Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μπορείς να δεις τι ποσά έχουν πάει έχουν πάει στις μηνιαίες κληρώσεις της ΑΑΔΕ
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις κληρώσεις, δε μπαίνουν και οι πληρωμές μέσω ebanking όμως;

 

Ποιες αποδείξεις θα μπαίνουν στην κληρωτίδα;

 

Για τη συμμετοχή στο πρόγραμμα δημοσίων κληρώσεων λαμβάνονται υπόψη οι συναλλαγές που πραγματοποιούνται με τη χρήση μέσων πληρωμής με κάρτα ή άλλου ηλεκτρονικού μέσου πληρωμής, για την αγορά αγαθών ή την λήψη υπηρεσιών, όλων των εταιρειών που είναι δηλωμένες στην ΑΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θέλω καταρχήν να μην πληρώσω αλλά να μου κάνουν πρόταση για μείωση έστω των τόκων! ξέρω γνωστούς μου που χρωστούσαν 35000 είχαν γράψει τις τράπεζες δεν πλήρωναν καν και τους έκαναν πρόταση να δώσουν 5000 και να κλείσει το δάνειο! εμείς είμαστε χαζοί;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για μικρά ποσά δεν νομίζω ότι έχει νόημα. Προφανώς για σένα μπορεί ένα νούμερο να είναι μεγάλο αλλά εδώ πρέπει να το δεις από την μεριά της τράπεζας. Για την τράπεζα ακόμα και 100-200 χιλιάδες είναι μικρά νούμερα. Επίσης σε όσους το κάνουν και πετύχουν κόψιμο και λοιπα, μελλοντικά θα τους ξαναδώσουν δάνειο? Άλλο σημαντικό στοιχείο. Προσωπική περιουσία? Αν έχεις και ειδικά αν αυτή υπερβαίνει τα του δανείου αρκετά δύσκολο να σου κάνουν "κόψιμο" είτε ποσού είτε τόκων. Και άμα τους ρωτήσεις, ο υπάλληλος παίζει να στο πει στα ίσα.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία, μπαίνουν τόκοι στους τόκους και το χρέος αυξάνεται. Μέχρι να κοκκινήσει, μέχρι να σου πουν γιατί δεν πληρώνεις, έλα να τα βρούμε και πάλι σίγουρος δεν είσαι ότι θα στα κόψουν. Πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος για τα οικονομικά σου και περιουσιακά σου στοιχεία ότι είναι αυτά που χρειάζεσαι για να μπει η τράπεζα στην διαδικασία κουρέματος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θέλω καταρχήν να μην πληρώσω αλλά να μου κάνουν πρόταση για μείωση έστω των τόκων! ξέρω γνωστούς μου που χρωστούσαν 35000 είχαν γράψει τις τράπεζες δεν πλήρωναν καν και τους έκαναν πρόταση να δώσουν 5000 και να κλείσει το δάνειο! εμείς είμαστε χαζοί;;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάθε περίπτωση εξετάζεται ξεχωριστά, δεν είναι η καθε περίπτωση η ιδια.

Για παράδειγμα οι φίλοι σου δεν είχαν τίποτα στο όνομά τους , ακούγεται λογικό να τους κάναν προσφορά προκειμένου να κλείσει το δάνειο χωρίς ολική διαγραφή.

Και κάτι ακόμα, ο λογιστής σου ειναι μπαγλαμάς.

Στιους 3 μήνες καθυστέρηση θα λάβεις τη πρώτη ειδοποίηση για να περάσεις από κατάστημα για να συζητήσεις κάποιου ειδους διακανονισμό που θα αφορά πως θα πληρώσεις το ποσο που θα έχει μαζευτεί ή κάποια επιμηκηνση του δανείου. Δεν πρόκειται καμία τράπεζα έτσι απλά να σου προτείνει haircut ειδικά αν έχεις χρήματα (διάβασα το αρχικό σου post).

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις κληρώσεις, δε μπαίνουν και οι πληρωμές μέσω ebanking όμως;

 

Ισχύει, ακόμη όμως και από το "αφορολογητο" της κάθε τράπεζας να δεις τα σύνολα πάλι θα τις συμπεριλάβει. Αλλιώς από τις κινήσεις της κάρτας αν έχει κάποιο σύνολο ή τα αθροιζεις μόνος σου. Αν και θεώρησα ότι ο φίλος ενδιαφερόταν για το πόσο που έχει μέχρι τώρα για την κάλυψη του αφορολογητου.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, ακόμη όμως και από το "αφορολογητο" της κάθε τράπεζας να δεις τα σύνολα πάλι θα τις συμπεριλάβει. Αλλιώς από τις κινήσεις της κάρτας αν έχει κάποιο σύνολο ή τα αθροιζεις μόνος σου. Αν και θεώρησα ότι ο φίλος ενδιαφερόταν για το πόσο που έχει μέχρι τώρα για την κάλυψη του αφορολογητου.

 

Θεώρησα πως δε ρωτάει για το αφορολόγητο, μιας και νομίζω όλες οι τράπεζες έχουν πίτα στο site τους που σου δείχνει τις ηλεκτρονικές πληρωμές

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θεώρησα ότι ήθελε αυτό επειδή ίσως να μην έχει e-banking σε όλες τις τράπεζες, τελοπαντων καλά έκανες και το διευκρίνησες γιατί όντως μπορεί να είχε αυτό στο μυαλό του.
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες.

Σε αυτές που δεν έχει ebanking, δε θα έχει και πληρωμές μέσω ebanking.

Άρα θα μπορούσε με κάποιους υπολογισμούς να βγάλει τα νούμερα που τον ενδιαφέρουν.

 

Το υπερ-αναλύσαμε νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ... αλλα εξαιτείας αυτης της νοοτροπίας πολλοί ανθρωποι χασανε περιουσίες (αμαξια σπίτια κλπ). Πληρώνεις καθε μήνα τη δοση σου αποψή της κοινής πλέον κρίσης εποχής για να είσαι σωστός. Μια συμφωνία ειναι συμφωνια, δίνεις χέρια την τηρεις και μέσα σου αισθανεσαι δικαιος προς τους υπόλοιπους. Σου ετυχαν 10000ε εκανες καλα που πληρωσες πολλες δοσεις, μην το αφησεις να πανε χαμενα, μπορει να τοκιστουν και οι τοκοι σου, σκεψου πριν δωσεις πιστολι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχεις καποια εμπειρία πανω σε αυτο να δωσεις να καταλάβω τι εννοείς?

Ναι. Διαφορετικο επιτόκιο απο τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια ερωτηση για πιστωτικη MasterCard εθνικης, καθοτι νεος. Στις 19/8/19 εκανα μια ιντερνετικη παραγγελια σε καταστημα με 48 ατοκες δοσεις. Σημερα μπηκα στο internet banking και στην καρτα μου δειχνει ως τρεχουσα οφειλη το ποσο που κοστιζε συνολικα η παραγγελια πχ 480 ευρω + το ποσο μιας δοσης πχ + 10 = 490 και παραλληλα εμφανιζεται κινηση οτι το καταστημα περνει τη δοση στις 28/8. Επισης μου εμφανιζει ημερομηνια πληρωμης 2/9. Ι bank statement ,δεν εχει εκδοθει ακομη. Τι συμβαινει?? Δεν επρεπε να μου δειχνει ως τρεχουσα μονο τη δοση??Το πιστωτικο οριο παραμενει το ιδιο πχ 1000 και οχι 520. Εχει κανεις αποψη? Edited by pileidis
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις σε λιγες μερες θα κανει να φανει η δοση και θα ξεχρεωθει ολοκληρο το ποσο.Συνηθως συμβαινει αυτο οταν πενραει πρωτα η πληρωμη απο αλλο συστημα τραπεζας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια ερωτηση για πιστωτικη MasterCard εθνικης, καθοτι νεος. Στις 19/8/19 εκανα μια ιντερνετικη παραγγελια σε καταστημα με 48 ατοκες δοσεις. Σημερα μπηκα στο internet banking και στην καρτα μου δειχνει ως τρεχουσα οφειλη το ποσο που κοστιζε συνολικα η παραγγελια πχ 480 ευρω + το ποσο μιας δοσης πχ + 10 = 490 και παραλληλα εμφανιζεται κινηση οτι το καταστημα περνει τη δοση στις 28/8. Επισης μου εμφανιζει ημερομηνια πληρωμης 2/9. Ι bank statement ,δεν εχει εκδοθει ακομη. Τι συμβαινει?? Δεν επρεπε να μου δειχνει ως τρεχουσα μονο τη δοση??Το πιστωτικο οριο παραμενει το ιδιο πχ 1000 και οχι 520. Εχει κανεις αποψη?
Αυτό δεν μου έχει τύχει ποτέ. Ίσως καποιο συστημικό λάθος? Δώσε του 2 μέρες ακόμα να δεις. Ότι αγορά έχω κάνει με δόσεις εμφανίζεται μόνο η δόση. Αλλά όπως είπα δώσε του λίγο χρόνο μην υπάρχει κάποιο λαθος συστηματος.

Για το πιστωτικό υπόλοιπο εννοείται ότι δεν θα μείνει 1000€ αλλά θα πάει 520 και θα αυξάνεται κάθε μήνα 10€ που είναι η δόση.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδια μου εμφανιστηκαν κανονικα οι δοσεις στο e banking σημερα. Προφανως ηθελε το χρονο του...☺ Ευχαριστω για τις απαντησεις...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, μια ερώτηση. Με πιστωτική eurobank, μπορώ να βάλω δόσεις σε κάθε δόση του ένφια ή μόνο στο συνολικό ποσό? Με τον φόρο εισοδήματος γνωρίζω ότι γίνεται, δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται και με ένφια δεδομένου ότι ήδη προσφέρει 5 δόσεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς....
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία για να αιτηθώ αύξηση πιστωτικού ορίου για κάρτα VISA της Εθνικής;

Link to comment
Share on other sites

https://www.ethnos.gr/oikonomia/56954_allazoyn-ola-stis-anepafes-synallages-ti-prepei-na-gnorizete-gia-pliromes-me-karta

 

Ανέπαφες συναλλαγές – Τι αλλάζει: Ερωτήσεις και απαντήσεις

1. Τι είναι οι ανέπαφες (contactless) συναλλαγές;

Οι ανέπαφες συναλλαγές (contactless transactions) είναι ο γρήγορος και ασφαλής τρόπος, για να κάνετε τις αγορές σας με κάρτες ειδικής τεχνολογίας που φέρουν το σήμα . Οι ανέπαφες συναλλαγές δίνουν τη δυνατότητα στον πελάτη να κάνει αγορές, πλησιάζοντας απλά την κάρτα του στο κατάλληλο μηχάνημα πληρωμών (POS). Σήμερα εάν το ποσό είναι κάτω των 25€, δεν χρειάζεται να εισάγετε το PIN σας, ενώ εάν το ποσό είναι άνω των 25€, θα σας ζητηθεί να εισάγετε το PIN σας.

2Τι αλλάζει στις ανέπαφες (contactless) συναλλαγές με κάρτα, από τις 14/9/2019 και μετά;

Θα ισχύει όριο στις ανέπαφες συναλλαγές, χωρίς τη χρήση ΡΙΝ, σωρευτικά έως το ποσό των €150. Όταν εξαντληθεί το όριο, θα ζητείται η καταχώρηση του ΡΙΝ στο μηχάνημα αποδοχής καρτών (POS), ακόμη και αν πρόκειται για συναλλαγή κάτω των €25. Κάθε φορά που θα πραγματοποιείτε οποιουδήποτε είδους συναλλαγή με χρήση PIN, το όριο των €150 θα μηδενίζεται. Παράδειγμα: Εάν έχετε κάνει ανέπαφες συναλλαγές, χωρίς χρήση ΡΙΝ, με συνολική αξία €150 και στη συνέχεια πραγματοποιήσετε αγορά 22€, θα ζητηθεί η καταχώρηση του ΡΙΝ στο μηχάνημα αποδοχής καρτών (POS). Στη συνέχεια, θα μπορείτε να συνεχίσετε τις ανέπαφες συναλλαγές, χωρίς χρήση PIN εκ νέου, ξανά μέχρι το ποσό των €150.

3.Το όριο των €25 παύει να ισχύει; Μέχρι ποιο ποσό μπορώ να κάνω ανέπαφη συναλλαγή, χωρίς ΡΙΝ;

Το όριο των €25, για κάθε ανέπαφη συναλλαγή, συνεχίζει να ισχύει. Για τις συναλλαγές έως και €25, δεν χρειάζεται να εισάγετε το ΡΙΝ σας. Θα χρειαστεί να το πληκτρολογήσετε μόλις το συνολικό ποσό των ανέπαφων συναλλαγών, χωρίς PIN, ξεπεράσει τα €150 (σωρευτικά).

4.Γιατί μπαίνει το όριο των €150 στο συνολικό ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN, μέσω κάρτα; Εγώ θέλω σε όλες τις αγορές, κάτω των €25, να μη βάζω PIN. Το συγκεκριμένο όριο (€150), έχει καθοριστεί, βάσει της νέας Ευρωπαϊκής Οδηγίας (PSD2) για τις Υπηρεσίες Πληρωμών και δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση. Η Οδηγία έχει σκοπό να καταστήσει τις πληρωμές πιο ασφαλείς, απλές και αποτελεσματικές. Με την οδηγία αυτή, εκσυγχρονίζονται οι υπηρεσίες πληρωμών στην Ευρώπη, προς όφελος τόσο των καταναλωτών, όσο και των επιχειρήσεων. Εφόσον πραγματοποιείτε τακτικά με την κάρτα σας συναλλαγές πληκτρολογώντας το PIN σας, όπως αναλήψεις μετρητών ή ερώτηση υπολοίπου σε ΑΤΜ, ή αγορές άνω των €25, τότε, πιθανά, να μη χρειαστεί να εισάγετε το PIN σας, σε συναλλαγές κάτω των €25.

5.Το όριο των €150 στις ανέπαφες συναλλαγές, χωρίς PIN, ισχύει για συναλλαγές με κάρτα εντός και εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης;

Ισχύει για διαδοχικές ανέπαφες συναλλαγές με κάρτα μόνο σε χώρες εντός Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου (Ε.Ο.Χ.).

6.Εάν έχει συμπληρωθεί το όριο των €150 στις ανέπαφες συναλλαγές, χωρίς PIN, και κάνω μία ανέπαφη συναλλαγή εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τι θα γίνει; Η ανέπαφη συναλλαγή σας με κάρτα εκτός ΕΟΧ, θα εκτελεστεί όπως ίσχυε μέχρι τώρα, χωρίς να επηρεαστεί από την εν λόγω οδηγία. Το σωρευτικό όριο του ποσού των €150 δεν ισχύει για συναλλαγές εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης.

7.Ο «μηδενισμός» του ορίου του ποσού των €150 στις ανέπαφες συναλλαγές με κάρτα γίνεται με κάθε συναλλαγή με χρήση ΡΙΝ;

Ναι, οποιαδήποτε συναλλαγή με χρήση ΡΙΝ σε χώρες εντός ΕΟΧ, σε έμπορο ή ΑΤΜ, «μηδενίζει» το όριο.

8.Το σωρευτικό όριο του ποσού των €150 στις ανέπαφες συναλλαγές με κάρτα έχει χρονικό περιορισμό;

Δεν έχει χρονικό περιορισμό. Μηδενίζει με οποιαδήποτε συναλλαγή με PIN μέσω κάρτας, οποιαδήποτε χρονική στιγμή και αν πραγματοποιηθεί αυτή. Π.χ. εάν έχετε κάνει ανέπαφες συναλλαγές, χωρίς PIN, με συνολική αξία €60 μέσα σε διάστημα 2 μηνών, και στη συνέχεια πραγματοποιήσετε αγορά με ΡΙΝ, θα γίνεται επαναφορά του ορίου και θα ξεκινάει η μέτρηση από την αρχή.

9.Έχω πρόσθετη πιστωτική κάρτα. Θα έχω κοινό όριο με την κύρια κάρτα για το ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN;

Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.

10.Έχω πρόσθετη εταιρική χρεωστική κάρτα. Θα έχω κοινό όριο με τις υπόλοιπες πρόσθετες εταιρικές κάρτες των συναδέλφων μου, για το ποσό των συναλλαγών χωρίς PIN; Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.

11.Έχω χρεωστική, πιστωτική και προπληρωμένη κάρτα. Θα έχω κοινό όριο για όλες τις κάρτες μου;

Όχι, κάθε κάρτα έχει το δικό της όριο.

 

Αλλαγές, όμως, θα υπάρξουν και στις αγορές μέσω ίντερνετ. Οι αλλαγές αφορούν ειδικά στην ισχυρή ταυτοποίηση του κατόχου. Οι αγορές στο internet με χρεωστικές, πιστωτικές ή προπληρωμένες κάρτες θα πρέπει να πραγματοποιούνται με ισχυρή ταυτοποίηση πελατών, τη στιγμή της αγοράς. Η ισχυρή ταυτοποίηση του πελάτη, κατά την διάρκεια της αγοράς, θα πραγματοποιείται μέσω: κωδικών winbank web/mobile banking (κάτι που ο πελάτης γνωρίζει) και SMS extraPIN ή push notification (κάτι που ο πελάτης έχει ή είναι).

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα..Η eurobank έχει κάποια επιλογή στο ebanking της να έρχονται Μάιλ όταν γίνεται κίνηση λογαριάσμου;;

 

Έχει και είναι δωρεάν για e-mail

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

στις 16/7 εκανα μια αγορα απο το ηλεκτρονικο καταστημα του γερμανου 310 ευρω σε 5 δοσεις των 61.92 ευρω ειναι να παρω -20% επιστροφη απο την eurobank στις 7/8 στελνω την αποδειξη αγορας που μου ζητησε η eurobank λογω του οτι εκανα αιτημα γιατι δεν ειχε πιστωθει η Επιστροφη ενα μηνα και ακομα το αιτημα μου ειναι σε επεξεργασια τι μπορω να κανω για να παρω μια απαντηση? Σε αλλους η επιστροφη εγινε σε 3 μερες
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνία με την εξυπηραιτηση πελατων
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνία με την εξυπηραιτηση πελατων
μου λενε δεν μπορουμε να κανουμε κατι ειναι υπο επεξεργασια το αιτημα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

μου λενε δεν μπορουμε να κανουμε κατι ειναι υπο επεξεργασια το αιτημα

 

Απείλησέ τους με καταγγελία στην τράπεζα της Ελλάδος για να πάρουν μπρος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...