Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

λιγο που κοιταξα συμφαιρει κανεις να βγαλει την eurobank-επιστροφη για καρτα ...

την θελω κυριως για καυσιμα και σουπερ μαρκετ αλλα δινει καλες επιστροφες και σε πολλα αλλα καταστηματα..

συμφωνειτε?

 

Σαφώς. Μόνο από καύσιμα και σούπερ μάρκετ θα δει μεγάλο κέρδος. Άλλωστε σε αυτά τα δυο όλοι μας ξοδεύουμε τα περισσότερα όλο το χρόνο οπότε είναι μια έξυπνη επιλογή. Ξέρεις τι είναι σε κάθε φουλάρισμα να έχεις κέρδος 1,5 λίτρο βενζίνη;

Link to comment
Share on other sites

Και με ΟΤΕ δεν παίρνεις έκπτωση??

 

Και εγώ αυτή θα σου λεγα να βγαλεις πάντως αν σκέφτεσαι από eurobank. Γιατί με τη συγκεκριμένη έχεις 2 προγράμματα ανταμοιβής..

 

Και επιστροφή 2% σε όλες τις αγορές σαν έκπτωση cosmote/ote

αλλά ταυτόχρονα και με το πρόγραμμα επιστροφή.

ναι παιρνεις ξεχασα να το αναφερω αν εισαι και σε OTE και σε cosmote παιρνεις 1,5% στι καθενα εγω το εκανα και πλεον δε πληρωνω OTE TV
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που η Αλφα και η εμπορική έγιναν ένα, θέλω να συνδέσω τον λογαριασμό του πατέρα μου (εμπορική) με τον δικό μου (αλφα) στο ebanking.Χρειάζεται τόκεν?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Ποσο βγαινει ο τοκος ρε παιδια σε πιστωτικη με επιτοκιο 15% αν χρωστας 2000 ευρω και αντι να τα δωσεις στη ληξη πληρωμης τα δωσεις την επομενη?(αντι για 12/2 τα βαλεις 13/2)
Link to comment
Share on other sites

Ποσο βγαινει ο τοκος ρε παιδια σε πιστωτικη με επιτοκιο 15% αν χρωστας 2000 ευρω και αντι να τα δωσεις στη ληξη πληρωμης τα δωσεις την επομενη?(αντι για 12/2 τα βαλεις 13/2)

 

Χαχαα έλα ντε, εγω έχασα την ημερομηνία στην ετε για μια μέρα και για ποσό 181 ευρώ πλήρωσα 6 ευρώ τόκους, επίσης να πω ότι μου την έστησαν και σε μένα και δεν ξέρω σε πόσους άλλους γιατί η ημερομηνία που πληρώνω ειναι καθε 14 ενώ εκείνο τον μήνα ξεκάρφωτα το κάνανε 13

 

Απο πόσα θύματα λοιπόν τα μάζεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο βγαινει ο τοκος ρε παιδια σε πιστωτικη με επιτοκιο 15% αν χρωστας 2000 ευρω και αντι να τα δωσεις στη ληξη πληρωμης τα δωσεις την επομενη?(αντι για 12/2 τα βαλεις 13/2)

 

Ο τόκος αν δεν κάνω λάθος υπολογίζεται από την ημερομηνία της κάθε αγοράς αν δεν πληρώσεις μέσα στην προθεσμία. Δηλαδή αν έχεις μια αγορά μεγάλη στις αρχές του Ιανουαρίου θα χρεωθείς τόκο από τότε. Το λέω χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος . Κανένας άλλος να ξέρει σίγουρα? (όπως είναι στην ανάληψη) . (αν έκανες και ανάληψη μετρητών πάει παραπάνω εννοείται)

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Ποσο βγαινει ο τοκος ρε παιδια σε πιστωτικη με επιτοκιο 15% αν χρωστας 2000 ευρω και αντι να τα δωσεις στη ληξη πληρωμης τα δωσεις την επομενη?(αντι για 12/2 τα βαλεις 13/2)

 

Ο τοκος χρεωνεται απο την ημερα που εγινε η συναλλαγη οπως πολυ σωστα αναφερθηκε.

Χοντρικα υπολογισε το ποσο της συναλλαγης με το επιτοκιο της πιστωτικης σου και για το διαστημα απο τοτε που εκανες την συναλλαγη μεχρι τοτε που πληρωσες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα την prepaid visa της τράπεζας Κύπρου για αγορές κλπ. Όμως επειδή πλέον για επαγγελματικούς λόγους θα αρχίσω να ταξιδεύω συχνά εκτός Ελλάδας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την milles and more της τράπεζας Πειραιώς. Έχει μία απλή και μία gold. Έχετε υπόψιν σας καμία ουσιαστική διαφορά σε αυτές τις δύο? Επίσης τις χρησιμοποιεί κανείς? Εντυπώσεις?

Τέλος, έχετε ιδέα πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί και να εκδοθεί?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα την prepaid visa της τράπεζας Κύπρου για αγορές κλπ. Όμως επειδή πλέον για επαγγελματικούς λόγους θα αρχίσω να ταξιδεύω συχνά εκτός Ελλάδας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την milles and more της τράπεζας Πειραιώς. Έχει μία απλή και μία gold. Έχετε υπόψιν σας καμία ουσιαστική διαφορά σε αυτές τις δύο? Επίσης τις χρησιμοποιεί κανείς? Εντυπώσεις?

Τέλος, έχετε ιδέα πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί και να εκδοθεί?

 

Νομίζω έχει να κάνενι πιο πολύ με βάση το εισόδημά σου αν θα σου βγάλουν την gold ή την κλασική. Για τη μόνη διαφορά που ξέρω ότι έχουν είναι η συνδρομή. (και όπως είναι λογικό η gold έχει μεγαλύτερο πιστωτικό όριο) .Μετά το πρώτο έτος που είναι δωρεάν η ετήσια συνδρομή της classic είναι 40 ευρώ ενώ της gold είναι 70 ευρώ.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα την prepaid visa της τράπεζας Κύπρου για αγορές κλπ. Όμως επειδή πλέον για επαγγελματικούς λόγους θα αρχίσω να ταξιδεύω συχνά εκτός Ελλάδας, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω την milles and more της τράπεζας Πειραιώς. Έχει μία απλή και μία gold. Έχετε υπόψιν σας καμία ουσιαστική διαφορά σε αυτές τις δύο? Επίσης τις χρησιμοποιεί κανείς? Εντυπώσεις?

Τέλος, έχετε ιδέα πόσο καιρό κάνει να εγκριθεί και να εκδοθεί?

 

Η Miles and more της τράπεζας Πειραιώς σου δίνει πόντους για την Lufthansa.

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να πάρεις την Aegean Bonus της Alpha η οποία δίνει πόντους στην AEGEAN αλλά μέσω Αegean εξαργυρώνεις και στην Lufthansa .

Επιπλέον έχει μαγαζια που δίνουν διπλούς ή τετραπλούς πόντους , δωρεάν συνδρομή και 5.000 μίλια για καλοσώρισμα .

Για κανένα λόγο δεν είναι καλύτερη η κάρτα της Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο πρόγραμμα miles and bonus συμπεριλαμβάνονται όλες της star alliance. Αυτή της Alpha που μου προτείνεις δίνει όπως η Πειραιώς 1 μίλι για κάθε ευρώ που ξοδεύεις?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο πρόγραμμα miles and bonus συμπεριλαμβάνονται όλες της star alliance. Αυτή της Alpha που μου προτείνεις δίνει όπως η Πειραιώς 1 μίλι για κάθε ευρώ που ξοδεύεις?

 

Ναι δίνει για όλη την Star Alliance.

Δϊνει 1 μίλι για κάθε ευρώ αγοράς οπουδήποτε στον κόσμο

Αλλά δίνει και περισσότερα σε επιλεγμένες επιχειρήσεις

http://www.alphabonus.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ναι δίνει για όλη την Star Alliance.

Δϊνει 1 μίλι για κάθε ευρώ αγοράς οπουδήποτε στον κόσμο

Αλλά δίνει και περισσότερα σε επιλεγμένες επιχειρήσεις

http://www.alphabonus.gr/

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση, θα το τσεκάρω μία φίλε και θα επανέλθω κάποια στιγμή με εντυπώσεις ή απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει κάτι σαν έρευνα για να δω τις χρεώσεις των τραπεζών στα εμβάσματα μέσω e-banking.

 

-Εθνική: Στα εισερχόμενα εμβάσματα: ανέξοδα για ποσά ως 15€, 4€ για ποσά άνω των 15€, 9€ για πάνω από 50.000€

Αυτά ισχύουν σίγουρα για λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Στα εξερχόμενα εμβάσματα χρεώνει 0,50€.

 

-Eurobank: Στα εισερχόμενα εμβάσματα: με βάση το site η χρέωση είναι 3€ για ποσά ως 12.500€, 5€ από 12.500-50.000 και 8€ για πάνω από 50.000€.

Στα εξερχόμενα εμβάσματα: 0,80€ με την ένδειξη SHA και 1,15€ με την ένδειξη OUR.

 

-Πειραιώς: Μιας και δεν βρήκα πουθενά το τιμολόγιό της, θα πω ό,τι ξέρω εκ πείρας.

Στα εξερχόμενα εμβάσματα χρεώνει 0,50€ επιλέγοντας υποχρεωτικά SHA. Για τα εισερχόμενα δεν γνωρίζω.

 

Οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία για τις συγκεκριμένες τράπεζες ή και για άλλες, δεκτή!

Υπάρχουν πολλοί που έχουν απορίες πάνω σε αυτά και είναι καλό να τα έχουμε λίγο ξεκαθαρισμένα πριν προβούμε σε αποδοχή/αποστολή εμβασμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει κάτι σαν έρευνα για να δω τις χρεώσεις των τραπεζών στα εμβάσματα μέσω e-banking.

 

-Εθνική: Στα εισερχόμενα εμβάσματα: ανέξοδα για ποσά ως 15€, 4€ για ποσά άνω των 15€, 9€ για πάνω από 50.000€

Αυτά ισχύουν σίγουρα για λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Στα εξερχόμενα εμβάσματα χρεώνει 0,50€.

 

-Eurobank: Στα εισερχόμενα εμβάσματα: με βάση το site η χρέωση είναι 3€ για ποσά ως 12.500€, 5€ από 12.500-50.000 και 8€ για πάνω από 50.000€.

Στα εξερχόμενα εμβάσματα: 0,80€ με την ένδειξη SHA και 1,15€ με την ένδειξη OUR.

 

-Πειραιώς: Μιας και δεν βρήκα πουθενά το τιμολόγιό της, θα πω ό,τι ξέρω εκ πείρας.

Στα εξερχόμενα εμβάσματα χρεώνει 0,50€ επιλέγοντας υποχρεωτικά SHA. Για τα εισερχόμενα δεν γνωρίζω.

 

Οποιαδήποτε άλλη σχετική πληροφορία για τις συγκεκριμένες τράπεζες ή και για άλλες, δεκτή!

Υπάρχουν πολλοί που έχουν απορίες πάνω σε αυτά και είναι καλό να τα έχουμε λίγο ξεκαθαρισμένα πριν προβούμε σε αποδοχή/αποστολή εμβασμάτων.

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστά τα ποσά που αναφερεις

 

OUR ETE -> Κύπρου, το ίδιο συμβαίνει και με την αντίστροφη διαδικασία OUR Κύπρου -> ETE

Μέσω ebanking πάντα

Καθαρό Ποσό Εμβάσματος:200,00 EUR

Σύνολο Προμηθειών προς Είσπραξη: 1,60 EUR

Σύνολο προς Χρέωση Λογαριασμού: 201,60 EUR

Ανάλυση Προμηθειών Υπέρ άλλης Τράπεζας: 1,10 EUR

Υπέρ ΕΤΕ: 0,43 EUR

Υπέρ ΔΙΑΣ: 0,07 EUR

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι σωστά τα ποσά που αναφερεις

 

OUR ETE -> Κύπρου, το ίδιο συμβαίνει και με την αντίστροφη διαδικασία OUR Κύπρου -> ETE

Μέσω ebanking πάντα

Καθαρό Ποσό Εμβάσματος:200,00 EUR

Σύνολο Προμηθειών προς Είσπραξη: 1,60 EUR

Σύνολο προς Χρέωση Λογαριασμού: 201,60 EUR

Ανάλυση Προμηθειών Υπέρ άλλης Τράπεζας: 1,10 EUR

Υπέρ ΕΤΕ: 0,43 EUR

Υπέρ ΔΙΑΣ: 0,07 EUR

 

Περίεργο μου φαίνεται.

Για τι λογαριασμό μιλάμε; Ταμιευτηρίου ή κάτι άλλο (τρεχούμενο, όψεως); Έχει σημασία γιατί και στο site αναφέρει για λογαριασμό καταθέσεων. Πρόσφατα έστειλα από Πειραιώς σε Εθνική και με χρέωσε 0,50€ η Πειραιώς και η Εθνική 4€ με την αιτιολογία "προμήθεια εντολής".

 

Στις παρατηρήσεις αναφέρει ότι ο λογαριασμός Εθνικός όψεως απαλάσσεται από τις προμήθειες, γι αυτό σε ρωτώ τι λογαριασμός ήταν - έχει σημασία.

 

Μου κάνει εντύπωση που τα ίδια σε χρέωσαν και στις 2 περιπτώσεις, δεδομένου ότι η κάθε τράπεζα έχει το δικό της κοστολόγιο και συνήθως διαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Στη citibank τα εξερχόμενα ειναι δωρεάν και τα εισερχόμενα 0,1% του ποσού με ελάχιστο τα 2 ευρώ και μέγιστο τα 8 ευρώ

 

Γενικότερα τα εισερχόμενα απο τις τράπεζες που έχω κοιτάξει ειναι μεγάλη η προμήθεια

Link to comment
Share on other sites

Για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα , έχω ανοίξει ένα λογαριασμό στην Attica Bank .
Link to comment
Share on other sites

Για δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα , έχω ανοίξει ένα λογαριασμό στην Attica Bank .

 

 

Ειναι σίγουρο αυτό σε όλους χωρις προϋποθέσεις ;

Εξερχόμενα ποσο χρεώνει ;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σίγουρο αυτό σε όλους χωρις προϋποθέσεις ;

Εξερχόμενα ποσο χρεώνει ;

 

Είναι σίγουρο

Η μόνη προϋπόθεση να γίνεται κατάθεση σε λογαριασμό .

Για εξερχόμενα εμβάσματα δεν γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ να στηθώ στην ουρά για μια κατάθεση παρά να πληρώσω τα ληστρικά 2,3,4€ για ένα έμβασμα. Μετά να μην απορούν οι υπάλληλοι για τις ουρές στα υποκαταστήματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τόκεν από την άλφα πόσο καιρό κάνει να έρθει με ΕΛΤΑ? Το έχω παραγγείλει εδώ και ενα μήνα και ακόμα να έρθει.

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το τόκεν από την άλφα πόσο καιρό κάνει να έρθει με ΕΛΤΑ? Το έχω παραγγείλει εδώ και ενα μήνα και ακόμα να έρθει.

 

Εγω περιμενα 2.5 μηνες. Η απαντηση τους ηταν φορτος εργασιας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω περιμενα 2.5 μηνες. Η απαντηση τους ηταν φορτος εργασιας.

 

Α οκ ας περιμένουμε λοιπόν, ειδικά τώρα που είναι μαζί με την εμπορική θα έχουν ακόμα πιο πολύ φόρτο εργασίας...

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ να στηθώ στην ουρά για μια κατάθεση παρά να πληρώσω τα ληστρικά 2,3,4€ για ένα έμβασμα. Μετά να μην απορούν οι υπάλληλοι για τις ουρές στα υποκαταστήματα.

 

Τα εξερχομενα εμβασματα παντως χρεωνονται πολυ περισσοτερο στα καταστηματα. Πχ η εθνικη μου χε πει το χρεωνει 12 ευρω σε καθε εξερχομενο εμβασμα ενω στο internet banking κρατανε 50 λεπτά.

Τωρα αν εννοεις να κανεις απλα καταθεση στη συγκεκριμενη τραπεζα που τηρειται ενας λογαριασμος οκ.. Αλλα δεν ειναι παντα εφικτο ..

 

Γενικοτερα παντως οι προμηθειες μεσω internet banking ειναι κατα πολυ φθηνοτερες σε σχεση με τα καταστήματα..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...