Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

για εξαψηφιο ποσο. τοσο απαγορευτικο ειναι το ποσο στο ταμειο?

 

Με e-banking στην Πειραιως θα δωσεις 3€ (τοσο ειναι για πανω απο 12.500€ για τις θυγατρικες της και για εμβασματα στην ΕΕ).

Θα χρειαστεις IBAN αριθμο λογαριασμου του καταθετη και το BIC της τραπεζας του.

Και βαλε SHA στην ενδειξη.

 

Σε γκισε δεν ξερω τι πολιτικη εχουν. Ισως χρεωνουν τα ιδια αν εχεις IBAN του παραληπτη. Ισως λιγο παραπανω που να ειναι τιποτα μπροστα σε 100.000 ας πουμε. Αλλα ποτε δεν ξερεις. Αν εχεις e-banking θα σου προτεινα να το κανεις απο εκει, αν το κανεις και πριν το κλεισιμο της τραπεζας θα σου γραψει και το κοστος πριν το εκτελεσει.

Αλλιως παρε τους τηλ. να τους ρωτησεις, θα σου πουν. :)

 

Προσεξε μονο μην χρεωνει και για εισερχομενα εμβασματα η τραπεζα εκει. Ακομα και η ιδια να ειναι μπορει να εχει αλλη τιμολογιακη πολιτικη.

Link to comment
Share on other sites

Με e-banking στην Πειραιως θα δωσεις 3€ (τοσο ειναι για πανω απο 12.500€ για τις θυγατρικες της και για εμβασματα στην ΕΕ).

Θα χρειαστεις IBAN αριθμο λογαριασμου του καταθετη και το BIC της τραπεζας του.

Και βαλε SHA στην ενδειξη.

 

Σε γκισε δεν ξερω τι πολιτικη εχουν. Ισως χρεωνουν τα ιδια αν εχεις IBAN του παραληπτη. Ισως λιγο παραπανω που να ειναι τιποτα μπροστα σε 100.000 ας πουμε. Αλλα ποτε δεν ξερεις. Αν εχεις e-banking θα σου προτεινα να το κανεις απο εκει, αν το κανεις και πριν το κλεισιμο της τραπεζας θα σου γραψει και το κοστος πριν το εκτελεσει.

Αλλιως παρε τους τηλ. να τους ρωτησεις, θα σου πουν. :)

 

Προσεξε μονο μην χρεωνει και για εισερχομενα εμβασματα η τραπεζα εκει. Ακομα και η ιδια να ειναι μπορει να εχει αλλη τιμολογιακη πολιτικη.

 

σε ευχαριστω πολυ. μια τελευταια ερωτηση. το SHA τι ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ. μια τελευταια ερωτηση. το SHA τι ειναι?

SHA σημαίνει εσύ θα χρεωθείς τα έξοδα της δικιάς σου τράπεζας και ο παραλήπτης της δικιάς του

OUR σημαίνει θα χρεωθείς εσύ όλα τα έξοδα και των δύο τραπεζών

BEN σημαίνει θα χρεωθεί ο παραλήπτης όλα τα έξοδα και των δύο τραπεζών

διαλέγεις και παίρνεις!

 

επίσης έμβασμα από γκισέ = φαρμακείο!

Link to comment
Share on other sites

ομολογω οτι δεν γνωριζα καθολου την τεραστια διαφορα στις χρεωσεις μεταξυ ταμειου και e banking. ευχαριστω πολυ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης story..

Εβαλα μια αγγελια πωλησης ενος κινητου στο internet κ ελαβα ενα email απο εναν υποψηφιο αγοραστη...ε και λοιπον?

Το περιεργο ειναι οτι βρισκεται στην Αγγλια κ ενω δεν μου απαντησε πως καταφερε να διαβασει την ελληνικη αγγελια, συν της αλλης μου αγοραζει το κινητο(μεσω bank to bank) σε καλυτερη τιμη κ μου ζητα να το στειλω στην κορη του στην Νιγηρια αναλαμβανωντας κ τα εξοδα αποστολης!!

Φυσικα κ ρωτησα πως κ ετσι..πως κ εμπιστευεται...αλλα η απαντηση ηταν ενα email ζητωντας τα στοιχεια λογαριασμου.

Ερωτηματα:

- Μηπως βρωμαει η ολη υποθεση?αν ναι, τι?

- Εχω να φοβηθω κατι αν χρησιμοποιησω λογαριασμο απο prepaid καρτα της Τραπεζας Κυπρου, εαν γινεται?

Περα απ το χρησιμο του ολο story σχετικα με τους κινδυνους των συναλλαγων, αν μπορει ας διευκρινισει καποιος τους παρακατω ορους που αφορουν διεθνης συναλλαγες:

-IBAN:

-SWIFT:

-ITEM NAME

Ευχαριστω κ ελπιζω να φανει χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

βασικά μου ψιλο βρωμάει κάτι... το

ΙΒΑΝ είναι International Bank Account Number...σκοπός του ΙΒΑΝ είναι να διευκολύνει την αυτόματη επεξεργασία των διασυνοριακών μεταφορών κεφαλαίων.

 

το swift ειναι ενας κωδικος που προσδιορίζει ενα χρηματοπιστωτικο ιδρυμα σε ολο το κόσμο..

 

το item name δε ξέρω τι εννοεί..μήπως θέλει να πει την περιγραφή που θα γράψει στο καταθετήριο;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα και μιας και ειναι σχετικο:ξερει κανεις κανα ελληνικο Forum συζητησεων για χρηματηστηριο??
Link to comment
Share on other sites

Απο βρωμα αλλο τιποτα...αλλα τι?

Αν εγω μπορουσα να διασφαλιστω...

αρα ΙBAN ,SWIFT KAI ITEM NAME απο που τα βρισκω?...απ την ιδια την τραπεζα προφανως,σωστα?εστω κ αν εχω prepaid cart?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης story..

Εβαλα μια αγγελια πωλησης ενος κινητου στο internet κ ελαβα ενα email απο εναν υποψηφιο αγοραστη...ε και λοιπον?

Το περιεργο ειναι οτι βρισκεται στην Αγγλια κ ενω δεν μου απαντησε πως καταφερε να διαβασει την ελληνικη αγγελια, συν της αλλης μου αγοραζει το κινητο(μεσω bank to bank) σε καλυτερη τιμη κ μου ζητα να το στειλω στην κορη του στην Νιγηρια αναλαμβανωντας κ τα εξοδα αποστολης!!

Φυσικα κ ρωτησα πως κ ετσι..πως κ εμπιστευεται...αλλα η απαντηση ηταν ενα email ζητωντας τα στοιχεια λογαριασμου.

Ερωτηματα:

- Μηπως βρωμαει η ολη υποθεση?αν ναι, τι?

- Εχω να φοβηθω κατι αν χρησιμοποιησω λογαριασμο απο prepaid καρτα της Τραπεζας Κυπρου, εαν γινεται?

Περα απ το χρησιμο του ολο story σχετικα με τους κινδυνους των συναλλαγων, αν μπορει ας διευκρινισει καποιος τους παρακατω ορους που αφορουν διεθνης συναλλαγες:

-IBAN:

-SWIFT:

-ITEM NAME

Ευχαριστω κ ελπιζω να φανει χρησιμο

 

Καταρχην να σου πω οτι ειναι πασιγνωστη απατη, λεπτομερειες δεν εχω χρονο να σου πω αυτη τη στιγμη. Παντως μεινε μακρια.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σου πω οτι ειναι πασιγνωστη απατη, λεπτομερειες δεν εχω χρονο να σου πω αυτη τη στιγμη. Παντως μεινε μακρια.

 

Πασιγνωστη!!

Τωρα με εσκισες ! anyway, σεβομαι τον χρονο σου, ελπιζω καποια στιγμη να μας διαφωτισεις!

Παντως δεν ειχα σκοπο να ενδωσω κ με βαση την υποψια μου, θεωρησα χρησιμο για μενα κ πολλους αλλους, να ανοιξω θεμα :yinyang:

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω για κάθε ενδιαφερόμενο ότι υπάρχει και το θέμα Προθεσμιακές Καταθέσεις Τραπεζών. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης story..

Εβαλα μια αγγελια πωλησης ενος κινητου στο internet κ ελαβα ενα email απο εναν υποψηφιο αγοραστη...ε και λοιπον?

Το περιεργο ειναι οτι βρισκεται στην Αγγλια κ ενω δεν μου απαντησε πως καταφερε να διαβασει την ελληνικη αγγελια, συν της αλλης μου αγοραζει το κινητο(μεσω bank to bank) σε καλυτερη τιμη κ μου ζητα να το στειλω στην κορη του στην Νιγηρια αναλαμβανωντας κ τα εξοδα αποστολης!!

Φυσικα κ ρωτησα πως κ ετσι..πως κ εμπιστευεται...αλλα η απαντηση ηταν ενα email ζητωντας τα στοιχεια λογαριασμου.

Ερωτηματα:

- Μηπως βρωμαει η ολη υποθεση?αν ναι, τι?

- Εχω να φοβηθω κατι αν χρησιμοποιησω λογαριασμο απο prepaid καρτα της Τραπεζας Κυπρου, εαν γινεται?

Περα απ το χρησιμο του ολο story σχετικα με τους κινδυνους των συναλλαγων, αν μπορει ας διευκρινισει καποιος τους παρακατω ορους που αφορουν διεθνης συναλλαγες:

-IBAN:

-SWIFT:

-ITEM NAME

Ευχαριστω κ ελπιζω να φανει χρησιμο

Μόλις του δώσεις τα στοιχεία σου θα σου στείλει μια απόδειξη ότι σου έστειλε τα χρήματα.

Η απόδειξη είναι φυσικά ψεύτικη

Αρκετοί έχουν ταχυδρομήσει το προιόν περιμένοντας σε 2 3 μέρες να έρθουν τα χρήματα στην τράπεζα

Ποτέ δεν έφτασαν

Link to comment
Share on other sites

Μόλις του δώσεις τα στοιχεία σου θα σου στείλει μια απόδειξη ότι σου έστειλε τα χρήματα.

Η απόδειξη είναι φυσικά ψεύτικη

Αρκετοί έχουν ταχυδρομήσει το προιόν περιμένοντας σε 2 3 μέρες να έρθουν τα χρήματα στην τράπεζα

Ποτέ δεν έφτασαν

 

Αφου λυθηκε κ αυτη η απατη...σας Ευχαριστουμε..αν και ειναι λιγο χαζο να στειλεις κατι χωρις να χεις παρει τα λεφτα πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

ισχυει το οτι τα sms alerts που αφορουν τις κινησεις των πιστωτικων καρτων της τρ.Πειραιώς είναι δωρεάν έως 31/12/2009 ? όποιος γνωριζει κατι σχετικό ας μας το μοιραστεί.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα και μιας και ειναι σχετικο:ξερει κανεις κανα ελληνικο Forum συζητησεων για χρηματηστηριο??

 

Υπαρχει το forum του capital.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια επιταγή 34€ της Geniki Bank που γράφει a/c PAYEE ONLY. Πρέπει να πάω να ανοίξω ταμιευτήριο οπωσδήποτε, ή παίζει να κάνουν τα στραβά μάτια και να μου τα δώσουν cash?
Link to comment
Share on other sites

Απο τη eurobank μου εκαναν την personal banking visa......δωρεαν συνδρομη και καταπληκτικο επιτοκιο σε σχεση με αλλες καρτες.....υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?Γνωριζετε κατι που μου κρυβουν?ευχαριστω!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μια επιταγή 34 της Geniki Bank που γράφει a/c PAYEE ONLY. Πρέπει να πάω να ανοίξω ταμιευτήριο οπωσδήποτε, ή παίζει να κάνουν τα στραβά μάτια και να μου τα δώσουν cash?

 

Πρέπει να γίνει κατάθεση σε λογαριασμό, σε οποιασδήποτε τράπεζα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να γίνει κατάθεση σε λογαριασμό, σε οποιασδήποτε τράπεζα.

Ευχαριστώ.

Και λογικά, αν πάω σε οποιαδήποτε άλλη εκτός από την Γενική, θα μου κρατήσουν προμήθεια εκκαθάρισης, ε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Και λογικά, αν πάω σε οποιαδήποτε άλλη εκτός από την Γενική, θα μου κρατήσουν προμήθεια εκκαθάρισης, ε?

 

Ακριβώς. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Απο τη eurobank μου εκαναν την personal banking visa......δωρεαν συνδρομη και καταπληκτικο επιτοκιο σε σχεση με αλλες καρτες.....υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεξω?Γνωριζετε κατι που μου κρυβουν?ευχαριστω!

 

πρεπει να εισαι καλος πελατης, χωρις καθυστερησεις στις πληρωμες. ειναι μια καλη εξηγηση. αν συνεχισεις να εισαι ενταξει στις υποχρεωσεις σου δεν εχεις κατι να φοβηθεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 χρονια εχω μια χρεωστικη καρτα της Τραπεζας κυπρου.

ειχα και καποια χρηματα μεσα..σημερα ελαβα ειδοποιηση οτι η παλια καρτα εληξε και μου στειλανε την καινουργια με τα σχετικα..

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..τα χρηματα που ειχα στην παλια..υπαρχουν..η τα χαρησα στην τραπεζα :(

 

Η καινουργια καρτα παντως εχει τον ιδιο αριθμο με την παλια..και μαλιστα μου ζητανε και 5 ευρο να την ενεργοποιησω :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 χρονια εχω μια χρεωστικη καρτα της Τραπεζας κυπρου.

ειχα και καποια χρηματα μεσα..σημερα ελαβα ειδοποιηση οτι η παλια καρτα εληξε και μου στειλανε την καινουργια με τα σχετικα..

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι..τα χρηματα που ειχα στην παλια..υπαρχουν..η τα χαρησα στην τραπεζα :(

 

Η καινουργια καρτα παντως εχει τον ιδιο αριθμο με την παλια..και μαλιστα μου ζητανε και 5 ευρο να την ενεργοποιησω :wacko:

 

Λεφτα για να ενεργοποιησεις την καρτα;Πρωτη φορα το ακουω!Τα λεφτα παντως δεν πανε με την καρτα αλλα με τον λογαρισμο οποτε αν ειναι για τον ιδιο λογαριασμο δεν τα χανεις.Πηγαινε σε ενα καταστημα την Δευτερα να ρωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Λεφτα για να ενεργοποιησεις την καρτα;Πρωτη φορα το ακουω!Τα λεφτα παντως δεν πανε με την καρτα αλλα με τον λογαρισμο οποτε αν ειναι για τον ιδιο λογαριασμο δεν τα χανεις.Πηγαινε σε ενα καταστημα την Δευτερα να ρωτησεις.

 

5 ευρω για να ενεργοποιησεις την χρεωστικη καρτα?κατι δεν εχεις καταλαβει καλα. τα λεφτα παραμενουν στον λογαριασμο εκτος και αν τα εχει παρει η τραπεζα σαν εξοδα αδρανειας λογαριασμου, αν δεν κινουσες τον λογαριασμο. οπως και νε ναι λυση θα βρεις αν επισκεφτεις καποιο καταστημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα Κύπρου χρεώνει κάτι 5ευράκια ως έξοδα διαχείρισης σε περίπρωση αδράνειας...

Ίσως είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...