Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Παιδια πηρε ενα ξαδερφακι μου κουμπαρα του ταχυδρομικου ταμιευτηριου (απο αυτα που μοιράζανε στο Σύνταγμα) αλλά μου λέει οτι ο κουμπαράς δεν ανοιγει (!) και μαλλον θα πρεπει να παει στη τραπεζα να του το ανοίξουν?

Ισχύει κατι τέτοιο? Να σημειώσω οτι είναι ανήλικος.

Μήπως χρειάζεται να του ανοίξουν και λογαριασμό για να του βάλουν τα χρήματα του κουμπαρά του?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Απλά πάς στο Τ.Τ. και στον ανοίγουν.

Μετά αν θές φεύγεις

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Απλά πάς στο Τ.Τ. και στον ανοίγουν.

Μετά αν θές φεύγεις

 

Σπαστική διαδικασία πάντως... anyway, ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

κανονικα θα σου παρει 1 Ε για την αποστολη. αλλα για να σου αλλαξει το νομισμα απο ευρω να στειλεις λιρες θα σου παρει προμηθεια.

 

Ναι, καλά αυτό εννοείται .. το ξέρω ...

 

Ωραίο αυτό! :) Δεν ήξερε δηλαδή;

 

Ναι .. ήταν λίγο στα "χαμένα" .. οπότε κι εγώ δεν ήθελα να την πιέσω .. άσε μην πάθαινε και τίποτα ... πολύ εύθραυστη την είδα! αλλά γενικότερα ενώ ήταν το πόστο της .. μου λέει δεν έχει τύχει και δεν ξέρω .. εντάξει .. τι να πω; Θα το δικαιολογήσω λέγοντας ότι πρόκειται για μια κοπέλα που δουλεύει στο υποκατάστημα μιας επαρχιακής πόλης στην παραμεθόριο .. έχει αλλάξει κάμποσα πόστα (υπόθεση είναι αυτό .. κάποτε ήταν στο ταμείο, τώρα σε γραφείο στους πάνω ορόφους) και μπορεί και να μην ήταν και στο τωρινό πολύ καιρό.......

 

Λύστε μου μια -επείγουσα- απορία :

έβλεπα το site της Αγροτικής για τις χρεώσεις εμβασμάτων σε τράπεζες του εξωτερικού ..

αποστολή στην Ε.Ε. μέχρι 2000 ευρώ κοστίζει 1 ευρώ ..

αποστολή εκτός Ε.Ε. μέχρι 2000 ευρώ κοστίζει 10 ευρώ

 

η Αγγλία, νομισματικά ... θεωρείτε ή όχι Ε.Ε. ;; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη .. η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών είπε ότι μ-ά-λ-λ-ο-ν η χρέωση είναι 1 ευρώ .. αλλά .. αν δεν δοκιμάσεις δεν μαθαίνεις .. !!!

 

 

 

Τελικά το έκανα με την κλασσική μέθοδο της ανάληψης από ΑΤΜ γιατί ήταν αρκετά επείγον .. δεν ξύπνησα και στην ώρα μου .. κι έτσι .. θα μάθουμε τη χρέωση next time ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας ποσες μερες χρειαζεται για να γινει μεταφορα υπολοιπου απο μια πιστωτικη καρτα σε αλλη?Νομιζω οτι πρωτα χρεωνεται η καρτα στην οποια μεταφερεις το υπολοιπο και μετα απο μερες πιστωνεται η αλλη καρτα.

Δεν ξερω ομως σε ποσες μερες γινεται αυτο

-
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανενας ποσες μερες χρειαζεται για να γινει μεταφορα υπολοιπου απο μια πιστωτικη καρτα σε αλλη?Νομιζω οτι πρωτα χρεωνεται η καρτα στην οποια μεταφερεις το υπολοιπο και μετα απο μερες πιστωνεται η αλλη καρτα.

Δεν ξερω ομως σε ποσες μερες γινεται αυτο

 

στην αλφα μπανκ θελει περιπου μια βδομαδα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα γινεται η χρεωση και μετα απο μερες η πιστωση ή σε μια εβδομαδα ολοκληρωνεται η διαδικασια?
-
Link to comment
Share on other sites

Σε μια εβδομαδα γινεται η χρεωση και μετα απο μερες η πιστωση ή σε μια εβδομαδα ολοκληρωνεται η διαδικασια?

 

Στην Alpha όλοκληρώνεται η διαδικασία σε μία εβδομάδα στην eurobank σε ένα μήνα . Στην Εθνική σε μία ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια, είχα έναν καταθετικό λογαριασμό στην Eurobank σχεδόν ανενεργό, η τελευταία κίνηση έγινε πριν 3 χρόνια. Είχα και μια κάρτα για αναλήψεις. Τώρα που έληξε το πλαστικό μου έστειλαν μια Euroline Debit με σήμα maestro. Μου έστειλαν και μια επιστολή όπου εξηγεί τα προνόμια της κάρτας και έχει χρεωστικό και πιστωτικό όριο. Τι κάρτα είναι αυτή? Θα αρχίσω να χρεώνομαι με ετήσια συνδρομή? Γνωρίζει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και χρόνια, είχα έναν καταθετικό λογαριασμό στην Eurobank σχεδόν ανενεργό, η τελευταία κίνηση έγινε πριν 3 χρόνια. Είχα και μια κάρτα για αναλήψεις. Τώρα που έληξε το πλαστικό μου έστειλαν μια Euroline Debit με σήμα maestro. Μου έστειλαν και μια επιστολή όπου εξηγεί τα προνόμια της κάρτας και έχει χρεωστικό και πιστωτικό όριο. Τι κάρτα είναι αυτή? Θα αρχίσω να χρεώνομαι με ετήσια συνδρομή? Γνωρίζει κανείς?

 

πολυ πιθανο να ειναι χρεωστικη και πιστωτικη μαζι. το καινουριο κολπο των τραπεζων για να σου δωσουν πιστωτικη με το ζορι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και στον υιό μου την στείλανε την Euroline Debit.

Είναι όμως χρεωστική λέει .( γιαυτό είναι Maestro)

Δεν έχει σήμα Visa άρα για να ψωνίσεις με αυτή πρέπει να βρείς μηχανάκι Maestro .Δεν είναι τόσο συνηθισμένα όσο τα VISA MAstercard.

Επιπλέον δεν είναι πιστωτική

Τα όρια αναφέρονται ως ημερήσια και όχι ως πιστωτικά .

Αντιθέτως σε εμένα στείλανε επιστολή ότι στην επόμενη ανανέωση κάρτας η Euroline που έχω μετατρέπεται σε Euroline Mastercard.

Άρα θα πάω πίσω την άλλη Mastercard Eurobank που έχω.

Στο συνοδευτικό φυλάδιο δεν γράφει κάτι για συνδρομή ή όχι?

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γράφει για συνδρομή ούτε για επιτόκιο. Με ξένισε όμως που γράφει ημερήσιο όριο ΚΑΙ πιστωτικό όριο ταυτόχρονα (και είναι και διαφορετικά).
Link to comment
Share on other sites

για να βγαλω χρεωστικη καρτα (για αγορες μεσω νετ την θελω) χρειαζεται μονο ταυτοτητα? σε ποση ωρα ολοκληρωνεται η διαδικασια και εχω την καρτα στα χερια μου? πρεπει να βαλω καποιο αρχικο ποσο στην καρτα? ή γινεται να βαλω ποσο απο ATM?
Link to comment
Share on other sites

για να βγαλω χρεωστικη καρτα (για αγορες μεσω νετ την θελω) χρειαζεται μονο ταυτοτητα? σε ποση ωρα ολοκληρωνεται η διαδικασια και εχω την καρτα στα χερια μου? πρεπει να βαλω καποιο αρχικο ποσο στην καρτα? ή γινεται να βαλω ποσο απο ATM?

 

η χρεωστικη καρτα ειναι παντα συνδεδεμενη με τραπεζικο λογαριασμο, οποτε ανοιγεις λογαριασμο και κανεις αιτηση να παρεις και αναληπτικη-χρωστικη καρτα. θελει καποιες μερες για να σου ερθει σπιτι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

α, μαλιστα.... και πρεπει να βαλω αρχικο ποσο για να ανοιξω λογαριασμο ή γινεται και με μηδενικο υπολοιπο?
Link to comment
Share on other sites

α, μαλιστα.... και πρεπει να βαλω αρχικο ποσο για να ανοιξω λογαριασμο ή γινεται και με μηδενικο υπολοιπο?

εξαρτάται από την τράπεζα που θα επιλέξεις. εκτός από ταυτότητα χρειάζεσαι και αποδεικτικά κατοικίας και ΑΦΜ.

Link to comment
Share on other sites

α, μαλιστα.... και πρεπει να βαλω αρχικο ποσο για να ανοιξω λογαριασμο ή γινεται και με μηδενικο υπολοιπο?

 

στην αλφα μπανκ ειναι νομιζω 300 ευρω, σε αλλες δεν χρειαζεται να καταθεσεις καποιο ποσο, απλα τον ανοιγεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην αλφα μπανκ ειναι νομιζω 300 ευρω, σε αλλες δεν χρειαζεται να καταθεσεις καποιο ποσο, απλα τον ανοιγεις

 

Ναι ισχύει το 300 για το απλό το ταμιευτήριο της άλφα. Όσοι είναι μέχρι 26 ετών όμως, απλά ζητάνε το 1|2|3 για νέους που δεν έχει minimum. Το αναφέρω επειδή απ' ότι βλέπω ο mol είναι όντως κάτω από 26.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και καιρο χρεωστικη καρτα VISA στη Eurobank κυριως για αγορες Internet και ηθελα να ρωτησω κατι. Η Eurobank οταν θελεις να φορτισεις την καρτα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο κραταει μια προμηθεια 1-5 ευρω για καθε φορτιση , αναλογα με το ποσο. Ξερετε αν ισχυει το ιδιο σε ολες τις τραπεζες με τις χρεωστικες καρτες ?

Επισης , εχετε να προτεινετε καποια αλλη τραπεζα για να βγαλω εκει χρεωστικη ? Θα ειναι για τετοιες αγορες μονο ο λογαριασμος οποτε δεν με απασχολει αν αλλαξω τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και καιρο χρεωστικη καρτα VISA στη Eurobank κυριως για αγορες Internet και ηθελα να ρωτησω κατι. Η Eurobank οταν θελεις να φορτισεις την καρτα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο κραταει μια προμηθεια 1-5 ευρω για καθε φορτιση , αναλογα με το ποσο. Ξερετε αν ισχυει το ιδιο σε ολες τις τραπεζες με τις χρεωστικες καρτες ?

Επισης , εχετε να προτεινετε καποια αλλη τραπεζα για να βγαλω εκει χρεωστικη ? Θα ειναι για τετοιες αγορες μονο ο λογαριασμος οποτε δεν με απασχολει αν αλλαξω τραπεζα.

Δεν ξέρω τι συστήματα έχει η eurobank ή ποιο ακριβώς προϊόν έχεις, αλλά συνήθως χρεωστική συνήθως άμεσα συνδεδεμένη με τον τραπεζικό λογαριασμό (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω). Ότι έχει διαθέσιμο ο λογαριασμός σου μέσα, είναι διαθέσιμο και στην κάρτα για αγορές. Δεν "φορτίζεις", καταθέτεις στο λογαριασμό σου, χωρίς έξοδα. Σε όποια τράπεζα και αν πας, πλην eurobank :lol:

 

edit: φλασιά: μπας και έχεις την "χρεωστική" προπληρωμένη visa?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εδω και καιρο χρεωστικη καρτα VISA στη Eurobank κυριως για αγορες Internet και ηθελα να ρωτησω κατι. Η Eurobank οταν θελεις να φορτισεις την καρτα απο τον τραπεζικο σου λογαριασμο κραταει μια προμηθεια 1-5 ευρω για καθε φορτιση , αναλογα με το ποσο. Ξερετε αν ισχυει το ιδιο σε ολες τις τραπεζες με τις χρεωστικες καρτες ?

Επισης , εχετε να προτεινετε καποια αλλη τραπεζα για να βγαλω εκει χρεωστικη ? Θα ειναι για τετοιες αγορες μονο ο λογαριασμος οποτε δεν με απασχολει αν αλλαξω τραπεζα.

 

Έχεις μπλέξει τη χρεωστική με την προπληρωμένη κάρτα. Αν θες να μην χρεώνεσαι για τη φόρτιση της κάρτας άνοιξε ένα λογαριασμό με €50-100 υπόλοιπο (σε Πειραιώς-AlphaBank κλπ), βγάλε μια χρεωστική (όχι προπληρωμένη!) και ξέχνα την προπληρωμένη. Κάθε φορά που θα θέλεις να "φορτίσεις" την χρεωστική, κάνεις μια κατάθεση (χωρίς χρέωση) στο λογαριασμό σου!

 

Με την προπληρωμένη, εκτός από την προμήθεια για την φόρτιση μπορεί να αντιμετωπίσεις προβλήματα και σε διαδικτυακές αγορές (δεν είναι πάντα αποδεκτές). Κάνε τον κόπο να διαβάσεις μερικά μηνύματα νωρίτερα και θα δεις...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι συστήματα έχει η eurobank ή ποιο ακριβώς προϊόν έχεις, αλλά συνήθως χρεωστική συνήθως άμεσα συνδεδεμένη με τον τραπεζικό λογαριασμό (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω). Ότι έχει διαθέσιμο ο λογαριασμός σου μέσα, είναι διαθέσιμο και στην κάρτα για αγορές. Δεν "φορτίζεις", καταθέτεις στο λογαριασμό σου, χωρίς έξοδα. Σε όποια τράπεζα και αν πας, πλην eurobank :lol:

 

Χμ μαλιστα. Το μονο καλο (γιατι το να πληρωνεις για να βαλεις χρηματα στην καρτα δεν ειναι καλο) που εχει η Eurobank τοτε ειναι οτι εχει ξεχωριστο λογαριασμο η καρτα. Που σημαινει οτι αν γινει στραβη , μπορουν να παρουν μονο εκεινα. Δεν συνδεεται αμεσα με το λογαριασμο , απλα φορτιζεται απο αυτον. Οι χρεωστικες στις αλλες τραπεζες εχουν ολες ως "υπολοιπο" οσα εχει μεσα ο λογαριασμος ?

 

edit. Δεν σε προλαβα geoponer. Ναι οντως εχετε δικιο τα εχω μπλεξει. Αρα αυτη που εχω τωρα ειναι προπληρωμενη και οχι χρεωστικη. Οι αλλες τραπεζες εχουν προπληρωμενες παλι με το ιδιο συστημα ?

Edited by Geezor
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλες τραπεζες εχουν προπληρωμενες παλι με το ιδιο συστημα ?

Όχι όλες, αλλά ναι κυκλοφορούν μερικές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...