Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω την εξής απορία :

Μπήκα να δω την ηλεκτρονική αίτηση Πιστωτικών Καρτών, της Τράπεζας Εμπορικής και ξαφνιασμένος βλέπω ότι μπορείς να βάλεις ημερομηνία γέννησης μέχρι και 31/12/1995 ! Πώς γίνεται αυτό, εκδίδουν Πιστωτικές Κάρτες και σε ανήλικους ; https://www.emporiki.gr/CombankSiteForms/jsps/cards/content_2.jsp?accept=%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%AD%CF%87%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα τα σπασω. Καλιο πεντε και στο χερι παρα 5,6% και καρτερι!

 

Φίλε αν τα σπάσεις ενημέρωσε με σε παρακαλώ αν πληρώσεις κάποιο πρόστιμο για το σπάσιμο γιατί έχω και εγώ ομόλογα ΕΤΒΑ και σκέπτομαι εδώ και καιρό να τα σπάσω.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Σε λογαριασμό πιστωτικής κάρτας γράφει το εξής:

"Στο πλαίσιο τιτλοποίησης απαιτήσεων από την άνω κάτα, η τράπεζα έδωσε στην KARTA ltd αναγκαία για το σκοπό αυτό δεδομένα που ενδέχεται να ανακοινώνονται από τους άνω υπεύθυνους επεξεργασίας σε δημόσιες/δικαστικές αρχές λειτουργούς ή τρίτους. Για δικαιώματα, πρόσβασης, αντίρρησης επικοινωνείται με το Διευθυντή Καταναλωτικής Πίστης."

 

Τι σημαίνει αυτό?

 

 

Edit:

Αντίστοιχο Άρθρο 2004

 

Αν καταλαβαίνω καλά είναι ένα λογιστικό τρικ. Η τράπεζα εκδίδει τίτλους με χρήματα που δεν έχει αλλά πρόκειται να εισπράξει οπότε μπορεί να καλύψει λογιστικά το απόθεμα που πρέπει να έχει. Κάποιος που το κατέχει το θέμα ίσως να μας το εξηγούσε καλύτερα.

 

trenakias δοκίμασες να τηλεφωνήσεις στο τηλέφωνο που έχει για πληροφορίες; Θα προπαθήσω αύριο.

 

Η εταιρία που αναφέρεται ανήκει επίσης στον όμιλο της τράπεζας απ'ότι είδα αλλά έχει έδρα UK (άλλωστε φαίνεται από το LimiTeD).

 

Edit2: Στο site της τράπεζας στην ενότητα Επενδυτές/Πιστωτικοί τίτλοι έχει περισσότερα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω που ειναι καλυτερα να βαλω 50.000€ για να παρω τοκους; :)

 

ΥΓ: Κατιτις γκαραντι...μην πεσει καμια πτωχευση και μεινω ταπι!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω που ειναι καλυτερα να βαλω 50.000€ για να παρω τοκους; :)

 

ΥΓ: Κατιτις γκαραντι...μην πεσει καμια πτωχευση και μεινω ταπι!

 

 

guys Sorry..

off topic

50.000 Χρηστάρα..!!!

Ρε στείλε τίποτα και σε μένα.. μέρες γιορτής που είναι..!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τώρα που τόσο η λίρα όσο και το χρηματιστήριο έχουν πιάσει πάτο να τα μετατρέψεις σε GBP και να τα μοιράσεις σε καμιά 10αριά μετοχές - ΕΚΤΟΣ αν κοιτάς για κάτι πιο βραχυπρόθεσμο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα τώρα που τόσο η λίρα όσο και το χρηματιστήριο έχουν πιάσει πάτο να τα μετατρέψεις σε GBP και να τα μοιράσεις σε καμιά 10αριά μετοχές - ΕΚΤΟΣ αν κοιτάς για κάτι πιο βραχυπρόθεσμο.

 

Α εσυ θες να παω για φαλιμεντο! :p

Και ποιος μου λεει οτι δε θα σκαψουν τον πατο και θα πανε πιο κατω; Το εγγυαται καμια Ελισαβετ;

Εμεις εδω στην Ελλαδα το καταφεραμε! :rolleyes:

 

Τωρα ειναι σε προθεσμιακο λογαριασμο που δινει τοκο αλλα ελεγα μηπως βγαζαμε κατιτις παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά είναι ένα λογιστικό τρικ. Η τράπεζα εκδίδει τίτλους με χρήματα που δεν έχει αλλά πρόκειται να εισπράξει οπότε μπορεί να καλύψει λογιστικά το απόθεμα που πρέπει να έχει. Κάποιος που το κατέχει το θέμα ίσως να μας το εξηγούσε καλύτερα.

 

trenakias δοκίμασες να τηλεφωνήσεις στο τηλέφωνο που έχει για πληροφορίες; Θα προπαθήσω αύριο.

 

Η εταιρία που αναφέρεται ανήκει επίσης στον όμιλο της τράπεζας απ'ότι είδα αλλά έχει έδρα UK (άλλωστε φαίνεται από το LimiTeD).

 

Edit2: Στο site της τράπεζας στην ενότητα Επενδυτές/Πιστωτικοί τίτλοι έχει περισσότερα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες, δεν ήξερα πως να το ψάξω. Θα κάνω ένα τηλέφωνο να μάθω περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

γειας σας και χρονια πολλα...καταρχην σορυ αν εχει ξαναδιατυπωθει το ιδιο ερωτημα αλλα ειναι πολλες οι σελιδες για να ψαξω....λοιπον...εχω μια πιστωτικη visa university στην πειραιως...η καρτα εχει ημερομ. ληξης 11/08 και εχει ενα υπολοιπο γυρω στα 150 ευρω...απο δω και περα τι γινεται;ειναι η πρωτη μου πιστωτικη και δε ξερω τι παιζει...παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθησει.....ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τι γινεται στην περιπτωση ανεξοφλητων οφειλων σε πιστωτικες καρτες;

Τι κυρωσεις υπαρχουν εαν ο οφειλετης δεν εχει στο ονομα του καποιο περιουσιακο στοιχειο; Τι μπορουν να τον κανουν δηλ. εαν δεν εξοφλησει τις οφειλες του;

 

Καλά Χριστούγεννα και με ΥΓΕΙΑ σε όλους!!!

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

γειας σας και χρονια πολλα...καταρχην σορυ αν εχει ξαναδιατυπωθει το ιδιο ερωτημα αλλα ειναι πολλες οι σελιδες για να ψαξω....λοιπον...εχω μια πιστωτικη visa university στην πειραιως...η καρτα εχει ημερομ. ληξης 11/08 και εχει ενα υπολοιπο γυρω στα 150 ευρω...απο δω και περα τι γινεται;ειναι η πρωτη μου πιστωτικη και δε ξερω τι παιζει...παρακαλω οποιος μπορει να με βοηθησει.....ευχαριστω....

 

Δεν εχεις παραλαβει την καινουργια ;Παρε τηλ την τραπεζα μηπως εχει χαθει στο ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

την καινουργια οχι δεν την εχω παρει ακομα....μηπως ειναι επειδη χρωσταω 150 ευρω;

 

Κανονικα οχι *,παρε τηλ την τραπεζα σου.

*εκτος αν εχεις μεινει πολυ πισω στις πληρωμες και στην ακυρωσαν την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

 

Ξερεις κανείς τι παίζει με τα επιχειρηματικά νεανικά δάνεια;

Υπάρχει δηλαδή κανένα δάνειο που δίνεται σε νέους για να ανοίξουν επιχειρήση με ευνοικούς όρους ή σε συνδυασμό με καποιο κρατικό πρόγραμμα υποστήριξης της νεανικής επιχειρηματικότητας;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

 

Ξερεις κανείς τι παίζει με τα επιχειρηματικά νεανικά δάνεια;

Υπάρχει δηλαδή κανένα δάνειο που δίνεται σε νέους για να ανοίξουν επιχειρήση με ευνοικούς όρους ή σε συνδυασμό με καποιο κρατικό πρόγραμμα υποστήριξης της νεανικής επιχειρηματικότητας;

 

Πριν πας σε καμιά τράπεζα, απευθύνσου σε ΕΟΜΜΕΧ http://www.eommex.gr/greek/index.htm και ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_810.pg

Link to comment
Share on other sites

Κάθε συναλλαγή που γίνεται με την Alphabank bonus Visa, χρεώνεται με τόκο ;

 

Τι εννοείς συναλλαγή? Εάν κάνεις αγορά έχεις κάποιες μέρες χρόνο μέχρι να χρεωθεί τόκος, περίοδος χάρητος λέγεται και είναι από 20-50 μέρες, ανάλογα με την τράπεζα. Εάν κάνεις ανάληψη μετρητών, ξεκινάει η χρέωση τόκων από την ίδια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπου να ναι θα παω να παρω τον κωδικο απο την τραπεζα για να επιβεβαιωθει ο λογαριασμος στην paypal..απο κει και περα..σηκωνω λεφτα μεσω της τραπεζας και τα μεταφερω στην paypal?
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς συναλλαγή? Εάν κάνεις αγορά έχεις κάποιες μέρες χρόνο μέχρι να χρεωθεί τόκος, περίοδος χάρητος λέγεται και είναι από 20-50 μέρες, ανάλογα με την τράπεζα. Εάν κάνεις ανάληψη μετρητών, ξεκινάει η χρέωση τόκων από την ίδια μέρα.
Κάθε αγορά, εννοούσα... Όλες οι τράπεζες έχουν περίοδο χάρητος, για όλες τις πιστωτικές τους κάρτες ;:worry:
Link to comment
Share on other sites

Κάθε αγορά, εννοούσα... Όλες οι τράπεζες έχουν περίοδο χάρητος, για όλες τις πιστωτικές τους κάρτες ;:worry:

 

Ναι, αν και κάποια στιγμή το είχαν καταργήσει κάνα δυό και άρχιζαν να τοκίζονται και οι αγορές από την στιγμή που γίνονταν. Έγιναν βέβαια πολλές καταγγελίες και τώρα δεν ξέρω τι παίζει, εάν δηλαδή το αλλάξαν οι συγκεκριμένες τράπεζες. Η Alpha Bank δεν το είχε κάνει. Πάντως υπολόγισε ότι η αγορά σου θα αρχίσει να τοκίζεται -πάντα σε περίπτωση που δεν εξοφλήσεις το υπόλοιπο- από την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού που αναγράφεται η αγορά.

Να σου δώσω δηλαδή ένα παράδειγμα : Έστω ότι αγόρασες κάτι 5/12 το οποίο κόστιζε 200 ευρώ. Ας υποθέσουμε ότι ο λογαριασμός σου εκδίδεται κάθε 10 του μήνα. Θα εκδοθεί λοιπόν 10/12 ο λογαριασμός σου στον οποίο και θα αναγράφεται το ποσό που αγόρασες και θα σου δίνεται μια συγκεκριμένη ημερομηνία ως deadline για να πληρώσεις. Συνήθως δίνονται 20 ημέρες επομένως θα μπορείς να πληρώσεις μέχρι 30/12. Μέχρι εκείνη την ημερομηνία ΔΕΝ χρεώνεσαι με τόκο. Εάν εξοφλήσεις ΟΛΟ το ποσό, δηλαδή 200 ευρώ, πάλι ΔΕΝ χρεώνεσαι με τόκο. Το θέμα αρχίζει εάν στις 30/12 πληρώσεις π.χ τα 50 ευρώ.

Ελπίζω να ήμουν σαφής :)

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπου να ναι θα παω να παρω τον κωδικο απο την τραπεζα για να επιβεβαιωθει ο λογαριασμος στην paypal..απο κει και περα..σηκωνω λεφτα μεσω της τραπεζας και τα μεταφερω στην paypal?

 

Θα πρέπει να ενημερώσεις το paypal account σου, με τον 4ψήφιο που θα παραλάβεις. Οσο για τα λεφτά δεν χρειάζεται να "σηκώσεις" τίποτα από πουθενά.. Εφ'όσον θέλεις να κάνεις κάποια ηλεκτρονική συναλλαγή όπου απαιτείται λογαριασμός paypal, απλά θα πας στο αντίστοιχο site που ενδιαφέρεσαι, και θα προχωρήσεις την διαδικασία χρέωσης, μέσω της επιλογής "πληρωμή με paypal". Σε κατευθύνει αυτόματα το σύστημα.. το μόνο που πρέπει να έχεις "πρόχειρο" είναι το username & password του paypal account σου. Απλό είναι.. Μην μπερδεύεσαι πολύ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μπορει η τραπεζα να μου ζητησει συνδρομη για μια καρτα την οποια ουτε καν εχω ενεργοποιησει?

http://img403.imageshack.us/img403/8225/cae7gdirjo3.jpg

http://www.hdgr.eu http://photoxstation.googlepages.com

Ο Χρόνος είναι πολύ αργός για όσους περιμένουν, πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται, πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν, πολύ σύντομος για όσους χαίρονται και αιώνιος για όσους αγαπούν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...