Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Kαι να συμπλητώσω... ότι αυτό έγινε με τη συγκατάθεσή σου.. Εσύ του έδωσες την πιστωτική σου.. Δεν στην έκλεψε.. ούτε στην πήρε με το ζόρι.. Οπότε με άλλα λόγια συμφώνησες εσύ με αυτό.. Το αν είχατε συμφωνήσει να στα δώσει πίσω και το πότε δεν υπάρχει κάποια νομική κάλυψη από τη στιγμή που δεν υπογράψατε ένα συμφωνητικό.. κάτι.. Και πάλι βέβαια δεν νομίζω να έβγαζες άκρη.. Το λέει καθαρά στους όρους ότι η κάρτα είναι καθαρά προσωπική και η χρησιμοποίησή της πρέπει να γίνεται μόνο από τον κάτοχο.

Αυτή είναι η άποψή μου.. Τώρα αν θες να ρωτήσεις και δικηγόρο κάντο..

 

Γιατί δεν προσπαθείς να τα πάρεις με άλλο τρόπο? Αφού λες ότι είναι πολύ καλός σου φίλος.. Οκ μπορεί να μην τα έχει τώρα όλα.. Αλλά γιατί δεν του προτείνεις μια συμφωνία να σου δίνει κάθε μήνα 50 ή 100 ευρώ πχ? Ή να στα δώσει με 2-3 δόσεις έστω?

Link to comment
Share on other sites

γιατι λεει οτι δεν εχει χρηματα καθολου.ουτε δουλεια δεν εχει και ψαχνει τωρα!

εχω εναν δικαστη που ειναι θειος μου.ουτε με "κονε" εχω ελπιδες;

Link to comment
Share on other sites

γιατι λεει οτι δεν εχει χρηματα καθολου.ουτε δουλεια δεν εχει και ψαχνει τωρα!

εχω εναν δικαστη που ειναι θειος μου.ουτε με "κονε" εχω ελπιδες;

 

πες του να ξεκινησει να πουλαει αυτα που πηρε για να μειωθει το ποσο. η να στα δωσει εσενα. δεν γινεται τιποτα αλλο..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

γιατι λεει οτι δεν εχει χρηματα καθολου.ουτε δουλεια δεν εχει και ψαχνει τωρα!

εχω εναν δικαστη που ειναι θειος μου.ουτε με "κονε" εχω ελπιδες;

Μα πως έδωσες ρε φίλε τη κάρτα σου γία τόσο μεγάλο ποσό; και σε φίλο που δεν είχε δουλεια;; και εντάξει αν ειχε μεγάλη ανάγκη ναι αλλά να λες για ψώνια ήταν εγκληματικό απο τη μεριά σου. Δε νομιζω να γίνει τιποτα και μπαμπας σου να ηταν ο δικαστης του αρειου παγου αφου συνεννεσες γι΄αυτο.

Επίσης οι αγορές έγιναν χωρις τη δική σου παρουσια;; δε ζηταγαν ταυτοτητα; γιατι αν μπορουσες να στηριξεις οτι δεν υπεγραφες αλλα μετά από τοσο καιρό θεωρειτε οτι εχεις αποδεχτει τις συναλλαγές

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μετατρέψω κάτι ξεχασμένα χαρτονομίσματα δραχμών σε ευρώ ακόμα και σήμερα στην Τράπεζα της Ελλάδος? Επίσης ξέρετε μήπως αυτό μπορώ να το κάνω και σε μια τράπεζα εμπορική ? πχ Εθνική Τράπεζα κτλ ?
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μετατρέψω κάτι ξεχασμένα χαρτονομίσματα δραχμών σε ευρώ ακόμα και σήμερα στην Τράπεζα της Ελλάδος? Επίσης ξέρετε μήπως αυτό μπορώ να το κάνω και σε μια τράπεζα εμπορική ? πχ Εθνική Τράπεζα κτλ ?

 

Εγω λεω να τα κρατησεις γιατι μαλλον θα τα χρειαστεις συντομα.

 

Sent from my ZTE-BLADE

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να τα κρατησεις γιατι μαλλον θα τα χρειαστεις συντομα.

 

Sent from my ZTE-BLADE

 

Δεν είναι πολλά ώστε να τα κρατήσω. Μιλάμε για 30.000-50.000 δραχμές περίπου. Και δεν μπορώ να ελπίζω σε τέτοια σενάρια που λες. Εξάλλου αν δεν κάνω λάθος κάπου είχα δει ότι μέχρι τέλους του έτους μπορούμε να τα αλλάζουμε. Μετά δεν θα γίνεται (?)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις στην τραπεζα της Ελλαδος μεχρι τελος του χρονου. καλο θα ηταν να εχεις και μια ταυτοτητα μαζι σου.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει κάρτα ανάληψης συνδεδεμένη με λογαριασμό μισθoδοσίας στην Ελλάδα που μπορεί κάποιος να κάνει ανάληψη σε δολάρια στις ΗΠΑ χωρίς να πληρώνει προμήθεια (ή στην χειρότερη περίπτωση να χρεώνεται μόνο από την πλευρά του αμερικάνικου ATM); Κάποιος μου έχει πει για Citibank και 7 Eleven. Γνωρίζει κανείς τίποτα; Edited by Spiros_k
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω κατι βρε παιδια πολυ πιο απλο, διαβασα και μερικες απο τις 450 σελιδες αλλα για να μαι σιγουρος. Θελω να βγαλω μια χρεωστικη, εχω ακουσει οτι η πειραιως Visa debit ειναι καλη, τη θελω πιο πολυ για εταιρεια στηχοιματισμου, αγορες απο ιντερνετ. Προτεινετε καποια η εχετε κακη γνωμη για καποια; Κ τι διαφορες εχουν απο τραπεζα σε τραπεζα; Οτι σου κραταει προμηθεια πχ; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα ΠΕΙΡΕΩΣ. Εαν πάω σε Ευρωπαϊκή χώρα, μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα για ανάλυψη μέσω ΑΤΜ; Εχει προμηθεια; Και απο ποια τραπεζα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια καρτα ΠΕΙΡΕΩΣ. Εαν πάω σε Ευρωπαϊκή χώρα, μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα για ανάλυψη μέσω ΑΤΜ; Εχει προμηθεια; Και απο ποια τραπεζα;

 

Αν αναφέρεσαι σε χρεωστική (και όχι πιστωτική) κάρτα, εδώ είναι οι χρεώσεις που ψάχνεις: http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=298556&nt=96&lang=1

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το thread

 

Εχω μια χρεωστικη cash card της Εμπορικης τραπεζας (Visa, με την ενδειξη electronic use only) αλλα οσες φορες εχω προσπαθησει να τη χρησιμοποιησω σε συναλλαγες στο ιντερνετ δεν γινεται αποδεκτη. Σε αντιθεση με τη visa χρεωστικη της alpha που ειναι παντου αποδεκτη.

 

Καμια ιδεα? Χρειαζεται να καλεσω στη τραπεζα να ενεργοποιησω κατι; Η απλα ειναι μουφα η visa της εμπορικης τραπεζας?

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το thread

 

Εχω μια χρεωστικη cash card της Εμπορικης τραπεζας (Visa, με την ενδειξη electronic use only) αλλα οσες φορες εχω προσπαθησει να τη χρησιμοποιησω σε συναλλαγες στο ιντερνετ δεν γινεται αποδεκτη. Σε αντιθεση με τη visa χρεωστικη της alpha που ειναι παντου αποδεκτη.

 

Καμια ιδεα? Χρειαζεται να καλεσω στη τραπεζα να ενεργοποιησω κατι; Η απλα ειναι μουφα η visa της εμπορικης τραπεζας?

 

Η χρεωστική της Εμπορικής δεν γίνεται αποδεκτή για αγορές εξ αποστάσεως (και ιντερνετ). Δεν δίνουν όλες οι τράπεζες αυτή τη δυνατότητα στις χρεωστικές τους (κακώς βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Η χρεωστική της Εμπορικής δεν γίνεται αποδεκτή για αγορές εξ αποστάσεως (και ιντερνετ). Δεν δίνουν όλες οι τράπεζες αυτή τη δυνατότητα στις χρεωστικές τους (κακώς βέβαια)

 

Κριμα. Και μου εχουν μεινει 15 ευρω στο λογαριασμο της Εμπορικης :p

Φανταζομαι για συναλλαγες σε καταστηματα (οχι online) θα γινεται δεκτη :confused:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα add μια credit card στο paypal Με την μορφυ 1234 5678 9χχχχχ δηλαδη δεν εβαλα - αναμεσα στις τετραδες,σωστα το εκανα ή ηθελε παυλες? δηλδ 1234-5678-χχχχ με ποιον τροπο πρεπει να την κανω add?εγω την εκανα με τον πρωτο..
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν παύλες ανάμεσα στα νούμερα ( βλέπεις τίποτα παύλες πάνω στην κάρτα σου ; )
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα add μια credit card στο paypal Με την μορφυ 1234 5678 9χχχχχ δηλαδη δεν εβαλα - αναμεσα στις τετραδες,σωστα το εκανα ή ηθελε παυλες? δηλδ 1234-5678-χχχχ με ποιον τροπο πρεπει να την κανω add?εγω την εκανα με τον πρωτο..

Εγώ δεν βάζω ούτε παύλες ούτε κενά, και την δέχεται κανονικά...

Ο αριθμός της κάρτας σου είναι 16 ψηφία το ένα μετά το άλλο. Όπου το βλέπεις με κενά ή παύλες είναι μόνο για λόγους απεικόνισης και διευκόλυνσης του αναγνώστη

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι για συναλλαγες σε καταστηματα (οχι online) θα γινεται δεκτη :confused:

Το πιο πιθανό είναι όχι.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα add μια credit card στο paypal Με την μορφυ 1234 5678 9χχχχχ δηλαδη δεν εβαλα - αναμεσα στις τετραδες,σωστα το εκανα ή ηθελε παυλες? δηλδ 1234-5678-χχχχ με ποιον τροπο πρεπει να την κανω add?εγω την εκανα με τον πρωτο..

 

Aν σου απάντησε θετικά είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

την εχει κανει add απλα δεν την εχω κανει confirm περιμενω να μου χρεωσει το 1,5 euro για να δω το 4ψηφιο pin.μου λεει οτι ι καρτα χ-1234 εγινε add απλα περιμενω τωρα για confirm θα ειμαι οκ νομιζω...ποσες μερες περνει για την χρεωση του 1,5 euro?
Link to comment
Share on other sites

Κριμα. Και μου εχουν μεινει 15 ευρω στο λογαριασμο της Εμπορικης :p

Φανταζομαι για συναλλαγες σε καταστηματα (οχι online) θα γινεται δεκτη :confused:

 

Σε φυσικά καταστήματα ναι, τη δέχονται κανονικά. Σε ηλεκτρονικά καταστήματα και αγορές μεσω τηλεφώνου δεν κάνει

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι όχι.

 

αν και μου απαντησε ο nucleogenesis ηδη. Οχι με πια λογικη? Το λογοτυπο της visa το εχω πανω εκτυπωμενο για μόστρα? :lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εκανα add την καρτα μου στο paypal στις 30 του μηνος και ακομα δεν μ εχει χρεωθει το 1,5 euro.

 

We made a €1.50 EUR or equivalent charge to your card on Sep 30, 2011.

 

ποσες μερες κανει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

αν και μου απαντησε ο nucleogenesis ηδη. Οχι με πια λογικη? Το λογοτυπο της visa το εχω πανω εκτυπωμενο για μόστρα? :lol:

 

Το ότι είναι visa δε σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις αγορές από internet.. Επικρατεί αυτή η λάθος αντίληψη όπως και visa=πιστωτική.. Η visa είναι σαν "μάρκα" καρτών μπορούμε να πούμε όπως είναι και η mastercard, maestro κτλ. Το αν θα γίνεται δεκτή για αγορές από απόσταση το καθορίζει η τράπεζα που ανήκει αυτή η κάρτα. Πήγαινε στο ταμείο να τα πάρεις και βάλτα σε άλλη κάρτα σίγα... (από ATM δε μπορείς)

 

 

ρε παιδια εκανα add την καρτα μου στο paypal στις 30 του μηνος και ακομα δεν μ εχει χρεωθει το 1,5 euro.

 

We made a €1.50 EUR or equivalent charge to your card on Sep 30, 2011.

 

ποσες μερες κανει περιπου?

 

Εμένα αμέσως έγινε η χρέωση νομίζω.. Κάνε υπομονή και αύριο που είναι εργάσιμη μήπως επειδή ήταν και ΣΚ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...