Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πολύ κακώς! Εφόσον το κάνει μια τράπεζα, θα έπρεπε να είχαν ακολουθήσει και οι άλλες (μεγάλες).
Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακώς! Εφόσον το κάνει μια τράπεζα, θα έπρεπε να είχαν ακολουθήσει και οι άλλες (μεγάλες).

 

ποια τραπεζα το κανει;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ανανέωσης χρόνου ομιλίας μέσω eurobank e-banking? Λέω μήπως είναι κάπου που δεν έχω ψάξει...
μόνο μέσω της εξυπηρέτησης πελατών γίνεται .

Η παραπομπή που στέλνω είναι για Κοσμοκάρτα , Αλλά ισχύει και για τα άλλα καρτοκινητά της Cosmote .

Η κλήση δεν χρεώνεται όταν δεν έχεις υπόλοιπο λεπτών ομιλίας .

Αν έχεις λεπτά ομιλίας (π.χ από Bonus ) χρεώνεται. Επίσης με e-banking δίνει η Πειραιώς.

--------------------

 

Αν διαθέτεις τραπεζικό λογαριασμό στη Eurobank, μπορείς να ανανεώνεις το χρόνο ομιλίας της COSMOΚΑΡΤΑ σου, χρεώνοντας απευθείας το λογαριασμό σου, με μία δωρεάν κλήση από το κινητό σου στο Europhone Banking (210 9555000), 24 ώρες το 24ωρο.

Αν διαθέτεις τραπεζικό λογαριασμό στην Alpha Bank συνδεδεμένο με κάρτα έκδοσής της, μπορείς να ανανεώνεις πανεύκολα το χρόνο ομιλίας σου, ολόκληρο το 24ωρο, μέσω των ATM της Alpha Bank. Απλά, ακολούθησε τις οδηγίες στην οθόνη του ATM. Αν, τυχόν, δεν είναι δυνατή η έκδοση απόδειξης από το ATM, η Alpha Bank δεν επιτρέπει τη αυτή τη συναλλαγή και σε ειδοποιεί με σχετικό μήνυμα.

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/page/T07/xml/Personal__article__article_cosmokarta_ananeosi/section/COSMOKARTA

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, δεν το γνώριζα! Μια απορία: γιατί λες ότι η κλήση δεν χρεώνεται μόνο όταν δεν έχει υπόλοιπο η κάρτα? Αν δηλαδή έχω 0,30Ε και πάρω, θα με χρεώσει? Αφού στη σελίδα γράφει "δωρεάν κλήση"...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, δεν το γνώριζα! Μια απορία: γιατί λες ότι η κλήση δεν χρεώνεται μόνο όταν δεν έχει υπόλοιπο η κάρτα? Αν δηλαδή έχω 0,30Ε και πάρω, θα με χρεώσει? Αφού στη σελίδα γράφει "δωρεάν κλήση"...

 

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα , και πες μου αν έγραψα εγώ ότι δεν χρεώνεσε μόνο όταν δεν έχει υπόλοιπο η κάρτα. .

Εγώ κάτι τέτιο δεν έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα , και πες μου αν έγραψα εγώ ότι δεν χρεώνεσε μόνο όταν δεν έχει υπόλοιπο η κάρτα. .

Εγώ κάτι τέτιο δεν έγραψα

 

"Η κλήση δεν χρεώνεται όταν δεν έχεις υπόλοιπο λεπτών ομιλίας. "

 

Εννοείς δωρεάν λεπτά? Υπόλοιπο κάρτας κατάλαβα γιατί και δωρεάν να έχεις και να σου τα "τραβήξει" από κει, αυτό σημαίνει ότι σε χρεώνει.

Link to comment
Share on other sites

"Η κλήση δεν χρεώνεται όταν δεν έχεις υπόλοιπο λεπτών ομιλίας. "

 

Εννοείς δωρεάν λεπτά? Υπόλοιπο κάρτας κατάλαβα γιατί και δωρεάν να έχεις και να σου τα "τραβήξει" από κει, αυτό σημαίνει ότι σε χρεώνει.

 

Δίνω και παράδειγμα

Λέω " π.χ λεπτά από το πακέτο Bonus"

Εννοώ αυτό που γράφω: λεπτά ομιλίας

Δεν εννοώ

α) λεπτά της ώρας

β) Λεπτά του Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που στο site λένε δωρεάν κλήση, δεν θα έπρεπε να καταναλώνει ούτε λεπτά από bonus.
Link to comment
Share on other sites

Η Affinity Mastercard της citibank τι συνδρομή έχει?

 

Σύμφωνα με τους όρους είναι 15 ευρώ, αλλά την έχω χρόνια τώρα δωρεάν... φυσικά και θα διεκδικήσεις απαλλαγή από συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τους όρους είναι 15 ευρώ, αλλά την έχω χρόνια τώρα δωρεάν... φυσικά και θα διεκδικήσεις απαλλαγή από συνδρομή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Εχεις κανει αιτηση απαλλαγής συνδρομής ή δεν στη χρέωσαν απο μόνοι τους?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση..

Εχεις κανει αιτηση απαλλαγής συνδρομής ή δεν στη χρέωσαν απο μόνοι τους?

 

Όταν την είχα πρωτοβγάλει ήμουν φοιτητής, και νομίζω την έδιναν δωρεάν για φοιτητές. Δεν θυμάμαι αν ήταν προσφορά για όλους όμως.

Από τότε πάντως έπιασα δουλειά (και το ξέρουν) αλλά 4 χρόνια τώρα δε μου έχουν χρεώσει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Σημερα εκανα αιτηση, μου ειπαν δωρεαν τον 1ο χρόνο, και μετά επισης δωρεάν συνδρομή αν κανεις 500Ε αγορές το χρόνο, οπότε ολα οκ, με καλύπτει. Ευχαριστώ για την απάντηση
Link to comment
Share on other sites

αν και σιγουρα εχει ειπωθει παρομοιο ερωτημα στις προηγουμενες σελιδες του thread.

 

Πληρωσα Τεταρτη απογευμα μεσω ΑΤΜ τη πιστωτικη μου καρτα (alpha bank visa).

Μεχρι και σημερα Παρασκευη μεσημερι η πληρωμη δεν εχει φανει ακομα.

Το customer care :rolleyes::rolleyes: μου ειπε πως πιθανοτατα ακομα δεν εχει παει ανθρωπος να αδειασει το ΑΤΜ.

Μα ποσο καιρο παιρνει στην alpha bank να φανει μια πληρωμη ?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντα σε δύο εργάσιμες μέρες φαίνεται η πληρωμή. Λογικά μέχρι το βράδυ θα σου φανεί.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

αν και σιγουρα εχει ειπωθει παρομοιο ερωτημα στις προηγουμενες σελιδες του thread.

 

Πληρωσα Τεταρτη απογευμα μεσω ΑΤΜ τη πιστωτικη μου καρτα (alpha bank visa).

Μεχρι και σημερα Παρασκευη μεσημερι η πληρωμη δεν εχει φανει ακομα.

Το customer care :rolleyes::rolleyes: μου ειπε πως πιθανοτατα ακομα δεν εχει παει ανθρωπος να αδειασει το ΑΤΜ.

Μα ποσο καιρο παιρνει στην alpha bank να φανει μια πληρωμη ?

 

οποτε και να φανει εσυ εισαι καλυμενος γιατι το ποσο θα πιστωθει την μερα που πληρωσες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ! Σημερα εκανα αιτηση, μου ειπαν δωρεαν τον 1ο χρόνο, και μετά επισης δωρεάν συνδρομή αν κανεις 500Ε αγορές το χρόνο, οπότε ολα οκ, με καλύπτει. Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Μην ξεχάσεις όταν τη βγάλεις να ζητήσεις και έγγραφη επιστολή που να το λέει αυτό.. γιατί στους όρους που υπογράφεις πάντα λέει για 15 ευρώ συνδρομή.. (έτσι έλεγε και η δικιά μου vodafone visa τησ συγκεκριμένης τράπεζας), άσχετα που μου είπαν δωρεάν για πάντα.. Έτσι ζήτησα και μία επιστολή από το τμήμα καρτών ότι δεν πρόκειται να με χρεώσουν ποτέ συνδρομή για όσο καιρό την έχω για να είμαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Το Μεγάλο Ταμιευτήριο της Eurobank που δίνει 2% επιτόκιο, έχει κάποιο όρο? Π.χ. να κάνεις συγκεκριμένες καταθέσεις κάθε μήνα για να το έχεις? Μετέφερα τα χρήματά μου από τον live στο ταμιευτήριο επειδή πήγαν κάτω από 3.000Ε, για να συνεχίσω να έχω επιτόκιο 2%. Στο τσατ που συνομίλησα με υπάλληλο, δεν μου έδωσε συγκεκριμένη απάντηση. "κοιτάξτε το συμβόλαιο" λέει, λες και θυμάμαι πού έχω βάλει τα χαρτιά!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, σκεφτομαι να βγαλω την πιστωτικη καρτα MARFIN ΠΡΟΣΦΕΡΩ VISA γιατι διαβασα στο ιντερνετ οτι εχει επιτοκιο 13.65%, ατοκες δοσεις, 0% επιτοκιο αναληψη μετρητων και δωρεαν συνδρομη για ενα χρονο και μετα 25ευρω.ειναι πολυ καλη για να ειναι αληθινη? μηπως κατι εχω καταλαβει λαθος γιατι οι περισσοτερες εχουν επιτοκιο 16.70%? δεν εχω ιδεα απο πιστωτικες και χρειαζομαι μια για μικρη χρηση για διαφορες αγορες ανα διαστηματα που δεν εχω τροπο να κανω δοσεις.μπορειτε να με βοηθησετε? να επιλεξω αυτην? εχετε καποια αλλη προταση?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, σκεφτομαι να βγαλω την πιστωτικη καρτα MARFIN ΠΡΟΣΦΕΡΩ VISA γιατι διαβασα στο ιντερνετ οτι εχει επιτοκιο 13.65%, ατοκες δοσεις, 0% επιτοκιο αναληψη μετρητων και δωρεαν συνδρομη για ενα χρονο και μετα 25ευρω.ειναι πολυ καλη για να ειναι αληθινη? μηπως κατι εχω καταλαβει λαθος γιατι οι περισσοτερες εχουν επιτοκιο 16.70%? δεν εχω ιδεα απο πιστωτικες και χρειαζομαι μια για μικρη χρηση για διαφορες αγορες ανα διαστηματα που δεν εχω τροπο να κανω δοσεις.μπορειτε να με βοηθησετε? να επιλεξω αυτην? εχετε καποια αλλη προταση?

Στο επίσημο τιμολόγιο , το επιτόκιο είναι 16,40 .Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις αλλού .

https://www.marfinbank.gr/GR/Individuals/Cards/Documents/PistotikesTimologio.pdf

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω!! το ειδα σε ενα site που κανει συγκριση καρτων αλλα εχεις δικαιο δεν υσχιει οπως και πολλα αλλα απο κει.. μπορεις να μου πεις και τη διαφορα μια πστωτικης gold? μπορει να την εχει ο οποιοσδηποτε?η ειναι μετα απο καποιο οριο αγορων που μπορεις να την αποκτησεις? δεν εχεις καμια προταση για μια πιστωτικη να μου κανεις? πχ απο τραπεζα κυπρου?
Link to comment
Share on other sites

Οι gold κάρτες είναι αυτές που δεν έχουν όριο, δηλαδή μπορείς να ψωνίζεις απεριόριστα ποσά κάθε μήνα. Όπως καταλαβαίνεις, τις βγάζουν μόνο σε "ειδικές" περιπτώσεις. Γενικά οι τράπεζες έχουν σφίξει αρκετά στον τομέα των καρτών και δεν βγάζουν εύκολα στον καθένα ή βγάζουν με μικρό όριο. Οι άτοκες δόσεις ισχύουν για όλες τις visa ανεξεράιτως τράπεζας έκδοσης της κάρτας. Με ορισμένες κάρτες μαζεύεις πόντους ανάλογα με τις συναλλαγές σου που μπορείς να εξαργυρώσεις με εκπτώσεις σε επόμενες αγορές σου ή δώρα.
Link to comment
Share on other sites

οποτε ποια τραπεζα μου προτεινετε για μια απλη visa?

 

Αυτό που θα σου πρότεινα προσωπικά είναι να μην πάρεις καθόλου πιστωτική. Έχει καταστραφεί κόσμος και κοσμάκης μ' αυτές και ειδικά σε τέτοια περίοδο, οι πιο πολλοί φροντίζουν να τις καταργήσουν, όχι να αποκτήσουν νέες. Καλύτερα να περιμένες ως ότου βρεις τα χρήματα που χρειάζεσαι για να κάνεις τις αγορές σου και μετά τα συνδέεις με ένα λογαριασμό όπου και θα σου δωθεί χρεωστική κάρτα. Ή ακόμη καλύτερα, πάρε μια προπληρωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα σου πρότεινα προσωπικά είναι να μην πάρεις καθόλου πιστωτική. Έχει καταστραφεί κόσμος και κοσμάκης μ' αυτές και ειδικά σε τέτοια περίοδο, οι πιο πολλοί φροντίζουν να τις καταργήσουν, όχι να αποκτήσουν νέες. Καλύτερα να περιμένες ως ότου βρεις τα χρήματα που χρειάζεσαι για να κάνεις τις αγορές σου και μετά τα συνδέεις με ένα λογαριασμό όπου και θα σου δωθεί χρεωστική κάρτα. Ή ακόμη καλύτερα, πάρε μια προπληρωμένη.

 

Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα ειναι φορες που χρειαζεται να παρεις κατι εστω και με λιγες δοσεις και τα περισσοτερα μαγαζια δεν κανουν χωρις πιστωτικη.. τα λεφτα πλεον δεν μαζευονται ολα μαζι. Κι επειδη γενικα ειμαι συνεπης στις πληρωμες μου θεωρω οτι θα μπορεσω να το διαχειριστω. Εχουν κατατραφει αυτοι που πιστευαν οτι αγοραζαν με την πιστωτικη και μετα ηταν δανεικα κι αγυριστα και πληρωναν μονο την ελαχιστη καταβολη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...