Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Από ότι ξέρω για να κάνει κάποιος κατάθεση στην πιστωτική σου, πρέπει αυτή να συνδέεται με τραπεζικό λογ/μό.

 

οχι δεν ισχυει αυτο. μπορει να καταθεσει απο το ηλεκτρονικο ταμειο π.χ οποιο ποσο θελει στην πιστωτικη σου καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H Σωστή ορολογία είναι ότι μπορεί να πληρώσει τον λογαριασμό της πιστωτικής σου . Αυτό εννοούσα με την λάθος λέξη -Κατάθεση.
Link to comment
Share on other sites

H Σωστή ορολογία είναι ότι μπορεί να πληρώσει τον λογαριασμό της πιστωτικής σου . Αυτό εννοούσα με την λάθος λέξη -Κατάθεση.

 

Αυτός είπε ακριβώς ότι από την πιστωτική του θα τα μεταφέρει στην πιστωτική μου γιατί δεν τον συμφέρει να κάνει ανάληψη μετρητών από την πιστωτική του και να μου τα δώσει στο χέρι. Έτσι θα τον χρεώσουν περισσότερο έλεγε ενώ με την "μεταφορά" θα τον χρεώσουν λιγότερο.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.. Θέλω μια κάρτα για να πραγματοποιω διαδικτυακές συναλλαγές(και να μπορώ να αγοράζω απο το android market αλλά και οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή γενικά απο το ιντερνετ) στην οποία όμως να έχω βάλει εγω απο πριν ένα προπληρωμένο ποσό και να μπορω να κάνω αγορές μέχρι αυτο το ποσο να τελειώσει,, Μπορει να μου πει κάποιος καταρχάς τι είδους κάρτα είνια κατάλληλη για αυτή την περιπτωση και επιπλέον ποια τράπεζα προτείνει..
Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι τελείως άσχετος με το θέμα.. Θέλω μια κάρτα για να πραγματοποιω διαδικτυακές συναλλαγές(και να μπορώ να αγοράζω απο το android market αλλά και οποιαδήποτε άλλη συναλλαγή γενικά απο το ιντερνετ) στην οποία όμως να έχω βάλει εγω απο πριν ένα προπληρωμένο ποσό και να μπορω να κάνω αγορές μέχρι αυτο το ποσο να τελειώσει,, Μπορει να μου πει κάποιος καταρχάς τι είδους κάρτα είνια κατάλληλη για αυτή την περιπτωση και επιπλέον ποια τράπεζα προτείνει..

 

Prepaid card, σχεδόν όλες οι τράπεζες βγάζουν και οι περισσότερες ζητάνε μόνο ταυτότητα, δες πχ της Κύπρου http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=2&langID=1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πρόσφατα ξεκίνησα να δουλεύω και μόλις πήρα το πρώτο μου εκκαθαριατικό. Θέλω να βγάλω μια πιστωτική με όριο γύρω στα 2.000 ευρώ. Το εκαθαριατικό μου είναι στα 7.300 περίπου. Σε eurobank που ρώτησα μου είπαν έχουν όριο τα 9.000 και λίγο δύσκολο. Στην alpha bank μου έβγαλαν μια bonus για αντικατάσταση της φοιτητικής μου αλλά με χαμηλό όριο και δεν ξέρω αν θα μου το ανεβάσουν. Υπάρχει καμία τράπεζα που να είναι πιο χαλαρή ή να έχει χαμηλότερο όριο;
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολο,γιατί οι τράπεζες τα τελευταία έτη έχουν ανεβάσει πολύ τις προυποθέσεις χορήγησης, επειδή λόγω κρίσης έχουν πολλά φέσια:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πρόσφατα ξεκίνησα να δουλεύω και μόλις πήρα το πρώτο μου εκκαθαριατικό. Θέλω να βγάλω μια πιστωτική με όριο γύρω στα 2.000 ευρώ. Το εκαθαριατικό μου είναι στα 7.300 περίπου. Σε eurobank που ρώτησα μου είπαν έχουν όριο τα 9.000 και λίγο δύσκολο. Στην alpha bank μου έβγαλαν μια bonus για αντικατάσταση της φοιτητικής μου αλλά με χαμηλό όριο και δεν ξέρω αν θα μου το ανεβάσουν. Υπάρχει καμία τράπεζα που να είναι πιο χαλαρή ή να έχει χαμηλότερο όριο;

 

Πριν 2 βδομάδες μου έβγαλαν από citibank φοιτητική με πιστωτικό όριο 1000 ευρώ... Για δοκίμασε εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Prepaid card, σχεδόν όλες οι τράπεζες βγάζουν και οι περισσότερες ζητάνε μόνο ταυτότητα, δες πχ της Κύπρου http://www.prepaidcards.gr/default.asp?siteID=1&pageID=2&langID=1

 

βρήκα και την webuy την virtual προπληρωμένη κάρτα.. τι παίζει με αυτή, απο θέμα ασφάλειας αλλά και απο θέμα να την δέχονται τα διαφορα sites για τις συναλλαγες, σε σχεση με την κανονική prepaid card?? ευχαριστώ για την απάντηση..

Για να μη χάνετε το σταθμό σας ..... Metro Rest plus
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς.. η πάγια εντολή πληρωμή ενός λογαριασμού κινητής τηλεφωνίας μέσω πιστωτικής χρεώνεται? Επίσης, για την ενεργοποίηση της πάγιας εντολής κάνω απλά αίτηση στην εταιρία κινητής και είναι οκ? ή πρέπει να κάνω κάτι και από την τράπεζα?
Link to comment
Share on other sites

δεν χρεώνεται . Απλά κάνεις αίτηση στην επιχείρηση.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει η πιστωτική να είναι αλλά και να γίνει αποδεκτή από την επιχείρηση.Το δεύτερο παίρνει λίγο χρόνο μέχρι την ενεργοποίηση, γιατί ελέγχουν διάφορα εσωτερικά δικά τους με την τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι το ξέρετε αλλά στο διαδίκτυο κυκλοφορούν επί πληρωμής αριθμοί πιστωτικών καρτών. Μιλάμε με 2$ αγοράζεις έναν αριθμό. Οι τράπεζες τι κάνουν για την ασφάλεια των συναλλαγών μας; :X
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσοι το ξέρετε αλλά στο διαδίκτυο κυκλοφορούν επί πληρωμής αριθμοί πιστωτικών καρτών. Μιλάμε με 2$ αγοράζεις έναν αριθμό. Οι τράπεζες τι κάνουν για την ασφάλεια των συναλλαγών μας; :X

Δινουν μαζι και το 3ψηφιο κωδικο ασφαλειας;Επισης ο αριθμος της καρτας πρεπει να ταιριαζει και με το ονομα του κατοχου.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Για πες ένα site γιατί μου φαίνεται περίεργο αυτό.. Δίνουν δηλαδή κανονικά τον αριθμό μαζί με τον 3ψήφιο και την ημερομηνία λήξης? Αν δεν γίνεται εδώ στείλε μου πμ
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δώσω τέτοιες πληροφορίες παιδιά, θα μπούμε όλοι φυλακή. Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι ότι πουλάνε κωδικούς πιστωτικών μαζί με τριψήφιο και όλα τα συναφή, κωδικούς PayPal, τα πάντα. Τώρα αν είναι scammers δεν ξέρω, αλλά είτε είναι scammers είτε όχι, κάποιος θα χάσει χρήματα. Και αυτός μπορεί να είναι αυτός που θα αγοράσει τον κωδικό, αυτός που θα του έχουν υποκλέψει τα στοιχεία της πιστωτικής, το κατάστημα ή ακόμα και η τράπεζα.

Δεν ξέω, αλλά πλέον αρχίζω να φοβάμαι με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές, και έχω κάνει άπειρες τα τελευταία χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Οτι γινεται να σου κλεψουν τα στοχεια της καρτας το ξερω απο πρωτο χερι αφου την εχω παθει.Το πηρα βεβαια σχεδον αμεσως χαμπαρι διοτι ειδοποιουμαι με sms οταν γινεται χρεωση στην καρτα.Τελικα χρεωθηκα με 500 ευρω τα οποια μου επεστρεψε η citibank σε 3 εβδομαδες.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Οτι γινεται να σου κλεψουν τα στοχεια της καρτας το ξερω απο πρωτο χερι αφου την εχω παθει.Το πηρα βεβαια σχεδον αμεσως χαμπαρι διοτι ειδοποιουμαι με sms οταν γινεται χρεωση στην καρτα.Τελικα χρεωθηκα με 500 ευρω τα οποια μου επεστρεψε η citibank σε 3 εβδομαδες.

Και μένα πριν 4,5 χρόνια μου είχαν φάει γύρω στα 1000€ και μου επιστράφησαν αλλά όλο το θέμα είναι κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Οτι γινεται να σου κλεψουν τα στοχεια της καρτας το ξερω απο πρωτο χερι αφου την εχω παθει.Το πηρα βεβαια σχεδον αμεσως χαμπαρι διοτι ειδοποιουμαι με sms οταν γινεται χρεωση στην καρτα.Τελικα χρεωθηκα με 500 ευρω τα οποια μου επεστρεψε η citibank σε 3 εβδομαδες.

 

Και μένα πριν 4,5 χρόνια μου είχαν φάει γύρω στα 1000€ και μου επιστράφησαν αλλά όλο το θέμα είναι κάπως.

 

H κλοπή έγινε από συναλλαγή στο internet? Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές μου πείραξαν την Κάρτα ( ΑSPIS VISA)

Την πρώτη φορά έγιναν δύο συναλλαγές στο Ισραήλ .

Έφυγα από αυτήν την χώρα στις 7 Οκτωβρίου κάνοντας 2 συναλλαγές . Μία στο Duty free και μία σε εστιατόριο .

Στο εστιατόριο πήραν την κάρτα από το τραπέζι πήγαν στο πίσω δωμάτιο και κάναν την συναλλαγή . Αυτό για μένα είναι το ύποπτο σημείο .

Στις 15 του μήνα ( ενώ έφυγα στις 7 ) αγόρασαν 3 εισιτήρια σε μουσική εκδήλωση 75 ευρώ, και μία τρίμηνη συνδρομή σε πονηρό internetiko site 15 ευρώ.

Οι συναλλαγές ακυρώθηκαν από την τράπεζα μου , Αμέσως η συνδρομή στο πονηρό site, ελλείψη υπογραφής , ενώ για το άλλο ζήτησαν να δουν υπογραφή και το ακύρωσαν 30 ημέρες μετά.

Αφού μου άλλαξαν την κάρτα με άλλο νούμερο βρέθηκε 8 μήνες μετά, να έχω κάνει συναλλαγή στο Λονδίνο ( που δεν είχα πάει ) αγοράζοντας πίτσες από PIZZA HUT 25 Ευρώ Χ δύο φορές . Και αυτές οι συναλλαγές ακυρώθηκαν και ο αριθμός της κάρτας άλλαξε ξανά .

Περιέργως αυτήν την κάρτα δεν την έχω χρησιμοποιήσει στο Internet , αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω που κράτησαν τα στοιχεία της την δεύτερη φορά . Για την πρώτη σίγουρα έγινε στο εστιατόριο

Link to comment
Share on other sites

στο winbank της πειραιώς όταν λέει Εχει απενεργοποιηθεί η αποστολή τηλεειδοποιήσεων για τον λογαριασμό πως ενεργοποιιείται;
Link to comment
Share on other sites

H κλοπή έγινε από συναλλαγή στο internet? Ελλάδα?

 

Εψαξα λίγο στα παλιά post μου και βρήκα αυτό:

6 Δεκέμβρη ταξιδεύω για Βαρκελώνη. Μπαίνω στο web banking της alpha bank για να στείλω κάποια χρήματα στον παππού μου και βλέπω ότι λείπουν 900€ από το λογαριασμό μου. Παρατηρώντας τις κινήσεις ανακαλύπτω ότι οι κινήσεις έχουν γίνει προς 3 άγνωστες προς εμένα εταιρείες συν την Vodafone Ισπανίας. Μιλάμε για ποσά απο 100 έως 400€ για κάθε εταιρεία, όλες ισπανικές! Μετά από αρκετά fax που έστειλα, κατάφερα μέχρι στιγμής να μου επιστραφούν τα 700€.

 

Δεν ξέρω τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο συμβάν, αλλά θεωρώ ότι λίγες τράπεζες θα σου επέστρεφαν τα χρήματα, με τη λογική ότι όλες οι συναλλαγές είναι με ισπανικές εταιρείες, όλες την περίοδο που βρισκόμουν στην Ισπανία.

 

Αν παρατηρήσει κάποιος παλαιότερα posts μου, θα δει ότι τα χώνω στην εν λόγω εταιρεία, αλλά με τη συγκεκριμένη πράξη της βγάζω το καπέλο.

 

Είχα κάνει κράτηση του ξενοδοχέιου online. Προφανώς τις έκανε το ξενοδοχείο, δεν νομίζω να έπεσα σε ισπανό hacker...
Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές μου πείραξαν την Κάρτα ( ΑSPIS VISA)

Την πρώτη φορά έγιναν δύο συναλλαγές στο Ισραήλ .

Έφυγα από αυτήν την χώρα στις 7 Οκτωβρίου κάνοντας 2 συναλλαγές . Μία στο Duty free και μία σε εστιατόριο .

Στο εστιατόριο πήραν την κάρτα από το τραπέζι πήγαν στο πίσω δωμάτιο και κάναν την συναλλαγή . Αυτό για μένα είναι το ύποπτο σημείο .

Στις 15 του μήνα ( ενώ έφυγα στις 7 ) αγόρασαν 3 εισιτήρια σε μουσική εκδήλωση 75 ευρώ, και μία τρίμηνη συνδρομή σε πονηρό internetiko site 15 ευρώ.

Οι συναλλαγές ακυρώθηκαν από την τράπεζα μου , Αμέσως η συνδρομή στο πονηρό site, ελλείψη υπογραφής , ενώ για το άλλο ζήτησαν να δουν υπογραφή και το ακύρωσαν 30 ημέρες μετά.

Αφού μου άλλαξαν την κάρτα με άλλο νούμερο βρέθηκε 8 μήνες μετά, να έχω κάνει συναλλαγή στο Λονδίνο ( που δεν είχα πάει ) αγοράζοντας πίτσες από PIZZA HUT 25 Ευρώ Χ δύο φορές . Και αυτές οι συναλλαγές ακυρώθηκαν και ο αριθμός της κάρτας άλλαξε ξανά .

Περιέργως αυτήν την κάρτα δεν την έχω χρησιμοποιήσει στο Internet , αλλά δεν μπορώ να προσδιορίσω που κράτησαν τα στοιχεία της την δεύτερη φορά . Για την πρώτη σίγουρα έγινε στο εστιατόριο

 

Θέλει προσοχή το θέμα με τις κάρτες.

Το σημείο με το εστιατόριο σίγουρα είναι πολύ ύποπτο..

Ποτέ μα ποτέ δεν αφήνουμε την κάρτα μας σε ξένα χέρια..

Αν είναι δυνατόν την βάζουμε οι ίδιοι στο μηχάνημα.

Πολλοί προτείνουν να σβήνουμε το CV2 από το πίσω μέρος της κάρτας και να το θυμόμαστε σε περίπτωση που το χρειαστούμε..

 

Είχα κάνει κράτηση του ξενοδοχέιου online. Προφανώς τις έκανε το ξενοδοχείο, δεν νομίζω να έπεσα σε ισπανό hacker...

 

Είχες στείλει τον αριθμό της κάρτας με email ή έκανες συναλλαγή από αυτοματοποιημένη φόρμα?

Link to comment
Share on other sites

Είχες στείλει τον αριθμό της κάρτας με email ή έκανες συναλλαγή από αυτοματοποιημένη φόρμα?

Από secure site έγινε η συναλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα κάνανε μια αγορά με την κάρτα μου από αγγλικό site με αθλητικά είδη για €350 περίπου. Το πήρα χαμπάρι μέσα σε 3 ημέρες και ειδοποίησα την τράπεζα. Μου αλλάξανε αριθμό και ακυρώσανε την συναλλαγή μετά από 1 μήνα περίπου. Όπως μου είπανε μάλιστα υπήρχε και μια δεύτερη συναλλαγή για άλλα τόσα λεφτά την οποία την μπλοκάρανε αυτόματα.

 

Τα μόνα προβλήματα ήταν ότι έμεινα κάποιες μέρες χωρίς κάρτα και ότι πλήρωσα τα €350 μέχρι να ακυρωθεί η συναλλαγή και να μου τα επιστρέψουν. Γινότανε και να μην τα πληρώσω, αλλά θα μου χρεώνανε τόκους αυτόματα και μετά θα έπρεπε να ξαναπάω στην τράπεζα να κάνω διαδικασίες για αντιλογισμό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...