Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Οι χρεωστικοί τόκοι αποδίδονται όταν υπάρχει χαμηλό υπόλοιπο σε λογαριασμό; Από τι ποσό και κάτω θεωρείται χαμηλό υπόλοιπο;
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεωστικοί τόκοι αποδίδονται όταν υπάρχει χαμηλό υπόλοιπο σε λογαριασμό; Από τι ποσό και κάτω θεωρείται χαμηλό υπόλοιπο;

Χρεωστικοί τόκοι κρατούνται ( δεν αποδίδονται ) σε περίπτωση αρνητικού υπολοίπου.

Για πιστωτικούς τόκους εξαρτάται την τράπεζα.

Για ποιά τράπεζα μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Για την Εθνική τράπεζα πρόκειται.

Δεν υπάρχει αρνητικό υπόλοιπο,απλά χαμηλό. Ψάχνοντας στο ιντερνετ βρήκα γενικά όντως για την εθνική να αναφέρεται ότι κρατάει τόκο σε περίπτωση χαμηλού υπολοίπου, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει για όλους τους καταθετικούς λογαριασμούς και κυρίως δε βρίσκω το ελάχιστο ποσό που πρέπει να έχει ο λογαριασμός για να μη θεωρείται με χαμηλό υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει , τώρα , πιά , καταργήθηκε για την Εθνική τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανα την κίνηση, θα έκλεινα το πολύ 3.100 από τα 4.000 που έχω και όχι παραπάνω από ένα 3μηνο γιατί φοβάμαι ότι μπορεί του τρεχούμενου να μην με φτάσουν ως τότε. Έχω υπολογίσει ότι κάνω αναλήψεις γύρω στα 200-300Ε το μήνα. Ίσως το σκεφτώ από Μάρτιο που θα ξεκινήσω δουλειά και θα αποταμιεύω.

 

Δεν έχει νόημα να το κάνεις τρίμηνο, αφού όπως βλέπεις έχει το ίδιο επιτόκιο με τον 1 μήνα. Οπότε είναι προτιμότερο να κάνεις διαδοχικά μηνιαίες καταθέσεις, κι έτσι θα έχεις τους ίδιους τόκους και επιπλέον τα χρήματα σου κλειστά μόνο για 1 μήνα το πολύ κάθε φορά.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει , τώρα , πιά , καταργήθηκε για την Εθνική τράπεζα.

 

Ούτε τα έξοδα διαχείρισης για ποσά κάτω των 300Ε κρατούνται πια?

 

Δεν έχει νόημα να το κάνεις τρίμηνο, αφού όπως βλέπεις έχει το ίδιο επιτόκιο με τον 1 μήνα. Οπότε είναι προτιμότερο να κάνεις διαδοχικά μηνιαίες καταθέσεις, κι έτσι θα έχεις τους ίδιους τόκους και επιπλέον τα χρήματα σου κλειστά μόνο για 1 μήνα το πολύ κάθε φορά.

 

Ναι δίκιο έχεις. Θα το σκεφτώ αργότερα που θα μου κάτσουν λεφτά με τη δουλειά αλλά όχι τώρα, δεν έχει νόημα να το κάνω για να βγάλω 10ευρώ σε ένα μήνα ενώ από τον επόμενο παίζει να μην μπορώ να "κλείσω" ούτε 3.000. Οπότε θα τα έβαζα όλα στον τρεχούμενο από τον δεύτερο κιόλας μήνα με επιτόκιο 1,1% (έναντι 2% της euro). Άσχετο, αύριο οι τράπεζες ανοίγουν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Σκέφτομαι να βγάλω μια πιστωτική κάρτα για να κάνω τις καθημερινές αγορές μου. Να μην κουβαλάω παράδειγμα στο σούπερ μάρκετ μαζί μου λεφτά ή όταν πάω για ψώνια ή όταν βάζω βενζίνη κτλ κτλ

 

Δεν θα αγοράζω πράγματα που δεν έχω τα χρήματα να πληρώσω τον λογαριασμό τον πρώτο κιόλας μήνα. Έτσι δεν θα επιβαρύνομαι με τόκους.

 

Αυτό που θέλω, είναι να βρω μια πιστωτική κάρτα που θα μου προσφέρει μπόνους. Κατά προτίμηση έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό. Ή κάτι παρόμοιο. Δεν θέλω για παράδειγμα κουπόνια για να αγοράσω μια μπλούζα από τον foka ή τα notos. Αν έχει την δυνατότητα να βάλω μέσα και αυτόματη πληρωμή λογαριασμών για να παίρνει και από εκεί τα bonus ακόμη καλύτερα.

 

Κάνω και αρκετές αγορές από ίντερνετ. E-bay, amazon. Περισσότερο για φίλους που δεν έχουν πιστωτική. Τώρα έχω μια χρεωστική. Οπότε συνολικά τα έξοδα μου είναι τουλάχιστον 200-250ε. Και αν βάλω και έκτακτες αγορές που θα γίνονται τότε φτάνω τα 300ε σίγουρα τον μήνα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σύνδεση Cosmote ή Vodafone πρωτείνω αντίστοιχα Cosμote Mastercar Eurobank ή Vodafone Visa Citibank

και οι δύο σου προσφέρουν επιστροφή 2,75% στον λογαριασμό το κινητού σου ( που στην ουσία είναι σαν να πήρες μετρητά )

Ανάλυση

2% στο κινητό + 23 % Φ.Π.Α που δεν θα πληρώσεις = 2,46

2,46 * 1,12 για φόρο που δεν θα πληρώσεις =2,7552% σε όλες μα όλες τις αγορές σου .

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σύνδεση Cosmote ή Vodafone πρωτείνω αντίστοιχα Cosμote Mastercar Eurobank ή Vodafone Visa Citibank

και οι δύο σου προσφέρουν επιστροφή 2,75% στον λογαριασμό το κινητού σου ( που στην ουσία είναι σαν να πήρες μετρητά )

Ανάλυση

2% στο κινητό + 23 % Φ.Π.Α που δεν θα πληρώσεις = 2,46

2,46 * 1,12 για φόρο που δεν θα πληρώσεις =2,7552% σε όλες μα όλες τις αγορές σου .

 

Και να προσθέσω ότι με την κάρτα της cosmote συμμετέχεις και στο πρόγραμμα επιστροφή της eurobank και έτσι κερδίζεις επιπλέον bonus για τις επόμενες αγορές σου.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σύνδεση Cosmote ή Vodafone πρωτείνω αντίστοιχα Cosμote Mastercar Eurobank ή Vodafone Visa Citibank

και οι δύο σου προσφέρουν επιστροφή 2,75% στον λογαριασμό το κινητού σου ( που στην ουσία είναι σαν να πήρες μετρητά )

Ανάλυση

2% στο κινητό + 23 % Φ.Π.Α που δεν θα πληρώσεις = 2,46

2,46 * 1,12 για φόρο που δεν θα πληρώσεις =2,7552% σε όλες μα όλες τις αγορές σου .

 

Έχω vodafone, αλλά είναι οικογενειακό πακέτο και είναι στο όνομα της μητέρας μου. Δεν τον πληρώνω εγώ. Ακούγεται όμως πολύ καλό και θα το έχω ως δεύτερη επιλογή αν δεν βρω άλλη πιστωτική. Στην τελική μεταφέρω το δικό μου νούμερο στο όνομα μου

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Έχω vodafone, αλλά είναι οικογενειακό πακέτο και είναι στο όνομα της μητέρας μου. Δεν τον πληρώνω εγώ. Ακούγεται όμως πολύ καλό και θα το έχω ως δεύτερη επιλογή αν δεν βρω άλλη πιστωτική. Στην τελική μεταφέρω το δικό μου νούμερο στο όνομα μου

 

Εναλλακτικά σου προτείνω την dynamic American express της alpha, που δίνει 3% επιστροφή από supermarkets και 1% από αλλού. Εγώ αυτή χρησιμοποιώ για αγορές από supermarkets μόνο. Για τις άλλες έχω την cosmote.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

'Εφτιαξα σήμερα το λογαριασμό στη eurobank. Όλα καλά, όλα ωραία εκτός από ένα. Στο e-banking, με το που ακουμπάω το ποντίκι στο username εμφανίζει αυτό που έχω ορίσει. Κι αν το κλικάρω, μετά αυτομάτως συμπληρώνει από κάτω και τον κωδικό. Δεν είναι κάπως επικίνδυνο αυτό? Αν δηλαδή κάτσει κάποιος άλλος στον υπολογιστή μου, με 2 κινήσεις διαχειρίζεται το λογαριασμό μου :confused:
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις ορίσει να αποθηκεύονται οι κωδικοί που χρησιμοποιείς , Δεν το επέλεξε η EUROBANK .

Κανονικά σε ασφαλείς συνδέσεις https δεν γίνεται αυτό , αλλά όλα εξαρτώνται από τον browser που χρησιμοποιείς .

Για κοίτα μήπως έχεις κάπιον παλιό internet explorer

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις ορίσει να αποθηκεύονται οι κωδικοί που χρησιμοποιείς , Δεν το επέλεξε η EUROBANK .Κανονικά σε ασφαλείς συνδέσεις https δεν γίνεται αυτό , αλλά όλα εξαρτώνται από τον browser που χρησιμοποιείς .

Για κοίτα μήπως έχεις κάπιον παλιό internet explorer

 

Δεν είναι αποθημευμένοι. Κάθε φορά που μπαίνω τους ζητάει, όμως αν απλά βάλεις το δείκτη του ποντικιού μέσα στο πλαίσιο του username, τον εμφανίζει από κάτω (όχι μέσα).

Έχω mozilla, τελευταία έκδοση.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αποθημευμένοι. Κάθε φορά που μπαίνω τους ζητάει, όμως αν απλά βάλεις το δείκτη του ποντικιού μέσα στο πλαίσιο του username, τον εμφανίζει από κάτω (όχι μέσα).

Έχω mozilla, τελευταία έκδοση.

 

Όπως και να 'χει φίλε μου, τέτοιους κωδικούς ούτε καν πρέπει να τους πληκτρολογείς. Δοκίμασε κάποιο καλό password manager να αποθηκεύεις εκεί όλους τους κωδικούς σου.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να 'χει φίλε μου, τέτοιους κωδικούς ούτε καν πρέπει να τους πληκτρολογείς. Δοκίμασε κάποιο καλό password manager να αποθηκεύεις εκεί όλους τους κωδικούς σου.

 

Sent from my Galaxy S2

 

Μιλώντας με ένα φίλο μου είπε ότι αυτό έχει να κάνει με τα cookies και πως αν τα διαγράψω, δεν θα "θυμάται" τους κωδικούς. Αλλά δεν είναι λύση αυτό. Δηλαδή κάθε μέρα αυτή τη δουλειά θα κάνω? Το password manager που λες, τι είναι και τι κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σε βοηθάει να έχεις όλους τους σημαντικούς σου κωδικούς μαζεμένους και να μην χρειάζεται καν να τους πληκτρολογήσεις. Μην βγαίνουμε εκτός θέματος όμως. Κάνε μια αναζήτηση στο google.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

1) Firefox --> Options --> Options --> Security --> Untick το "Rememer passwords for sites"

2) Password protect your windows account και κλείδωνε το pc όταν είσαι away

Link to comment
Share on other sites

1) Firefox --> Options --> Options --> Security --> Untick το "Remember passwords for sites"

2) Password protect your windows account και κλείδωνε το pc όταν είσαι away

 

Επίσης κλείδωσε και την εμφάνιση των κωδίκων "χρήση κύριου κωδικού"

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έλυσα! Ευχαριστώ!

Ερώτηση: επειδή δεν το έχω ξανακάνει, αν επιλέξω να πληρώσω κάποιο λογαριασμό μέσω e-banking, πώς θα λάβω την απόδειξη πληρωμής? Μέσω email λογικά ε?

 

Άσχετο. Είχα την εντύπωση ότι μόνο ο live δίνει επιτόκιο 2% αλλά τόσο δίνει και το "μεγάλο ταμιευτήριο" και μάλιστα ανεξαρτήτως ποσού, με τη διαφορά ότι εδώ ο εκτοκισμός γίνεται ανά 6μηνο. Άνοιξα κι ένα τέτοιο να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το έλυσα! Ευχαριστώ!

Ερώτηση: επειδή δεν το έχω ξανακάνει, αν επιλέξω να πληρώσω κάποιο λογαριασμό μέσω e-banking, πώς θα λάβω την απόδειξη πληρωμής? Μέσω email λογικά ε?

 

Άσχετο. Είχα την εντύπωση ότι μόνο ο live δίνει επιτόκιο 2% αλλά τόσο δίνει και το "μεγάλο ταμιευτήριο" και μάλιστα ανεξαρτήτως ποσού, με τη διαφορά ότι εδώ ο εκτοκισμός γίνεται ανά 6μηνο. Άνοιξα κι ένα τέτοιο να υπάρχει.

 

Επειδή τον είχα παλιά, δεν είναι τόσο καλός όσο ο live, γιατί πρέπει να κάνεις μέχρι μία ανάληψη το πολύ σε ενα μηνα για να έχεις αυτό το επιτόκιο. Άσε που μετά από κάποιο διάστημα το έριξαν πολύ το επιτόκιο. Και αφού είδαν ότι λάκισαν όλοι το ξανανέβασαν. Ενώ ο live έχει μείνει σταθερός εδώ και χρόνια.

 

Sent from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ταμιευτήριο δίνει 2% μόνο στα χρήματα σου που είναι περισσότερα από πέρυσι , στα υπόλοιπα δίνει ένα χαμηλό επιτόκιο 0,75%.

Και ναι μεν πέρυσι είχες 0 και δεν σε χαλάαει , Αλλά αν το 2012 έχεις κατά μέσο όρο 3.000 την επόμενη χρονιά τα 3.000 θα πέρνουν το χαμηλό επιτόκιο 0,75% και μόνο ότι ποσό περνάει τα 3.000 θα πέρνει το καλό επιτόκιο..... Άσε καλύτερα....

Αυτό το λένε.... ανταμείβουμε κάθε νέα κατάθεση.... και προφανώς τιμωρούνε κάθε παλιά κατάθεση !!!

Αλλά τώρα επιτρέπει όσες αναλήψεις θέλεις

Επίσης μιας και είσαι στην Eurobank σημείωσε ότι τις δωρεάν συναλλαγές δεν στις δίνουν αυτόματα , Θα πρέπει να το ζητήσεις και να γραφτείς στις δωρεάν συναλλαγές ( αν έχεις πάνω από 3.000 ευρώ)

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα για τον λογαριασμό Live παντως οι δωρεαν συναλλαγές είναι αυτόματα ενεργοποιημένες. (Αν διαθέτεις βεβαια πανω απο 3,000Ε)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον είχα παλιά, δεν είναι τόσο καλός όσο ο live, γιατί πρέπει να κάνεις μέχρι μία ανάληψη το πολύ σε ενα μηνα για να έχεις αυτό το επιτόκιο. Άσε που μετά από κάποιο διάστημα το έριξαν πολύ το επιτόκιο. Και αφού είδαν ότι λάκισαν όλοι το ξανανέβασαν. Ενώ ο live έχει μείνει σταθερός εδώ και χρόνια.

 

Sent from my Galaxy S2

 

Όλα τα χρήματα στον live τα έβαλα κι άφησα μόνο 10ευρώ στο μεγάλο ταμιευτήριο. Κάτι είχα υποψιαστεί ότι αυτό το 2% δεν ισχύει για κάθε ποσό, κι ας μην έγραφε κάποιο όρο το συμβόλαιο... Πάντως ο live το καλοκαίρι του 2010 είχε μεγαλύτερο επιτόκιο (3% για άνω των 3.000). Λογικά πέρσι θα το "πείραξαν". Ελπίζω να μην κατέβει και άλλο. Εντωμεταξύ, το βιβλιάριο για τον live γιατί είναι τόσο μικρό?

 

Με τις πληρωμές τελικά τι γίνεται? Πώς θα παίρνω την απόδειξη?

 

Συγκεκριμένα για τον λογαριασμό Live παντως οι δωρεαν συναλλαγές είναι αυτόματα ενεργοποιημένες. (Αν διαθέτεις βεβαια πανω απο 3,000Ε)

 

Αυτό νομίζω κι εγώ. Κάτι τέτοιο διάβασα.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Σκέφτομαι να βγάλω μια πιστωτική κάρτα για να κάνω τις καθημερινές αγορές μου. Να μην κουβαλάω παράδειγμα στο σούπερ μάρκετ μαζί μου λεφτά ή όταν πάω για ψώνια ή όταν βάζω βενζίνη κτλ κτλ

 

Δεν θα αγοράζω πράγματα που δεν έχω τα χρήματα να πληρώσω τον λογαριασμό τον πρώτο κιόλας μήνα. Έτσι δεν θα επιβαρύνομαι με τόκους.

 

Αυτό που θέλω, είναι να βρω μια πιστωτική κάρτα που θα μου προσφέρει μπόνους. Κατά προτίμηση έκπτωση στον επόμενο λογαριασμό. Ή κάτι παρόμοιο. Δεν θέλω για παράδειγμα κουπόνια για να αγοράσω μια μπλούζα από τον foka ή τα notos. Αν έχει την δυνατότητα να βάλω μέσα και αυτόματη πληρωμή λογαριασμών για να παίρνει και από εκεί τα bonus ακόμη καλύτερα.

 

Κάνω και αρκετές αγορές από ίντερνετ. E-bay, amazon. Περισσότερο για φίλους που δεν έχουν πιστωτική. Τώρα έχω μια χρεωστική. Οπότε συνολικά τα έξοδα μου είναι τουλάχιστον 200-250ε. Και αν βάλω και έκτακτες αγορές που θα γίνονται τότε φτάνω τα 300ε σίγουρα τον μήνα.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια;

 

Με αφορμή αυτό το ποστ, ήθελα κι εγώ να σας ρωτήσω:

Έχουμε ήδη εδώ και χρόνια οικογενειακώς την Vodafone Diners από Citibank.

Υπάρχει καμιά Visa ή American Express από κάποια άλλη τράπεζα εκτός από τη Citibank που να δίνει "πόντους" επιστροφής για όλες τις αγορές, και για αγορές στο εξωτερικό, και οι πόντοι να εξαργυρώνονται σε μια μεγάλη γκάμα επιχειρήσεων ή και οπουδήποτε;

Δεν έχουμε Cosmote. Είδα και αυτό:

Εναλλακτικά σου προτείνω την dynamic American express της alpha, που δίνει 3% επιστροφή από supermarkets και 1% από αλλού. Εγώ αυτή χρησιμοποιώ για αγορές από supermarkets μόνο. ...
,

να το κοιτάξω, αλλά δεν είμαστε πελάτες και δεν την εκτιμώ ιδιαίτερα την alpha, ειδικά το κατάστημα στη γειτονιά μας (ήμουν πελάτης και έφυγα προ 10ετίας).

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...