Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

καλημέρα! έχει κανείς πιστωτική eurobank visa classic? εγώ δουλεύω την κάρτα αυτή χρόνια για αγορές από το ιντερνετ και για αναλήψεις απο ΑΤΜ που είναι η ίδια. Σήμερα ΠΡΩΤΗ φορά είπα να την χρησιμοποιήσω σε βενζινάδικο και έφαγα άκυρο με το Pin! βαζω το ιδιο με τα ΑΤΜ και είμαι 100% σιγουρος οτι ηταν το σωστο, ξερει κανεις αν ειναι ιδιο για αγορες και το ιδιο στο ΑΤΜ?

στην 3η λαθος προσπάθεια σε POS τι γινεται? στην 2η λαθος το άφησα και πλήρωσα με μετρητά.

 

 

 

εμενα εκανε 4 μερες απο το banggood αλλα ειχα κανει αγορα απευθειας με καρτα, μεσω Paypal κανει περισσοτερο οπως εχω δει.

 

Πας σε ένα ΑΤΜ βάζεις την κάρτα πας άλλες συναλλαγές και επιλέγει συγχρονισμός pin σου ζητά pin και βάζεις αυτό που έχεις για τις αναλήψεις. Αν σου πει ότι ο συγχρονισμός έγινε επιτυχώς,είσαι έτοιμος για αγορες

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφέρει κάποιος από εδώ πως η amex για τον κωδικό του εμπόρου αυτόν( apple store) είναι μπλοκαρισμένος ενώ εάν χρησιμοποιούσες/είχες visa της alpha θα πέρναγε η συναλλαγή κανονικά. Προφανώς στην πειραιώς είναι εξίσου μπλοκαρισμένος ο κωδικός του εμπόρου,

 

Για την alpha ισχυει αυτό .

 

Για την Πειραιώς δεν ισχύει. ο κωδικος εμπορου εχει να κανει με το αν ειναι visa, mastercard amex και όχι με την τραπεζα

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εμβασμα την Δευτερα στην Skrill. Ακομα και τωρα δεν εχει εμφανιστει. Τους εστειλα στο twitter (μονο εκει απαντανε-γενικα ξυπηρετηση του κ@λου), και μου εστειλαν mail να στειλω αποδεικτικο της πληρωμης, τους το στειλα και βλεπουμε. Με τετοιους ρυθμους του χρονου το Πασχα θα παρω την καρτα. :mad:

 

Ισως επρεπε να επιλεξω την revolut που διαβαζω σε αλλο topic, αλλα η Skrill φαινοταν πιο γνωστη και ειναι πιο παλια στο χωρο. :worry:

 

Edit: Tελικα μονο απο το twitter κανεις δουλεια. Τα λεφτα πιστωθηκαν στο λογαριασμου μου στην skrill. Περιμενουμε πλεον την εγκριση της καρτας και την αποστολη της!

 

Παρεμπιπτοντως(ισως το εχω ξανα αναφερει), μηπως πρεπει να ανοιξει καινουργιο θεμα για money wallets για να μην χαλαμε τα παρoν τοπικ καθως και το τοπικ του paypal?

Εγώ δύο φορές που τους έστειλα λεφτά στην Alpha bank τα είδα στο Skrill μετά από δύο εργάσιμες. Είχες βάλει το reference id σαν αιτιολογία στο εμβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Για την alpha ισχυει αυτό .

 

Για την Πειραιώς δεν ισχύει. ο κωδικος εμπορου εχει να κανει με το αν ειναι visa, mastercard amex και όχι με την τραπεζα

 

Δυστυχώς ουτε με την Πειραιώς λειτουργεί... έχω προσπαθήσει να περάσω την χρεωστική κάρτα VISA της Πειραιώς επανειλημμένα αλλά δεν την δέχεται.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύο φορές που τους έστειλα λεφτά στην Alpha bank τα είδα στο Skrill μετά από δύο εργάσιμες. Είχες βάλει το reference id σαν αιτιολογία στο εμβασμα;

 

Το id το ειχα βαλει εχει που λεει DETAILS OF PAYMENT. Δεν υπαρχε αιτιολογια για να συμπληρωσω! Προφανως ειναι το ιδιο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με τους ελέγχους κεφαλαίων είναι δυνατή η ανάληψη μετρητών από πιστωτική κάρτα ή όχι;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Revolut. Έστειλα από Πειραιώς έμβασμα 20€ το οποίο φαίνεται εκτελεσθέν από 19/10 με valeur 20/10. Ακόμα δεν έχει πιστωθεί όμως τίποτα στο πορτοφόλι του Revolut. Είναι φυσιολογικό;
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Revolut. Έστειλα από Πειραιώς έμβασμα 20€ το οποίο φαίνεται εκτελεσθέν από 19/10 με valeur 20/10. Ακόμα δεν έχει πιστωθεί όμως τίποτα στο πορτοφόλι του Revolut. Είναι φυσιολογικό;

Εμένα έκανε 3 εργάσιμες..

Link to comment
Share on other sites

έστειλα και από αλλη τράπεζα λεφτά στο εξωτερικό.....

 

αρα μπορείς να στείλεις 2.500 κάθε μήνα αν έχεις λογαριασμούς και στις πέντε μεγάλες τράπεζες.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ειχα κανει μια αγορα απο Groupon ακριβως πριν κλεισει κατι iphone refubrished. Και τα 2 ηρθαν ελλατωματικα και μετα απο αλλεπαληλες επικοινωνιες με groupon και τον πωλητη στην Αγγλια αποφασισα να τα στειλω πισω για αντικατασταση. Απο εκεινη τη μερα καμια απαντηση απο κανενα. Τα ειχα πληρωσει με πιστωτικη καρτα.

Αν κανω αμφισβητηση υπαρχει περιπτωση να φανω τυχερος? Εχω και το αποδεικτικο που τους τα εστειλα πισω με συστημενο ταχυδρομειο.

Οποια συμβουλη ευπροσδεκτη

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους. Ειχα κανει μια αγορα απο Groupon ακριβως πριν κλεισει κατι iphone refubrished. Και τα 2 ηρθαν ελλατωματικα και μετα απο αλλεπαληλες επικοινωνιες με groupon και τον πωλητη στην Αγγλια αποφασισα να τα στειλω πισω για αντικατασταση. Απο εκεινη τη μερα καμια απαντηση απο κανενα. Τα ειχα πληρωσει με πιστωτικη καρτα.

Αν κανω αμφισβητηση υπαρχει περιπτωση να φανω τυχερος? Εχω και το αποδεικτικο που τους τα εστειλα πισω με συστημενο ταχυδρομειο.

Οποια συμβουλη ευπροσδεκτη

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής, αφορά περιπτώσεις που κάποια συναλλαγή έγινε εν αγνοία σου χωρίς τη συγκατάθεσή σου... Δε νομίζω να σε καλύπτει σε περίπτωση ελαττωματικών προϊόντων ή/και ασυνεννοησίας με τον εκάστοτε πωλητή... Τώρα τι να σου πω, προσωπική εμπειρία δεν έχω, οπότε ας απαντήσει κάποιος στα σίγουρα και εννοείται δεν χάνεις τίποτα να κάνεις και όποια ενέργεια μπορείς στην τράπεζα και ότι γίνει... Επίσης προσπάθησε να ξαναεπικοινωνήσεις με τη Groupon, η οποία υποθέτω ότι είναι αρμόδια για περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής, αφορά περιπτώσεις που κάποια συναλλαγή έγινε εν αγνοία σου χωρίς τη συγκατάθεσή σου... Δε νομίζω να σε καλύπτει σε περίπτωση ελαττωματικών προϊόντων ή/και ασυνεννοησίας με τον εκάστοτε πωλητή... Τώρα τι να σου πω, προσωπική εμπειρία δεν έχω, οπότε ας απαντήσει κάποιος στα σίγουρα και εννοείται δεν χάνεις τίποτα να κάνεις και όποια ενέργεια μπορείς στην τράπεζα και ότι γίνει... Επίσης προσπάθησε να ξαναεπικοινωνήσεις με τη Groupon, η οποία υποθέτω ότι είναι αρμόδια για περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά...

 

ακριβως. με την τραπεζα δεν χρειαζεται να κανει τιποτα. με τον πωλητη και τον μεσαζωντα θα ερθει σε επαφη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι η αμφισβήτηση συναλλαγής, αφορά περιπτώσεις που κάποια συναλλαγή έγινε εν αγνοία σου χωρίς τη συγκατάθεσή σου... Δε νομίζω να σε καλύπτει σε περίπτωση ελαττωματικών προϊόντων ή/και ασυνεννοησίας με τον εκάστοτε πωλητή... Τώρα τι να σου πω, προσωπική εμπειρία δεν έχω, οπότε ας απαντήσει κάποιος στα σίγουρα και εννοείται δεν χάνεις τίποτα να κάνεις και όποια ενέργεια μπορείς στην τράπεζα και ότι γίνει... Επίσης προσπάθησε να ξαναεπικοινωνήσεις με τη Groupon, η οποία υποθέτω ότι είναι αρμόδια για περιπτώσεις που κάτι δεν πάει καλά...

Στο εντυπο που μου στειλανε απο την Alpha Bank εχει σαν αιτιολογια αμφισβητησης πεδιο που γραφει λογω ελλατωματικου προιοντος να τικαρω. Για αυτο ρωταω...

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο εντυπο που μου στειλανε απο την Alpha Bank εχει σαν αιτιολογια αμφισβητησης πεδιο που γραφει λογω ελλατωματικου προιοντος να τικαρω. Για αυτο ρωταω...

 

ζητησες καποιο εντυπο απο την τραπεζα και στο στειλανε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ζητησες καποιο εντυπο απο την τραπεζα και στο στειλανε?

 

 

Ναι μεσω mail ζητησα να μου στειλουν την αιτηση αμφισβητησης.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Revolut. Έστειλα από Πειραιώς έμβασμα 20€ το οποίο φαίνεται εκτελεσθέν από 19/10 με valeur 20/10. Ακόμα δεν έχει πιστωθεί όμως τίποτα στο πορτοφόλι του Revolut. Είναι φυσιολογικό;

 

Τελικά πριν 3-4 ώρες (Σάββατο βράδυ!) πιστώθηκε το ποσό. Βέβαια αφού χθες το βράδυ τους έστειλα email ρωτώντας τι γίνεται. Δε μπορώ να πω ότι μου έκανε καλή εντύπωση η πρώτη επαφή πάντως... 5 εργάσιμες και σήμερα για την πίστωση είναι μάλλον πολλές και θα δυσκολευτώ να στείλω μεγαλύτερο ποσό. Ανάκληση εμβάσματος να έχετε υπόψη σας ότι γίνεται, αλλά πριν λίγο καιρό που είχα ρωτήσει στην Πειραιώς κοστίζει 15€.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να στείλω 30 ευρώ σε ιδιώτη στην Αγγλία. Υπάρχει κανένας φθηνός τρόπος;

Εμβασμα απο web banking.1 ευρω ειναι η χρεωση!

Link to comment
Share on other sites

Για αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό σε λογαριασμό το καλύτερο είναι το transferwise. Στέλνω από τον αγγλικό μου στον ελληνικό και τούμπαλιν στο καλύτερο rate και με χρεώσεις της τάξης της μιας λιρας.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμβασμα απο web banking.1 ευρω ειναι η χρεωση!

Σίγουρα; Και στις 4 που δοκίμασα-διαβασα κάτι για 17 ευρώ λέγανε.

Link to comment
Share on other sites

Για αποστολή χρημάτων στο εξωτερικό σε λογαριασμό το καλύτερο είναι το transferwise. Στέλνω από τον αγγλικό μου στον ελληνικό και τούμπαλιν στο καλύτερο rate και με χρεώσεις της τάξης της μιας λιρας.

 

Eξαιρετικό το Trasnferwise, ειδικά μεταξύ χωρών με διαφορετικό νόμισμα... Όταν ήμουν Ελβετία, η διαφορά στο rate μετατροπής φράγκου-ευρώ μεταξύ των εκεί τραπεζών και του Transferwise ήταν τεράστια και σαφώς ανάλογα το ποσό, το κέρδος μεγάλωνε... Επίσης απολύτως εγγυημένο και με πολύ καλή και τάχιστη εξυπηρέτηση... :)

 

Σίγουρα; Και στις 4 που δοκίμασα-διαβασα κάτι για 17 ευρώ λέγανε.

 

Τσέκαρα τώρα στο site της Πειραιώς και για εμβάσματα SEPA, το κόστος μέ ebanking όπως ανέφερε ο φίλος από πάνω είναι 1 ευρώ για ποσά μέχρι 2Κ, 6 ευρώ από 2Κ μέχρι 12.5Κ και μετά αυξάνεται...

Δες και εδώ: http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/ypologistis-emvasmatos

Από ebanking που είχα χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό για να στείλω χρήματα στην Ελλάδα, ήθελε προσοχή να το εκτελέσεις σαν SEPA payment και οχι ως International payment (στη δεύτερη περίπτωση, το κόστος ήταν πολύ μεγαλύτερο)... Οπότε μαλλον αυτό συμβαίνει με τα 17 ευρώ που είδες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα; Και στις 4 που δοκίμασα-διαβασα κάτι για 17 ευρώ λέγανε.

 

Ε τι τώρα; μπρίκια κολλάμε;

 

Είναι φτηνή η μεταφορά εμβάσματος μέσω ebanking από Ελλάδα σε εξωτερικό πλέον.

Εγώ την προηγούμενη βδομάδα με Εθνική έκανα μεταφορά 500 ευρώ σε αγγλικό λογαριασμό και χρεώθηκα 1 ευρώ.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ε τι τώρα; μπρίκια κολλάμε;

Είναι φτηνή η μεταφορά εμβάσματος μέσω ebanking από Ελλάδα σε εξωτερικό πλέον.

Εγώ την προηγούμενη βδομάδα με Εθνική έκανα μεταφορά 500 ευρώ σε αγγλικό λογαριασμό και χρεώθηκα 1 ευρώ.

 

Η εθνική βγάζει 1 ευρώ έξοδα όταν πληρώνεις μόνο τα έξοδα της τράπεζας σου, όταν πληρώνεις και τα έξοδα της άλλης τράπεζας μου βγάζει +6 ευρώ έξοδα.

Στην πειραιώς στην πρώτη σελίδα τους εμβάσματος γράφει "Σας γνωρίζουμε ότι, με την ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία των διατάξεων της Ευρωπαϊκής Οδηγίας Υπηρεσιών Πληρωμών 2007/64/EC, γνωστής και ως Payment Services Directive (PSD), θεσπίζεται για τις πληρωμές εντός Ελλάδας και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ*) η ένδειξη εξόδων «SHA» ως υποχρεωτική, ενώ καταργούνται οι ενδείξεις εξόδων «BEN» και «OUR». Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι επιβαρύνεστε μόνο με τα έξοδα της Τράπεζας Πειραιώς και ο δικαιούχος με τα έξοδα της δικής του τράπεζας, ενώ το ποσό του εμβάσματος μεταφέρεται ακέραιο στο λογαριασμό του δικαιούχου, χωρίς καμία μείωση." που όπως καταλαβαίνω όταν θα πάει να πάρει τα χρήματα ο παραλήπτης θα του κρατήσει εκεί τα έξοδα της δικιάς του τράπεζας.

 

Το Trasnferwise μου φαίνεται πως είναι το οικονομικότερο και θα το χρησιμοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική βγάζει 1 ευρώ έξοδα όταν πληρώνεις μόνο τα έξοδα της τράπεζας σου, όταν πληρώνεις και τα έξοδα της άλλης τράπεζας μου βγάζει +6 ευρώ έξοδα.

Στην πειραιώς στην πρώτη σελίδα τους εμβάσματος γράφει "Σας γνωρίζουμε ότι, με την ενσωμάτωση στην ελληνική νομοθεσία των διατάξεων της Ευρωπαϊκής Οδηγίας Υπηρεσιών Πληρωμών 2007/64/EC, γνωστής και ως Payment Services Directive (PSD), θεσπίζεται για τις πληρωμές εντός Ελλάδας και Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (ΕΟΧ*) η ένδειξη εξόδων «SHA» ως υποχρεωτική, ενώ καταργούνται οι ενδείξεις εξόδων «BEN» και «OUR». Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι επιβαρύνεστε μόνο με τα έξοδα της Τράπεζας Πειραιώς και ο δικαιούχος με τα έξοδα της δικής του τράπεζας, ενώ το ποσό του εμβάσματος μεταφέρεται ακέραιο στο λογαριασμό του δικαιούχου, χωρίς καμία μείωση." που όπως καταλαβαίνω όταν θα πάει να πάρει τα χρήματα ο παραλήπτης θα του κρατήσει εκεί τα έξοδα της δικιάς του τράπεζας.

 

Το Trasnferwise μου φαίνεται πως είναι το οικονομικότερο και θα το χρησιμοποιήσω.

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις λογαριασμών,όπως είναι π.χ. οι λογαριασμοί μισθοδοσίας της Alpha,που δεν έχουν χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα.Σίγουρα θα υπάρχει κάτι παρόμοιο σε λογαριασμούς εξωτερικού,να μην έχουν χρέωση στα εισερχόμενα εμβάσματα,ή ανάλογα με τα ποσά,οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις εξυπηρετεί απόλυτα η συναλλαγή με την ένδειξη «SHA»

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με το παρόν θέμα αλλά σχετικό εφόσον μιλάμε για εμβάσματα. Έκανα έμβασμα 400€ από λογαριασμό μου στην Πειραιώς σε λογαριασμό μου στην Εθνική -όψεως μάλιστα- και ενώ το κόστος από την Πειραιώς ήταν 1€ η Εθνική μου κοπάνησε άλλα ...4€. Μιλάμε για ληστεία... Έχουν την εντύπωση οι Ελληνικές τράπεζες ότι θα κάνουν πάρτυ με την "άνθηση" των ηλεκτρονικών συναλλαγών τελευταία. Θα τα στείλουμε όλα σε τράπεζες του εξωτερικού, θα τις παρακάμψουμε εντελώς πλην πληρωμών φόρων και τελείωσε η υπόθεση...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...