Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σωστός!! Η μητέρα μου μου έβγαλε 2 δάνεια για 2 laptops και τα πληρώνω εγώ δεν τίθεται τέτοιο θέμα! Δέν έχω καθυστερήσει ούτε μία φορά την αποπληρωμή δανείων.(δικών μου τουλάχιστων!):D

 

Δώσε καμιά ιδέα τί να κάνω να πάρω δάνειο ή κάρτα ? Σε ποιά τράπεζα συστήνεις να πάμε ?΄

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και περιμένω και άλλες,

Φιλικά Μανώλης!! :D

 

Εξαρτάται από το τι τα θες...Τα μικρά δάνεια είναι ασύμφορα γενικά καθώς με το καλημέρα έχεις κάνα 200-250 εφάπαξ δαπάνες...Επιτόκια γύρω στο 10% σύνολο κτλ

:cry:
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το τι τα θες...Τα μικρά δάνεια είναι ασύμφορα γενικά καθώς με το καλημέρα έχεις κάνα 200-250 εφάπαξ δαπάνες...Επιτόκια γύρω στο 10% σύνολο κτλ

 

γενικως τα δανεια ειναι να τα αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι να αποφεύγεις τα καταναλωτικά γιατί έχουν μεγάλο επιτόκιο.

Αν θές να πάρεις στεγαστικό δεν βλέπω για πιό λόγο να μην το πάρεις

Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι να αποφεύγεις τα καταναλωτικά γιατί έχουν μεγάλο επιτόκιο.

Αν θές να πάρεις στεγαστικό δεν βλέπω για πιό λόγο να μην το πάρεις

 

Για να ζεις ελεύθερος χωρίς να υποθηκεύσεις την ποιότητα ζωής της δικής σου και των παιδών σου...;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν έξοδα διατήρησης λογαριασμού στους λογαριασμούς της eurobank? Και συγκεκριμένα στους τρεχούμενους λογαριασμούς.

θέλω να αφήσω μηδενικό υπόλοιπο σε ένα τέτοιο λογαριασμό μου, αλλά δε θέλω να τον κλείσω ή να χρεωθώ αργότερα. Μήπως δεν υπάρχουν έξοδα διατήρησης αν αφήσω κάποιο ποσό μέσα πχ 10€?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν έξοδα διατήρησης λογαριασμού στους λογαριασμούς της eurobank? Και συγκεκριμένα στους τρεχούμενους λογαριασμούς.

θέλω να αφήσω μηδενικό υπόλοιπο σε ένα τέτοιο λογαριασμό μου, αλλά δε θέλω να τον κλείσω ή να χρεωθώ αργότερα. Μήπως δεν υπάρχουν έξοδα διατήρησης αν αφήσω κάποιο ποσό μέσα πχ 10?

 

Ευχαριστώ.

 

ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν υπαρχουν εξοδα διατηρησης.αφου θα τον χρειαστεις αργοτερα,γιατι δεν τον κλεινεις και ξαναανοιγεις λογαριασμο οταν τον χρειαστεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γενικως τα δανεια ειναι να τα αποφευγεις οπως ο διαολος το λιβανι

 

Σκέψου τι θα γινόταν αν ξαφνικά οι άνθρωποι σταματούσαν να παίρνουν δάνεια... το τραπεζικό σύστημα θα κατέρρεε:lol:

Δεν το λέω σε καμία περίπτωση για να υπερασπιστώ τις τράπεζες, απλά δυστυχώς εκεί βασίζεται το σύστημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τετοια καρτα?απιστευτο?τι κανουν οι τραπεζες για να βγαλουν κερδος.

 

δεν πρόκειται,γιατί απλά δε θα κάνω χρήση ενώ δεν υπάρχει υπόλοιπο...

 

για τη χρεωστική μιλάς ή για την προπληρωμένη;

 

Για χρεωστικη! H Euroline debit που αναφερουν πρεπει να ειναι η οκ, κι εγω μια τετοια εχω. Δεν ξερω αν συνεχιζουν την ιδια κομπινα ακομη, συνηθως εστελναν τη διαφορετικη καρτα (πιστωτικη ουσιαστικα) οταν εληγε η προηγουμενη.

Εκει που επρεπε να δωσει καποιος προσοχη ηταν στο συνοδευτικο φυλλαδιο που ηταν κολλημενη πανω η καρτα οπου καπου το ανεφερε!

 

Ολα καλα αν δεν κανεις χρηση, δεν αντιλεγω αλλα για σκεψουν να στην κλεψουν π.χ.;

Περα απο αυτο, με δολιο τροπο σε αναγκαζουν να δεχτεις ενα προϊον που δεν τους ζητησες! :mad:

 

 

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν έξοδα διατήρησης λογαριασμού στους λογαριασμούς της eurobank? Και συγκεκριμένα στους τρεχούμενους λογαριασμούς.

θέλω να αφήσω μηδενικό υπόλοιπο σε ένα τέτοιο λογαριασμό μου, αλλά δε θέλω να τον κλείσω ή να χρεωθώ αργότερα. Μήπως δεν υπάρχουν έξοδα διατήρησης αν αφήσω κάποιο ποσό μέσα πχ 10€?

 

Ευχαριστώ.

 

Επειδη μου ηρθε το χαρτι τους προσφατα για τρεχουμενο, οχι δεν υπαρχουν. Αδρανειας υπαρχουν, μετα απο 12 μηνες χωρις συναλλαγες αλλα στους 10 μηνες θα σου στειλουν χαρτι να στο θυμησουν. Αν περασει το δωδεκαμηνο και δεν κανεις καμια κινηση στο λογαριασμο τοτε θα αρχισουν να χρεωνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα αν δεν κανεις χρηση, δεν αντιλεγω αλλα για σκεψουν να στην κλεψουν π.χ.;

Περα απο αυτο, με δολιο τροπο σε αναγκαζουν να δεχτεις ενα προϊον που δεν τους ζητησες! :mad:

 

Αυτά τα έλεγα κι εγώ από το 2007...δυστυχώς δεν άλλαξε τίποτα. :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

γινεται να ανοιξω λογαριασμο σε μια τραπεζα,debit πχ της κυπρου χωρίς να :ninja:...δουλευω?:lol: δλδ εννοω χωρις να χρειαζεται τπτ βεβαιωση εργοδοτη ξερω γω. απλα ταυτοτητα και το χαρτι αποδωσης ΑΦΜ θελει?:confused:

και επιπλεον , υπαρχουν έξοδα συντήρησης?ή απλα αν σε ενα 12μηνο δεν κάνω καμια κινηση τότε αρχιζει να χρεώνει οπως διαβασα "στα γρηγορα" παραπανω?που νταξει δυσκολο να μην κανω αφου και η καταθεση χρηματων στο λογαριασμο κινηση θεωρειται! [ε? :P ]

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, γίνεται. Αρκεί να έχεις όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζονται (ταυτότητα, βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ, λογαριασμό ΔΕΚΟ για επιβεβαίωση διεύθυνσης κλπ - ρώτα κατευθείαν στην τράπεζα.)

 

Όσο για τα έξοδα συντήρησης, δεν είναι μόνο ότι δεν πρέπει να θεωρείται ακίνητος (ανενεργός) ο λογαριασμός, αλλά παίζει και το ελάχιστο ποσό που θα πρέπει να έχεις κατά μέσο όρο κατά τη διάρκεια του έτους. Αυτά διαφέρουν για κάθε τράπεζα (π.χ. θυμάμαι ότι κάποτε η Εθνική είχε ελάχιστο όριο τα €1500, κάτι που με ανάγκασε να κλείσω το λογαριασμό μου εκεί).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

κάποιος που χει κάποια εμπειρία σχετικα με αυτο το όριο,ας πει βρε παιδια στο νέοπα:rolleyes:εκτος απ τη εθνικη απ οτι βλεπω...1500 ευρω :Xασε που χει και ουρά κάθε μερα:lol::p
:superman:
Link to comment
Share on other sites

κάποιος που χει κάποια εμπειρία σχετικα με αυτο το όριο,ας πει βρε παιδια στο νέοπα:rolleyes:εκτος απ τη εθνικη απ οτι βλεπω...1500 ευρω :Xασε που χει και ουρά κάθε μερα:lol::p

 

Απ'οτι βλέπω είσαι 19, οπότε μπορείς να πάς στην:

-Alpha Bank και να ανοίξεις τον λογαριασμό 1|2|3 Για Νέους. Δεν έχει έξοδα διαχείρισης ούτε αδράνειας, αλλά ούτε και κάποιο ελάχιστο ποσό για το άνοιγμά του. Εγώ επειδή δεν ήξερα πήγα και τη βεβαίωση του πανεπιστημίου (δεν χρειαζόταν αλλά την έδωσα κι αυτή).

-Η Εθνική πλέον δεν εχει κάποιο ελαχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, όμως έχει έξοδα αδράνειας.

-Η eurobank δεν έχει κάποιο ελάχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, ούτε έχει έξοδα αδράνειας. (Κατα τη γνώμη μου μείνε μακριά απο αυτήν)

-Η Εμπορική δεν έχει ελάχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, όμως χρεώνει 7 ευρώ το εξάμηνο αν εχεις υπολοιπο μικρότερο απο 300 Ευρώ (το οποίο έχει κριθεί παράνομο παρεπιπτόντως)

-Η Αγροτική η οποία δεν εχει ελάχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, όμως πρέπει να χρεώνει κάποια έξοδα αδράνειας (υπερβολική γραφειοκρατεία σε αυτή τη τράπεζα)

- Η Πειραιώς δεν έχει ελάχιστο ποσό για το άνοιγμα του λογαριασμού, όμως έχει έξοδα αδράνειας

Αυτές είναι οι μεγαλύτερες τράπεζες, ελπίζω να σε βοήθησα. Για μένα, καλύτερα η Alpha και η Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το κοπο και τη βοηθειαν αρχικα.δευτερον εχουμε καλες σχεσεις με αλφα επειδη εχει και η μανα εκει αρκετα χρονακια ταμιευτηριου.αυτο το 123 για νεους μεχρι ποση ηλικια μπορω να το εχω??καλα δεν εννοω να μαι 60 χρονω και να χω το για νεους:lol::p ειπαμε..απλα αν ειναι οπως τα λες,μεχρι να ορθοποδησω οικονομικα μονος μου ειναι καλη επιλογη ;) ναι ειμαι 19 και στις 29 του μηνα μπαινω στα 20 .γιουρομπανκ ενα "+" στο να την αποφυγω,μου το χουνε πει και αλλοι.για τραπεζα κυπρου καμια γνωμη?*επισης το λογαριασμο θα τον ανοιξω απ το νεο ετος,γυρω στο φλεβαρη,επειδη θα φυγω φανταρος τωρα και απο τον προαναφερθεν περιπου μηνα υπολογιζω οτι θα παρω μεταθεση για εδω αθήνα:shifty: παλι.ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα επειδη θα τον ανοιξω [τον λογαριασμο] με τη ταυτοτητα του φανταρου:ninja:παντως χρησιμα αυτα που εγραψες.ευχαριστω κ παλι.:cool:

 

*εχω ηδη μια prepaid card απο τον περασμενο σεπτεμβρη -ή τελοσπαντων απο τοτε που ξεκινησε η prepaid τοτε ηταν νομιζω- που την απεκτησα μονο με ταυτοτητα κ αφμ...:!:

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Τράπεζα Κύπρου

Εξυπηρετική καλή χωρίς ουρές χωρίς έξοδα λογαριασμού επιτόκιο 0,15

Για τον τελευταίο λόγο δεν έχω πια ούτε 20 ευρώ στον λογαριασμό μου ταμιευτηρίου , αλλά έχω κάμποσα χρήματα σε έναν προθεσμιακό.

Προτιμώ τράπεζες με καλύτερο επιτόκιο

όπως Eurobank μεγάλο ταμιευτήριο ή Online ταμιευτήριο με 2 %

και Aspis λογαριασμό Ζενίθ με επιτόκιο 3,5% για τις πρώτες 5000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το κοπο και τη βοηθειαν αρχικα.δευτερον εχουμε καλες σχεσεις με αλφα επειδη εχει και η μανα εκει αρκετα χρονακια ταμιευτηριου.αυτο το 123 για νεους μεχρι ποση ηλικια μπορω να το εχω??καλα δεν εννοω να μαι 60 χρονω και να χω το για νεους:lol::p ειπαμε..απλα αν ειναι οπως τα λες,μεχρι να ορθοποδησω οικονομικα μονος μου ειναι καλη επιλογη ;) ναι ειμαι 19 και στις 29 του μηνα μπαινω στα 20 .γιουρομπανκ ενα "+" στο να την αποφυγω,μου το χουνε πει και αλλοι.για τραπεζα κυπρου καμια γνωμη?*επισης το λογαριασμο θα τον ανοιξω απ το νεο ετος,γυρω στο φλεβαρη,επειδη θα φυγω φανταρος τωρα και απο τον προαναφερθεν περιπου μηνα υπολογιζω οτι θα παρω μεταθεση για εδω αθήνα:shifty: παλι.ελπιζω να μην υπαρξει προβλημα επειδη θα τον ανοιξω [τον λογαριασμο] με τη ταυτοτητα του φανταρου:ninja:παντως χρησιμα αυτα που εγραψες.ευχαριστω κ παλι.:cool:

 

*εχω ηδη μια prepaid card απο τον περασμενο σεπτεμβρη -ή τελοσπαντων απο τοτε που ξεκινησε η prepaid τοτε ηταν νομιζω- που την απεκτησα μονο με ταυτοτητα κ αφμ...:!:

το 123 για νεους ειναι μεχρι 27χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Τράπεζα Κύπρου

Εξυπηρετική καλή χωρίς ουρές χωρίς έξοδα λογαριασμού επιτόκιο 0,15

Για τον τελευταίο λόγο δεν έχω πια ούτε 20 ευρώ στον λογαριασμό μου ταμιευτηρίου , αλλά έχω κάμποσα χρήματα σε έναν προθεσμιακό.

Προτιμώ τράπεζες με καλύτερο επιτόκιο

όπως Eurobank μεγάλο ταμιευτήριο ή Online ταμιευτήριο με 2 %

και Aspis λογαριασμό Ζενίθ με επιτόκιο 3,5% για τις πρώτες 5000 ευρώ.

 

σε παραδεχομαι γιατι οτι λες ειναι παντα σωστο και ακριβες.απο 5,72 ποσο πηγε η προθεσμιακη ριφλεξ στην κυπρου?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τράπεζα Κύπρου

Εξυπηρετική καλή χωρίς ουρές χωρίς έξοδα λογαριασμού επιτόκιο 0,15

Για τον τελευταίο λόγο δεν έχω πια ούτε 20 ευρώ στον λογαριασμό μου ταμιευτηρίου , αλλά έχω κάμποσα χρήματα σε έναν προθεσμιακό.

Προτιμώ τράπεζες με καλύτερο επιτόκιο

όπως Eurobank μεγάλο ταμιευτήριο ή Online ταμιευτήριο με 2 %

και Aspis λογαριασμό Ζενίθ με επιτόκιο 3,5% για τις πρώτες 5000 ευρώ.

 

Το μεγάλο ταμιευτήριο της Eurobank μίκρυνε και πάλι.. εδώ και λίγες μέρες το επιτόκιό του έπεσε στο 1,5%

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο ταμιευτήριο της Eurobank μίκρυνε και πάλι.. εδώ και λίγες μέρες το επιτόκιό του έπεσε στο 1,5%

 

και να φανταστεις καποτε ειχε φτασει στο 3,3%. Ξεφτιλα πια με τα επιτοκια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και να φανταστεις καποτε ειχε φτασει στο 3,3%. Ξεφτιλα πια με τα επιτοκια.

 

Για επιτόκια ταμιευτηρίου, το 1,5% αυτή τη στιγμή θεωρείται απ τα καλύτερα:lol: Πλέον τα επιτόκια καταθέσεων είναι εντελώς τυπικά δεν κερδίζεις σχεδόν τίποτα.. οι περισσότερες μεγάλες τράπεζες δίνουν στο 0,10% Δηλαδή στα 1,000 ευρώ κερδίζεις 1 ολόκληρο ευρώ !!!

Γελοία ποσά...

Link to comment
Share on other sites

σε παραδεχομαι γιατι οτι λες ειναι παντα σωστο και ακριβες.απο 5,72 ποσο πηγε η προθεσμιακη ριφλεξ στην κυπρου?

έχει πέσει στο 2,48.

Εγώ την πρόλαβα με 3,13 .

Link to comment
Share on other sites

Και νέα πτώση επιτοκίων, αυτή τη φορά απο την Αγροτική Τράπεζα.

 

Σε μειώσεις επιτοκίων προχωρά η ΑΤΕbank. Σύμφωνα με σχετική ανακοίνωση οι αυξήσεις επιτοκίων θα ισχύσουν από Δευτέρα 17 Αυγούστου και έχουν ως ακολούθως:

 

ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ

- Μειώνεται κατά 0,20% το ελάχιστο περιθώριο προσαύξησης στο κυμαινόμενο επιτόκιο του προγράμματος «Στέγη Euribor 3M».

 

ΚΑΤΑΘΕΣΕΙΣ

- Το επιτόκιο του καταθετικού λογαριασμού «Όλυμπος Υπερταμιευτήριο» διαμορφώνεται στο 1,60% για ποσά από 5.000 ευρώ και άνω.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση με τους καταθετικούς λογαριασμούς είναι τραγική πλέον...έκανα μια γύρα τις προάλλες σε διάφορες τράπεζες να ρωτήσω επιτόκια για ποσό περίπου €15.000:

Η Probank δίνει περίπου 2,20 μεικτό, η Αγροτική με το Ολυμπος περίπου 1,60% (νομίζω ήταν λίγο παραπάνω στις αρχές της εβδομάδας) και κάπου στο 2,00 η Marfin.

 

Στη Marfin μου πρότειναν το Smart Cash που συνδυάζει (αν θυμάμαι καλά) την κατάθεση με την επένδυση ενός (μικρού) μέρος του ποσού σε Ελληνικά αμοιβαία κεφάλαια και δίνει αποδόσεις της τάξης του 4,5-5,0 %. Δεν τα θυμάμαι πολύ καλά αλλά σίγουρα ήταν ό,τι πιο συμφέρον βρήκα στη βόλτα μου...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος σοβαρος λογος για τον οποιο εχουν ξεφτιλιστει τοσο πολυ τα επιτοκια καταθεσεων?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας πολύ σοβαρός λόγος

Οι τράπεζες αντλούν ρευστότητα από την Ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα με 1 % .

Έτσι προσφέρουν κάτι πιο πολύ μόνο αν το έχουν ανάγκη, μια που δεν μπορούν να βρουν όσα κεφάλαια θέλουν με το 1%

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...