Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Φιλοι μου μια ερώτηση. Μπορει με δικηγορο και υπογραφες να γινει αλλαγη ονοματος δανειολήπτη;

 

Μαλλον δεν γινεται γιατι αλλιως θα μπορουσε η τραπεζα κατ ευθειαν να το κανει στον δευτερο δανειολήπτη.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μου παν οταν εκανα την αιτηση οτι το ποτε θαρθει εχει να κανει με τα ελτα.εμεις την αποστελουμε μεσα σε 7 μερες.λογικα θαρθει η καρτα στο σπιτι και μετα θαρθει χαρτι που θα λεει να παω ταχυδρομιο να παρω το πιν..ε;

Μου χει ερθει μηνυμα κανονικα στις 30/8

10 μερες;;;τοσο πολυ;τι στο καλο;μια βδομαδα η καρτα και δεκα μερες το πιν;

την βιαζομαι γιατι θελω να αγορασω κινητο. μετα θα μπλεξω με εξεταστικες και τετοια και θα περασει καιρος.

 

Καταρχην δεν είναι σίγουρο ότι θα εγκριθεί η κάρτα σου.. Πώς είσαι τόσο σίγουρος? Υπάρχει και η περίπτωση της απόρριψης (7 στις 10 αιτήσεις απορρίπτονται σήμερα)

Δεν σημαίνει ότι επειδή έκανες την αίτηση ότι θα τη λάβεις κι όλας.

Από τη στιγμή που θα ενημερωθείς λοιπόν από την τράπεζα ότι όντως εγκρίθηκε η αίτησή σου.. μέσα σε λίγες μέρες θα την λάβεις (4-5 μέρες ίσως). Πήρες τηλέφωνο να δεις αν εγκρίθηκε ή όχι??

 

Επίσης το pin για λόγους ασφαλείας έρχεται μετά από 1 βδομάδα αφού λάβεις την κάρτα.. Σκέψου ότι είναι πολύ επικίνδυνο να έρθουν και τα 2 μαζί.. Μόνο γι αυτό το λόγο γίνεται αυτό.. Το pin δεν θα σου είναι χρήσιμο παρά μόνο αν θες να κάνεις αναληψη μετρητών από την πιστωτική (κάτι που δεν συμφέρει καθόλου).. Την κάρτα σου την χρησιμοποιείς κανονικά για αγορές σε καταστήματα και στο internet χωρίς το pin.. Επίσης μπορείς να την πληρώσεις και χωρίς το pin στα atm.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό σε αγορά στο εξωτερικό να σου ζητήσουν και το pin! Ακόμα και στην ελλάδα μπορεί να τύχει, πολύ σπάνιο αλλά μπορεί!

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό σε αγορά στο εξωτερικό να σου ζητήσουν και το pin! Ακόμα και στην ελλάδα μπορεί να τύχει, πολύ σπάνιο αλλά μπορεί!

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

 

Όσον αφορά στο εξωτερικό, σε ταξίδια μου στη Δανία και τη Γερμανία, οι υπάλληλοι δεν έπαιρναν καν την κάρτα στα χέρια τους (σε σουπερ μάρκετ και εμπορικά καταστήματα): Αντιθέτως, υπάρχει μηχάνημα από το οποίο περνάει ο πελάτης την κάρτα του και πληκτρολογεί τον κωδικό του για να προχωρήσει η συναλλαγή. Σε καμία περίπτωση δεν είδα να υπογράφει κανείς χαρτάκι/απόδειξη αντί να εισάγει το pin του.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία πάντως που πήγα τόσες φορές και ψώνισα και από πολλά και κεντρικά μαγαζιά είανι όπως εμάς..

Πάντως έχουν βγει ανακοινώσεις ότι σιγά σιγα από τον Ιούλιο που μας πέρασε και εδώ θα ζητάνε στις συναλλαγές το pin. (είδα ανάλογη ανακοίνωση στο site της eurobank).

Link to comment
Share on other sites

Στην Ιταλία πάντως που πήγα τόσες φορές και ψώνισα και από πολλά και κεντρικά μαγαζιά είανι όπως εμάς..

Πάντως έχουν βγει ανακοινώσεις ότι σιγά σιγα από τον Ιούλιο που μας πέρασε και εδώ θα ζητάνε στις συναλλαγές το pin. (είδα ανάλογη ανακοίνωση στο site της eurobank).

 

Μπορούμε να αλλάξουμε το pin μιας πιστωτικής κάρτας από ATM, όπως γίνεται και με τις χρεωστικές κάρτες? Έχω μια πιστωτική και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το pin της (και αποκλείεται να το θυμάμαι έτσι όπως είναι!).

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να αλλάξουμε το pin μιας πιστωτικής κάρτας από ATM, όπως γίνεται και με τις χρεωστικές κάρτες? Έχω μια πιστωτική και δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το pin της (και αποκλείεται να το θυμάμαι έτσι όπως είναι!).

 

Γίνεται αυτο που λες αλλα πρέπει να ξέρεις το παλιό

pin σου αλλιώς πας στην τράπεζα και κανείς αίτηση για να σου έρθει ο κωδικός.

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτο που λες αλλα πρέπει να ξέρεις το παλιό

pin σου αλλιώς πας στην τράπεζα και κανείς αίτηση για να σου έρθει ο κωδικός.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω το παλιό pin οπότε θα πάω σε ATM να το αλλάξω με κάτι πιο εύκολο. :up:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι της ΑΤΕΒΑΝΚ , δεν αλλάζει ο pin στο atm.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι της ΑΤΕΒΑΝΚ , δεν αλλάζει ο pin στο atm.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.. και αν θες να το αλλάξεις τι κάνεις?

 

Σε κάποιες τράπεζες μπορείς να το αλλάξεις και από το web banking πάντως.. όπως στη citibank.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.. και αν θες να το αλλάξεις τι κάνεις?

 

Σε κάποιες τράπεζες μπορείς να το αλλάξεις και από το web banking πάντως.. όπως στη citibank.

 

φανταζομαι οτι απλα το θυμασε, οπως ειναι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντως μεγάλη ανοησία να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσω atm. Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε άλλη κάρτα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάντως μεγάλη ανοησία να μην υπάρχει αυτή η δυνατότητα μέσω atm. Δεν το έχω ξανασυναντήσει σε άλλη κάρτα.

 

και στην χρεωστικη της hsbc συμβαινει νομιζω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

και στην χρεωστικη της hsbc συμβαινει νομιζω

 

Επειδή έχω την χρεωστική της hsbc, αυτό δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι απλα το θυμασε, οπως ειναι

 

Φαίνεται περίεργο γιατί οι ίδιες οι τράπεζες προτείνουν την αλλαγή του pin σε τακτά χρονικά διαστήματα..

 

 

Βλέπω ότι έχω αρνητικό υπόλοιπο σε μία prepaid card στην Κύπρου.. Απλά την έβγαλα (και υπάρχει χρέωση 5 ευρώ όταν την βγάζεις..) εγώ ξόδεψα αμέσως σχεδόν όλο το ποσό και δεν πρόλαβε να τραβήξει τα 5 ευρώ και τώρα υπάρχει υπόλοιπο -3,75 ευρώ.. Να φανταστώ δεν υπάρχει περίπτωση για τόκους κτλ ε? ούτε φαίνεται ότι χρωστάς γενικά όπως με τις πιστωτικές γιατί δεν έχω σκοπό να την χρησιμοποιήσω ξανά αυτές τις μέρες.. Μπορεί σε 2 μήνες πχ να την ξαναφορτίσω.

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Πήγα χτες σε κατάστημα citibank όπου είμαστε οικογενειακώς πελάτες χρόνια γιατί υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα στοιχεία μου. Είχαν περάσει λάθος στο σύστημα τους :rolleyes: (πριν από χρόνια) τον αριθμό της ταυτότητας μου και έτσι χρειάστηκε να κάνουμε όλη την διαδικασία από την αρχή σαν να ήμουν νέος πελάτης.

Επί τη ευκαιρία τους ζήτησα να αποκτήσω e-banking και μου είπαν ότι αυτό γίνεται μόνο με την έκδοση κάρτας (τι κάρτα είναι αυτή δεν κατάλαβα ακριβώς, χρεωστική, μάλλον, που μέχρι στιγμής δεν είχα, είμαι απλά συνδικαιούχος σε έναν λογαριασμό). Οπότε περιμένω από βδομάδα κάρτα και μετά πιν για να δοκιμάσω το e-banking της Citibank -αν και εδώ δεν έχετε γράψει καλά λόγια από όσο θυμάμαι... Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν είναι σίγουρο ότι θα εγκριθεί η κάρτα σου.. Πώς είσαι τόσο σίγουρος? Υπάρχει και η περίπτωση της απόρριψης (7 στις 10 αιτήσεις απορρίπτονται σήμερα)

Δεν σημαίνει ότι επειδή έκανες την αίτηση ότι θα τη λάβεις κι όλας.

Από τη στιγμή που θα ενημερωθείς λοιπόν από την τράπεζα ότι όντως εγκρίθηκε η αίτησή σου.. μέσα σε λίγες μέρες θα την λάβεις (4-5 μέρες ίσως). Πήρες τηλέφωνο να δεις αν εγκρίθηκε ή όχι??

 

Επίσης το pin για λόγους ασφαλείας έρχεται μετά από 1 βδομάδα αφού λάβεις την κάρτα.. Σκέψου ότι είναι πολύ επικίνδυνο να έρθουν και τα 2 μαζί.. Μόνο γι αυτό το λόγο γίνεται αυτό.. Το pin δεν θα σου είναι χρήσιμο παρά μόνο αν θες να κάνεις αναληψη μετρητών από την πιστωτική (κάτι που δεν συμφέρει καθόλου).. Την κάρτα σου την χρησιμοποιείς κανονικά για αγορές σε καταστήματα και στο internet χωρίς το pin.. Επίσης μπορείς να την πληρώσεις και χωρίς το pin στα atm.

 

Φιλε μου ολα καλα!η καρτα στην...μερα της και ηδη εκανα την πρωτη μου αγορα με το που την επιασα στα χερια μου.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ολα καλα!η καρτα στην...μερα της και ηδη εκανα την πρωτη μου αγορα με το που την επιασα στα χερια μου.

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

Με τι πιστωτικό όριο σου βγάλανε? Είναι η απλή visa student?

 

Πήγα χτες σε κατάστημα citibank όπου είμαστε οικογενειακώς πελάτες χρόνια γιατί υπήρχε κάποιο πρόβλημα με τα στοιχεία μου. Είχαν περάσει λάθος στο σύστημα τους :rolleyes: (πριν από χρόνια) τον αριθμό της ταυτότητας μου και έτσι χρειάστηκε να κάνουμε όλη την διαδικασία από την αρχή σαν να ήμουν νέος πελάτης.

Επί τη ευκαιρία τους ζήτησα να αποκτήσω e-banking και μου είπαν ότι αυτό γίνεται μόνο με την έκδοση κάρτας (τι κάρτα είναι αυτή δεν κατάλαβα ακριβώς, χρεωστική, μάλλον, που μέχρι στιγμής δεν είχα, είμαι απλά συνδικαιούχος σε έναν λογαριασμό). Οπότε περιμένω από βδομάδα κάρτα και μετά πιν για να δοκιμάσω το e-banking της Citibank -αν και εδώ δεν έχετε γράψει καλά λόγια από όσο θυμάμαι... Για να δούμε...

 

Τίποτα δε λέει.. Απαίσιο πραγματικά.. Μόνο τα πολύ βασικά έχει.. Eγώ δεν κατάφερα καν να κάνω έμβασμα σε άλλη τράπεζα που είναι το πιο βασικό... Έψαξα αλλά δεν το βρήκα αυτό? Είναι δυνατόν να μην υποστηρίζεται ούτε καν αυτό? Μόνο για πληρωμές καρτών από άλλη τράπεζα είδα.. Tην εγγραφή την κάνεις μόνος σου από το site.. δεν είναι τίποτα.. Απλώς για να γίνει η εγγραφή χρειάζεται και τον αριθμό της κάρτας (πιστωτικής ή χρεωστικής στην περίπτωσή σου)

 

ΥΓ διάβαζα ότι μετά και από τη συρρίκνωσή της και από μη εξαγορά από άλλη τράπεζα ίσως πάει για κλείσιμο..

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Πήγα προχθές σε κατάστημα Alpha Bank έδωσα το καρτελάκι της μητέρας μου, και ο υπάλληλος δεν μου ζήτησε ούτε ταυτότητα...Ο καθένας ό,τι γουστάρει κάνει...

Αν είχα κανένα υπόλοιπο 50.000€ θα έκανα καμία ανάληψη, θα έβαζα μια υπογραφή ό,τι να ναι και θα έλεγα δεν είμαι εγώ...Να ελέγχατε το γνήσιο της υπογραφής...Τα χουμε δει όλα με αυτούς...Αλλά αν χρωστούσαμε μερικά εκατομμύρια θα κάθονταν προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Με τι πιστωτικό όριο σου βγάλανε? Είναι η απλή visa student?

 

Η απλη student ειναι με 1000 ευρω οριο

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...

Tην εγγραφή την κάνεις μόνος σου από το site.. δεν είναι τίποτα.. Απλώς για να γίνει η εγγραφή χρειάζεται και τον αριθμό της κάρτας (πιστωτικής ή χρεωστικής στην περίπτωσή σου)

....

 

Αν γινόταν και με πιστωτική, έχω την Diners, γιατί να μου βγάλει και χρεωστική;

Αυτή η Diners έχει και κάποιο συνοδευτικό πιν; Που θα μου το είχαν στείλει πριν χρόνια με το ταχυδρομείο υποθέτω... Θα ψάξω στη χαρτούρα μήπως και το βρω. :p

Link to comment
Share on other sites

Η απλη student ειναι με 1000 ευρω οριο

 

 

Sent from my iPod touch ξάπλα στον καναπέ ή στο κρεβάτι....

 

πολυ καλο οριο για φοιτητικη πιστωτικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο οριο για φοιτητικη πιστωτικη

 

ισχυει.. αν και θα ηθελα μικροτερο..οχι οτι δεν μου εχω εμπιστοσυνη αλλα δεν ξερεις ποτε..:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ισχυει.. αν και θα ηθελα μικροτερο..οχι οτι δεν μου εχω εμπιστοσυνη αλλα δεν ξερεις ποτε..:O

 

με μια αιτηση για μειωση οριου, θα εισαι μια χαρα. θα στην κανουν αμεσα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν και με πιστωτική, έχω την Diners, γιατί να μου βγάλει και χρεωστική;

Αυτή η Diners έχει και κάποιο συνοδευτικό πιν; Που θα μου το είχαν στείλει πριν χρόνια με το ταχυδρομείο υποθέτω... Θα ψάξω στη χαρτούρα μήπως και το βρω. :p

Μπορείς και με την diners να κάνεις την αίτηση https://production.citibank.gr/GRGCB/JSO/reg/Setup.do .. βλέπεις ότι έχει επιλογή για CitiCard (χρεωστική) , visa, mastercard, diners. Ίσως για να συνδεθεί και ο λογαριασμός ταμιευτηρίου με το citibank online να πρέπει να βγάλεις και τη citicard.

Ναι φυσικά και έχει pin.. Μέσω απλού ταχυδρομείου έρχεται.

 

ισχυει.. αν και θα ηθελα μικροτερο..οχι οτι δεν μου εχω εμπιστοσυνη αλλα δεν ξερεις ποτε..:O

 

Κι εγώ πριν 3 μήνες έβγαλα τη Citibank Visa Student αλλά τη Vodafone με 1000 ευρώ όριο.. Και μόλις σε 3 μήνες μου το πήγαν 2000!!!

Μάλλον γιατί και τους 3 μήνες την έφτανα 998 ευρώ και πλήρωνα όλο το ποσό :p

όποτε θες φυσικά το χαμηλώνεις.. Σκέψου το καλά όμως.. Αν θες να αγοράσεις κάτι που κάνει 1000 ευρώ πχ και θες να το πάρεις με δόσεις? Αν είσαι σωστός και δεν επηρρεάζεσαι δεν θα έχεις πρόβλημα. Να φανταστώ ότι το όριο ανάληψης μετρητών είναι και σε σένα 300 ευρώ όμως??

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...