Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μόλις σήμερα έκανα το ίδιο (από Eurobank σε Εθνική) μέσω ebanking, και το μετάνιωσα....

4€ χρέωση, για μεταφορά από Ebanking...!!!????

ΕΓΚΛΗΜΑ.... :mad:

 

Χθες βράδυ έκανα μεταφορά από Εθνική σε Άλφα και μου πήρε 2 ευρώ! Πόσα χρήματα μετέφερες??

Link to comment
Share on other sites

...και η πειραιως χρεωνει για εισερχομενο εμβασμα 4 ευρω οπως και να εχει και 1 ευρω η ετε 5 το συνολο
Link to comment
Share on other sites

Ναι,έχει διορθωθεί το πρόβλημα,έχω ολοκληρώσει και τις συναλλαγές μου. Αφορούσε προσωρινό πρόβλημα συστήματος.

 

Ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν το Simple Pay. Κατι που είδα πρόσφατα , το Simple Pay Spot που ακούγεται οτι θα φτιαξουν σε τι θα εξυπηρετεί ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

...και η πειραιως χρεωνει για εισερχομενο εμβασμα 4 ευρω οπως και να εχει και 1 ευρω η ετε 5 το συνολο

Η Πειραιώς δεν χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα στον λογαριασμό Live. Συμπέρασμα : Άνοιξε έναν λογαριασμό Live...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήγα σήμερα στην Πειραιώς για να κάνω αποπληρωμή δόσεων(ωρίμανση) και μου είπαν επειδή είναι άτοκες δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Ισχύει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πήγα σήμερα στην Πειραιώς για να κάνω αποπληρωμή δόσεων(ωρίμανση) και μου είπαν επειδή είναι άτοκες δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Ισχύει;

 

Περίεργο, μήπως δεν κατάλαβε ο/η υπάλληλος ή βαριόταν να ασχοληθεί? Σε κάθε περίπτωση δεν στέκει καθόλου η απάντηση που σου έδωσε, να επιμείνεις/προσπάθησε ξανά. Αίτηση όπου αναφέρεις την ωρίμανση της συναλλαγής που ζητάς,εφόσον δεν υπάρχει λόγος να απορριφθεί,θα δείς την χρέωση των άτοκων δόσεων να χρεωθεί εφάπαξ,συνήθως την ημερομηνία που περνάει στο σύστημα η συναλλαγή ( πχ αν έχει χρεωθεί η 1η δόση στις 05/12 ,τότε έλεγξε στις 06/01 μέσω e-banking αν έχεις πρόσβαση αν έχουν χρεωθεί εφάπαξ όλες οι υπόλοιπες μαζί...

 

 

Ερώτηση προς όσους χρησιμοποιούν το Simple Pay. Κατι που είδα πρόσφατα , το Simple Pay Spot που ακούγεται οτι θα φτιαξουν σε τι θα εξυπηρετεί ακριβώς;

 

Προφανώς η υπηρεσία Simple Pay Θα είναι διαθέσιμη και στα περίπτερα/Mini Market κλπ ..θα εξυπηρετεί κάποιον που θέλει να πληρώσει και δεν έχει άμεση προσβαση σε Internet..

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, μήπως δεν κατάλαβε ο/η υπάλληλος ή βαριόταν να ασχοληθεί? Σε κάθε περίπτωση δεν στέκει καθόλου η απάντηση που σου έδωσε, να επιμείνεις/προσπάθησε ξανά. Αίτηση όπου αναφέρεις την ωρίμανση της συναλλαγής που ζητάς,εφόσον δεν υπάρχει λόγος να απορριφθεί,θα δείς την χρέωση των άτοκων δόσεων να χρεωθεί εφάπαξ,συνήθως την ημερομηνία που περνάει στο σύστημα η συναλλαγή ( πχ αν έχει χρεωθεί η 1η δόση στις 05/12 ,τότε έλεγξε στις 06/01 μέσω e-banking αν έχεις πρόσβαση αν έχουν χρεωθεί εφάπαξ όλες οι υπόλοιπες μαζί...

 

Σκέψου οτι της ανέφερα για ωρίμανση δόσεων και δεν ήξερα καν για τι πράγμα της μιλάω. Με το αποπληρωμή κατάλαβε. Τέλος πάντων έβαλα τα λεφτα στην κάρτα και ας τα παίρνουν από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η υπηρεσία Simple Pay Θα είναι διαθέσιμη και στα περίπτερα/Mini Market κλπ ..θα εξυπηρετεί κάποιον που θέλει να πληρώσει και δεν έχει άμεση προσβαση σε Internet..

 

Μήπως βρήκε κανείς καμιά λίστα με τα καταστήματα που έχουν simple pay spot?? Με μια αναζήτηση στο google δεν βρήκα κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αναφέρω μια θετική εμπειρία που είχα σήμερα με την τράπεζα Πειραιώς και με την χρεωστική της κάρτα, πιο συγκεκριμένα είχα ζητήσει refund από το paypal για μια συναλλαγή μου σε δολάρια και τελικώς εκτός από το ποσό της αγοράς μπήκε και η προμήθεια συναλλάγματος που είχε κρατήσει η Πειραιώς. Ήταν η πρώτη μου ακύρωση σε νόμισμα εκτός ευρώ και είχα ακούσει (δεν ξέρω αν ευσταθεί) ότι οι λοιπές τράπεζες (δεν ξέρω αν είναι όλες) σε ανάλογες περιπτώσεις δεν επέστρεφαν την προμήθεια συναλλάγματος !!!
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η υπηρεσία Simple Pay Θα είναι διαθέσιμη και στα περίπτερα/Mini Market κλπ ..θα εξυπηρετεί κάποιον που θέλει να πληρώσει και δεν έχει άμεση προσβαση σε Internet..

 

Μάλιστα. Ξέρουμε αν έχει ξεκινήσει κανονικά αν δηλαδή υπάρχουν αυτή τη στιγμή σημεία πληρωμής;

Link to comment
Share on other sites

Χθες βράδυ έκανα μεταφορά από Εθνική σε Άλφα και μου πήρε 2 ευρώ! Πόσα χρήματα μετέφερες??

 

Εγω εχω μισθοδοσιας στην πειραιως και η αδερφη μου μου εκανε μεταφορα απο τον λογαριασμο της (Εθνικη) 3500 ευρω.Πληρωσε 30 ευρω στο κισε και μενα μου χρεωσανε 4 ευρω.Αν ειχε e banking νομιζω θα τα γλυτωνε... αλλα εμενα γιατι με χρεωσανε ?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα έκανα το ίδιο (από Eurobank σε Εθνική) μέσω ebanking, και το μετάνιωσα....

4€ χρέωση, για μεταφορά από Ebanking...!!!????

ΕΓΚΛΗΜΑ.... :mad:

 

εαν ειχες επιλεξει να σε επιβαρυνουν ολα τα εξοδα στην eurobank θα σου κρατουσε 1,8 ευρω, την ειχα πατησει και εγω

4 ευρω για το εμβασμα στην εθνικη ειναι tragic

Link to comment
Share on other sites

εαν ειχες επιλεξει να σε επιβαρυνουν ολα τα εξοδα στην eurobank θα σου κρατουσε 1,8 ευρω, την ειχα πατησει και εγω

4 ευρω για το εμβασμα στην εθνικη ειναι tragic

 

 

Εδώ πάντως λέει 1 ευρώ μέχρι 12.500...

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κάνεις σε ποια τράπεζα συμφέρει πιο πολύ η προθεσμιακη;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως λέει 1 ευρώ μέχρι 12.500...

 

για την ακριβεια εκατσα και κοιταξα και ηταν 0,80 για την eurobank και 1,15 με χρεωσε για την εθνικη.

αλλα απο 18 δεκεμβρη το ανεβασαν σε 1 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως λέει 1 ευρώ μέχρι 12.500...

 

Λεει 1 ευρω για το εξερχόμενο έμβασμα και ειναι σωστο, για το εισερχόμενο έμβασμα δεν λεει πουθενα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κάνεις σε ποια τράπεζα συμφέρει πιο πολύ η προθεσμιακη;

 

Δεν κλείνουμε τα λεφτά μας ΠΟΤΕ στην Τράπεζα...

Υπάρχει ανα πάσα στιγμή κίνδυνος bail-in...

 

Τα κάνουμε μασούρια και τα φυλάμε σπίτι μας ή όπου εμείς κρίνουμε ασφαλές μέρος.

 

Για περισσότερες απορίες, ρώτα ένα Κύπριο...;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνουμε τα λεφτά μας ΠΟΤΕ στην Τράπεζα...

Υπάρχει ανα πάσα στιγμή κίνδυνος bail-in...

 

Τα κάνουμε μασούρια και τα φυλάμε σπίτι μας ή όπου εμείς κρίνουμε ασφαλές μέρος.

 

Για περισσότερες απορίες, ρώτα ένα Κύπριο...;)

 

E οχι δα... οι περισσοτεροι λεφτα για καλο και για κακο εχουν εξω.Ενα τηλεφωνο να παρεις στην deutsche bank στο μοναχο υπαρχει τμημα με ελληνες υπαλληλους για ακριβως αυτον τον λογο... να ανοιξεις λογαριασμο.Μαλιστα σε περιμενουν και στο αεροδρομιο.Ενα διαβατηριο χρειαζεται σε ισχυ και μια δηλωση μονιμης κατοικιας στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνουμε τα λεφτά μας ΠΟΤΕ στην Τράπεζα...

Υπάρχει ανα πάσα στιγμή κίνδυνος bail-in...

 

Τα κάνουμε μασούρια και τα φυλάμε σπίτι μας ή όπου εμείς κρίνουμε ασφαλές μέρος.

 

Για περισσότερες απορίες, ρώτα ένα Κύπριο...;)

Έλεος ρε παιδιά. Με την ίδια λογική περιμένετε μπας και φάτε κάνα κομήτη.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

E οχι δα... οι περισσοτεροι λεφτα για καλο και για κακο εχουν εξω.Ενα τηλεφωνο να παρεις στην deutsche bank στο μοναχο υπαρχει τμημα με ελληνες υπαλληλους για ακριβως αυτον τον λογο... να ανοιξεις λογαριασμο.Μαλιστα σε περιμενουν και στο αεροδρομιο.Ενα διαβατηριο χρειαζεται σε ισχυ και μια δηλωση μονιμης κατοικιας στην Ελλαδα.

 

Εάν γίνει bail-in στην Ελλάδα, θα σε κουρέψουν ακόμα και εάν έχεις τα λεφτά σου στην Γερμανία! Δεν τα ξέρεις καλά...

Γι' αυτό σε περιμένουν στο αεροδρόμιο με το διαβατήριο.

Για κορόιδα ψάχνουν! :lol:

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνει bail-in στην Ελλάδα, θα σε κουρέψουν ακόμα και εάν έχεις τα λεφτά σου στην Γερμανία! Δεν τα ξέρεις καλά...

Γι' αυτό σε περιμένουν στο αεροδρόμιο με το διαβατήριο.

Για κορόιδα ψάχνουν! :lol:

Κάτι που έχει μείνει ως gray zone είναι ακριβώς αυτό. Το θα γίνει σε περίπτωση πιστωτικού γεγονότος εντός EU σε λογαριασμούς πολιτών της χώρας εκτός αυτής εντός EU.Ο λόγος προφανής και αυτός είναι ότι αν δεν είναι ασφαλή τα κεφάλαια γιατί να τα κρατήσεις εντός EU?

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος που να εχει πιστωτικές καρτες απο την Citybank και να μην του ήρθε λογαριασμός αυτό το μήνα;;

Εχω δυο καρτες και παντα γυρω στης 15-20 του μηνος μου ερχοταν ο λογαρισμος που ειχε συνηθως ημερομηνια λήξεως της 24-27 του μηνα, αυτο το μηνα δεν μου ηρθε κανένας από τους δυο, λέτε να έχει γίνει κανα μπέρδεμα λόγο του κλεισίματος της citybank και την μεταφορά των λογαριασμών και των καρτών στην Alpha bank;;:confused:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος που να εχει πιστωτικές καρτες απο την Citybank και να μην του ήρθε λογαριασμός αυτό το μήνα;;

Εχω δυο καρτες και παντα γυρω στης 15-20 του μηνος μου ερχοταν ο λογαρισμος που ειχε συνηθως ημερομηνια λήξεως της 24-27 του μηνα, αυτο το μηνα δεν μου ηρθε κανένας από τους δυο, λέτε να έχει γίνει κανα μπέρδεμα λόγο του κλεισίματος της citybank και την μεταφορά των λογαριασμών και των καρτών στην Alpha bank;;:confused:

 

 

Εγώ έχω φίλε μου, και ήρθαν κανονικά ..με μια μικρή καθυστέρηση 2-3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνουμε τα λεφτά μας ΠΟΤΕ στην Τράπεζα...

Υπάρχει ανα πάσα στιγμή κίνδυνος bail-in...

 

Τα κάνουμε μασούρια και τα φυλάμε σπίτι μας ή όπου εμείς κρίνουμε ασφαλές μέρος.

 

Για περισσότερες απορίες, ρώτα ένα Κύπριο...;)

 

:rolleyes: - οταν ανοιξαν τα συνορα το '90 και αρχισαν αν ερχονται οι αλβανοι στις πρωτες ληστειες σπιτιων στην παραμεθοριο ρωτουσαν με αγωνια καθως απειλουσαν τους ιδιοκτητες "που εχουν τις κιντερες", νομιζαν πως ειχαν λιρες χρυσες κρυμενες και μαλιστα σε ντενεκεδες θαμενους εξω στον κηπο (!)

Λες αν ειχαν δει το εργο με τον Βεγγο και τους Γερμανους που εψαχναν τον θυσαυρο (?)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν γίνει bail-in στην Ελλάδα, θα σε κουρέψουν ακόμα και εάν έχεις τα λεφτά σου στην Γερμανία! Δεν τα ξέρεις καλά...

Γι' αυτό σε περιμένουν στο αεροδρόμιο με το διαβατήριο.

Για κορόιδα ψάχνουν! :lol:

 

Πραγματι 50.000 Ελληνες καταθετες σε γερμανικες τραπεζες ειναι χαζοι και συ ειπες το μεγαλο μυστικο.Στο αεροδρομιο δεν πας με 20.000 ευρω τα λεφτα τα μεταφερεις διατραπεζικα.

 

btw οσο ειμαστε ΕΕ μπορεις να μεταφερεις μεχρι 10χιλιαρικα μαζι σου ... 1 ευρω παραπανω πανω σου πρεπει να το δηλωσεις.

Πολλοι εχουν μεταφερει μικροποσα για καβατζα ειναι διαδικασια ευκολη

Edited by zerokill
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...