Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

kati mou leei oti to credit.gr ehei meinei merikous mines pisw. ta perissotera apo ayta pou leei ehoun allaksei en genei..

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Έχει γραφτεί και εδώ αλλά καλό θα ήταν να το διαβάσουν όσο γίνεται περισσότεροι.Τις τελευταίες μέρες γίνεται προσπάθεια υποκλοπής προσωπικών στοιχείων απο πελάτες που χρησιμοποιούν e-banking των τραπεζών Alpha Bank και Εθνικής,μέσω ενός email το οποίο τους ζητά να δώσουν τους κωδικούς γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα "παγώσουν" οι λογαριασμοί τους εντός 2 ημερών.Αυτονόητο είναι ότι δεν απαντάμε ποτέ τέτοια mails και δεν δίνουμε σε κανέναν τους κωδικούς μας.

 

Οι δύο ανακοινώσεις:

Alpha Bank

Εθνική Τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να κάνω μεταφορά υπολοίπου...

 

Εχει κανεις καμιά καλή ιδεά για το ποια τράπεζα με συμφέρει και γιατί ?

:X
Link to comment
Share on other sites

ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ

Εγω να ρωτησω για τα στεγαστικα δανεια που βλεπω τωρα τελευταια και διαβαζω στις εφημεριδες οτι θα ανεβουν τα επιτοκια!!! ποτε θα γινει ξερει κανεις;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

kaneis den kserei an kai pote tha ginoun. pantws ayti ti koubenta ti lene ta teleytaia 5 hronia pou koitazw ta daneia. epishs to epitokio tis E.K.T. anebainei me bima 0.25 opote se prwti fasi tha paei apo to 2% sto 2.25% argotera blepoume. pantws pera apo tin tromokratia tou alter prepei na deis kai dyo akoma paragontes, tin anodo ths doshs se eyrw kai oxi se pososto (an einai 10 eyrw to mina, den nomizw na einai o logos na min pareis spiti) kai epishs na ektimiseis ta lefta pou tha glytwseis mehri to kymainomeno epitokio ftasei ayto toy statherou, kai an nomizeis oti otan to kseperasei ta lefta pou tha haseis einai ligotera apo ayta pou kerdises en tw metaksi, pali kerdismenos eisai.

endeiktika anaferw oti sti heiroteri heiroteri periptwsi pou to epitokio einai twra 5% kymainomeno kai to stathero 6.5, an ypothesoyme oti to epitokio anebinei proodeytika gia na refareis kai na peis oti apo edw kai pera haneis prepei to epitokio na kseperasei to 8%. diladi to epitokio tis E.K.T. apo 2% pou einai simera na paei stis 5 monades (endeiktika sizitame oti tha aneboun ta epitokia apo 2% se 2.25% meta apo 2misi hronia statherothtas, kai akoma den einai tipota sigouro). gia ayto min pisteyete akrita oti akoute stin tileorasi.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

a, kai mplip, mias kai ebgala prosfata pistwtiki apo ethniki, ehei 6 mines atoki metafora ypoloipou (tha emfanistei ston logariasmo meta apo 6 mines) alla prepei na eheis ypopsin oti an den plirwneis olo to poso oi tokoi tha ypologizontai gia merikes meres parapanw. (poy an eheis ypoloipo pou skeftesai na metafereis profanws den tha to plirwneis olo ;) )

 

ayto pou den mporw na katalabw pantws einai giati o kosmos den plirwnei olo to poso kai to afinei na tokizetai me 15% enw mporei na anoiksei ena overdraft einai ena anoihto daneio na plirwnei oli ti pistwtiki kai to meion na tokizetai me 10-11% anti gia 15+...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω με ποιά κριτήρια σου ανεβάζουν το πιστωτικό όριο

 

Συγκεκριμένα έχω στην alpha bank 3 πιστωτικές alpha bank visa & mastercard και dynamic visa . Oi δύο πρώτες έχουν όριο 3000 και η dynamic 1200 όριο του 1996. 'Ενας φίλος μου με λιγότερο εισόδημα κατά πολύ από μένα έχει την alpha bank visa & amex και κάθε 6 μήνες του ανεβάζουν το πιστωτικό όριο. Αυτή την στιγμή έχει 5000 € σε κάθε κάρτα .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να κάνω μεταφορά υπολοίπου...

 

Εχει κανεις καμιά καλή ιδεά για το ποια τράπεζα με συμφέρει και γιατί ?

Το καλύτερο επιτόκιο για μεταφορά δανείου το έχει το Ταχυδρομικό ταμιευτήριο .

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω με ποιά κριτήρια σου ανεβάζουν το πιστωτικό όριο

 

Συγκεκριμένα έχω στην alpha bank 3 πιστωτικές alpha bank visa & mastercard και dynamic visa . Oi δύο πρώτες έχουν όριο 3000 και η dynamic 1200 όριο του 1996. 'Ενας φίλος μου με λιγότερο εισόδημα κατά πολύ από μένα έχει την alpha bank visa & amex και κάθε 6 μήνες του ανεβάζουν το πιστωτικό όριο. Αυτή την στιγμή έχει 5000 € σε κάθε κάρτα .

Πήγαινε σε ένα κατάστημα της Alpha το εκαθαριστικό σου και θα σου ανεβάσουν το πιστωτικό σου όριο , εάν είσαι συνεπής πελάτης.

Τώρα το ότι έχεις 3 κάρτες από την ίδια τράπεζα είναι ένα πρόβλημα γιατί μετράει αθροιστικά το όριο που σου δίνει η τράπεζα και στις 3 κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα .Αλλά και έτσι να είναι εγώ έχω αθροιστικό υπόλοιπο 7200 € ενώ ο φίλος μου 10000 €.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο επιτόκιο για μεταφορά δανείου το έχει το Ταχυδρομικό ταμιευτήριο .

 

 

Και εγώ για εκεί λέω...

Αν και σκεφτόμουν και για Κύπρου που δίνει 0% για 2 χρόνια, αλλά δε ξέρω...

 

Αλήθεια, όταν κάνεις μεταφορά τι ακριβώς γίνεται?

Σου βγάζει η νέα τράπεζα νέα πιστωτική με το ίδιο όριο που έχει και η παλιά? χωρίς εκκαθαριστικά μόνο με την αίτηση και τους 2 τελευταίους λογαριασμούς?

:X
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο δεν το ήξερα .Αλλά και έτσι να είναι εγώ έχω αθροιστικό υπόλοιπο 7200 € ενώ ο φίλος μου 10000 €.

Τι να πω ... Δεν ξέρω το εισόδημα σου ....

Πάντως έχουν και μιά αλλή πρακτική στην Alpha, σου αυξάνουν το όριο όταν είσαι κοντά να το υπερβείς ή αν το υπερβείς .

Αν παραμένεις χαμηλά δεν έχουν κανέναν λόγο να στο αυξήσουν

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για εκεί λέω...

Αν και σκεφτόμουν και για Κύπρου που δίνει 0% για 2 χρόνια, αλλά δε ξέρω...

 

Αλήθεια, όταν κάνεις μεταφορά τι ακριβώς γίνεται?

Σου βγάζει η νέα τράπεζα νέα πιστωτική με το ίδιο όριο που έχει και η παλιά? χωρίς εκκαθαριστικά μόνο με την αίτηση και τους 2 τελευταίους λογαριασμούς?

5% για δύο χρόνια δίνει

Ναι σου βγάζει νέα κάρτα , Πληρώνεις και την συνδρομή αλλά σου δίνει και μία δεύτερη δωρεάν .Για να πάρεις υψηλό όριο χρειάζεται οποσδήποτε εκαθαριστικό

Link to comment
Share on other sites

Και επιστρέφω στο φλέγον ζήτημα των καρτών με μιά καινούργια απορία που μου δημιουργήθηκε μόλις σήμερα.

 

Όντας χρήστης Visa Electron απο Alpha Bank και πολύ ευχαριστημένος μάλιστα, την οποία και χρεισημοποιώ κατά κόρων για αγορές μέσω Paypal για το ebay σαν καθαρή χρεωστική κάρτα, δηλαδή εάν έχω λεφτά στον λογαριασμό πληρώνω το αντικείμενο που κερδίζω και ου το καθεξής.

 

Πριν ένα μήνα μου ανοίγει η εταιρία που εργάζομαι έναν λογαρισμό μισθοδοσίας στην Eurobank και μου δίνουν μία Visa Electron. Λόγω του γεγονότος πως έχουν κάνει ορθογραφικό λάθος, την ακυρώνω και τους λέω να μου βγάλουν μιά καινούργια εξηγώντας και για τι χρήση την θέλω.

Μου λέει ο υπάλληλος πως αυτή που έβγαλα θα είναι άχρηστη για το ίντερνετ μιά που είναι απλή Cash Card με δυνατότητα χρήσης ενός πιστωτικού ορίου, και υπόσχεται να μου βγάλει μιά κατάλληλη...........και μου βγάζει μιά Maestro!!!!

 

Καλώ το Phone Banking να ρωτήσω τι γίνεται και μου εξηγούν πως ΔΕΝ υπάρχει τέτοια κάρτα στην Eurobank για την χρήση που θέλω εγώ. Η Visa Electron που έχουν λειτουργεί σαν Cash Card και πως εάν την λειτουργήσω στο ίντερνετ, θα πληρώσω κανονικά αλλά δεν θα παίζει ρόλο εαν έχω χρήματα στον λογαριασμό γιατί θα χρεωθώ σα να πλήρωσα με πιστωτική.....και μένω παγωτό.

 

Ρε παιδιά, με δουλεύανε ψιλό γαζί ή όντως δεν έχουν Visa Electron σαν της Alpha και της Πειραιώς??

 

Απο έχωντες την εν λόγω κάρτα της eurobank, τι να τους πάρω και να ζητήσω??

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι ξέρω η eurobank σου βγάζει πιστωτική electron και όχι χρεωστική σαν την alpha bank. Εκτός αυτού εάν την χρησιμοποιήσεις σαν πιστωτική θα πληρώνεις κάθε χρόνο συνδρομή.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

απο χθες εχω στα χερια μου την χρεωστικη της alpha bank. Εχω καταθεσει λεφτα στο λογαριασμο αλλα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω στο ιντερνετ (πχ δεν τη δεχονται οταν παω να στοιχηματισω μεσω ιντερνετ). Τι προβλημα να υπαρχει? Δεν μπορω να καταλαβω. Την εχω ενεργοποιησει στα ΑΤΜ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι Maestro?

Εαν ναι τότε δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις γιατί στα e-shop χρειάζονται τον 3ψίφιο αριθμό κατά της απάτης (δεν θυμάμαι στα Αγγλικά πως το λένε). Το καλήτερο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις μια αίτιση για Visa Electron.

Link to comment
Share on other sites

απο χθες εχω στα χερια μου την χρεωστικη της alpha bank. Εχω καταθεσει λεφτα στο λογαριασμο αλλα δεν μπορω να την χρησιμοποιησω στο ιντερνετ (πχ δεν τη δεχονται οταν παω να στοιχηματισω μεσω ιντερνετ). Τι προβλημα να υπαρχει? Δεν μπορω να καταλαβω. Την εχω ενεργοποιησει στα ΑΤΜ.

 

Μάλλον η alpha bank τις έχει κλειδώσει για να μη μπορείς να κάνεις κατάθεση για στοίχημα ή δεν την δέχεται η εταιρία στοιχηματισμού. Ρώτησε την τράπεζα καλύτερα περι του θέματος.

Με χρεωστική κάρτα απο Πειραιώς και Κύπρου πάντως δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα όσο αναφορά καταθέσεις/αναλήψεις για στοίχημα στο internet. ;)

Link to comment
Share on other sites

πότε κατέθεσες τα λεφτά? και πως τα κατέθεσες? (γκισέ/ΑΤΜ). ίσως χρειάστει να περιμένεις 1-2 εργάσιμες για να μπουν τα λεφτά στον λογαριασμό σου.
Link to comment
Share on other sites

πότε κατέθεσες τα λεφτά? και πως τα κατέθεσες? (γκισέ/ΑΤΜ). ίσως χρειάστει να περιμένεις 1-2 εργάσιμες για να μπουν τα λεφτά στον λογαριασμό σου.

 

τα κατεθεσα χθες απο γκισε.... Παντως στο web banking που παρεχει μου λεει πως οντως κατατεθηκαν τα χρηματα χθες και λεει ημερα τοκισμου την σημερινη. Αρα απο σημερα δεν επρεπε να ειναι οκ...? Μαλλον θα παρω αυριο τηλεφωνο αν δεν μπορεσω και αποψε....

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous simera parelava mia pistotiki (visa) apo tin interamerican kai einai tis nova bank. Exei pistotiko orio 600 euro. Mporo na tin xrisimopioiso kateutheian i xreiazetai kapoia energopoioisi?

Αν έχεις παραλάβει το PIN της κάρτας τότε είναι ενεργοποιημένη η κάρτα. Αλλά γιατί δε ρωτάς την τράπεζά σου για σίγουρα; :O

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...