Rewards που είχε πριν. Στο πακέτο μισθοδοσίας μπορεί να εκδοθεί η Bonus American Express που δίνει 50% περισσότερους Bonus ,ωστόσο αν θα ήθελες την Premium ή την Blue στο πακέτο μισθοδοσίας το βλέπεις και περαιτέρω με την αίτηση ή και στην πορεία...

 

Σε ευχαριστώ και πάλι θερμά, ήσουν σαφέστατος και αναλυτικότατος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Theo, αφού ο λογαριασμός που τα έστειλα στη Γερμανία ήταν δικός μου, δεν πίστευα οτι θα με γδάρει με τέτοια προμήθεια η τράπεζα. Η αντίστροφη συναλλαγή, δηλαδή έμβασμα μέσω banking από Γερμανία για ελληνική τράπεζα κοστίζει μόλις 3 ευρώ.

 

Τότε εξαρχής δεν έπρεπε να βάλεις OUR στην προμήθεια. Έπρεπε να στείλεις με SHA και αν υπήρχε προμήθεια από την πλευρά της Γερμανικής τράπεζας (αμφιβάλλω) αυτή να κρατιόταν εκεί. Ακόμα λοιπόν και να υπήρχε, αποκλείεται να ήταν 18€ πάντως αυτή η προμήθεια. Σε κάθε περίπτωση την προμήθεια που θα χρεωθείς σου τη δείχνει το e-banking πριν κάνεις το τελευταίο βήμα για την αποστολή. Και ακόμα κι από γκισέ να έστειλες θα έπρεπε να σου τηνπει ο ταμίας.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχω 3 λογαριασμους στην eurobank που ειναι ανενεργοι αν τους κλεισω θα μπορεσω να ξανανοιξω στο μελλον? αυτη την στιγμη δουλευω με 2 live που εχω ενεργους. μετα απο ποσο καιρο αδρανειας απενεργοποιουνται στην eurobank? για να τους κρατησω ενεργους απλα καταθετω 1 ευρω?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχω 3 λογαριασμους στην eurobank που ειναι ανενεργοι αν τους κλεισω θα μπορεσω να ξανανοιξω στο μελλον? αυτη την στιγμη δουλευω με 2 live που εχω ενεργους. μετα απο ποσο καιρο αδρανειας απενεργοποιουνται στην eurobank? για να τους κρατησω ενεργους απλα καταθετω 1 ευρω?

Αν τους κλείσεις όλους τότε δε θα μπορείς. Αν μείνει έστω ένας ενεργός φυσικά θα μπορείς. Απλά να κανεις κάποια κίνηση χρειάζεται. Έστω ένα ευρώ μεταφορά και να το ξανά στείλεις μετά πίσω

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση εχω 3 λογαριασμους στην eurobank που ειναι ανενεργοι αν τους κλεισω θα μπορεσω να ξανανοιξω στο μελλον? αυτη την στιγμη δουλευω με 2 live που εχω ενεργους. μετα απο ποσο καιρο αδρανειας απενεργοποιουνται στην eurobank? για να τους κρατησω ενεργους απλα καταθετω 1 ευρω?

 

Δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις ξανά όσο έχουμε capital controls (μάλλον για πολύ καιρό) αν τους κλείσεις. Και θα είναι τεράστικα κουταμάρα κάτι τέτοιο. Στην Πειραιώς έχω βγάλει λογαριασμό από αδράνεια με μια απλή μεταφορά ένος ασήμαντου ποσού μέσω e-banking, από άλλο ενεργό λογαριασμό μου 3 φορές μόνο εν μέσω ισχύος των cc. Στη Eurobank -την τελευταία φορά που το χρειάστηκα τουλάχιστον πριν 3-4 χρόνια- δεν λειτουργεί αυτή η μέθοδος. Πρέπει να μαζέψεις όλη τη χαρτούρα -εκκαθαριστικά, ταυτότητες, λογαριασμούς κλπ.- που ζητάνε και να πας σε κατάστημα για να γίνει η κατάθεση εικονικά και να βγουν από αδράνεια οι λογαριασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση.

Στις prepaid cards ερχεται statement απο την τραπεζα?

Ρωταω γιατι στην πιστωτικη μου ερχεται κανονικα αλλα εδω και κανα τριμηνο που χρησιμοποιω την prepaid για καποιες μικροαγορες, δεν μου εχει ερθει τιποτα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορέσεις να ανοίξεις ξανά όσο έχουμε capital controls (μάλλον για πολύ καιρό) αν τους κλείσεις. Και θα είναι τεράστικα κουταμάρα κάτι τέτοιο. Στην Πειραιώς έχω βγάλει λογαριασμό από αδράνεια με μια απλή μεταφορά ένος ασήμαντου ποσού μέσω e-banking, από άλλο ενεργό λογαριασμό μου 3 φορές μόνο εν μέσω ισχύος των cc. Στη Eurobank -την τελευταία φορά που το χρειάστηκα τουλάχιστον πριν 3-4 χρόνια- δεν λειτουργεί αυτή η μέθοδος. Πρέπει να μαζέψεις όλη τη χαρτούρα -εκκαθαριστικά, ταυτότητες, λογαριασμούς κλπ.- που ζητάνε και να πας σε κατάστημα για να γίνει η κατάθεση εικονικά και να βγουν από αδράνεια οι λογαριασμοί.

Tην χαρτούρα την χρειάζεσαι για την επικαιροποίηση στοιχείων ,όλες οι τράπεζες μπορούν να στο ζητήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...