Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η οποία βέβαια στα faq κάνει λόγο για "άνω των € 200" και "που το σύνολο τους υπερβαίνει τα € 200". Τι να ισχύει άραγε, 200,00 ή 200,01 ???

 

Εκεί κόλλησες; Βάλε 201 ευρώ για να είσαι σίγουρος ;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μόλις έλαβα mail από citibank ότι μου αντικαθιστούν τη visa με mastercard. Γιατί έτσι; Τουτς κοστίζει περισσότερο η συντήρηση της visa;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μυστικα τα επιτοκια τραπεζων , σου ανεφερε και ο pektis7 την Πειραιως , αν και δεν εχω επιλεξει αυτη ,οι επιλογες μου ειναι : 3,5% ταχυδρομικο ταμιευτηριο , Citibank 2.5% easy pay.

 

Το 5% που πολύ πρόσφατα εγκαινίασε η Πειραιώς είναι όντως πολύ καλό επιτόκιο αλλά το θέμα είναι πόσο καιρό θα το κρατήσουν... Επίσης κάποιος θα πρέπει να σκεφτεί καλά και τους όρους του λογαριασμού "Ο λογαριασμός τοκίζεται με επιτόκιο 5% κάθε μήνα εφόσον πιστώνεται με τουλάχιστον 200€ με έναν από τους δύο παρακάτω τρόπους:

Εισερχόμενο έμβασμα από άλλη τράπεζα

Μισθοδοσία ή σύνταξη μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ".

Θέλει σκέψη γιατί τα εμβάσματα έχουν κόστος, άρα αν έχεις π.χ. καταθέσεις 3.000€, ο μηνιαίος τόκος είναι 11,25€ (αν διατηρηθεί αυτό το ποσό κατά μέσο όρο των ημερών του μήνα). Από αυτά λοιπόν θα αφαιρείται κάθε μήνα και το κόστος του εμβάσματος οπότε πάμε παρακάτω. Επίσης αν κάποιο μήνα για χ,ψ λόγους δεν μπουν 200€, το επιτόκιο πάει στο 1,10%, που και πάλι εξακολουθεί να είναι ένα καλό επιτόκιο (όχι όμως το καλύτερο). Πρόκειται για λογαριασμό που αφορά κυρίως συνταξιούχους και μισθωτούς που πληρώνονται μέσω τραπέζης. Εγώ π.χ. που παίρνω κάθε μήνα ένα ποσό κάτω των 200€ μέσω τραπέζης και τα υπόλοιπα στο χέρι, δεν μπορώ να το κάνω γιατί ανάμεσα στους όρους δεν υπάρχει η κατάθεση ποσού (πραγματικό φάουλ). Και πάλι όμως δεν θα το έκανα γιατί τα επιτόκια στην Πειραιώς έχουν τρελά σκαμπανεβάσματα (τρανό παράδειγμα πόσο έπεσαν στις προθεσμιακές).

 

Της citibank έχει όρο πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση 2 λογαριασμών Δ.Ε.Κ.Ο. :wacko:. Επίσης για να βρεις ΑΤΜ της εν λόγω τράπεζας, θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός!

 

Το ΤΤ δεν θα το σχολιάσω γιατί δεν μιλάμε για τρεχούμενο αλλά για προθεσμιακό με απαγορευτικά αναλήψεων κλπ.

 

Η millenium έχει μια ωραία πρόταση για λογαριασμό ταμιευτηρίου (4%) με μοναδική προϋπόθεση το ποσό να είναι άνω των 10.000€.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Το 5% που πολύ πρόσφατα εγκαινίασε η Πειραιώς είναι όντως πολύ καλό επιτόκιο αλλά το θέμα είναι πόσο καιρό θα το κρατήσουν... Επίσης κάποιος θα πρέπει να σκεφτεί καλά και τους όρους του λογαριασμού "Ο λογαριασμός τοκίζεται με επιτόκιο 5% κάθε μήνα εφόσον πιστώνεται με τουλάχιστον 200€ με έναν από τους δύο παρακάτω τρόπους:

Εισερχόμενο έμβασμα από άλλη τράπεζα

Μισθοδοσία ή σύνταξη μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ".

Θέλει σκέψη γιατί τα εμβάσματα έχουν κόστος, άρα αν έχεις π.χ. καταθέσεις 3.000€, ο μηνιαίος τόκος είναι 11,25€ (αν διατηρηθεί αυτό το ποσό κατά μέσο όρο των ημερών του μήνα). Από αυτά λοιπόν θα αφαιρείται κάθε μήνα και το κόστος του εμβάσματος οπότε πάμε παρακάτω. Επίσης αν κάποιο μήνα για χ,ψ λόγους δεν μπουν 200€, το επιτόκιο πάει στο 1,10%, που και πάλι εξακολουθεί να είναι ένα καλό επιτόκιο (όχι όμως το καλύτερο). Πρόκειται για λογαριασμό που αφορά κυρίως συνταξιούχους και μισθωτούς που πληρώνονται μέσω τραπέζης. Εγώ π.χ. που παίρνω κάθε μήνα ένα ποσό κάτω των 200€ μέσω τραπέζης και τα υπόλοιπα στο χέρι, δεν μπορώ να το κάνω γιατί ανάμεσα στους όρους δεν υπάρχει η κατάθεση ποσού (πραγματικό φάουλ). Και πάλι όμως δεν θα το έκανα γιατί τα επιτόκια στην Πειραιώς έχουν τρελά σκαμπανεβάσματα (τρανό παράδειγμα πόσο έπεσαν στις προθεσμιακές).

 

Της citibank έχει όρο πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση 2 λογαριασμών Δ.Ε.Κ.Ο. :wacko:. Επίσης για να βρεις ΑΤΜ της εν λόγω τράπεζας, θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερός!

 

Το ΤΤ δεν θα το σχολιάσω γιατί δεν μιλάμε για τρεχούμενο αλλά για προθεσμιακό με απαγορευτικά αναλήψεων κλπ.

 

Η millenium έχει μια ωραία πρόταση για λογαριασμό ταμιευτηρίου (4%) με μοναδική προϋπόθεση το ποσό να είναι άνω των 10.000€.

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι κόστος έχει το έμβασμα, πάντως εμένα, που έχω λογαριασμό με δωρεάν συναλλαγές στη Eurobank, με συμφέρει γιατί δεν πληρώνω τίποτα καθώς τα μεταφέρω στην Πειραιώς. Επίσης ο λογαριασμός αυτός της Πειραιώς, μπορεί να λειτουργήσει και ως προθεσμιακός με πολύ καλά επιτόκια για μικρά διαστήματα, 4,1 για έναν μήνα ή 2,5 για μία εβδομάδα. Ειδικά το μηνιαίο συμφέρει γιατί τα κλείνεις για πολύ μικρό διάστημα με πολύ καλό επιτόκιο. Δίνει τους τόκους στην αρχή και απαιτεί μόνο 3000 ευρώ κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

στην πειραιως το ''μπροστα'' προγραμμα στο οποιο αναφερεσαι ειναι κλιμακουμενο αναλογα του ποσου.απο 5.000 ως 20.000 ειναι 3,3.μετα μεχρι 75.000 ειναι 3,5 και απο 75.000 και ανω 3,9%.

αν θες 4,1 πρεπει να παρεις αλλο προγραμμα εξαμηνου και ανω εκτος των winbank.απο μια ματια που εριξαν πριν ενα μην το καλυτερο το εχει το παρακαταθηκων και δανειων 5% στρογγυλο.αλλα ποιος παει να περιμενει στην ουρα?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεγαλο ποσο και ειναι 5% , γιατι να μην περιμενεις και λιγο στην ουρα ?? δεν ειναι κακο ποσοστο , ειδικα αυτη την εποχη.
Link to comment
Share on other sites

στην πειραιως το ''μπροστα'' προγραμμα στο οποιο αναφερεσαι ειναι κλιμακουμενο αναλογα του ποσου.απο 5.000 ως 20.000 ειναι 3,3.μετα μεχρι 75.000 ειναι 3,5 και απο 75.000 και ανω 3,9%.

αν θες 4,1 πρεπει να παρεις αλλο προγραμμα εξαμηνου και ανω εκτος των winbank.απο μια ματια που εριξαν πριν ενα μην το καλυτερο το εχει το παρακαταθηκων και δανειων 5% στρογγυλο.αλλα ποιος παει να περιμενει στην ουρα?

 

Κάνεις λάθος φίλε. Δες το link που έδωσα σε προηγούμενο post. Δες για την προθεσμιακή του winbank direct. Για ένα μήνα τα είχα σε αυτό το επιτόκιο (4,1) και μόλις έβγαλε την προσφορά τα μετέφερα στον τρεχούμενο με το 5%.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεγαλο ποσο και ειναι 5% , γιατι να μην περιμενεις και λιγο στην ουρα ?? δεν ειναι κακο ποσοστο , ειδικα αυτη την εποχη.

 

Το θέμα είναι για πόσο θα κρατήσει! Πάντως η αλήθεια είναι ότι άρχισα να το σκέφτομαι... Θα κρατήσω φυσικά και τον live που έχει σταθερό επιτόκιο εδώ και χρόνια...και βλέπουμε. Μάλλον θα φτιάξω και τον Direct. Κάτι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι σε χρεώνουν 5€ για τους κωδικούς του ίντερνετ αλλά κανονικά δεν πρέπει. Ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για πόσο θα κρατήσει! Πάντως η αλήθεια είναι ότι άρχισα να το σκέφτομαι... Θα κρατήσω φυσικά και τον live που έχει σταθερό επιτόκιο εδώ και χρόνια...και βλέπουμε. Μάλλον θα φτιάξω και τον Direct. Κάτι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι σε χρεώνουν 5€ για τους κωδικούς του ίντερνετ αλλά κανονικά δεν πρέπει. Ισχύει;

 

Το λογαριασμό τον είχα ανοίξει τον Ιανουάριο και δεν είχα πληρώσει τίποτα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι για πόσο θα κρατήσει! Πάντως η αλήθεια είναι ότι άρχισα να το σκέφτομαι... Θα κρατήσω φυσικά και τον live που έχει σταθερό επιτόκιο εδώ και χρόνια...και βλέπουμε. Μάλλον θα φτιάξω και τον Direct. Κάτι διάβασα σε άλλο φόρουμ ότι σε χρεώνουν 5€ για τους κωδικούς του ίντερνετ αλλά κανονικά δεν πρέπει. Ισχύει;

 

οσο περισσοτερο κρατησει τοσο καλυτερα για τον κοσμο , μολις αλλαξει περνεις τα λεφτακια σου και σε αλλη τραπεζα.

Για τον direct χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος νομιζω οτι δεν ισχυει το 5ευρω που αναφερεις.Αν ειναι ετσι παζερεψε να μην το πληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

οσο περισσοτερο κρατησει τοσο καλυτερα για τον κοσμο , μολις αλλαξει περνεις τα λεφτακια σου και σε αλλη τραπεζα.

Για τον direct χωρις να ειμαι απολυτα βεβαιος νομιζω οτι δεν ισχυει το 5ευρω που αναφερεις.Αν ειναι ετσι παζερεψε να μην το πληρωσεις.

 

Το 5ευρο έχει να κάνει με τους κωδικούς ίντερνετ, όχι με το άνοιγμα του λογαριασμού. Έτσι γράφουν σε άλλο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις μεγαλο ποσο και ειναι 5% , γιατι να μην περιμενεις και λιγο στην ουρα ?? δεν ειναι κακο ποσοστο , ειδικα αυτη την εποχη.

 

χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια εκτος απο την ουρα οπως λενε αυτοι που ερευνουν τα επιτοκια,εχει να κανει και με την εμπιστοσυνη στο ιδρυμα αυτο,στην εμπιστοσυνη στο κρατος .δεν ασχοληθηκα παραπανω να το ψαξω ,μεταφερω γνωμες απο ιντερνετικους ειδικους σε τετοια θεματα.δυστυχως το ειχα δει πριν κανα μηνα και δεν μπορω να το βρω τωρα το αρθρο.ισως εαν ψαξετε να το βρειτε.εαν γνωριζει καποιος παραπανω ας μας ενημερωσει.

 

Κάνεις λάθος φίλε. Δες το link που έδωσα σε προηγούμενο post. Δες για την προθεσμιακή του winbank direct. Για ένα μήνα τα είχα σε αυτό το επιτόκιο (4,1) και μόλις έβγαλε την προσφορά τα μετέφερα στον τρεχούμενο με το 5%.

 

οχι δεν κανω λαθος απλα μιλαμε για 2 διαφορετικα πραγματα.εγω μιλησα για προθεσμιακη στο προγραμμα ''μπροστα'' ενω εσυ για παρομοιο προγραμμα του winbank direct ,που δεν το γνωριζα λεπτομερως και αποτι ειδα μεσα στο λινκ εχει στοιχεια απο το προγραμμα ''μπροστα'' που δεν υπαγεται σε winbank direct.παρεξηγηση.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αίτηση online. Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρήθηκα και μου πήρε αρκετή ώρα για τον εξής λόγο (και προσοχή μην συμβεί και σε εσάς). Παλιότερα, πριν κανα χρόνο, είνχα κάνει ξανά αίτηση για τρεχούμενο στο winbank. Μου 'χαν στείλει κωδικό για το winbank και είχε κάνει login. Την αίτηση την είχα ακυρώσει. Αυτό το 'χα ξεχάσει τελείως. Χθες που έβαλα όλα μου τα στοιχεία για την αίτηση, μου έβγαινε μήνυμα "δεν μπορείτε να υποβάλετε αίτηση με παρόμοια στοιχεία". Όσες φορές κι αν προσπάθησα αυτό έγραφε. Πήρα τηλ και δεν ήξεραν να μου πουν γιατί το βγάζει. Μου είπαν να κάνω ένα printscreen και να τους το στείλω σε mail για να μου απαντήσουν από Δευτέρα. Μετά από καμια ώρα τρώω φλασιά ότι έχω ξανακάνει αίτηση και πληκτρολογώ το mail μου για να κάνω σύνδεση. Φυσικά κωδικό δεν θυμόμουν και μου έστειλαν νέο μέσω sms. Έκανα την αίτηση κανονικά!
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από eurobank

 

Μεγάλο Ταμιευτήριο , κάποτε 3% επιτόκιο με όρους 3 αναλήψεις το μήνα. Το μειώσανε στο 0.75% χωρίς να με ενημερώσουν ποτέ

Στο ιντερνετ έλεγε ότι ο λογαριασμός αυτός μπορεί να συνδεθεί με τις "δωρεάν συναλλαγές" , στο κατάστημα αφού μου το αρνήθηκαν 2 φορές , έπρεπε να φτάσω στο διευθυντή και να πάρουν τηλέφωνο Αθήνα για να δουν ότι ισχύει.

 

Το μόνο θετικό για μένα ότι δεν έχουν πολύ κόσμο οπότε την προτιμώ για διάφορες πληρωμές από την Εθνική που γίνεται λαικό προσκύνημα κάθε φορά.

Πληρωμή φόρου : Eurobank = θα πρέπει να έχετε λογαριασμό σε μας για να πληρώσετε!....Οκ πάω σπίτι παίρνω το βιβλιάριο και ξαναπάω. Το βλέπει η ταμίας και μου λέει : δε μπορείτε να πληρώσετε από το Μεγάλο Ταμιευτήριο. Τα μάζεψα και πήγα στην Alpha. Εκεί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχω λογαριασμό και πλήρωσα κανονικά. Επιστροφή στην eurobank , κλείσιμο λογαριασμού με την υπάλληλο να μου λέει να τα κάνω κλειστά για μεγαλύτερο επιτόκιο κτλ κτλ..

 

Από τότε με παίρνουν κάθε βδομάδα τηλέφωνο για να μου πουν το νέο επιτόκιο στα κλειστά κτλ κτλ κτλ....

 

Οπότε eurobank κακριά και αγαπημένοι . Μπορεί για άλλους να είναι η τέλεια τράπεζα , εμένα απλά με ταλαιπώρησαν με την ημιμάθεια τους.

 

Υ.Γ. http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3173644&pg=1&OrderDir=

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να προσθέσω την εμπειρία μου από την Eurobank, στην οποία διατηρούσα λογαριασμό μισθοδοσίας (ευτυχώς έληξε σύντομα η συνεργασία μου με τον εργοδότη και απαλλάχτηκα από το λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα): Χρεωστική κάρτα απέκτησε αυτόματα ιδιότητες πιστωτικής κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Έλαβα μεν τη σχετική ενημερωτική επιστολή, αλλά επειδή υπήρχε πάντα η περίπτωση να βρεθώ να χρωστάω χρήματα σε μια κάρτα που ξεκίνησε ως πιστωτική, αποφάσισα να την κόψω και να κλείσω το λογαριασμό μου εκεί, λίγο μετά την αποχώρησή μου από την εταιρεία. Αυτό το υβρίδιο χρεωστικής-πιστωτικής δεν το έχω συναντήσει ποτέ σε καμία από τις τράπεζες που συνεργάζομαι και δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω ποτέ: Για εμένα η χρεωστική είναι χρεωστική (άρα ξέρω πόσα μπορώ να χαλάσω) και η πιστωτική είναι πιστωτική (οπότε ξέρω ότι χρησιμοποιώ "δανεικά").

 

Το είχα αναφέρει σε μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα πριν από μερικά χρόνια, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το μεγάλο ταμιευτήριο της eurobank και είχα ξενερώσει όταν έριξε το επιτόκιο. Παράλληλα όμως δημιούργησα τον λογαριασμό live, που έχει ένα πολύ καλό σχετικά επιτόκιο (2% για πάνω από 3000€). Μόλις βρήκα το καλύτερο επιτόκιο στο winbank direct της Πειραιώς, τα πήγα εκεί. Στα θετικά της eurobank το πρόγραμμα δωρεάν συναλλαγών, το πολύ καλό e banking (όλες τις πληρωμές από εκεί τις κάνω πλέον), πολλά καταστήματα και πολύ καλό πρόγραμμα επιστροφής στις κάρτες (ίσως το καλύτερο αυτή τη στιγμή).

Συμπέρασμα: όλες οι τράπεζες έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Καλό είναι να παίρνουμε ότι καλύτερο μπορούμε από την κάθε τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία από eurobank

 

Μεγάλο Ταμιευτήριο , κάποτε 3% επιτόκιο με όρους 3 αναλήψεις το μήνα. Το μειώσανε στο 0.75% χωρίς να με ενημερώσουν ποτέ

Στο ιντερνετ έλεγε ότι ο λογαριασμός αυτός μπορεί να συνδεθεί με τις "δωρεάν συναλλαγές" , στο κατάστημα αφού μου το αρνήθηκαν 2 φορές , έπρεπε να φτάσω στο διευθυντή και να πάρουν τηλέφωνο Αθήνα για να δουν ότι ισχύει.

 

Το μόνο θετικό για μένα ότι δεν έχουν πολύ κόσμο οπότε την προτιμώ για διάφορες πληρωμές από την Εθνική που γίνεται λαικό προσκύνημα κάθε φορά.

Πληρωμή φόρου : Eurobank = θα πρέπει να έχετε λογαριασμό σε μας για να πληρώσετε!....Οκ πάω σπίτι παίρνω το βιβλιάριο και ξαναπάω. Το βλέπει η ταμίας και μου λέει : δε μπορείτε να πληρώσετε από το Μεγάλο Ταμιευτήριο. Τα μάζεψα και πήγα στην Alpha. Εκεί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να έχω λογαριασμό και πλήρωσα κανονικά. Επιστροφή στην eurobank , κλείσιμο λογαριασμού με την υπάλληλο να μου λέει να τα κάνω κλειστά για μεγαλύτερο επιτόκιο κτλ κτλ..

 

Από τότε με παίρνουν κάθε βδομάδα τηλέφωνο για να μου πουν το νέο επιτόκιο στα κλειστά κτλ κτλ κτλ....

 

Οπότε eurobank κακριά και αγαπημένοι . Μπορεί για άλλους να είναι η τέλεια τράπεζα , εμένα απλά με ταλαιπώρησαν με την ημιμάθεια τους.

 

Υ.Γ. http://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=3173644&pg=1&OrderDir=

 

Και τώρα 2% χωρίς καμία προϋπόθεση. Αυτό που λες δεν είναι μοναδικό χαρακτηριστικό της eurobank. Όλες έτσι μειώνουν τα επιτόκιά τους, ξαφνικά και χωρίς ενημέρωση! Επίσης τουλάχιστον η eurobank ήταν από τις ελαχιστότατες τράπεζες τα τελευταία χρόνια με καλό επιτόκιο σε ταμιευτήριο δίχως κανένα όρο (τη στιγμή που έλες οι τράπεζες έδιναν 0,10%). Μόνο για χαμηλά επιτόκια δεν μπορεί να την κατηγορίσει κανένας! Είναι αστείο...

 

Εγώ απλά να προσθέσω την εμπειρία μου από την Eurobank, στην οποία διατηρούσα λογαριασμό μισθοδοσίας (ευτυχώς έληξε σύντομα η συνεργασία μου με τον εργοδότη και απαλλάχτηκα από το λογαριασμό στη συγκεκριμένη τράπεζα): Χρεωστική κάρτα απέκτησε αυτόματα ιδιότητες πιστωτικής κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις. Έλαβα μεν τη σχετική ενημερωτική επιστολή, αλλά επειδή υπήρχε πάντα η περίπτωση να βρεθώ να χρωστάω χρήματα σε μια κάρτα που ξεκίνησε ως πιστωτική, αποφάσισα να την κόψω και να κλείσω το λογαριασμό μου εκεί, λίγο μετά την αποχώρησή μου από την εταιρεία. Αυτό το υβρίδιο χρεωστικής-πιστωτικής δεν το έχω συναντήσει ποτέ σε καμία από τις τράπεζες που συνεργάζομαι και δεν θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω ποτέ: Για εμένα η χρεωστική είναι χρεωστική (άρα ξέρω πόσα μπορώ να χαλάσω) και η πιστωτική είναι πιστωτική (οπότε ξέρω ότι χρησιμοποιώ "δανεικά").

 

Το είχα αναφέρει σε μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα πριν από μερικά χρόνια, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος.

 

Αυτό ομολογώ πρώτη φορά το ακούω. Έχω καραξεσκιστεί να πληρώνω με την χρεωστική κάρτα και ουδέποτε μου έγινε πιστωτική.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ομολογώ πρώτη φορά το ακούω. Έχω καραξεσκιστεί να πληρώνω με την χρεωστική κάρτα και ουδέποτε μου έγινε πιστωτική.

 

Καταφερα και βρηκα το μηνυμα, τελικα ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3041759#post3041759

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καταφερα και βρηκα το μηνυμα, τελικα ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3041759#post3041759

 

Πολυς κοσμος εχει αυτο το προβλημα. Εχει αναφερθει πολλακις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυς κοσμος εχει αυτο το προβλημα. Εχει αναφερθει πολλακις

 

Έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που το ανέφερε κάποιος κι από τότε έχουν αλλάξει οι χρεωστικές που δίνουν. Κάτι για visa διάβασα. Τώρα δίνουν master card η οποία και αναφέρει από πίσω ότι δεν είναι πιστωτική.

 

Πιστεύω ότι αν απλά διατηρείς ένα καταθετικό λογαριασμό και θες να έχεις κάποια οφέλη, η eurobank είναι μια χαρά (τώρα και με το πρόγραμμα επιστροφής...). Είναι λογικό όσο πιο πολύ σχετίζεσαι με μια τράπεζα (πιστωτικές, δάνεια) τόσο περισσότερο να σε "ενοχλούν".

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση, εχω πιστωτικη στην eurobank και απο τις χρησεις εχει ραγισει και ειναι ετοιμη να σπασει, μπορω να ζητησω αντικατασταση και αν ναι χρεωνεται;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα 2% χωρίς καμία προϋπόθεση. Αυτό που λες δεν είναι μοναδικό χαρακτηριστικό της eurobank. Όλες έτσι μειώνουν τα επιτόκιά τους, ξαφνικά και χωρίς ενημέρωση! Επίσης τουλάχιστον η eurobank ήταν από τις ελαχιστότατες τράπεζες τα τελευταία χρόνια με καλό επιτόκιο σε ταμιευτήριο δίχως κανένα όρο (τη στιγμή που έλες οι τράπεζες έδιναν 0,10%). Μόνο για χαμηλά επιτόκια δεν μπορεί να την κατηγορίσει κανένας! Είναι αστείο...

 

 

Το ότι το κάνουν όλες δε σημαίνει ότι είναι και σωστό.

 

Μόνο για χαμηλά επιτόκια δεν την κατηγόρησα. Διάβασε τι έγραψα. Άλλωστε αυτό που ταιριάζει σε μένα δε σημαίνει ότι ταιριάζει σε όλους. Απλά τη γνώμη μου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω μια ερωτηση, εχω πιστωτικη στην eurobank και απο τις χρησεις εχει ραγισει και ειναι ετοιμη να σπασει, μπορω να ζητησω αντικατασταση και αν ναι χρεωνεται;

 

Δηλωσε απωλεια και ζητα αντικατασταση. Ετσι σιγουρα δεν θα σε χρεωσουν για την επανεκδοση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αύξηση φόρου καταθέσεων από 10% σε 15%

 

Μέτρα που θα αλλάξουν επί τα χείρω τη ζωή εκατομμυρίων των Ελλήνων περιλαμβάνει το πακέτο που έλαβε την έγκριση των πολιτικών αρχηγών την Πέμπτη. Το καινούργιο στοιχείο είναι ότι έχει εγκριθεί από τους αρχηγούς η πρόταση για την αύξηση του φόρου επί των τόκων των καταθέσεων από το 10% στο 15%. Προφανώς το μέτρο αυτό έχει την έγκριση και της τρόικας.

 

http://www.newsnow.gr/article/222130/to-paketo-ton-metron-afxisi-forou-katatheseon-apo-10-se-15.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...