Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το ότι είναι πελάτης της Wind από την εποχή Telestet είναι αδιάφορο για την τράπεζα. Αν ήταν πελάτης της ίδιας της Alpha για το διάστημα αυτό θα είχε κάποια αξία. Το επιβαρυντικό μάλλον σε αυτή την περίπτωση είναι ακριβώς το ότι δεν έχει άλλες κάρτες, άρα δεν υπάρχει credit history γι αυτόν (όσο παράδοξο και αν ακούγεται).

 

ναι, αυτό πιστεύω και εγώ

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποιο ειναι το Ημερήσιο όριο ανάληψης μετρητών στην Ελλάδα απο atm σε

Προπληρωμένη Eurobank Visa?

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε ποιο ειναι το Ημερήσιο όριο ανάληψης μετρητών στην Ελλάδα απο atm σε

Προπληρωμένη Eurobank Visa?

 

Είναι διαφορετικό ανα πελάτη , και μπορείς να το αλλάξεις απλά καλώντας την εξυπηρέτηση πελατών 2109555000

Link to comment
Share on other sites

εχω νευρα νευρα νευρα!! ειχα κανει αιτηση για την affinity card απο citibank και σημερα ελαβα το γραμμα λεγοντας μου οτι τα στοιχεια που εχω δωσει δεν πληρουν τις απαραιτητες προυποθεσεις και δεν μπορουν να κανουν εκδοση καρτας επι του παροντος!Δηλαδη τι εννοουν ,οτι τα στοιχεια μου ειναι τι?? ελεος,ξενερωσα ασχημα!

 

υπαρχει καμια αλλη πιστωτικη που μπορω να βγαλω χωρις να επιβαρυνομαι οσο αφορα το μηνιαιο ποσο που πληρωνεις?(εννοω την ετησια συνδρομη)καμια φοιτητικη ισως??

Edited by magda_k
μια λεπτομερια που παρελειψα¨)
Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

εχω νευρα νευρα νευρα!! ειχα κανει αιτηση για την affinity card απο citibank και σημερα ελαβα το γραμμα λεγοντας μου οτι τα στοιχεια που εχω δωσει δεν πληρουν τις απαραιτητες προυποθεσεις και δεν μπορουν να κανουν εκδοση καρτας επι του παροντος!Δηλαδη τι εννοουν ,οτι τα στοιχεια μου ειναι τι?? ελεος,ξενερωσα ασχημα!

 

υπαρχει καμια αλλη πιστωτικη που μπορω να βγαλω χωρις να επιβαρυνομαι οσο αφορα το μηνιαιο ποσο που πληρωνεις?(εννοω την ετησια συνδρομη)καμια φοιτητικη ισως??

 

Εχουν γινει πολυ προσεκτικοι στο που δινουν καρτες , συνηθως αυτο το μυνημα παει να πει οτι δεν εγινε δεκτο το αιτημα σου , ειχες καποια εκκρεμοτητα παλαιοτερα με αλλες καρτες ? εισαι πελατισσα σε αυτη την τραπεζα ?

 

παρα πολλες αιτησεις δεν γινονται δεκτες αυτους τους καιρους , εστω και για μικρες καρτες σε πιστωτικο οριο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν γινει πολυ προσεκτικοι στο που δινουν καρτες , συνηθως αυτο το μυνημα παει να πει οτι δεν εγινε δεκτο το αιτημα σου , ειχες καποια εκκρεμοτητα παλαιοτερα με αλλες καρτες ? εισαι πελατισσα σε αυτη την τραπεζα ?

 

παρα πολλες αιτησεις δεν γινονται δεκτες αυτους τους καιρους , εστω και για μικρες καρτες σε πιστωτικο οριο κτλ.

 

δεν εχω καποια αλλη καρτα ουτε ειμαι πελατισσα!εχω παρει βεβαια ενα φοιτητικο δανειο 500 ευρω απο την εθνικη το οποιο ομως μπορω να το εξοφλησω μεχρι το τελος των σπουδων μου..

υπαρχει καποια αλλη τραπεζα που μπορω να απευθυνθω? μπορω να παρω τηλεφωνο να τους ρωτησω τον λογο που δεν το δεχονται?

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καποια αλλη καρτα ουτε ειμαι πελατισσα!εχω παρει βεβαια ενα φοιτητικο δανειο 500 ευρω απο την εθνικη το οποιο ομως μπορω να το εξοφλησω μεχρι το τελος των σπουδων μου..

υπαρχει καποια αλλη τραπεζα που μπορω να απευθυνθω? μπορω να παρω τηλεφωνο να τους ρωτησω τον λογο που δεν το δεχονται?

Στη citi δεν θα σου πουν συγκεκριμένο λόγο, απλά αυτό που γράφει το γράμμα. Το ίδιο έγινε και σε μένα (2 φορές) και να σκεφτείς εγώ δεν είχα ούτε και το δάνειο που έχεις εσύ...

Δοκίμασε και σε ένα κατάστημα vodafone για τη φοιτητική student vodafone visa που είναι χωρίς συνδρομή.

Εναλλακτικά φοιτητική πιστωτική μπορείς να βρείς και στη Πειραιώς, τη Marfin, και Eurobank. Αυτό που μου είχαν πει εμένα πάντως και στο μεταβιβάζω ειναι να ξαναδοκιμάσω πάλι σε 6 μήνες (ισως καθε τόσο ενημερώνονται τα συστήματά τους.. τι να πω...)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις εγγυητη καποιον συγγενη σου για να βγαλεις πιστωτικη. ειναι δυσκολοι καιροι. καποτε τις μοιραζανε και τωρα τις εχουν κοψει μαχαιρι
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχω vodafone ομως??λες να παρω μια ετσι μονο για την αιτηση?

απο αυτες τις φοιτητικες που μου ειπες ποια ειναι καλυτερη?στην πειραιως απ'οτι διαβασα η δωρεαν συνδρομη ισχυει για ενα χρονο!

pexth μωρε να βαλω εγγυητη καποιον συγγενη αλλα το θεμα ειναι οτι αυτες οι απλες εχουν συνδρομη ετσι δεν ειναι??

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχω vodafone ομως??λες να παρω μια ετσι μονο για την αιτηση?

απο αυτες τις φοιτητικες που μου ειπες ποια ειναι καλυτερη?στην πειραιως απ'οτι διαβασα η δωρεαν συνδρομη ισχυει για ενα χρονο!

pexth μωρε να βαλω εγγυητη καποιον συγγενη αλλα το θεμα ειναι οτι αυτες οι απλες εχουν συνδρομη ετσι δεν ειναι??

 

ελαχιστες εχουν πλεον συνδρομη. οι μπονους της αλφα μπανκ για παραδειγμα δεν εχουν συνδρομη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ελαχιστες εχουν πλεον συνδρομη. οι μπονους της αλφα μπανκ για παραδειγμα δεν εχουν συνδρομη

 

ειναι ομως καλη τραπεζα για να παω?γενικα πειτε μου αν μπορειτε ποιες τραπεζες θεωρουνται καλες στον τομεα των πιστωτικων και ειδικα για μια φοιτητρια!ευχαριστω:)

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

ειναι ομως καλη τραπεζα για να παω?γενικα πειτε μου αν μπορειτε ποιες τραπεζες θεωρουνται καλες στον τομεα των πιστωτικων και ειδικα για μια φοιτητρια!ευχαριστω:)

 

δεν υπαρχει καλη η κακη τραπεζα στον τομεα των πιστωτικων καρτων. αν πληρωνεις στην ωρα σου αυτα που πρεπει ολες οι τραπεζες ειναι καλες. αν καθυστερεις τις πληρωμες σου τοτε ολς οι τραπεζες ειναι πολυ κακες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

απλα καποιες ειναι πιο πιεστικες , και σε ζαλισουν πιο πολυ απο καποιες αλλες.

 

αν εισαι οκ στις πληρωμες δεν σε ζαλιζει κανενας και ολες ειναι καλες , μαλλον οχι καλες , αλλα κανονικες , γιατι δεν εινα σχεση καλοσυνης ,ειναι μια εμπορικη συνναλαγη και αν εισαι σωστος-η στις υποχρεωσεις που εχει αναλαβει απεναντι στην τραπεζα αυτη δεν εχει κανενα λογο να σε ενοχλησει.

Link to comment
Share on other sites

απλα καποιες ειναι πιο πιεστικες , και σε ζαλισουν πιο πολυ απο καποιες αλλες.

 

αν εισαι οκ στις πληρωμες δεν σε ζαλιζει κανενας και ολες ειναι καλες , μαλλον οχι καλες , αλλα κανονικες , γιατι δεν εινα σχεση καλοσυνης ,ειναι μια εμπορικη συνναλαγη και αν εισαι σωστος-η στις υποχρεωσεις που εχει αναλαβει απεναντι στην τραπεζα αυτη δεν εχει κανενα λογο να σε ενοχλησει.

 

ακριβώς. Άρα ερωτήματα του στυλ ποια τράπεζα είναι καλή και ποια είναι κακή είναι μάλλον λανθασμένα. Η συμπεριφορά των τραπεζών απέναντι μας εξαρτάται αποκλειστικά από εμάς. Οι πιστωτικές κάρτες είναι πολύ σημαντικό εργαλείο αρκεί να ξέρεις να το χρησιμοποιείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια οκ αλλα δεν εννοουσα ακριβως αυτο!

εννοουσα ποια τραπεζα συμφερει πιο πολυ στο θεμα των πιστωτικων,σχετικα με επιτοκιο,με ετησια συνδρομη κλπ γιατι οπως σας ειπα ειμαι φοιτητρια!

απλα αυτο

Η ταπεινοτητα σε κανει να αγαπησεις και να σεβαστεις το διπλανο σου..:!:
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

Ξερει κανεις σας την uci? Ποσο ασφαλης ειναι?

Φημίζεται για πολυ χαμηλα επιτοκια....

Link to comment
Share on other sites

Eιναι σημεια των καιρών μας να απορρίπτεται αίτηση για πιστωτική κάρτα σε τράπεζα (alpha bank) στην οποία κατατίθεται η μισθοδοσία του αιτούντος? Και μάλιστα, χωρίς να έχω άλλη πιστωτική κάρτα ή τίποτα δάνεια στο όνομα μου. Το ειρωνικό είναι πως ενημέρωση για την απόρριψη δεν είχα παρά μόνον όταν μετά από 1 μήνα τηλεφώνησα ο ίδος στην τράπεζα να ρωτήσω την πρόοδο της αίτησης μου, καθώς αναχωρώ για εξωτερικό σε μία εβδομάδα και την επειγόμουν. Το άλλο ειρωνικό είναι πως, εφόσον ήμουν πεποισμένος πως θα μου την εγκρίνουν, άνοιξα και άλλο λογαριασμό για να κάνω σύνδεση της πιστωτικής με τον νέο λογαριασμό.

Είναι να μην μπλέξεις με τις κωλοτράπεζες τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε το ύψος της μισθοδοσίας,

Αν πρόκειται για μια καλή μισθοδοσία δεν βλέπω τον λόγο ,

Αν όμως έχεις π.χ 600 ευρώ μισθό παντρεμένος με δύο παιδιά και σύζηγο που δεν εργάζεται και μένεις και σε ενοίκιο , προφανώς δεν θα σου δίνανε κάρτα . Κύριο κριτήριο είναι ότι το ύψος της μισθοδοσίας σου θα πρέπει να καλύπτει την πιθανή πληρωμή της κάρτας .

Επίσης είναι πιθανό να είσαι καινούριος στην δουλειά , δηλαδή να έχεις μισθό τώρα, αλλά το περσινό εκκαθαριστικό σου να είναι μηδενικό, και αυτό φυσικά είναι πρόβλημα για αυτόν που υπογράφει την έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε το ύψος της μισθοδοσίας,

Αν πρόκειται για μια καλή μισθοδοσία δεν βλέπω τον λόγο ,

Αν όμως έχεις π.χ 600 ευρώ μισθό παντρεμένος με δύο παιδιά και σύζηγο που δεν εργάζεται και μένεις και σε ενοίκιο , προφανώς δεν θα σου δίνανε κάρτα . Κύριο κριτήριο είναι ότι το ύψος της μισθοδοσίας σου θα πρέπει να καλύπτει την πιθανή πληρωμή της κάρτας .

Επίσης είναι πιθανό να είσαι καινούριος στην δουλειά , δηλαδή να έχεις μισθό τώρα, αλλά το περσινό εκκαθαριστικό σου να είναι μηδενικό, και αυτό φυσικά είναι πρόβλημα για αυτόν που υπογράφει την έγκριση.

 

H αλήθεια είναι πως στο περσινό εκκαθαριστικό οπυ τους κατέθεσα φαινόνταν ακαθάριστα έσοδα κοντά στα 5.000 €, μιας και δεν εργαζόμουν παρά τους 4 τελευταιούς μήνες. Σε ιδόκτητο σπιτι μένω, άγαμος, χωρίς καμία τραπεζίκη ή γενικώς οικονομικη υποχρέωση. Απλά απευθλύνθηκα στην alpha για να φαίνεται και η μισθοδοσία μου, καθώς σε άλλες τράπεζες, μόνο και μόνο απο το εκκαθαριστικό θα έτρωγα πόρτα. Και η κοπέλα που μου εξυπηρέτησε τότε μου έδωσε να καταλάβω πως θέμα για μη έγκριση της αίτησης μου δεν υπάρχει, αφού της έκανα την κουβέντα για το χαμηλό εκαθαριστικό και την μισθοδοσία.

Και επαναλαμβάνω: Είναι να μην μπλέξεις με τις κωλοτράπεζες τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι πως στο περσινό εκκαθαριστικό οπυ τους κατέθεσα φαινόνταν ακαθάριστα έσοδα κοντά στα 5.000 €, μιας και δεν εργαζόμουν παρά τους 4 τελευταιούς μήνες. Σε ιδόκτητο σπιτι μένω, άγαμος, χωρίς καμία τραπεζίκη ή γενικώς οικονομικη υποχρέωση. Απλά απευθλύνθηκα στην alpha για να φαίνεται και η μισθοδοσία μου, καθώς σε άλλες τράπεζες, μόνο και μόνο απο το εκκαθαριστικό θα έτρωγα πόρτα. Και η κοπέλα που μου εξυπηρέτησε τότε μου έδωσε να καταλάβω πως θέμα για μη έγκριση της αίτησης μου δεν υπάρχει, αφού της έκανα την κουβέντα για το χαμηλό εκαθαριστικό και την μισθοδοσία.

Και επαναλαμβάνω: Είναι να μην μπλέξεις με τις κωλοτράπεζες τελικά!!

 

οταν οι τραπεζες μοιραζανε τις πιστωτικες καρτες τις κατηγορουσαμε οτι παγιδευουν τον κοσμο και τον βαζουν σε ενα μεγαλο λουκι. τωρα που οι τραπεζες εφτασαν στο αλλο ακρο παλι τις κατηγορουμε. η λογικη του ολου θεματος ειναι καπου στην μεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οταν οι τραπεζες μοιραζανε τις πιστωτικες καρτες τις κατηγορουσαμε οτι παγιδευουν τον κοσμο και τον βαζουν σε ενα μεγαλο λουκι. τωρα που οι τραπεζες εφτασαν στο αλλο ακρο παλι τις κατηγορουμε. η λογικη του ολου θεματος ειναι καπου στην μεση.

 

συμπέρασμα: και τώρα και τότε δεν έκανε σωστά τη δουλειά της

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...