Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν υπαρχει ανακοινωση! Ειναι δικαστικη εντολη στην οποια πειθαρχουν θελουν δεν θελουν...

 

καλά πάντα βρίσκουν κάποιο παραθυράκι, υπάρχει κάπου η δικαστική εντολή για να δούμε απο πότε ξεκινάει

Link to comment
Share on other sites

καλά πάντα βρίσκουν κάποιο παραθυράκι, υπάρχει κάπου η δικαστική εντολή για να δούμε απο πότε ξεκινάει

οχι φίλε μου ισχύει...

:cry:
Link to comment
Share on other sites

καλά πάντα βρίσκουν κάποιο παραθυράκι, υπάρχει κάπου η δικαστική εντολή για να δούμε απο πότε ξεκινάει

 

Και εγω την φοιτητικη πιστωτικη της γιουρομπανκ.οταν εκανα αιτηση για wwf βιζα εγκριθηκε κανονικα,την παρελαβα κ δεν δημιουργηθηκε το παραμικρο με την university βιζα,ισα ισα που μου αυξησαν κ το πιστωτικο οριο κατα 200 ευρω.οσο αφορα τα εξοδα αναληψης μετρητων απο τις πιστωτικες καρτες,εχουν κριθει παρανομα κ καταχρηστικα εδω κ πολυ καιρο ομως μολις πριν 2 μηνες σταματησε η γιουρομπανκ να χρεωνει.το λεω με βεβαιοτητα οτι δεν χρεωνει σε καμια πιστωτικη καρτα της η γιουρομπανκ εξοδα αναληψης μετρητων πλεον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια επίσημη ανακοίνωση για αυτό?

 

Ναι . Μας στείλαν επιστολή στην οποία αναφέρουν ότι από 1η /5/2009 αναλαμβαάνουν αυτοί τα έξοδα ανάληψεις μετρητών στην VISA και παραμένουν μόνο Sthn American Express για 1,5 ευρώ όσο επιβάλει η American

Επίσης για ανάληψη με visa από άλλη τράπεζα 1 ευρώ λόγω visa International

Link to comment
Share on other sites

Ναι . Μας στείλαν επιστολή στην οποία αναφέρουν ότι από 1η /5/2009 αναλαμβαάνουν αυτοί τα έξοδα ανάληψεις μετρητών στην VISA και παραμένουν μόνο Sthn American Express για 1,5 ευρώ όσο επιβάλει η American

Επίσης για ανάληψη με visa από άλλη τράπεζα 1 ευρώ λόγω visa International

 

πολύ καλό αυτό, ήταν όντως υπερβολικά τα επιτόκια. ευχαριστώ παιδιά για την πληροφορία!

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλό αυτό, ήταν όντως υπερβολικά τα επιτόκια. ευχαριστώ παιδιά για την πληροφορία!

 

τα επιτοκια δεν εχουν αλλαξει. ηταν κ παραμενουν υπερβολικα. τα εξοδα αναληψης μετρητων εχουν καταργηθει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ανακοινωση! Ειναι δικαστικη εντολη στην οποια πειθαρχουν θελουν δεν θελουν...

 

Και για το γεγονός οτι είναι παρανομο να χρεώνουν έξοδα διαχείρησης σε λογαριασμους με χαμηλό υπόλοιπο (βλέπε Εμπορική, Alpha) εχει βγεί απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας αλλά συνεχίζουν ακόμα να τα χρεώνουν...

Link to comment
Share on other sites

καμια εικοσαρια οροι των τραπεζων εχουν κριθει παρανομοι και καταχρηστικοι αλλα οι τραπεζες συνεχιζουν να παρανομουν κ να κλεβουν. με πολυ αργα βηματα αρχιζουν να συμορφωνονται κ κανεις δεν κανει τιποτα για αυτο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καμια εικοσαρια οροι των τραπεζων εχουν κριθει παρανομοι και καταχρηστικοι αλλα οι τραπεζες συνεχιζουν να παρανομουν κ να κλεβουν. με πολυ αργα βηματα αρχιζουν να συμορφωνονται κ κανεις δεν κανει τιποτα για αυτο.

 

Ακριβώς... είχα ποστάρει την αποφαση του συμβουλίου της Επικρατείας για τους όρους που αναφέρεις κι εσύ πριν λίγες σελίδες...

Δεν σχολιάστηκε καθόλου αν θυμάμαι καλά... αν δεν αντιδρούμε εμείς , αν δεν απαιτούμε εμείς οι ίδιοι να ισχύσουν οι αποφάσεις αυτές τότε ποιος θα το κάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς... είχα ποστάρει την αποφαση του συμβουλίου της Επικρατείας για τους όρους που αναφέρεις κι εσύ πριν λίγες σελίδες...

Δεν σχολιάστηκε καθόλου αν θυμάμαι καλά... αν δεν αντιδρούμε εμείς , αν δεν απαιτούμε εμείς οι ίδιοι να ισχύσουν οι αποφάσεις αυτές τότε ποιος θα το κάνει ?

 

θυμομουνα οτι καποιος ειχε ποσταρει αυτους τους ορους αλλα δεν θυμομουνα ποιος ητανε. καλο θα ειναι να τους διαβασουνε οσο πιο πολλοι μπορουνε για να μαθουνε τι κοροιδια πεφτει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Εθνικής http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

Στην ενότητα Πιστωτικές κάρτες XΙV 03

Υπάρχουν έξοδα ανάληψης μόνο για Mastercard.

Τα έξοδα για Visa καταργήθηκαν.

 

Alpha Visa http://www.alphabonus.gr/pdf/appendixVisa.pdf Η τράπεζα αναλαμβάνει το κόστος

Σε άλλη τράπεζα 1 ευρώ στην Ευρωπαϊκή ένωση 1 ευρώ, εκτός Ε.Ε. 1 ευρώ.

ALpha mastercard . http://www.alphabonus.gr/pdf/appendixMasterC.pdf

Η τράπεζα αναλαμβάνει το κόστος

Σε άλλη τράπεζα 0,65 +0,20 επί του ποσού

Ευρώπη 0,50 + 0,12 %

 

ΑΜΕΧ Η τράπεζα αανλαμβάνει το κόστος

Σε άλλη τράπεζα ή σε άλλη χώρα 1,25 %

εκτός Ευρώπης 1 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Εθνικής http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

Στην ενότητα Πιστωτικές κάρτες XΙV 03

Υπάρχουν έξοδα ανάληψης μόνο για Mastercard.

Τα έξοδα για Visa καταργήθηκαν.

 

Αντε σιγα-σιγα να δούμε και τις υπόλοιπες να ακολουθούν...

Καιρός ήταν επιτέλους να μπει ένα φρένο σε αυτή την ασυδωσία των τραπεζών

Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Εθνικής http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

Στην ενότητα Πιστωτικές κάρτες XΙV 03

Υπάρχουν έξοδα ανάληψης μόνο για Mastercard.

Τα έξοδα για Visa καταργήθηκαν.

 

Alpha Visa http://www.alphabonus.gr/pdf/appendixVisa.pdf Η τράπεζα αναλαμβάνει το κόστος

Σε άλλη τράπεζα 1 ευρώ στην Ευρωπαϊκή ένωση 1 ευρώ, εκτός Ε.Ε. 1 ευρώ.

ALpha mastercard . http://www.alphabonus.gr/pdf/appendixMasterC.pdf

Η τράπεζα αναλαμβάνει το κόστος

Σε άλλη τράπεζα 0,65 +0,20 επί του ποσού

Ευρώπη 0,50 + 0,12 %

εκτός Ευρώπης 1 ευρώ.

 

κανονια δεν θα επρεπε να καταργηθουν κ τα εξοδα mastercard?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην σελίδα της Εθνικής http://www.nbg.gr/wps/PA_1_ICSJJI420OUQC02D5GQ8PG2000/PDFReader?name=el_transaction_terms

Στην ενότητα Πιστωτικές κάρτες XΙV 03

Υπάρχουν έξοδα ανάληψης μόνο για Mastercard.

Τα έξοδα για Visa καταργήθηκαν.

Τα εξοδα αυτα αφορουν μονο τις business mastercard, για τις κανονικες mastercard δεν χρεωνονται εξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζετε οτι αυτα γινονται μονο εδω... στο Η.Β. αν δεν εχεις επαρκες υπολοιπο να πληρωσεις παγια τραπεζικη εντολη (οτι ποσο και να ειναι) ζητανε 40λιρα χρονια τωρα.

Ηδη βρισκονται στο δικαστηριο ενω καθε μερα λαμβανουν επιστολες απο πελατες που ζητανε ενα σωρο χρηματα απο χρεωσεις 6 και 7 χρονια πισω.

 

Το θεμα εκει ειναι οτι οταν θα βγει η αποφαση θα την εφαρμοσουν.

Το ιδιο μπορουν ολοι να κανουν κι εδω. Εφοσον υπαρχει καποια αποφαση που δεν την τηρουν, με μια επιστολη ή e-mail απλα ζητηστε πισω τα χρηματα σας.

 

Σχετικα με το θεμα λοιπον, οποιος εχει αποφασεις για παρανομες χρεωσεις, ας μου στειλει pm. Μπορουμε πολυ ευκολα να τις συγκεντρωσουμε online ωστε να ειναι ευκολο για τον καθενα να ζητησει πισω τα λεφτα του. :)

Link to comment
Share on other sites

Μη νομιζετε οτι αυτα γινονται μονο εδω... στο Η.Β. αν δεν εχεις επαρκες υπολοιπο να πληρωσεις παγια τραπεζικη εντολη (οτι ποσο και να ειναι) ζητανε 40λιρα χρονια τωρα.

Ηδη βρισκονται στο δικαστηριο ενω καθε μερα λαμβανουν επιστολες απο πελατες που ζητανε ενα σωρο χρηματα απο χρεωσεις 6 και 7 χρονια πισω.

 

Το θεμα εκει ειναι οτι οταν θα βγει η αποφαση θα την εφαρμοσουν.

Το ιδιο μπορουν ολοι να κανουν κι εδω. Εφοσον υπαρχει καποια αποφαση που δεν την τηρουν, με μια επιστολη ή e-mail απλα ζητηστε πισω τα χρηματα σας.

 

Σχετικα με το θεμα λοιπον, οποιος εχει αποφασεις για παρανομες χρεωσεις, ας μου στειλει pm. Μπορουμε πολυ ευκολα να τις συγκεντρωσουμε online ωστε να ειναι ευκολο για τον καθενα να ζητησει πισω τα λεφτα του. :)

 

το εχεις επιχειρησει ποτε?δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται με τα εξοδα για μη κινηση λογαριασμου; στο εξαμηνο ειχε η aspis.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

οι πιστωτικές δεν είναι για ανάληψη μετρητών. σε τρελαίνουν στον τόκο. ακόμα και οι ίδιες οι τράπεζες λένε οτι αυτή είναι κακή χρήση της κάρτας

Δε ρώτησα αυτό, ευχαριστώ.

 

Και εγω την φοιτητικη πιστωτικη της γιουρομπανκ.οταν εκανα αιτηση για wwf βιζα εγκριθηκε κανονικα,την παρελαβα κ δεν δημιουργηθηκε το παραμικρο με την university βιζα,ισα ισα που μου αυξησαν κ το πιστωτικο οριο κατα 200 ευρω.οσο αφορα τα εξοδα αναληψης μετρητων απο τις πιστωτικες καρτες,εχουν κριθει παρανομα κ καταχρηστικα εδω κ πολυ καιρο ομως μολις πριν 2 μηνες σταματησε η γιουρομπανκ να χρεωνει.το λεω με βεβαιοτητα οτι δεν χρεωνει σε καμια πιστωτικη καρτα της η γιουρομπανκ εξοδα αναληψης μετρητων πλεον.

Τέλεια!

Επομένως θα προχωρήσω και εγώ σε παραγγελία κανονικής πιστωτικής από τη Eurobank. Ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Μπορεί πλέον να μη χρεώνει για αναλήψεις μετρητών με καμία από τις κάρτες της, παρόλα αυτά η Student ξεχωρίζει για τις δωρεάν αναλήψεις σε όλον τον κόσμο (χρεώνεσαι μόνο την μετατροπή συναλλάγματος - εντός Ευρωζώνης το κόστος είναι 0! :happy:).

 

---

 

Παρεμπιπτόντως, η Eurobank πρέπει να έχει υλοποιήσει -χωρίς να το έχει ανακοινώσει- το σύστημα SEPA που προωθεί η ΕΕ για τη μείωση του κόστους των πληρωμών εντός της ΕΖΕΣ.

 

Έστειλα πριν 10 ημέρες χρήματα από το λογαριασμό μου στη UBS στην Ελβετία μέσω SEPA, και η Eurobank δε με χρέωσε απολύτως τίποτα έως σήμερα. Έστειλα 200 ευρώ και μου πιστώθηκαν 200 ευρώ, παρά τον τιμοκατάλογο που αναφέρει χρέωση ακόμα και σε εισερχόμενες πληρωμές από SEPA.

Το συνολικό κόστος της μεταφοράς για εμένα ήταν 0,30 φράγκα που με χρέωσε η UBS, συν φυσικά ό,τι μου έφαγε κατά τη μετατροπή από φράγκα σε ευρώ.

 

Πολύ καλή εξέλιξη, χάρη στην ΕΕ για άλλη μια φορά. Ειδικά τις μεταφορές εντός Ευρωζώνης, για τις οποίες δε χρειάζεται μετατροπή συναλλάγματος, θα μπορούμε να τις πραγματοποιούμε σύντομα ουσιαστικά δωρεάν. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λάβει emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος;:confused:Έχω λάβει τόσο στο κύριο mail μου όσο και στο mail του blog μου emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και στα Ελληνικά αλλά και για αγγλικά.Δείτε το email που μου έστειλαν στο mail του blog μου (είναι στα Ελληνικά αλλά δείτε λίγο τη σύνταξη):

http://img193.imageshack.us/img193/8594/nationalbankofgreece.th.jpg

Επίσης,το ελληνικό κείμενο είναι φωτογραφία ενώ το αγγλικό κείμενο είναι κανονικά γραμμένο.Τι γίνεται;:confused:

 

Πιστεύω ότι κατά 99,5% πρόκεται για spam αλλά θέλω να το εξακριβώσω.:O:happy:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λάβει emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος;:confused:Έχω λάβει τόσο στο κύριο mail μου όσο και στο mail του blog μου emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και στα Ελληνικά αλλά και για αγγλικά.Δείτε το email που μου έστειλαν στο mail του blog μου (είναι στα Ελληνικά αλλά δείτε λίγο τη σύνταξη):

http://img193.imageshack.us/img193/8594/nationalbankofgreece.th.jpg

Επίσης,το ελληνικό κείμενο είναι φωτογραφία ενώ το αγγλικό κείμενο είναι κανονικά γραμμένο.Τι γίνεται;:confused:

 

Πιστεύω ότι κατά 99,5% πρόκεται για spam αλλά θέλω να το εξακριβώσω.:O:happy:

 

Είναι απάτη. Μην κάνεις τίποτα...

 

Οι τράπεζες ποτέ δεν κάνουν εξακρίβωση στοιχείων μέσω e-mail ;)

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έχετε λάβει emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος;:confused:Έχω λάβει τόσο στο κύριο mail μου όσο και στο mail του blog μου emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και στα Ελληνικά αλλά και για αγγλικά.Δείτε το email που μου έστειλαν στο mail του blog μου (είναι στα Ελληνικά αλλά δείτε λίγο τη σύνταξη):

http://img193.imageshack.us/img193/8594/nationalbankofgreece.th.jpg

Επίσης,το ελληνικό κείμενο είναι φωτογραφία ενώ το αγγλικό κείμενο είναι κανονικά γραμμένο.Τι γίνεται;:confused:

 

Πιστεύω ότι κατά 99,5% πρόκεται για spam αλλά θέλω να το εξακριβώσω.:O:happy:

απλα μια καλοφιαγμενη απατη. να δεις που σε λιγο καιρο θα βγαλει και ανακοινωση η τραπεζα για το συγκεκριμενο mail

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχετε λάβει emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος;:confused:Έχω λάβει τόσο στο κύριο mail μου όσο και στο mail του blog μου emails από την Εθνική Τράπεζα της Ελλάδος και στα Ελληνικά αλλά και για αγγλικά.Δείτε το email που μου έστειλαν στο mail του blog μου (είναι στα Ελληνικά αλλά δείτε λίγο τη σύνταξη):

http://img193.imageshack.us/img193/8594/nationalbankofgreece.th.jpg

Επίσης,το ελληνικό κείμενο είναι φωτογραφία ενώ το αγγλικό κείμενο είναι κανονικά γραμμένο.Τι γίνεται;:confused:

 

Πιστεύω ότι κατά 99,5% πρόκεται για spam αλλά θέλω να το εξακριβώσω.:O:happy:

 

1. Οι τράπεζες δεν επικοινωνούν σχεδόν ποτέ μέσω e-mail.

2. Ακόμη και να το έκανε, ποτέ δεν θα ζητούσε επαλήθευση στοιχείων.

3. Πέραν τούτου, δεν θα σου έλεγε να ακολουθήσεις κάποιο σύνδεσμο για εξακρίβωση των στοιχείων αυτών.

 

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση:

1. Αγνοούμε παντελώς το μήνυμα.

2. Επικοινωνούμε άμεσα με την τράπεζα μας και την ενημερώνουμε για το θέμα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση:

1. Αγνοούμε παντελώς το μήνυμα.

2. Επικοινωνούμε άμεσα με την τράπεζα μας και την ενημερώνουμε για το θέμα.

1.Το email το αγνόησα από την πρώτη στιγμή.

2.Εφόσον,δεν είμαι πελάτης της τράπεζας γιατί να τους πάρω τηλέφωνο;:worry:Μια φορά είχα ενημερώσει την Eurobank όταν είχα λάβει περίπου ένα ίδιο email εκείνη τη φορά όμως με το λογότυπό της και χωρίς να είμαι πελάτης της.Να το ξανακάνω και τώρα;:worry:Εσείς έχετε λάβει παρόμοιο email;:confused:

Link to comment
Share on other sites

1.Το email το αγνόησα από την πρώτη στιγμή.

2.Εφόσον,δεν είμαι πελάτης της τράπεζας γιατί να τους πάρω τηλέφωνο;:worry:Μια φορά είχα ενημερώσει την Eurobank όταν είχα λάβει περίπου ένα ίδιο email εκείνη τη φορά όμως με το λογότυπό της και χωρίς να είμαι πελάτης της.Να το ξανακάνω και τώρα;:worry:Εσείς έχετε λάβει παρόμοιο email;:confused:

 

Δεν ήξερα φίλτατε ότι δεν είσαι πελάτης της Εθνικής. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς είτε να το αγνοήσεις παντελώς και πλήρως, είτε να δείξεις ευθιξία και να επικοινωνήσεις ούτως ή άλλως με την Εθνική, ούτως ώστε να προβεί στα απαραίτητα διαβήματα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,σταματήστε.

@Veco:Μάλλον θα κάνω ότι είχα κάνει και με την Eurobank.Καλό είναι να ενημερώνονται για τα spam email που κυκλοφορούν με το λογότυπό τους.

@Pexths:Δεν θα αγνοήσω -μάλλον- τόσο εύκολα το email.Απ'όταν έκανα την καταγγελία στη Eurobank για τα spam email που κυκλοφορούν με το λογότυπό της δεν έχω ξαναλάβει παρόμοια email :happy:.Επίσης,την ίδια μέρα που είχα κάνει την καταγγελία είχα παρατηρήσει στην ιστοσελίδα της ότι υπήρχε ανάρτηση που έλεγε για spam email που κυκλοφορούν με το λογότυπο της τράπεζας.

 

Υ.Γ:Στην φωτογραφία που "ανέβασα" υπήρχε και link που άρχιζε με www.nbg.gr/.. Ευτυχώς που ο Internet Explorer και ο Mozilla Firefox με το που άνοιξα τη σελίδα έβγαλαν αμέσως μήνυμα ότι πρόκεται για σελίδα ηλεκτρονικού "ψαρέματος".Με άλλους φυλλομετρητές δεν δοκίμασα.:O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...