Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Φίλος μου έλεγε ότι είχε έναν παλιό λογαριασμό μισθοδοσίας στην HSBC (Ελλάδος φυσικά) και έβγαλε χρεωστική κάρτα και κατάφερε με αυτόν το τρόπο να ψωνίζει οτιδήποτε θέλει χωρίς να έχει πρόβλημα. Πριν χρησιμοποιούσε την χρεωστική της alpha όπου τις περισσότερες φορές τον έκοβε. Τώρα δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο

Πριν απο 2 λεπτα αγορασα κατι απο ebay με πληρωμη μεσω Paypal με χρεωστική καρτα της AlphaBank (AMEX bonus μαυρη) και η συναλλαγη εγινε κανονικα. προσωπικα δεν εχω καμια αποτυχημενη προσπαθεια αγορας με την συγκεκριμενη καρτα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 2 λεπτα αγορασα κατι απο ebay με πληρωμη μεσω Paypal με χρεωστική καρτα της AlphaBank (AMEX bonus μαυρη) και η συναλλαγη εγινε κανονικα. προσωπικα δεν εχω καμια αποτυχημενη προσπαθεια αγορας με την συγκεκριμενη καρτα

Δεν αναφέρομαι στην AMEX της Alpha αλλά την VISA που την δίνουν και δωρεάν ενώ αν δεν κάνω λάθος η AMEX έχει ετήσιο κόστος 10 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην AMEX της Alpha

Δεν ειπα εγω οτι αναφερεσαι εσυ σε αυτην

αν δεν κάνω λάθος η AMEX έχει ετήσιο κόστος 10 ευρώ

Δεν κανεις λαθος ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου έλεγε ότι είχε έναν παλιό λογαριασμό μισθοδοσίας στην HSBC (Ελλάδος φυσικά) και έβγαλε χρεωστική κάρτα και κατάφερε με αυτόν το τρόπο να ψωνίζει οτιδήποτε θέλει χωρίς να έχει πρόβλημα. Πριν χρησιμοποιούσε την χρεωστική της alpha όπου τις περισσότερες φορές τον έκοβε. Τώρα δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο
Πριν από τα capitals controls δεν υπάρχει περίπτωση απλά δεν θα είχε χρήματα στον λογαριασμό του και το έκοβε. Οι νέες κάρτες δεν είναι όπως οι παλιές που ήταν μονάχα για ανάληψη μετρητών είναι και για αγορές.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην AMEX της Alpha αλλά την VISA που την δίνουν και δωρεάν

 

:worry: - εκδιδουν Visa τωρα τελευταια? εχω ακουσει πως απορριπτουν πανευκολα αιτησεις (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

:worry: - εκδιδουν Visa τωρα τελευταια? εχω ακουσει πως απορριπτουν πανευκολα αιτησεις (!)

Η συζήτηση αφορούσε χρεωστική κάρτα, για την δεν υπάρχει λόγος μη έγκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 2 λεπτα αγορασα κατι απο ebay με πληρωμη μεσω Paypal με χρεωστική καρτα της AlphaBank (AMEX bonus μαυρη) και η συναλλαγη εγινε κανονικα. προσωπικα δεν εχω καμια αποτυχημενη προσπαθεια αγορας με την συγκεκριμενη καρτα

και εγώ την χρησιμοποιώ καιρό τώρα χωρίς πρόβλημα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

:worry: - εκδιδουν Visa τωρα τελευταια? εχω ακουσει πως απορριπτουν πανευκολα αιτησεις (!)

Λογικα εκδιδουν. Πριν εναν μηνα ζητησα diners πιστωτικη και εγγριθηκε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να ρωτήσω έχει κανένας εμπειρία από λογαριασμό εθνικής ΣΠΟΥΔΑΖΩ; Τον είχα ανοίξει το 2009 και έχω το όριο υπερανάληψης 600 ευρώ... Αυτό κάποια στιγμή λήγει και δε θα έχω τη δυνατότητα της υπερανάληψης; Ρώτησα στο τηλέφωνο αλλά μου είπαν ότι δε γνωρίζουν και ότι πρέπει να περάσω από το κατάστημα που άνοιξα το λογαριασμό... Μόνο που πλέον δε βρίσκομαι στην πόλη που σπούδαζα...

Ευχαριστώ!

 

καποιος που γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θελησα να κανω καταθεση 40,00€ σε ΑΤΜ της Εθνικης απο αυτα που δεχονται αμεσες καταθεσεις χωρις φακελο.

Εβαλα τα δυο 20/ευρα κα μετα απο συντομο ελεγχο μου τα ξαναεβγαλε σαν υποπτα.

Επανελαβα την διαδικασια 4 φορες, το ιδιο

Δεν τα δεχτηκε

Ακυρωσα τη συναλλαγη ....

Δεν τα δεχοταν επειδη τα χαρτονομισματα ησαν τα νεα 20/ευρα που κυκλοφορησαν προσφατα.

Πριν λιγες μερες το ιδιο μου εκανε με ενα 10/ευρο αλλα ειχα αλλο και το αντικατεστησα

Τόσο δυσκολο ειναι να ενημερωσουν τα μηχανηματα τους οτι κυκλοφορισαν νεα χαρτονομισματα ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς τόσο εύκολο να ενημερωθούν τα συστήματα σάρωσης σε όλα τα σχετικά μηχανήματα σε όλη την Ελλάδα?

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερωθούν, αλλά δυστυχώς αυτά έχει η τεχνολογία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θελησα να κανω καταθεση 40,00€ σε ΑΤΜ της Εθνικης απο αυτα που δεχονται αμεσες καταθεσεις χωρις φακελο.

Εβαλα τα δυο 20/ευρα κα μετα απο συντομο ελεγχο μου τα ξαναεβγαλε σαν υποπτα.

Επανελαβα την διαδικασια 4 φορες, το ιδιο

Δεν τα δεχτηκε

Ακυρωσα τη συναλλαγη ....

Δεν τα δεχοταν επειδη τα χαρτονομισματα ησαν τα νεα 20/ευρα που κυκλοφορησαν προσφατα.

Πριν λιγες μερες το ιδιο μου εκανε με ενα 10/ευρο αλλα ειχα αλλο και το αντικατεστησα

Τόσο δυσκολο ειναι να ενημερωσουν τα μηχανηματα τους οτι κυκλοφορισαν νεα χαρτονομισματα ;

 

Αφού δεν στα κράτησε και να έχεις τρεξίματα από το τίποτα πάλι καλά να λες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς τόσο εύκολο να ενημερωθούν τα συστήματα σάρωσης σε όλα τα σχετικά μηχανήματα σε όλη την Ελλάδα?

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να ενημερωθούν, αλλά δυστυχώς αυτά έχει η τεχνολογία.

 

Ναι ευκολο το θεωρουσα ....

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού δεν στα κράτησε και να έχεις τρεξίματα από το τίποτα πάλι καλά να λες.

μα δεν ησαν πλαστα . Δεν θα ειχα μπλεξιματα ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θελησα να κανω καταθεση 40,00€ σε ΑΤΜ της Εθνικης απο αυτα που δεχονται αμεσες καταθεσεις χωρις φακελο.

Εβαλα τα δυο 20/ευρα κα μετα απο συντομο ελεγχο μου τα ξαναεβγαλε σαν υποπτα.

Επανελαβα την διαδικασια 4 φορες, το ιδιο

Δεν τα δεχτηκε

Ακυρωσα τη συναλλαγη ....

Δεν τα δεχοταν επειδη τα χαρτονομισματα ησαν τα νεα 20/ευρα που κυκλοφορησαν προσφατα.

Πριν λιγες μερες το ιδιο μου εκανε με ενα 10/ευρο αλλα ειχα αλλο και το αντικατεστησα

Τόσο δυσκολο ειναι να ενημερωσουν τα μηχανηματα τους οτι κυκλοφορισαν νεα χαρτονομισματα ;

Για τον λόγο ότι χρησιμοποιώ πολύ συχνά για κατάθεση τέτοιο τύπου ΑΤΜ της εθνικης ,πολλές φορές δεν δέχεται τα χαρτονομίσματα που προσπαθώ να καταθεσω. Χρειάζεται να κάνω την διαδικασία ,που είναι και χρονοβόρα ,πολλές φορές για να τα δεχτεί. Πολλές φορές βαριεμαι και παω στο ταμείο . Έτυχε μια φορά να διαμαρτυρηθω σε έναν υπάλληλο στην τράπεζα που ασχολούταν με τα ΑΤΜ και με λίγα λόγια μου είπε ότι τα συγκεκριμένα τύπου ΑΤΜ έχουν συχνά προβλήματα με αναγνώριση των χαρτονομίσματων. Γιαυτό πιστεύω ότι δεν πρέπει το πρόβλημα να προέρχεται από μη αναβάθμιση τους.

Edited by simosthe
Link to comment
Share on other sites

Για τον λόγο ότι χρησιμοποιώ πολύ συχνά για κατάθεση τέτοιο τύπου ΑΤΜ της εθνικης ,πολλές φορές δεν δέχεται τα χαρτονομίσματα που προσπαθώ να καταθεσω. Χρειάζεται να κάνω την διαδικασία ,που είναι και χρονοβόρα ,πολλές φορές για να τα δεχτεί. Πολλές φορές βαριεμαι και οαω στο ταμείο . Έτυχε μια φορά να διαμαρτυρηθω σε έναν υπάλληλο στην τράπεζα που ασχολούταν με τα ΑΤΜ και με λίγα λόγια μου είπε ότι τα συγκεκριμένα τύπου ΑΤΜ έχουν συχνά προβλήματα με αναγνώριση των χαρτονομίσματων. Γιαυτό πιστεύω ότι δεν πρέπει το πρόβλημα να προέρχεται από μη αναβάθμιση τους.

 

Σε ταμειο δεν μπορουσα να παω γιατι θα επρεπε να χασω ενα μεροκαματο.

Συμφωνω οτι τα μηχανηματα αυτα διευκολυνουν γιατι ειναι αμεση η πίστωση του λογαριασμου σου οταν κανεις καυταθεση αλλα εχω την γνωμη οτι θα επρεπε να υπαρχει και η επιλογη καταθεσης με φακελο και εκει να καταθετεις με δικη σου ευθυνη οπως στα υπολοιπα μηχανηματα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στην AMEX της Alpha αλλά την VISA που την δίνουν και δωρεάν ενώ αν δεν κάνω λάθος η AMEX έχει ετήσιο κόστος 10 ευρώ

 

Κι εγώ σκεφτόμουν να αλλάξω την χρεωστική Visa σε AmEx, αλλά αυτό το δεκάρικο για χρεωστική μου κακοφαίνεται. Μια και δεν θέλω να την χρησιμοποιώ και για bonus, μάλλον δεν πολυαξίζει μόνο για τη διευκόλυνση εξαιτίας των capital controls.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκεφτόμουν να αλλάξω την χρεωστική Visa σε AmEx, αλλά αυτό το δεκάρικο για χρεωστική μου κακοφαίνεται. Μια και δεν θέλω να την χρησιμοποιώ και για bonus, μάλλον δεν πολυαξίζει μόνο για τη διευκόλυνση εξαιτίας των capital controls.

 

Επριδη την εχω την μαυρη χρεωστικη ΑΜΕΧ να αναφερω αλλο ενα μειονεκτημα που εχει. Υπαρχουν πολλα καταστηματα που δεν την δεχονται

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επριδη την εχω την μαυρη χρεωστικη ΑΜΕΧ να αναφερω αλλο ενα μειονεκτημα που εχει. Υπαρχουν πολλα καταστηματα που δεν την δεχονται

 

Και ηλεκτρονικα καταστηματα η ονλαιν πληρωμες που δεχονται Mastercard Visa paypal και οχι ΑΜΕΧ.Τζαμπα τα 10 ευρω πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Και ηλεκτρονικα καταστηματα η ονλαιν πληρωμες που δεχονται Mastercard Visa paypal και οχι ΑΜΕΧ.Τζαμπα τα 10 ευρω πραγματικα.

Οχι, δεν ειναι τσαμπα. Κερδιζεις με τα bonus αν την χρησιμοποιεις αρκετα, και επιπλεον περναει ανετα για αγορες μεσω paypal τωρα με τα capital control

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της amex αυτή τη στιγμη.... περνάει κανονικότατα στα capital controls.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θελησα να κανω καταθεση 40,00€ σε ΑΤΜ της Εθνικης απο αυτα που δεχονται αμεσες καταθεσεις χωρις φακελο.

Εβαλα τα δυο 20/ευρα κα μετα απο συντομο ελεγχο μου τα ξαναεβγαλε σαν υποπτα.

Επανελαβα την διαδικασια 4 φορες, το ιδιο

Δεν τα δεχτηκε

Ακυρωσα τη συναλλαγη ....

Δεν τα δεχοταν επειδη τα χαρτονομισματα ησαν τα νεα 20/ευρα που κυκλοφορησαν προσφατα.

Πριν λιγες μερες το ιδιο μου εκανε με ενα 10/ευρο αλλα ειχα αλλο και το αντικατεστησα

Τόσο δυσκολο ειναι να ενημερωσουν τα μηχανηματα τους οτι κυκλοφορισαν νεα χαρτονομισματα ;

Άν μπορείς να εντοπίσεις/ξεχωρίσεις κάποια ATM της Εθνικής που έχουν τοποθετηθεί σε αρκετά καταστήματα σχετικά πρόσφατα (Ξεχωρίζουν σε σχέση με τα 'παλιά') ,σ'εκείνα τα ATM της Εθνικής αναγνωρίζουν όλα τα νέα χαρτονομίσματα.Εναλλακτικά μπορείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών μέσω τηλ ή mail και να αναφέρεις τις περιοχές που σε εξυπηρετούν,ώστε να σε ενημερώσουν που έχουν τα σχετικά ATM...Τα BNA ΑΤΜ της Alpha απο την άλλη,αναγνωρίζουν αμέσως όλα τα νέα χαρτονομίσματα αλλα έχει συνολικά μόνο 70 ATM σύμφωνα με την λίστα απο το site.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Άν μπορείς να εντοπίσεις/ξεχωρίσεις κάποια ATM της Εθνικής που έχουν τοποθετηθεί σε αρκετά καταστήματα σχετικά πρόσφατα (Ξεχωρίζουν σε σχέση με τα 'παλιά') ,σ'εκείνα τα ATM της Εθνικής αναγνωρίζουν όλα τα νέα χαρτονομίσματα.Εναλλακτικά μπορείς να μιλήσεις με την εξυπηρέτηση πελατών μέσω τηλ ή mail και να αναφέρεις τις περιοχές που σε εξυπηρετούν,ώστε να σε ενημερώσουν που έχουν τα σχετικά ATM...Τα BNA ΑΤΜ της Alpha απο την άλλη,αναγνωρίζουν αμέσως όλα τα νέα χαρτονομίσματα αλλα έχει συνολικά μόνο 70 ATM σύμφωνα με την λίστα απο το site.

 

Ειμαι επαρχια. Στην πρωτευουσα του νομού, που εργαζομαι, εχει 4 ΑΤΜ Εθνικης που μονο το ενα δεχεται χωρις φακελο και 2 ΑΤΜ της Alpha , και τα δυο με φακελο

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι επαρχια. Στην πρωτευουσα του νομού, που εργαζομαι, εχει 4 ΑΤΜ Εθνικης που μονο το ενα δεχεται χωρις φακελο και 2 ΑΤΜ της Alpha , και τα δυο με φακελο

Τότε είναι πιθανό να αντικαταστήσουν τα ΑΤΜ της Εθνικής που δέχονται ακόμα καταθέσεις με φάκελο,με αυτά τα νέα ΑΤΜ που ανέφερα..τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει να έχει συμβεί σε μερικές επαρχίες πολύ πρόσφατα..Υποτίθεται ότι είχαν αφήσει διαθέσιμα μερικά ΑΤΜ της Εθνικής για καταθέσεις με φάκελο ώστε να μπορεί ο πελάτης να καταθέτει και επιταγές.

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι πιθανό να αντικαταστήσουν τα ΑΤΜ της Εθνικής που δέχονται ακόμα καταθέσεις με φάκελο,με αυτά τα νέα ΑΤΜ που ανέφερα..τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει να έχει συμβεί σε μερικές επαρχίες πολύ πρόσφατα..Υποτίθεται ότι είχαν αφήσει διαθέσιμα μερικά ΑΤΜ της Εθνικής για καταθέσεις με φάκελο ώστε να μπορεί ο πελάτης να καταθέτει και επιταγές.

αν δεχοταν φακελο θα ειχα κανει την καταθεση κανονικα. Tελικα την εκανα στην Alpha

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ok φίλε ευχαριστώ

edit επισης αν κανω μια αγορα 200 ευρω σε καταστημα που δε δεχεται δοσεις πχ οπως καλη ωρα της voda ,ποσο τοκο θα παρει αν το κανω απο μονος μου σε 3 δοσεις ; γνωριζουμε;

 

Αν κάθε μήνα κινείς κεφάλαιο ίσο με τον δανεισμό ΔΕΝ θα πληρώσεις απολύτως τίποτα!

 

Δηλαδή, τι εννοώ. Προγραμματίζεις κάποια έξοδα που από συνήθεια κάνεις με μετρητά (πχ 100€ καύσιμα και 100€ Super Market) να τα κάνεις με την κάρτα. Άρα βάζεις αυτά τα 200€ σαν πίστωση στην κάρτα σου, τον πρώτο μήνα, ή πριν περάσουν 30 μέρες.

 

Πας αγοράζεις το προϊόν που θες και η κάρτα έρχεται στα ίσα της. Μετα καταναλώνεις την πίστωσή σου, στα καύσιμα και στο S/M. Τέλος του μήνα βάζεις την δόση που εσύ ορίζεις και υπολογίζεις ότι το κεφάλαιο που πρέπει να κινηθει για να μη τοκιστουν τα χρήματα είναι τώρα 200€-(ποσό δόσης). Και ούτω καθεξής.

 

 

 

Σημείωση: Αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ όταν χρησιμοποιούμε την κάρτα για ΑΓΟΡΕΣ.

 

 

 

Ο τόκος που πληρώνουμε αν έχουμε ετήσιο επιτόκιο πχ 15% υπολογίζεται ως εξής: 0.15/12=0.0125 ΜΗΝΙΑΙΟ Επιτόκιο. Άρα 0.0125/30=0.00042 για ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ την έκδοση του λογαριασμού για το ποσό που ΔΕΝ έχουμε επιστρέψει μετά την έκδοση του λογαριασμού. Αυτό σημαίνει οτι τα χρήματα των ΑΓΟΡΩΝ τοκίζονται μετά από το πέρας της έκδοσης του λογαριασμού (άρα υπάρχει περίοδος χάριτος) ΕΝΩ των ΑΝΑΛΗΨΕΩΝ από την πιστωτική κάρτα τοκίζονται από την ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ που γίνεται η ανάληψη και άρα πληρώνουμε τόκο για κάθε μέρα που δεν τα επιστρέψαμε.

 

 

 

ΥΓ: Διορθώστε με και συγχωρεστε για οποιο λάθος. Απλά την τακτική με τις δόσεις την χρησιμοποιώ συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...