Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα.Επειδη θέλω να κάνω αίτηση για πιστωτική online θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα.

Η δουλειά μου ανήκει σε βιομηχανική ζώνη και δεν έχει αριθμό οδού τι να συμπληρώσω;

Και επίσης είμαι άγαμος στο οικογενειακό εισόδημα τι να συμπληρώσω;

 

Είχα το ίδιο πρόβλημα.

Κάθε φορά έγραφα " Διεθνής Αερολιμήν Αθηνών" και κάθε φορά με πέρναν τηλέφωνο να με ρωτήσουν τον αριθμό της οδού. Οπότε τους απάνταγα " Πέρασα πολές φορές έξω από το κτίριο του αςεροδρομίου , ποτέ δεν πρόσεξα να γράφει κάποιον αριθμό "

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο πρόβλημα.

Κάθε φορά έγραφα " Διεθνής Αερολιμήν Αθηνών" και κάθε φορά με πέρναν τηλέφωνο να με ρωτήσουν τον αριθμό της οδού. Οπότε τους απάνταγα " Πέρασα πολές φορές έξω από το κτίριο του αςεροδρομίου , ποτέ δεν πρόσεξα να γράφει κάποιον αριθμό "

 

το θεμα ειναι τι να βαλω;γτ στην τρπαεζα δεν εχω χρονο να παω.Μονο online μπορω να την κανω.και στη δουλεια που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν εχουμε αριθμο μονο διευθυνση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω χρήματα σε μία προπληρωμένη κάρτα, οι επιλογές που μου δίνει είναι να βάλω από λογαριασμό ή από την πιστωτική κάρτα.

 

Αν χρησιμοποιήσω την πιστωτική γνωρίζει κανείς πώς χρεώνεται αυτό; Δηλαδή πιάνεται σαν αγορά ή σαν να τράβηξα μετρητά;

 

Η τράπεζα είναι η Πειραιώς αν και μάλλον και στις τέσσερις το ίδιο θα ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να βάλω χρήματα σε μία προπληρωμένη κάρτα, οι επιλογές που μου δίνει είναι να βάλω από λογαριασμό ή από την πιστωτική κάρτα.

 

Αν χρησιμοποιήσω την πιστωτική γνωρίζει κανείς πώς χρεώνεται αυτό; Δηλαδή πιάνεται σαν αγορά ή σαν να τράβηξα μετρητά;

 

Η τράπεζα είναι η Πειραιώς αν και μάλλον και στις τέσσερις το ίδιο θα ισχύει.

 

Μετράει σαν ανάληψη μετρητών. Στην Πειραιώς νομίζω το γράφει κιόλας στο τελευταίο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για αγορά με δόσεις με πιστωτική από eurobank πρέπει να είναι διαθέσιμο όλο το ποσό της αγορας η κάποιος αριθμός δόσεων. Παράδειγμα έχω πιστωτική με 1500 όριο και διαθέσιμο τα 700 θα μπορώ να κάνω αγορά 900 με 9 άτοκες;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα για αγορά με δόσεις με πιστωτική από eurobank πρέπει να είναι διαθέσιμο όλο το ποσό της αγορας η κάποιος αριθμός δόσεων. Παράδειγμα έχω πιστωτική με 1500 όριο και διαθέσιμο τα 700 θα μπορώ να κάνω αγορά 900 με 9 άτοκες;

 

Καλήμερα θα πρέπει να έχεις όλο το διαθέσιμο πόσο δηλαδή 900€ και όχι 700€

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα πάρει τηλέφωνο και μου στείλανε μια φόρμα να συμπληρώσω και με οδηγίες (αν θυμάμαι καλά ειχε και το εμειλ που πρέπει να στείλεις).

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πριν λίγο καιρό είχα γράψει εδώ ότι η κάρτα χρεωστική της Πειραιώς χάλασε ξαφνικά δεν έμπαινε στο ατμ σε καμιά περίπτωση δεν βγάλαμε άκρη τι τελικά φταιει ! πριν 3 ημέρες με κάρτα χρεωστική της alpha bank την απλή την μπλε πάλι το ίδιο πρόβλημα. δεν έμπαινε στο ατμ ο διευθυντής δεν το πίστευε που το δοκίμασε και ο ίδιος.! πάντως για αγορές από pοs δουλεύει μόνο με pin το contactless μου έβγαζε άκυρο! και για αγορά μέσω ίντερνετ με τα στοιχεία κάρτας δούλευε κανονικά! . κοινώς υπολειτουργεί η κάρτα! δεν ξέρω τι φταίει αλλά στο πορτοφόλι στο διπλανό σημείο είχαμε ψιλά! και ηλεκτρονικό εισιτήριο ήτανε στο ίδιο σημείο με άλλες κάρτες. δεν βλέπω να έχει μέσα κάποιο μαγνήτη ούτε το πορτοφόλι εχει σκρατς και φερμουάρ! . αυτό που θέλω να πω είναι ο πατέρας μου το βάζει στις πίσω τσέπες και δεν ξέρω άμα φταίει αυτό. διότι διάβαζα στο ίντερνετ ότι επειδή κάθεσαι επάνω λυγίζει και δεν δουλεύει. δεν ξέρω.πάντως στο ίδιο μέρος ήτανε και η νέα χρεωστική της Πειραιώς και δεν επηρεάστηκε! τώρα ψάχνω για rfid θήκη που απενεργοποιεί το contact less και δεν μπορεί να γίνει υποκλοπή δεδομένων πχ από κάποιο τρίτο στο μετρό. επίσης διάβασα ότι άμα έχεις μεταλλικό πορτοφόλι ή τυλίξεις με αλουμινόχαρτο τις κάρτες δεν μπορεί κάποιος να κλεψει με το contact less. βλέπω ότι υπάρχουν θήκες που μπαίνουν οι κάρτες κοντά στο 1 ευρώ που έχουν ένα λεπτό αλουμινό εσωτερικά. και πορτοφόλι μεταλλικό ή θήκη καρτών με rfid ! ίσως χρειάζεται κάτι μετάλλικο με rfid τύπου ταπακιερα που να μην μπορεί να πατηθεί και να αλλάξει μέγεθος! πάντως η ίδια η τράπεζα δεν έχει δώσει σαφή σημασία τι φταίει άλλοι λένε για τα ψιλα άλλοι για τα εισιτήρια μέσων μεταφοράς στην Αθήνα που και αυτά έχουν παρόμοια τεχνολογία. άκρη δεν έχω βγάλει. πάντως σε καμιά περίπτωση δεν είναι κοντά σε κινητό. έχει αντίμετωπισει κάνεις κανένα τέτοιο πρόβλημα?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτα να διαβάζεις τεχνοφοβικά κείμενα.

Κανείς δεν θα σου κλέψει με επαφή στο metro για τον απλούστατο λόγο ότι θα αφήσει τα ίχνη του. το pos που θα χρησιμοποιήσει ανήκει σε κάποιον , κανείς κλέφτης δεν αφήνει το όνομα του, ούτε το επισκεπτήριο του.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ... Μη σε πιάνουν υστερίες...

Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις μια μεταλλική καρτοθήκη με rfid protection και είσαι παραπάνω από κομπλέ... Προσωπικά είχα πάρει από aliexpress μία με pop up μηχανισμό για τις κάρτες και εξωτερική θήκη για χάρτινα και κέρματα στα 6-7 ευρώ και με βόλεψε τόσο πολύ που άφησα το πορτοφόλι στην άκρη και κουβαλάω μόνο αυτή καιρό τώρα... :)

Υπάρχουν αντίστοιχα προϊόντα και στο Skroutz αν ψάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Αμφισβήτηση συναλλαγής πιστωτικής της alpha σε ποιο email μπορώ να κάνω;

 

Στο CustomerService@alpha.gr

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

το πρωι εστειλα με εμβασμα 200 ευρω απο πειραiως σε eurobank με υψηλη προτεραιοτητα αλλα ακομα δεν εχει φανει τιποτα ειναι φυσιολογικο
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια υπηρεσία που κατέστρεψε η Πειραιώς... 2.5 Ευρώ το IRIS 24/7.Οσο κοστίζει δηλαδή το έμβασμα με υψηλή προτεραιότητα.Σε λίγο θα πάρουν και οι άλλες τράπεζες σειρά.

rtrtr.png

Link to comment
Share on other sites

Από το απλικέτιον είναι μόνο 0,50 ή 0,02 για κάτω των 50 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια υπηρεσία που κατέστρεψε η Πειραιώς... 2.5 Ευρώ το IRIS 24/7.Οσο κοστίζει δηλαδή το έμβασμα με υψηλή προτεραιότητα.Σε λίγο θα πάρουν και οι άλλες τράπεζες σειρά.

rtrtr.png

 

Στην Αλφα μπανκ μέσα απο την εφαρμογή στο λάπτοπ είναι 2€ ενώ μέσα απο το app στο κινητό είναι 0€

Link to comment
Share on other sites

Από το απλικέτιον είναι μόνο 0,50 ή 0,02 για κάτω των 50 ευρώ.

 

Όντως από web νομίζω ότι το χρεώνουν όλες και πολύ ακριβά μάλιστα.

Από τα mobile app προς το παρόν μόνο η Πειραιώς άρχισε χρέωση από το Φλεβάρη και απορώ πως τόσο καιρό δε το ακολούθησαν και οι άλλες. Ελπίζω να μείνει free εστώ για μας τους υπόλοιπους γιατί είναι πολύ βολικό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω μια πιστωτική Πειραιώς και λήγει σε περίπου λιγότερο από 2μηνες πρέπει να ενημερώσω η θα στείλουν άλλη ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω μια πιστωτική Πειραιώς και λήγει σε περίπου λιγότερο από 2μηνες πρέπει να ενημερώσω η θα στείλουν άλλη ?

 

Θα στείλουν άλλη μέσα στο μήνα που λήγει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα μια υπηρεσία που κατέστρεψε η Πειραιώς... 2.5 Ευρώ το IRIS 24/7.Οσο κοστίζει δηλαδή το έμβασμα με υψηλή προτεραιότητα.Σε λίγο θα πάρουν και οι άλλες τράπεζες σειρά.

rtrtr.png

νομιζω οτι υψηλη προτεραιοτητα και iris payments ειναι ενα πραγμα για διπλα στην υψηλη προτεραιοτητα εχει το σηματακι του iris
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι υψηλη προτεραιοτητα και iris payments ειναι ενα πραγμα για διπλα στην υψηλη προτεραιοτητα εχει το σηματακι του iris

 

λοιπον σημερα ενεργοποιησα την μεταφορα χρηματων με αριθμο κινητου στην alpha bank ονομαζεται quick transfer ενεργοποιεται μονο απο την mobile εκδοση. αλλα μεσω internet banking μπορεις να αλλαξεις τα ορια για αποστολη και ληψη εως 500 ευρω προτεινω να το βαλεται στα 500!.

επισης μου ειπανε οτι μπορω να ενεργοποιησω την υπηρεσια myalpha code δωρεαν μεσω internet banking με αποστολη κωδικου μεσω κινητου! ενω αμα το ενεργοποιουσα απο το καταστημα θα πληρωνα 8 ευρω! αρα εχει χρεωση μονο απο το καταστημα και οχι απο το internet banking και προτεινω να το ενεργοποιησετε.

δεν το ηξερα οτι εχει αλλαξει αυτο .

 

Στην πειραιως που καλεσα την εξυπηρετηση πελατων για ενεργοποιηση της υπηρεσιας 24/7 iris payment την ονομαζουνε εκεινη μεσα απο το πεδιο αγορες/αιτησεις και μετα 24/7 iris payment μπορειτε να το ενεργοποιησετε ειναι πανευκολο επιλεγεις το κουτακι ενεργοποιηση και μετα προχωρας θετικα στα υπολοιπα βηματα και με τον ιδιο τροπο αμα θελετε την απενεργοποιηση το κανετε! .

οσο για το κοστος στην πειραιως αμα εχεις ιδιωτικο λογαριασμο κοστιζει 2,50 ευρω για εως 500 ευρω αμα το κανεις μεσω ιντερνετ banking αλλιως αμα το κανεις απο την mobile εκδοση κοστιζει 0,02 ευρω προμηθεια για αποστολη 50 ευρω και για αποστολη 500 ευρω εχει προμηθεια 0,50 ευρω που παλι συμφερει!! σε συγκριση με το ιντερνετ banking .

εκανα μεταφορα απο alpha bank σε πειραιως και εγινε αμεσα!! τετοια χρησιμη υπηρεσια δεν την ηξερα που ακομα στην alpha bank παραμενει δωρεαν! μπηκαν αμεσα στην πειραιως και φαινεται και η αιτιολογια που βαζεις κανονικα.

οσο για το λογω του αληθες για την προμηθεια της πειραιως δειτε εδω

http://i65.tinypic.com/280o36t.jpg

μπορειτε να το κατεβασετε απο το site της πειραιως , τιμολογια προμηθειων και θα το βρειτε στην σελιδα 34

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι υψηλη προτεραιοτητα και iris payments ειναι ενα πραγμα για διπλα στην υψηλη προτεραιοτητα εχει το σηματακι του iris
Ειναι η υψηλή προτεραιότητα ενος εμβασματος που αποστέλλετε με την υπηρεσία IRIS Online Payments και μπορεί ο αποδεχτης να λαβει τα χρήματα εντος 8:00-16:00 εργάσιμες μέρες, και η υπηρεσία IRIS 24/7 Payments που στελνεις χρήματα με τον Αριθμο του κινητού και τα λαμβάνει σε λίγα λεπτα ολες της ωρες και μερες.Είναι ξεχωριστές υπηρεσίες.

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...