Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όταν χρησιμοποιείς Visa στο εξωτερικό, υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση αν κάνεις συναλλαγή σε άλλο νόμισμα;
Link to comment
Share on other sites

Όταν χρησιμοποιείς Visa στο εξωτερικό, υπάρχει κάποια επιπλέον χρέωση αν κάνεις συναλλαγή σε άλλο νόμισμα;

 

Ναι υπαρχει χρεωση σε καθε συναλλαγη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιστωτική κάρτα από ποια τράπεζα είναι καλύτερα να βγάλω, που να μην έχει συνδρομή και να βγαίνει γρήγορα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πιστωτική κάρτα από ποια τράπεζα είναι καλύτερα να βγάλω, που να μην έχει συνδρομή και να βγαίνει γρήγορα;

 

Ελαχιστες καρτες εχουν συνδρομη πλεον

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελαχιστες καρτες εχουν συνδρομη πλεον

 

Και χωρίς πολύ προσπάθεια ακόμα και να χρεώσουν συνδρομή πας στο κατάστημα και στην επιστρέφουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά απο πολλά χρόνια χρήσης αυτό που έχω να πώ και εγώ είναι μην καθυστερείτε ούτε μια μέρα την πληρωμή της (εννοειται όλο το ποσό και όχι ελάχιστη καταβολή). Αλλίως καλύτερα κόψτε την γιατί εύκολα ξεφεύγεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ την visa της πρώην Marfin η οποία είχε επιστροφή και μου έβγαιναν 130-150€ κέρδος τον χρόνο σε μηνιαία συνναλαγματική με χρήση σε σουπερμάρκετ . Τώρα δεν ξέρω πώς θα καταλήξει αυτό το πρόγραμμα μιας και η Πειραιώς μπορεί να το σταματήσει. Μάλλον με βλέπω για eurobank μεριά που έχει κάτι ανάλογο (επιστροφή). Έχω κοντά μου Βερόπουλο οπότε μάλλον με συμφαίρει το -5%.....
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά απο πολλά χρόνια χρήσης αυτό που έχω να πώ και εγώ είναι μην καθυστερείτε ούτε μια μέρα την πληρωμή της (εννοειται όλο το ποσό και όχι ελάχιστη καταβολή). Αλλίως καλύτερα κόψτε την γιατί εύκολα ξεφεύγεις. Προσωπικά χρησιμοποιώ την visa της πρώην Marfin η οποία είχε επιστροφή και μου έβγαιναν 130-150€ κέρδος τον χρόνο σε μηνιαία συνναλαγματική με χρήση σε σουπερμάρκετ . Τώρα δεν ξέρω πώς θα καταλήξει αυτό το πρόγραμμα μιας και η Πειραιώς μπορεί να το σταματήσει. Μάλλον με βλέπω για eurobank μεριά που έχει κάτι ανάλογο (επιστροφή). Έχω κοντά μου Βερόπουλο οπότε μάλλον με συμφαίρει το -5%.....

 

Αν έχεις cosmote ή ΟΤΕ βγάλε την MasterCard που σου δίνει επιστροφή και στο λογαριασμό σου. Καλή η επιστροφή του Βερόπουλου, αλλά είναι πολύ ακριβός και ουσιαστικά τα πληρώνεις, άσε που ένα μεγάλο κατάστημα που να τα έχει όλα δεν έχω πετύχει. Όλο κάτι μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις cosmote ή ΟΤΕ βγάλε την MasterCard που σου δίνει επιστροφή και στο λογαριασμό σου. Καλή η επιστροφή του Βερόπουλου, αλλά είναι πολύ ακριβός και ουσιαστικά τα πληρώνεις, άσε που ένα μεγάλο κατάστημα που να τα έχει όλα δεν έχω πετύχει. Όλο κάτι μικρά.

 

Σε αυτό δεν έχεις άδικο και για αυτό ήμουν στην MArfin.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό δεν έχεις άδικο και για αυτό ήμουν στην MArfin.

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, βγάλε τη dynamic American express από την alpha για να τη χρησιμοποιείς μόνο στα super markets, όπου δίνει επιστροφή σε δωροεπιταγή 3%. Για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές βγάλε την cosmote MasterCard.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις τη γνώμη μου, βγάλε τη dynamic American express από την alpha για να τη χρησιμοποιείς μόνο στα super markets, όπου δίνει επιστροφή σε δωροεπιταγή 3%. Για όλες τις υπόλοιπες συναλλαγές βγάλε την cosmote MasterCard.

 

Οι american express δεν έχουν συνδρομή (παλιά θυμάμαι είχαν και βαρβάτη)???

Δεν έχω συμβόλαιο οπότε δεν με ενδιαφέρει cosmote πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Οι american express δεν έχουν συνδρομή (παλιά θυμάμαι είχαν και βαρβάτη)???

Δεν έχω συμβόλαιο οπότε δεν με ενδιαφέρει cosmote πιστωτικές.

 

Η συγκεκριμένη ήταν χωρίς συνδρομή για πάντα, όταν την έβγαλα. Τώρα δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Να σας ρωτήσω κάτι. Είναι δυνατόν να έχεις ΜΟΝΟ πιστωτική κάρτα στη citibank και αυτή να μην είναι συνδεδεμένη με κάποιον λογαριασμό ταμιευτηρίου στην ίδια τράπεζα; Δηλαδή ΓΙΝΕΤΑΙ να έχεις πιστωτική χωρίς λογαριασμό ταμιευτηρίου; ΜΟΝΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ; και τίποτα άλλο;

Ευχαριστώ.

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Όντως γίνεται.. Κι εγώ πρώτα έβγαλα πιστωτική στη citibank και μετά από 3-4 μηνες άνοιξα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην ίδια τράπεζα , απλά για περισσότερη ευκολία στην πληρωμή της κάρτας. Μπορείς να γραφεία ακόμα και στο web banking μόνο με την πιστωτική
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αν έχεις όμως μόνο πιστωτική τότε ΠΩΣ θα εισπράττει η τράπεζα το ποσό (έστω την ελάχιστη καταβολή) κάθε μήνα; Από πού θα τα παίρνει;

 

Δηλαδή απλά ποντάρει η τράπεζα ότι θα έρθεις ως φυσική παρουσία στο κατάστημα / atm πριν την ημερομηνία λήξης για να την πληρώσεις;;

 

Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πώς μπορείς να έχεις πιστωτική χωρίς λογαριασμό ταμιευτηρίου... Καμιά ιδέα;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

...

Δηλαδή απλά ποντάρει η τράπεζα ότι θα έρθεις ως φυσική παρουσία στο κατάστημα / atm πριν την ημερομηνία λήξης για να την πληρώσεις;;

...

 

Είναι υποχρέωση του κατόχου της κάρτας να το κάνει, απ΄όσο γνωρίζω.

Ασχέτως ότι οι περισσότεροι έχουν ή ανοίγουν λογαριασμό για την ευκολία τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αν έχεις όμως μόνο πιστωτική τότε ΠΩΣ θα εισπράττει η τράπεζα το ποσό (έστω την ελάχιστη καταβολή) κάθε μήνα; Από πού θα τα παίρνει;

 

Δηλαδή απλά ποντάρει η τράπεζα ότι θα έρθεις ως φυσική παρουσία στο κατάστημα / atm πριν την ημερομηνία λήξης για να την πληρώσεις;;

 

Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πώς μπορείς να έχεις πιστωτική χωρίς λογαριασμό ταμιευτηρίου... Καμιά ιδέα;

 

Μπορείς να πληρώσεις και μέσω ebanking από άλλη τράπεζα που έχεις λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αν έχεις όμως μόνο πιστωτική τότε ΠΩΣ θα εισπράττει η τράπεζα το ποσό (έστω την ελάχιστη καταβολή) κάθε μήνα; Από πού θα τα παίρνει;

 

Δηλαδή απλά ποντάρει η τράπεζα ότι θα έρθεις ως φυσική παρουσία στο κατάστημα / atm πριν την ημερομηνία λήξης για να την πληρώσεις;;

 

Γι' αυτό μου κάνει εντύπωση πώς μπορείς να έχεις πιστωτική χωρίς λογαριασμό ταμιευτηρίου... Καμιά ιδέα;

 

Τι εννοείς ποντάρει; Η τράπεζα θα έχει κανονικά όλα τα στοιχεία σου / εκκαθαριστικό και θα υπό γράψεις τους όρους..

 

Συγκεκριμένα για citibank που ρώτησες , επειδή έκλεισαν και πολλά καταστηπματα, εκτός από τα δικά της + τα ATM της, την κάρτα μπορείς να την πληρώσεις με πάγια εντολή μέσω λογαριασμού άλλης τράπεζας (δωρεάν), στα ταμεία της εμπορικής + laiki (!!) , στα ταχυδρομεία ..και μέσα από web banking άλλων τραπεζών.. Έχεις πολλές επιλογές γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεδομένο, πλέον οι πελάτες της Πειραιώς μπορούν να χρησιμοποιούν τα ΑΤΜ της Τράπεζας Κύπρου, της CPB και της Ελληνικής χωρίς καμία επιβάρυνση.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεδομένο, πλέον οι πελάτες της Πειραιώς μπορούν να χρησιμοποιούν τα ΑΤΜ της Τράπεζας Κύπρου, της CPB και της Ελληνικής χωρίς καμία επιβάρυνση.

 

Στην Ελλάδα τίποτε δε είναι δεδομένο, εκτός από το θάνατο και τους φόρους... σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Λοιγικά η προπληρωμενη της Κυπρου θα αντικατασταθεί λέτε όπως έγινε και με την Atebank; Μακαρι οχι για την ευκολια που παρεχει (φορτιση απο ATM). Φανταζεστε να την κανει η Περαιως σαν την δικη της prepaid που δεν γινεται φορτιση απο ATM?
Link to comment
Share on other sites

Λοιγικά η προπληρωμενη της Κυπρου θα αντικατασταθεί λέτε όπως έγινε και με την Atebank; Μακαρι οχι για την ευκολια που παρεχει (φορτιση απο ATM). Φανταζεστε να την κανει η Περαιως σαν την δικη της prepaid που δεν γινεται φορτιση απο ATM?

 

Μακάρι να την καταργήσει, αλλά όσο υπάρχουν άτομα που την επιλέγουν και πετούν τα χρήματά τους σε προμήθειες, το βλέπω λίγο δύσκολο.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ο κόσμος χρησιμοποιει prepaid. Πας με 10 ευρώ σε μια τράπεζα ανοίγεις λογαριασμό ταμιευτηρίου πέρνεις μια χρεωστική (VISA ELECTRON) βάζεις κάθε φορά τα χρήματα που θες και αγοράζεις κανονικά και μέσω paypal και χωρίς. Και στο ΑΤΜ και απο το web banking και από όπου θες βάζεις λεφτά. Βέβαια αυτό το είχα κάνει πρίν 3-4 χρόνια δεν ξέρω τι ισχύει τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...