Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συνήθως δεν αρκεί ο αριθμός της κάρτας. Θέλουν τουλάχιστον και την ημερομηνία λήξης για να περάσουν χειροκίνητα στο POS. Αν το δεχτούν.
Όχι,διότι το προϊόν θα χρειαστεί να ενεργοποιηθεί ( δεν υποστηρίζει αυτη την επιλογή το web ή και άλλο πρόγραμμα της Eurobank μέχρι αυτη την στιγμή , ίσως το κατάστημα να μπορούσε να ενεργοποιήσει κατ εξαίρεση κάρτα που βρίσκεται 'on the way' για συγκεκριμένη συναλλαγή ..κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών να επιβεβαιώσεις που βρίσκεται η κάρτα σου!
Ευχαριστώ παιδιά. :)

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το DCC το είχα δει κι εγώ μια φορά στο εξωτερικό, και τότε δεν είχα πονηρευτεί καθόλου, απλά είχα δει από την μπροστινή μου που το πάτησε στο POS και έκανα κι εγώ το ίδιο (να πληρώσω σε ευρώ και να κάνει την μετατροπή η τράπεζα).

 

Να επανέλθω λίγο σε μια ερώτηση που έκανα και λίγες μέρες πριν, αλλά δεν έλαβα απάντηση (ή τουλάχιστον, δεν είδα κάποια απάντηση σχετική). Αν κάποιος έχει AMEX η οποία κάνει μόνη της, τις ισοτιμίες χωρίς να αφήνει κάποιον άλλον μεσάζοντα (τράπεζα κτλ) να κάνει δικές τους ισοτιμίες ούτε κάποιο πάγιο κόστος ανά συναλλαγή, ποια η διαφορά με revolut κτλ;

 

Ισοτιμία AMEX vs ισοτιμία Visa/Mastercard (ανάλογα την κάρτα Revolut που έχεις). Στις λεπτομέρειες τα ΣΚ κλειδώνει τις ισοτιμίες (παλαιότερα τουλάχιστον) στο +2-3%, για την ΑΜΕΧ δεν ξέρω.

 

Καλέ τι καλοί άνθρωποι αυτοί εκεί στην εθνική, με δώσανε δώρο 100 πόντους g4m για τα γενέθλια μου.εκείνοι οι γυφτοβλαχοι της Πειραιώς, τίποτα τόσα χρόνια.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

:lol::lol:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές τον χρόνο μήπως;

 

Όχι

Μηνιαία, αλλά οχι ολους του μηνες. Ειναι πιστωτικοί τοκοι που πιστωνονται αναλογα με το αν εχει υπολοιπο ο λογαριασμός ή όχι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου εξηγησει πώς δικαιολογειται τοσο μεγάλη διαφορά στην χρεωση για εξοδα μετατροπής συναλαγματος στις παρακάτω συναλλαγες ;

https://imgur.com/a/ejcpbIT

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου εξηγησει πώς δικαιολογειται τοσο μεγάλη διαφορά στην χρεωση για εξοδα μετατροπής συναλαγματος στις παρακάτω συναλλαγες ;

https://imgur.com/a/ejcpbIT

οι τράπεζες άρχισαν να επιβάλουν ελάχιστες χρεώσεις στις μετατροπές συναλλαγματος ...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

οι τράπεζες άρχισαν να επιβάλουν ελάχιστες χρεώσεις στις μετατροπές συναλλαγματος ...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Αρχισαν τωρα ; Αυτο τον μηνα: Ολες οι τραπεζες ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε πιστωτικη κάρτα τις πειραιως την εχω φορτωμένη με διάφορες αγορές με δόσεις που τελειώνουν ενώ ληξει η ημερομηνία της πιστωτικής κάρτας τι γίνεται σε αυτή την περιπτωση ξανά στέλνουν αυτόματα πιστωτικη χωρίς να τους πω εγώ.??Στέλνουν καινούργια με τον ίδιο αριθμό πιστωτικής με αλλαγμένη ημερομηνία??Υπάρχει πιστωτικη ανέπαφη η όλες είναι με pin.
Link to comment
Share on other sites

Σε πιστωτικη κάρτα τις πειραιως την εχω φορτωμένη με διάφορες αγορές με δόσεις που τελειώνουν ενώ ληξει η ημερομηνία της πιστωτικής κάρτας τι γίνεται σε αυτή την περιπτωση ξανά στέλνουν αυτόματα πιστωτικη χωρίς να τους πω εγώ.??Στέλνουν καινούργια με τον ίδιο αριθμό πιστωτικής με αλλαγμένη ημερομηνία??Υπάρχει πιστωτικη ανέπαφη η όλες είναι με pin.

 

Θα σου στειλουν εγκαιρα νεα ανεπαφη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θα σου στειλουν εγκαιρα νεα ανεπαφη

Μήπως όλες οι πιστωτικές είναι με pin για μεγαλύτερη ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όλες οι πιστωτικές είναι με pin για μεγαλύτερη ασφαλεια

Ανέπαφες είναι πλεον

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν είναι τόσο εύκολο να σου δώσουν κάρτα χωρίς σνυδρομή (ιδιαίτερα αν δεν έχεις μισθοδοσια σε αυτή την τράπεζα)

Βάζουν χρεώσεις για ανανέωση ή απώλεια κάρτας

Προμήθεια για συνάλλαγμα κάτι που θα ναι δύσκολο να τη χρησιμοποιούμε για μικροποσά σε ξένο νόμισμα..

 

Μου θυμίζει τα χρόνια επί 2005-2007 τότε που άρχισαν κάτι προμήθειες στους λογαριασμούς για διαχειριστικά έξοδα όταν έχεις χαμηλό ποσό στο λογαριασμό ανά εξάμηνο.. ή προμήθεια ανάληψης μετρητών σε πιστωτικές και γενικά κάτι περίεργα έξοδα που τα περισσότερα βγήκαν και καταχρηστικά

 

Αλλά είναι πραγματικά περίεργο που το κάνουν αυτό στις κάρτες.. καθώς πλέον χρησιμοποιούν όλοι τόσο πολύ τις κάρτες και ήδη βγάζουν πολλά από την προμήθεια του εμπορου και μόνο ή και από τα τόσα πολλά pos που πουλάνε ή μισθώνουν σε επαγγελματίες. Κανονικά το αντίθετο θα έπρεπε να δούμε και όχι νέες χρεώσεις και προμήθεις που δεν υπήρχαν.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

οι τράπεζες άρχισαν να επιβάλουν ελάχιστες χρεώσεις στις μετατροπές συναλλαγματος ...

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Αν επιλέξω να κάνει την μετατροπή το paypal και όχι η κάρτα, θα χρεωθώ με χειρότερη ισοτιμία αλλά θα γλιτώσω την ελάχιστη χρέωση; Ισχύει αυτό;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξω να κάνει την μετατροπή το paypal και όχι η κάρτα, θα χρεωθώ με χειρότερη ισοτιμία αλλά θα γλιτώσω την ελάχιστη χρέωση; Ισχύει αυτό;
ισχύει.....

 

φιλική συμβουλή βγάλε μια revolut ενεργοποίησε την virtual κάρτα βαλτή στο PayPal φόρτωσε την με ενα ποαο π.χ 100 ευρώ με έμβασμα (κόστος 1 ευρώ) και κανε τις μικροαγορες σου χωρίς άγχος και παραπάνω χρεώσεις....στις καλύτερες ισοτιμίες....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ισχύει.....

 

φιλική συμβουλή βγάλε μια revolut ενεργοποίησε την virtual κάρτα βαλτή στο PayPal φόρτωσε την με ενα ποαο π.χ 100 ευρώ με έμβασμα (κόστος 1 ευρώ) και κανε τις μικροαγορες σου χωρίς άγχος και παραπάνω χρεώσεις....στις καλύτερες ισοτιμίες....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Σεβαστή η συμβουλή σου.

Αλλά ...... οι μικροαγορες που κάνω είναι της τάξης των 2 - 20 € τον μήνα. Δεν μου περισσεύει κατοσταρικο να το παρκαρω σε κάρτα. (Έχω revolut)

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω αιτιση για μια πιστωτική όπως έχω γράψει κ πιο πάνω για μια αγορά καναπέ για αρχή η φορολογική μου δήλωση είναι 9.200 με ένα αμάξι στο όνομα μου κ δεν χρωστάω πουθενα.. Εάν γίνει δεκτή πόσο θα είναι λέτε το ποσό που θα φωρτωθει στην κάρτα??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω αιτιση για μια πιστωτική όπως έχω γράψει κ πιο πάνω για μια αγορά καναπέ για αρχή η φορολογική μου δήλωση είναι 9.200 με ένα αμάξι στο όνομα μου κ δεν χρωστάω πουθενα.. Εάν γίνει δεκτή πόσο θα είναι λέτε το ποσό που θα φωρτωθει στην κάρτα??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αν ειναι 1000 ευρω το πιστωτικο οριο να εισαι ευχαριστημενος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ήδη πελάτης της τράπεζας ,μάλλον θα σου δώσουν το όριο που έχεις για την χρεωστική σου.
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστή η συμβουλή σου.

Αλλά ...... οι μικροαγορες που κάνω είναι της τάξης των 2 - 20 € τον μήνα. Δεν μου περισσεύει κατοσταρικο να το παρκαρω σε κάρτα. (Έχω revolut)

 

Τοτε η λύση είναι η χρεωστική της Εθνικής, με προμηθεια 1% στις αγορες σε συνάλλαγμα. Ακόμα καλύτερα η πιστωτική της Εθνικής (αν έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε η λύση είναι η χρεωστική της Εθνικής, με προμηθεια 1% στις αγορες σε συνάλλαγμα. Ακόμα καλύτερα η πιστωτική της Εθνικής (αν έχεις)

 

Ελαχιστη χρεωση εχουν και οι αλλες τρεις τραπεζες εκτος απο την Εθνικη ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος εχει καταθεσεις στην τραπεζα βοηθαει αραγε αν ζητησει να ανεβει το οριο της πιστωτικης του;

Ναι.αν εχει και μισδοθοσια ακομη καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια εχω ενα λογαριασμό στην Πειραιώς τον οποιο έχω να κινησω απο το 2014 προφανος θα ειναι ανενεργος το ερωτημα μου ειναι για να τον ενεργοποισω παω σε καταστηματα η γινεται ηλεκτρονικα? Επισης ο κολλητός μου που ειχε παρόμοιο θεμα στην εθνικη απλα πηγε σε καταστημα και τον ενεργοποιησαν ζητώντας του εκκαθαριστικό εφοριας και λογαριασμό ΔΕΗ τα οποία δεν ειχε εκεινη τη στιγμή μαζι του και του ειπαν δε πειραζει μας τα φερνεις αλλη φωρα. Τοσο απλη η εθνικη εντομεταξυ δε τα πηγε ποτέ και ο λογαριασμός του ειναι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια εχω ενα λογαριασμό στην Πειραιώς τον οποιο έχω να κινησω απο το 2014 προφανος θα ειναι ανενεργος το ερωτημα μου ειναι για να τον ενεργοποισω παω σε καταστηματα η γινεται ηλεκτρονικα? Επισης ο κολλητός μου που ειχε παρόμοιο θεμα στην εθνικη απλα πηγε σε καταστημα και τον ενεργοποιησαν ζητώντας του εκκαθαριστικό εφοριας και λογαριασμό ΔΕΗ τα οποία δεν ειχε εκεινη τη στιγμή μαζι του και του ειπαν δε πειραζει μας τα φερνεις αλλη φωρα. Τοσο απλη η εθνικη εντομεταξυ δε τα πηγε ποτέ και ο λογαριασμός του ειναι κομπλε

 

και στην πειραιως θα ζητησουν επικαιροποιηση των στοιχειων σου και θα στον ενεργοποιησουν αμεσα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια εχω ενα λογαριασμό στην Πειραιώς τον οποιο έχω να κινησω απο το 2014 προφανος θα ειναι ανενεργος το ερωτημα μου ειναι για να τον ενεργοποισω παω σε καταστηματα η γινεται ηλεκτρονικα? Επισης ο κολλητός μου που ειχε παρόμοιο θεμα στην εθνικη απλα πηγε σε καταστημα και τον ενεργοποιησαν ζητώντας του εκκαθαριστικό εφοριας και λογαριασμό ΔΕΗ τα οποία δεν ειχε εκεινη τη στιγμή μαζι του και του ειπαν δε πειραζει μας τα φερνεις αλλη φωρα. Τοσο απλη η εθνικη εντομεταξυ δε τα πηγε ποτέ και ο λογαριασμός του ειναι κομπλε

 

Αναλογα στον υπάλληλο που θα πεσεις.Μπορει να σε πει φερε τα χαρτια για να στον ανοιξω η μπορει να σε πει θα στον ανοιξω αλλα φερτα κάποια στιγμή.Ειναι στην κρίση του υπαλλήλου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...