Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν είναι αύξηση πιστωτικού ορίου (credit limit) αυτό.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

Δεν ξέρω τι είναι αυτό, αλλά αυτό που τον ενδιαφέρει είναι ότι πλέον μπορεί να αγοράσει με την κάρτα κάτι που κάνει 1520€ ενώ πριν δεν μπορουσε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Κι ας σου λένε οι άλλοι όχι. Αν αυτή τη στιγμή έχεις όριο 1500€ και δεν έχεις αγοράσει τίποτα, κάνε μια πληρωμή κάρτας για παράδειγμα 20€ και θα δεις που θα σου γράψει 1520€ πιστωτικό όριο. Δοκιμασε

 

Ωραίος. Αν ξέρεις, αν γίνονται δόσεις όλο το ποσό ή μέχρι τα 1500?

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Αν ξέρεις, αν γίνονται δόσεις όλο το ποσό ή μέχρι τα 1500?

 

Φίλε Δογκανε η κάθε τράπεζα το δουλεύει διαφορετικά το θέμα δόσεων και δέσμευση ορίου. Άλλες δεσμεύουν όλο το ποσό και άλλες όχι. Χθες έκανα μια αγορά αξίας 840€ με κάρτα της Alpha Bank. Ζήτησα 22 άτοκες δόσεις. Η τράπεζα μου μείωσε το όριο αγορών που είχα κατά 70€ μόνο. Δηλαδή μόνο το ποσό της δόσης

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν μια πιστωτικη εχει οριο 1500 ευρω και τα 1500 ειναι διαθεσιμα και θελω να κανω μια αγορα 2000 ευρω πχ, μπορω να κανω καταθεση (οπως πληρωνω την πιστωτικη) 500 ευρω ωστε να παει 2000 και μετα να κανω αγορα 2000 με δοσεις;
Γίνεται ναι.

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν μια πιστωτικη εχει οριο 1500 ευρω και τα 1500 ειναι διαθεσιμα και θελω να κανω μια αγορα 2000 ευρω πχ, μπορω να κανω καταθεση (οπως πληρωνω την πιστωτικη) 500 ευρω ωστε να παει 2000 και μετα να κανω αγορα 2000 με δοσεις;

 

σε πιστωτικες alpha bank δεν γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε πιστωτικες alpha bank δεν γινεται

 

Γινεται ...

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

δεν τα ξερεις καλα και παραπληροφορεις

Οτι πεις εσυ ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

εχεις επιχειρηματα παντως

 

Ακουσε .....

Ειπα και παραπανω οτι οποιαδηποτε πληρωμη σε πιστωτικη καρτα, ακομη και αν εχεις μηδενική οφειλη ανεβαζει το Διαθέσιμο υπόλοιπο . Αυτο τουλαχιστον γινεται σε μενα, στις καρτες της Alpha Bank που χρησιμοποιω (3)

Αν αμφιβαλεις , δεν εχεις παρα να δοκιμασεις.

Και κατι προσωπικο: Δεν εχω ουτε τη διαθεση , ουτε τον χρονο να κανω διαξιφισμους εδω μεσα και να προσπαθησω να πεισω καποιον οτι εχω δικιο.

Επομενως κατηγοριες σε μενα {παραπληροφορεις} και ειρωνιες {εχεις επιχειρηματα παντως} δεν χρειαζονται.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ακουσε .....

Ειπα και παραπανω οτι οποιαδηποτε πληρωμη σε πιστωτικη καρτα, ακομη και αν εχεις μηδενική οφειλη ανεβαζει το Διαθέσιμο υπόλοιπο . Αυτο τουλαχιστον γινεται σε μενα, στις καρτες της Alpha Bank που χρησιμοποιω (3)

Αν αμφιβαλεις , δεν εχεις παρα να δοκιμασεις.

Και κατι προσωπικο: Δεν εχω ουτε τη διαθεση , ουτε τον χρονο να κανω διαξιφισμους εδω μεσα και να προσπαθησω να πεισω καποιον οτι εχω δικιο.

Επομενως κατηγοριες σε μενα {παραπληροφορεις} και ειρωνιες {εχεις επιχειρηματα παντως} δεν χρειαζονται.

 

ακουσε.....

το διαθεσιμο υπολοιπο ανεβαινει, ομως δεν μπορεις να κανεις καμια συναλλαγη περαν του αρχικου πιστωτικου οριου. δοκιμασε και θα δεις οτι θα σου βγαλει ακυρη συναλλαγη. αν δεν μπορεις να κανεις μια τετοια δοκιμη, εγω το εχω δοκιμασει, κανε μια κληση στην εξυπηρετηση πελατων και ρωτα τους, και αν θες ενημερωσε μας για την απαντηση που θα λαβεις.

 

το παραπληροφορεις δεν ειναι ουτε κατηγορια, ουτε μομφη. ειναι απλη διαπιστωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακουσε .....

Ειπα και παραπανω οτι οποιαδηποτε πληρωμη σε πιστωτικη καρτα, ακομη και αν εχεις μηδενική οφειλη ανεβαζει το Διαθέσιμο υπόλοιπο . Αυτο τουλαχιστον γινεται σε μενα, στις καρτες της Alpha Bank που χρησιμοποιω (3)

Αν αμφιβαλεις , δεν εχεις παρα να δοκιμασεις.

Και κατι προσωπικο: Δεν εχω ουτε τη διαθεση , ουτε τον χρονο να κανω διαξιφισμους εδω μεσα και να προσπαθησω να πεισω καποιον οτι εχω δικιο.

Επομενως κατηγοριες σε μενα {παραπληροφορεις} και ειρωνιες {εχεις επιχειρηματα παντως} δεν χρειαζονται.

Current balance = διαθέσιμο πιστωτικό ΥΠΟΛΟΙΠΟ.

 

Credit limit = πιστωτικό όριο

Το δεύτερο ορίζει δια ροπάλου το ανώτατο όριο χρεώσεων της κάρτας και μειώνεται ανάλογα των συναλλαγων προς πληρωμή και το current balance.

 

Αν πληρωσεις περισσότερα από το current balance τα χρήματα αυτά χρησιμοποιούνται για πληρωμή επόμενων οφειλων.

 

 

Κατανοητό;

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι ειστε εξπερ στο θεμα ποια θεωρητε την καλυτερη πιστωτικη καρτα για αγορα με ατοκες δοσεις μπονους και φτηνη συνδρομη;;εγω συνεργαζομαι με πειραιως απλα επειδη ανοιγω σπιτι θελω να προχωρησω στην εκδοση πιστωτικης για αγορα με δοσεις καποιοως πραγματων..επιπλα συσκευες κτλ..
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Άνοιξα ενα τρεχούμενο στην eurobank και μου δώσανε και την κλασικη χρεωστική κάρτα για το ΑΤΜ. Παω να κάνω εγγραφή στην εφαρμογή επιστροφή και λεει η κάρτα δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα. Ενώ η κάρτα γράφει πάνω Επιστροφή. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο??

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

 

Άνοιξα ενα τρεχούμενο στην eurobank και μου δώσανε και την κλασικη χρεωστική κάρτα για το ΑΤΜ. Παω να κάνω εγγραφή στην εφαρμογή επιστροφή και λεει η κάρτα δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα. Ενώ η κάρτα γράφει πάνω Επιστροφή. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο??

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Να περιμένεις 3-5 μέρες και σε εμένα το ίδιο έκανε θέλει λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλεπω οτι ειστε εξπερ στο θεμα ποια θεωρητε την καλυτερη πιστωτικη καρτα για αγορα με ατοκες δοσεις μπονους και φτηνη συνδρομη;;εγω συνεργαζομαι με πειραιως απλα επειδη ανοιγω σπιτι θελω να προχωρησω στην εκδοση πιστωτικης για αγορα με δοσεις καποιοως πραγματων..επιπλα συσκευες κτλ..

 

Δεν ζητάς και λίγα εσύ. Εκτός κι αν έχεις -σταθερό μισθωτού δηλαδή και ακόμα καλύτερα δημοσίου υπαλλήλου- ατομικό εισόδημα πάνω από 15-20.000€ να κάνεις το σταυρό σου να εγκριθεί αίτηση για οποιαδήποτε πιστωτική με οσοδήποτε χαμηλό όριο. Εκδίδονται δύσκολα πλέον οι πιστωτικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάς και λίγα εσύ. Εκτός κι αν έχεις -σταθερό μισθωτού δηλαδή και ακόμα καλύτερα δημοσίου υπαλλήλου- ατομικό εισόδημα πάνω από 15-20.000€ να κάνεις το σταυρό σου να εγκριθεί αίτηση για οποιαδήποτε πιστωτική με οσοδήποτε χαμηλό όριο. Εκδίδονται δύσκολα πλέον οι πιστωτικες.
Γιατί λέτε τέτοια πράγματα...

Έγκριση πιστωτικής κατά κυριο λόγο θέλει κάποια χρόνια σταθερή οικία και εργασία και προφανώς κάποιο εισόδημα που να μην είναι τάξης 600 τον μήνα. Από κει και πέρα Επίσης σημασία έχει να μην έχεις συμμετοχή στον μαύρο Τειρεσία και γενικά αυτό που λέμε πιστοληπτική ικανότητα.

Δεν ισχύει το ότι δύσκολα παίρνεις κάρτα... Απλά πλέον δεν παίρνει κάρτα αυτός που δεν έπρεπε να πάρει.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάς και λίγα εσύ. Εκτός κι αν έχεις -σταθερό μισθωτού δηλαδή και ακόμα καλύτερα δημοσίου υπαλλήλου- ατομικό εισόδημα πάνω από 15-20.000€ να κάνεις το σταυρό σου να εγκριθεί αίτηση για οποιαδήποτε πιστωτική με οσοδήποτε χαμηλό όριο. Εκδίδονται δύσκολα πλέον οι πιστωτικες.

 

Εντάξει, δεν είναι και τόσο χάλια... Γνωρίζω περίπτωση με μισθό κάτω από 1.000€ που αύξησαν και το όριο της κάρτας σε 1.500€...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν είναι και τόσο χάλια... Γνωρίζω περίπτωση με μισθό κάτω από 1.000€ που αύξησαν και το όριο της κάρτας σε 1.500€...

 

Δεν ξέρω αν έχει δυσκολέψει περισσότερο τώρα (ίσως να έχει) αλλά εγώ έβγαλα πριν 4 χρόνια στην Πειραιώς(Δεκέμβριο του 2014) miles&more mastercard με πιστωτικό όριο 2.000€ και πριν 2 χρόνια(Ιούνιο του 2016) visa classic της Eurobank με πάλι 2.000€ πιστωτικό με μισθό κάτω από 1000€. Ίσως μέτρησαν σε κάθε περίπτωση την σταθερή μου δουλειά από το 2012 και έπειτα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έδωσαν πριν ένα μήνα πιστωτική με μισθό 550 και δουλειά 8 μηνών. 1500 όριο

 

Ποια τράπεζα; και τι ενέργειες έκανες; γιατί εμένα η eurobank ενώ με κάλεσε η ίδια για πιστωτική, έδωσα όλα τα χαρτιά κανονικά και ενώ είμαι παντρεμένος με εισόδημα περίπου 1200 το μήνα δεν την έβγαλαν... Την απέρριψαν

Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα; και τι ενέργειες έκανες; γιατί εμένα η eurobank ενώ με κάλεσε η ίδια για πιστωτική, έδωσα όλα τα χαρτιά κανονικά και ενώ είμαι παντρεμένος με εισόδημα περίπου 1200 το μήνα δεν την έβγαλαν... Την απέρριψαν

 

eurobank. Με πηραν τηλεφωνο και ηθελαν να μου δωσουν μια απο μασουτη. Τους ειπα οτι θελω της κοσμοτε και εστειλα τα χαρτια και σε 2 μερεσ εγινε εγκριση...

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα; και τι ενέργειες έκανες; γιατί εμένα η eurobank ενώ με κάλεσε η ίδια για πιστωτική, έδωσα όλα τα χαρτιά κανονικά και ενώ είμαι παντρεμένος με εισόδημα περίπου 1200 το μήνα δεν την έβγαλαν... Την απέρριψαν

Παντρεμένος με σύζηγο που δεν εργάζεται και μένει σε ενοίκιο προφανώς θα αποριφθεί.

Σημασία έχουν τα έξοδα του σπιτιού σε σχέση με τα έσοδα.

με λίγα λόγια πρέπει την πίστωση να την πάρεις για διευκόληνση και όχι επειδή δεν σου φτάνουν τα έσοδα σου να ζήσεις ( και να πληρώνεις και την κάρτα )

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Παντρεμένος με σύζηγο που δεν εργάζεται και μένει σε ενοίκιο προφανώς θα αποριφθεί.

Σημασία έχουν τα έξοδα του σπιτιού σε σχέση με τα έσοδα.

με λίγα λόγια πρέπει την πίστωση να την πάρεις για διευκόληνση και όχι επειδή δεν σου φτάνουν τα έσοδα σου να ζήσεις ( και να πληρώνεις και την κάρτα )

 

Φυσικά και δουλεύει η σύζυγος.. 1200 φαίνονται... Υπάρχουν και άλλα που δε τα βλέπει η τράπεζα φυσικά στη δήλωση αλλά δεν έχει σημασία αυτό.. Δεν είναι άνεργος κανένας.. Δε θα ζητούσα πιστωτική ενώ είναι κάποιος από τους δύο άνεργος... Προς Θεού

Link to comment
Share on other sites

ερωτησεις περι ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

1) υπαρχει καποια μεγαλη εταιρεια πχ. Μασουτης, Σκλαβενιτης, ΕΚΟ, ΙΚΕΑ που δεχονται και εξαργυρωση ποσου κατω των δεκα ευρω;

2) με αφορμη την προσφορα για εξαργυρωση στον Μασουτη: πχ. αν κανω 10 ευρω εξαργυρωση, θα μου πιστωθουν δυο ευρω στο προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...