Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αποτι έχω ακούσει δεν γίνεται αμεση επιστροφή του ποσου στην καρτα.Παραμένουν οι δόσεις κανονικά αλλα οταν χρεώνεται η δόση γίνεται και ο αντιλογισμός της.Αλλα ειναι αναλογα την τραπεζα και την καρτα.

 

δηλαδη ; το εχω 3 δοσεις ,θα γινετε αυτο για τρεις μηνες; θα βαλω και μια αρνητικη στο καταστημα ετσι για τον κοπο ,η απαντηση που πηρα ηταν γινετε χαμος και δεν προλαβαινουμε να ανανεωσουμε τα προιοντα-σελιδα ,δεν θυμαμαι ,ενα απο τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν αγορά με δόσεις με πιστωτική εθνικής το ποσό δεσμεύεται όλο και κρατείται ανα μήνα η δόση και μπορείς το υπόλοιπο αγορά χωρίς δόσεις όπως γίνεται με τη eurobank;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς αν αγορά με δόσεις με πιστωτική εθνικής το ποσό δεσμεύεται όλο και κρατείται ανα μήνα η δόση και μπορείς το υπόλοιπο αγορά χωρίς δόσεις όπως γίνεται με τη eurobank;
Σε πιστωτική go4more πιστώνεται όλο το ποσό.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν πας στην σελίδα της eurobank -ΔΕΗ

επίλεξε από το

Στοιχεία Πληρωμής

ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ

Με κωδικό πληρωμής RF

και όχι το προεπιλεγμένο : Με κωδικό πληρωμής

Ευχαριστώ! Στραβομάρα, δεν πρόσεξα καν ότι είχε και επιλογή για πληρωμή με κωδικό πληρωμής RF.

 

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το έβλεπα. Το έχουν σε δύσκολη θέση.
Link to comment
Share on other sites

Ποια καρτα προτεινετε, χωρις συνδρομη, για χρηση ατοκων δοσεων κυριως (χαμηλων ποσων, <1.000); Φοιτητης (μεταπτυχιακο, δε ξερω αν περναει για τις student), με εσοδα εντος αφορολογητου

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με τις χρεώσεις για το Ίρις έχουμε κανένα νέο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Προχθές πλήρωσα μέσω της ιστοσελίδας τους με το νέο κωδικό.

 

Μόλις το ξαναδοκίμασα. Αν βάλεις στο ebill της δεη τα γράμματα από τον κωδικό πληρωμής δέχεται και τα 25 στοιχεία.

Αν όμως βάλεις τον παλιό κωδικό (μόνο αριθμούς) σταματάει στα 12 στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, με τις χρεώσεις για το Ίρις έχουμε κανένα νέο;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από Πειραιώς οι χρεώσεις στην υπηρεσία ξεκινάνε από Δευτέρα 28/1 σύμφωνα με τον επίσημο κατάλογο τους. Για αλλες τράπεζες δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Από Πειραιώς οι χρεώσεις στην υπηρεσία ξεκινάνε από Δευτέρα 28/1 σύμφωνα με τον επίσημο κατάλογο τους. Για αλλες τράπεζες δεν έχω δει κάποια ανακοίνωση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πιστεύω ότι θα αφορούν τα εξερχόμενα εμβασματα. Έτσι δεν είναι;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα αφορούν τα εξερχόμενα εμβασματα. Έτσι δεν είναι;

 

Για εξερχόμενα γράφει, φανταζομαι παραμένει δωρεάν το εισερχόμενο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

Είδα κατά τύχη τη νέα υπηρεσία "Pay & Save" της Πειραιώς και μου φαίνεται πολύ καλό, εκτός και χάνω κάτι... Το είδε κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που δεν κάνει από μόνος του αποταμίευση ίσως του φανεί χρήσιμο

 

Mα δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι ότι αν είναι δωρεάν (δεν είδα κάπου κόστος), ο καθημερινός σου καφές πχ (όπως έχει και στο παράδειγμα) στο 1.5 ευρώ σου δίνει 0.5... Δηλαδή καθόλου άσχημα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλά...

Η τράπεζα δε θα σου χαρίσει τίποτα. Θα σε χρεώσει 1,5€ για τον καφέ και τα 0,50€ θα τα μεταφέρει στον αποταμιευτικο σου λογαριασμό!

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν είναι αυτό το θέμα, το θέμα είναι ότι αν είναι δωρεάν (δεν είδα κάπου κόστος), ο καθημερινός σου καφές πχ (όπως έχει και στο παράδειγμα) στο 1.5 ευρώ σου δίνει 0.5... Δηλαδή καθόλου άσχημα...

Δεν στο δίνει ακριβώς.:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβες καλά...

Η τράπεζα δε θα σου χαρίσει τίποτα. Θα σε χρεώσει 1,5€ για τον καφέ και τα 0,50€ θα τα μεταφέρει στον αποταμιευτικο σου λογαριασμό!

 

η υπηρεσια αυτη σου στρογγυλοποιει το υπολοιπο στο αμεσως επομενο ευρω ή στο επομενο 5 ευρω και οτι υπολειπεται απο την αγορα σου παει κατευθειαν σε αποταμιευτικο λογαριασμο απο τους παρακατω

– ΑΞΙΖΕΙ Αποταμιευτικός Λογαριασμός, ή

– ΔΙΠΛΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ Αποταμιευτικός Λογαριασμός, ή

– ΜΠΟΡΩ Αποταμιευτικός Λογαριασμός ή

– yellowkid Αποταμιευτικός Λογαριασμός

απλα οι παραπανω λογαριασμοι εχουνε καλυτερο επιτοκιο και σε στο διπλο ταμιευτηριο πρεπει να εχεις πανω απο 5000 ευρω για παρεις καλυτερο επιτοκιο.

επισης καποιος λογαριασμος δεν εχει δικαιωμα αναληψης ή εχει ενα και μετα χανεις το επιτοκιο αμα κανεις αλλη αναληψη. γενικα σε περιοριζουνε. πιστευω οτι στις εποχες μας ειναι δυσκολο να εχεις διαθεσιμα χρηματα ολα στα τρωνε με κατι το κρατος απο την αλλη αμα μπουνε οι τοκοι τους δηλωνεις στην εφορια τραγικο.. οποτε οτι κερδιζεις απο τοκους τα φορολογεισαι. Ισως για να μην ειμαι απολυτος να μην φορολογουνται ολα τα ποσα τοκων. και να υπαρχει ενα κερδος..

 

βλεποντας τα επιτοκια εδω

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/epitokia-anoixton-logariasmon#diplo στο διπλο ταμιευτηριο σε εξυπηρετει μονο εαν εχεις χρηματα απο 5000 ευρω και ανω αλλιως εχει το ιδιο επιτοκιο με το απλο ταμιευτηριο. Στο λογαριασμο αξιζει θελει να εχεις υπολοιπο 300 ευρω τουλαχιστον και να αυξανεις το επιτοκιο κατα 1 ευρω τον καθε μηνα και εχει επιτοκιο 0,40% αλλα καθε 6 μηνες αποδιδεται.

ο λογαριασμος μπορω εχει επιτοκιο 0,10% αμα κανεις παραπανω απο 1 αναληψεις τον χρονο αλλιως αμα δεν κανεις αναληψεις εχει επιτοκιο 1% και δεν εξυπηρετει για πληρωμες λογαριασμων γιατι οποια πληρωμη γινει ( αφαιρεση ποσου ) χανεται το προνομιακο επιτοκιο 1% και γυριζει στο 0,10%, ισως συμφερει καποιον απο ο κλασικο απλο ταμιευτηριο να γυρισει στο μπορω για το επιτοκιο 0,10% αλλα αποδιδεται μονο 1 φορα τον χρονο. πολυ περιορισμοι παντως και γενικα σε βαζουνε σε ενα αλλο τροπο σκεψης.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις τράπεζες ,κάποιοι λογαριασμοί είναι μόνο για νέους-παλιούς πελάτες,για νέο χρήμα κλπ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Ηθελα να ρωτήσω κ εγώ για υπεραναληψη.Ο πατέρας μου είναι συνταξιούχος με εκκαθαριστικο 6000.Πιστεύετε ότι έχει πιθανότητές και για τι ποσό;από εθνική τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, ένα μπάχαλο. Τους ήρθε ξαφνικό και δεν είναι οργανωμενοι. Άλλα λένε στο κατάστημα, άλλα στο τηλεφωνικό κέντρο.
Κανένα μπάχαλο. Άλλη διαχείριση έχουν τα χρεωστικα προϊόντα και άλλη τα πιστωτικά..

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Κανένα μπάχαλο. Άλλη διαχείριση έχουν τα χρεωστικα προϊόντα και άλλη τα πιστωτικά..

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Επικρατεί μπάχαλο όταν τους ρωτάς με τι θα αντικατασταθεί η κάρτα σου και λαμβάνεις διαφορετική απάντηση σε κάθε κατάστημα και ακόμα πιο διαφορετική όταν παίρνεις στο τηλεφωνικό κέντρο

Link to comment
Share on other sites

Επικρατεί μπάχαλο όταν τους ρωτάς με τι θα αντικατασταθεί η κάρτα σου και λαμβάνεις διαφορετική απάντηση σε κάθε κατάστημα και ακόμα πιο διαφορετική όταν παίρνεις στο τηλεφωνικό κέντρο
Debit με mastercard bonus και credit είναι ακόμα υπό συζήτηση.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείτε ότι είναι η πιο αποδοτική κάρτα σε προνόμια για τον κάτοχο; Έχω μια της άλφα πχ την κλασική την μπλε και προσωπικά δεν βρίσκω το μπόνους πρόγραμμα της ιδιαίτερα συμφέρον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Ποια θεωρείτε ότι είναι η πιο αποδοτική κάρτα σε προνόμια για τον κάτοχο; Έχω μια της άλφα πχ την κλασική την μπλε και προσωπικά δεν βρίσκω το μπόνους πρόγραμμα της ιδιαίτερα συμφέρον.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Προσωπικά νομίζω ότι έχει να κάνει με το που ψωνίζεις. Ή αν θα μπορούσες να βρεις το ανάλογο με καλύτερο ποσοστό ανταπόδοσης? Πχ έχω κοντά μου Βασιλόπουλο και Shell, αλλά δεν έχω Σκλαβενίτη και ΕΚΟ. Άρα για σουπερ μάρκετ υποχρεωτικά θα πάω σε κάρτα που δίνει bonus στον Βασιλόπουλο ενώ για καύσιμα σε αυτό που δίνει Shell. Αν επίσης αγοράζεις ηλεκτρονικά σχεδόν 2-4 φορές το χρόνο πλαίσιο και λοιπά βγάζουν προσφορά 20% με κάρτα Eurobank! Οπότε αν σε βολεύουν τα υπόλοιπα συνεργαζόμενα με eurobank είναι τεράστιο το ποσοστό επιστροφής. Από την άλλη πιθανότατα αυτό το 20% να υπάρχει ήδη σε μόνιμη βάση στο skroutz σαν διαφορά τιμής. ;) Οπότε το 20% αυτό είναι ανούσιο. Δεν υπάρχει κάποια που να υπερισχύει συνολικά καθώς οι ανάγκες είναι υποκειμενικές για τον καθένα μας.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...