Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Συγχώνευση Alpha bank - Eurobank

 

 

Tη Δευτέρα αναμένεται να ανακοινωθεί η συγχώνευση της Alpha Bank με τη Eurobank, από την οποία θα προκύψει η μεγαλύτερη ιδιωτική ελληνική τράπεζα, με ισχυρή παρουσία στις αγορές των Βαλκανίων.

 

Σύμφωνα με εκτιμήσεις ειδικών, η συγχώνευση θα δυναμώσει τον εγχώριο τραπεζικό κλάδο, καθώς το νέο σχήμα θα μπορέσει πιο εύκολα να αντλήσει πόρους από την αγορά για την κεφαλαιακή του ενίσχυση.

 

Η νέα τράπεζα που θα προκύψει από τη συμφωνία θα έχει 15 δισ. ευρώ ενεργητικό και θα εξυπηρετεί οκτώ εκατομμύρια πελάτες μέσα από 2.000 καταστήματα, ενώ το χαρτοφυλάκιό της θα διαχειρίζεται καταθέσεις 80 δισ. ευρώ.

 

Νέο σχήμα με τη συμμετοχή (;) του Κατάρ

 

Σύμφωνα με πηγές της εφημερίδας Το Βήμα, η συμφωνία αναμένεται να συνοδευτεί και από αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, στην οποία δεν αποκλείεται να αυξήσουν τη συμμετοχή τους οι υφιστάμενοι μέτοχοι.

 

Οι πηγές της εφημερίδας αναφέρουν ότι οι δύο πλευρές έχουν μελετήσει τα δεδομένα και τις εκτιμήσεις για την επικείμενη επιβάρυνση κάθε τράπεζας από τους ελέγχους της BlackRock, τις συνέργειες που θα προκύψουν, καθώς και τα περιουσιακά στοιχεία που μπορούν να αξιοποιηθούν (πώληση θυγατρικών, διεθνών συμμετοχών, ακίνητης περιουσίας) ώστε να ενισχυθεί η κεφαλαιακή βάση τους.

 

Σύμφωνα με πληρoφορίες της εφημερίδας Τα Νέα, στο «γάμο» Alpha θα προσχωρήσει και το επενδυτικό κεφάλαιο του Κατάρ που ήδη συμμετέχει στην Alpha. Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι η συμμετοχή του Κατάρ στο νέο σχήμα θα είναι της τάξης του 20%, γεγονός που το καθιστά μεγαλομέτοχο.

 

Πάντως, για να έχει νόημα η συνένωση δύο τραπεζών προϋπόθεση είναι η επίτευξη οικονομιών κλίμακος. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να εξορθολογιστούν τα δίκτυα με κλείσιμο καταστημάτων σε περιοχές όπου υπάρχει αλληλοκάλυψη και ενδεχομένως άνοιγμα σε νέα σημεία και επίσης να συγχωνευθούν μια σειρά από υπηρεσίες, όπως το back office, το dealing room κτλ. Aυτό βέβαια σημαίνει μείωση προσωπικού με απολύσεις.

 

Όπως σημειώνουν τραπεζικοί κύκλοι, τα οφέλη που προκύπτουν από μια συγχώνευση αφορούν τις συνέργειες που θα δημιουργηθούν από τη συνένωση τραπεζών. Βέβαια, οι συγχωνεύσεις δεν λύνουν πλήρως το βασικό πρόβλημα των ελληνικών τραπεζών, που είναι η άντληση ρευστότητας, καθώς οι αγορές παραμένουν κλειστές για τις ελληνικές τράπεζες, οι οποίες εξαρτώνται αποκλειστικά από την Eυρωπαϊκή Kεντρική Tράπεζα και την Tράπεζα της Eλλάδος.

 

Oι απόψεις των τραπεζιτών ως προς τη χρησιμότητα των τραπεζικών γάμων στην παρούσα φάση ποικίλλουν. Ορισμένοι θεωρούν ότι μια τέτοια κίνηση θα βελτιώσει το κλίμα στην αγορά και θα σταματήσει τον κατήφορο των τραπεζικών μετοχών και την απαξίωση του Xρηματιστηρίου.

 

Eπιπλέον, το διευρυμένο μέγεθος της νέας τράπεζας διευκολύνει την ενεργοποίηση των μετόχων και την προσέλκυση επενδυτών σε περίπτωση αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου. Eπίσης, οι ίδιες πηγές τονίζουν ότι οι συνέργειες που προκύπτουν από μια συγχώνευση έχουν θετική απήχηση στα κεφάλαια της νέας τράπεζας και περιορίζουν τις κεφαλαιακές ανάγκες που έχουν αθροιστικά οι δύο τράπεζες.

 

Bεβαίως σημειώνουν ότι εν όψει των ελέγχων της BlackRock, κανένας δεν είναι εύκολο να υπολογίσει το τι θα προκύψει από τον έλεγχο επειδή δεν είναι γνωστό το μοντέλο που θα εφαρμόσει ο διεθνής οίκος και μια συγχώνευση ενδεχομένως να δημιουργήσει εκπλήξεις στο μέλλον.

 

Newsroom ΔΟΛ in.gr

Link to comment
Share on other sites

Η είδηση μιλάει για την μεγαλύτερη ΙΔΙΩΤΙΚΗ τράπεζα στην Ελλάδα προφανώς γιατί ακόμα και μετά την συγχώνευση δεν υπερβαίνουν το μέγεθος της Εθνικής τράπεζας

Η νέα τράπεζα θα έχει εενργητικό 15 Δισ Ευρώ

Ενεργητικό Εθνικής τράπεζας 117,75 Δις Πηγή http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwN3fx8XAyMfVwtXXycfQ4NQE6B8JLK8qYsrUD7Q0M_cyM_AwNKIgG4_j_zcVP2C3IhyAOOJkg0!/dl2/d1/L2dJQSEvUUt3QS9ZQnB3LzZfRVI1QzlGSDIwR09MRDAyTEU4RU1CTDEwVTQ!/?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/nbg-gr/NBG+Site/Group/The+Bank/Financial+Highlights/&WCM_Page.ResetAll=TRUE

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Η είδηση μιλάει για την μεγαλύτερη ΙΔΙΩΤΙΚΗ τράπεζα στην Ελλάδα προφανώς γιατί ακόμα και μετά την συγχώνευση δεν υπερβαίνουν το μέγεθος της Εθνικής τράπεζας

Η νέα τράπεζα θα έχει εενργητικό 15 Δισ Ευρώ

Ενεργητικό Εθνικής τράπεζας 117,75 Δις Πηγή http://www.nbg.gr/wps/portal/!ut/p/c1/04_SB8K8xLLM9MSSzPy8xBz9CP0os3jXIFNnSzcPIwN3fx8XAyMfVwtXXycfQ4NQE6B8JLK8qYsrUD7Q0M_cyM_AwNKIgG4_j_zcVP2C3IhyAOOJkg0!/dl2/d1/L2dJQSEvUUt3QS9ZQnB3LzZfRVI1QzlGSDIwR09MRDAyTEU4RU1CTDEwVTQ!/?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connect/nbg-gr/NBG+Site/Group/The+Bank/Financial+Highlights/&WCM_Page.ResetAll=TRUE

 

Η eurobank εχει ενεργητικό 80,5 δις, και η alpha 64 δις. Η νεα τραπεζα σύνολο 144,5 δις οχι 15

Link to comment
Share on other sites

Η συγχώνευση της Alpha bank με την Eurobank δημιουργεί την μεγαλύτερη τράπεζα στην Ελλάδα βάση ενεργητικού αλλά και βασικών στοιχείων των ισολογισμών όπως δάνεια και καταθέσεις.

 

Συνοψίζοντας το μέγεθος των δύο τραπεζών προκύπτει ότι η νέα τράπεζα Alpha- Eurobank διαθέτει 144,5 δις ευρώ ενεργητικό έναντι 117 δις ευρώ της Εθνικής.

Επίσης θα διαθέτει 98 δις δάνεια 78 δις καταθέσεις και 10,2 δις ευρώ κεφάλαια.

Το νέο σχήμα θα διαθέτει 9,15% core tier 1 και 12,85% συνολικό δείκτη κεφαλαιακής επάρκειας.

Επίσης το νέο σχήμα θα διαθέτει 13,3 δις ομόλογα, η εξάρτηση από την ΕΚΤ φθάνει τα 33 δις ευρώ ενώ το NPLs δηλαδή ο δείκτης μη εξυπηρετούμενων δανείων διαμορφώνεται στο 9,27%.

Η νέα τράπεζα Alpha bank και Eurobank θα διαθέτει 34,8 χιλιάδες εργαζομένους και 2.576 καταστήματα στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Στην Ελλάδα τα καταστήματα ανέρχονται στα 1078.

Οι αριθμοί ουσιαστικά τι μας δείχνουν ότι όντως δημιουργείται η μεγαλύτερη τράπεζα στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια αλλά η νέα τράπεζα θα χρειαστεί να επιλύσει 4 βασικά προβλήματα

1)Κεφάλαια 2)ρευστότητα 3)καταστήματα και προσωπικό και 4)συνέργιες.

Όσον αφορά τα ακραία σενάρια προσομοίωσης με βάση τα stress tests προκύπτουν ζημίες 2,8 και 3,4 δις ευρώ συνολικά για τις δύο τράπεζες στα αποτελέσματα άρα και στα κεφάλαια τους.

Τα ακραία σενάρια βεβαίως είναι υπό την αίρεση ότι το haircut και η Blackrock θα οδηγήσουν τις τράπεζες σε σημαντικές κεφαλαιακές ζημίες.

 

(BankingNews.gr)

Link to comment
Share on other sites

15,56% άνοδο το χρηματιστήριο λόγω του γεγονότος.. Τεράστια άνοδος πραγματικά :blink: Έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η συγχώνευση.

 

Alphaeurobank το νέο όνομα της τράπεζας

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Η eurobank εχει ενεργητικό 80,5 δις, και η alpha 64 δις. Η νεα τραπεζα σύνολο 144,5 δις οχι 15

 

Η συγχώνευση της Alpha bank με την Eurobank δημιουργεί την μεγαλύτερη τράπεζα στην Ελλάδα βάση ενεργητικού αλλά και βασικών στοιχείων των ισολογισμών όπως δάνεια και καταθέσεις.

 

Συνοψίζοντας το μέγεθος των δύο τραπεζών προκύπτει ότι η νέα τράπεζα Alpha- Eurobank διαθέτει 144,5 δις ευρώ ενεργητικό έναντι 117 δις ευρώ της Εθνικής.

Επίσης θα διαθέτει 98 δις δάνεια 78 δις καταθέσεις και 10,2 δις ευρώ κεφάλαια.

Το νέο σχήμα θα διαθέτει 9,15% core tier 1 και 12,85% συνολικό δείκτη κεφαλαιακής επάρκειας.

Επίσης το νέο σχήμα θα διαθέτει 13,3 δις ομόλογα, η εξάρτηση από την ΕΚΤ φθάνει τα 33 δις ευρώ ενώ το NPLs δηλαδή ο δείκτης μη εξυπηρετούμενων δανείων διαμορφώνεται στο 9,27%.

Η νέα τράπεζα Alpha bank και Eurobank θα διαθέτει 34,8 χιλιάδες εργαζομένους και 2.576 καταστήματα στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Στην Ελλάδα τα καταστήματα ανέρχονται στα 1078.

Οι αριθμοί ουσιαστικά τι μας δείχνουν ότι όντως δημιουργείται η μεγαλύτερη τράπεζα στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια αλλά η νέα τράπεζα θα χρειαστεί να επιλύσει 4 βασικά προβλήματα

1)Κεφάλαια 2)ρευστότητα 3)καταστήματα και προσωπικό και 4)συνέργιες.

Όσον αφορά τα ακραία σενάρια προσομοίωσης με βάση τα stress tests προκύπτουν ζημίες 2,8 και 3,4 δις ευρώ συνολικά για τις δύο τράπεζες στα αποτελέσματα άρα και στα κεφάλαια τους.

Τα ακραία σενάρια βεβαίως είναι υπό την αίρεση ότι το haircut και η Blackrock θα οδηγήσουν τις τράπεζες σε σημαντικές κεφαλαιακές ζημίες.

 

(BankingNews.gr)

 

15,56% άνοδο το χρηματιστήριο λόγω του γεγονότος.. Τεράστια άνοδος πραγματικά :blink: Έχει πολύ ενδιαφέρον αυτή η συγχώνευση.

 

Alphaeurobank το νέο όνομα της τράπεζας

 

Αφού λοιπόν αυτά δεν είναι οφ τοπικ όπως λανθασμένα πίστευα, τότε ας αναφέρω και εγώ με την σειρά μου μια είδηση για τον τραπεζικό κολοσσό που πρόκειται να δημιουργηθεί.

 

-------------------------------------------------------------------

Σιγήν ιχθύος από τους τραπεζίτες για το μέλλον των εργαζόμενων

Καμία ερώτηση δεν υποβλήθηκε σήμερα στη συνέντευξη τύπου των τραπεζιτών της Alpha και της Eurobank για τις τύχες των 25.000 εργαζόμενων των δύο τραπεζών. Μόνο κάποια στιγμή Μαντζούνης και Νανόπουλος ανέφεραν ότι τα λειτουργικά κόστη δεν είναι ανάγκη να περικοπούν μειώνοντας προσωπικό αλλά από άλλες ενέργειες ( λιγότερα νοίκια, ταχυδρομικά έξοδα, ενιαίο software κτλ).

Πηγή

http://www.inews.gr/116/sigin-ichthyos-apo-tous-trapezites-gia-to-mellon-ton-ergazomenon.htm

-------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα προτείνετε για φοιτητική πιστωτική με μεγάλο όριο? Έχω απο την eurobank αλλά έχει όριο στα 300.
Link to comment
Share on other sites

Ποια τράπεζα προτείνετε για φοιτητική πιστωτική με μεγάλο όριο? Έχω απο την eurobank αλλά έχει όριο στα 300.

 

H citibank σου δίνει αρχικό π.ο. 1000 ευρώ

Επειδη την εχω, να ξερεις οτι εχει πολυ μεγαλο επιτοκιο 19,2%

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω, να ξερεις οτι εχει πολυ μεγαλο επιτοκιο 19,2%

Κι εγώ την έχω, αλλά δεν τους νοιάζει όλους το επιτόκιο... Εγώ ούτε 1 ευρώ δεν έχω δώσει και δεν πρόκειται να δώσω σε τόκους. Σαν φοιτητική πιστωτική όμως πρέπει να έχει το μεγαλύτερο πιστωτικό όριο.. Μου το ξεκίνησαν με 1000 ευρώ και τώρα μου το πήγαν 2.000 !!

Link to comment
Share on other sites

Εκεί στην Alpha Bank, μάλλον κάποιοι παίρνουν ληγμένα...

 

Πηγαίνω κατά τις 9 το πρωί στο κατάστημα του Π. Φαλήρου να πληρώσω την πιστωτική. Πάω στο ταμείο, και λέω στην κοπέλα να μεταφέρει από το λογαριασμό το ποσό. Της λέω τον αριθμό του λογαριασμού (τυχαίνει να τον θυμάμαι απ' έξω) και τη βλέπω να μην πληκτρολογεί τα ψηφία. Δεν λέω τίποτα. Μου ζητάει το καρτελάκι όπου αναγράφεται ο αριθμός λογαριασμού. Της λέω, τι να το κάνει, ο αριθμός είναι αυτός, δεν σου χρειάζεται. Το θέλω λέει. Και τηλεφωνεί κάπου. Της λέω, τι θα γίνει, γιατί περίμενα 10' για μια συναλλαγή του 1'. Μου λέει ότι θέλει το γνήσιο της υπογραφής...Και αυτό επειδή κάποιοι είναι το λιγότερο καθυστερημένοι...Της ζήτησα τα στοιχεία της για να την αναφέρω στα κεντρικά και αρνήθηκε να μου τα δώσει.

 

Ειλικρινά, τα έχω δει όλα στην κυριολεξία με αυτους. Την άλλη φορά με είχαν πει πλαστογραφο, την άλλη φορά μου είπε να πάω στο ΑΤΜ, ΕΛΕΟΣ ειλικρινά.

 

 

Κάτι τέτοιοι έπρεπε να είναι στο ταμείο ανεργίας. Και βλέπεις άλλους που σκίζονται να κάνουν καλά τη δουλειά τους, και να είναι χωρίς δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πήγες στο διευθυντή του καταστήματος να του το πεις αν και δεν νομίζω να κάνει τίποτα.. τουλάχιστον αυτός θα σου έλεγε το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σε "εξυπηρέτησε".
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο διευθυντής την άλλη φορά μου λεγε ότι δεν αναγνωρίζει την υπογραφή μου...Ολα τα τρελά σε αυτό το κατάστημα τα χω δει...Τη συναλλαγή την έκανα, αλλα θα γίνει θέμα με τα κεντρικά μόλις ηρεμήσω λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πήγες στο διευθυντή του καταστήματος να του το πεις αν και δεν νομίζω να κάνει τίποτα.. τουλάχιστον αυτός θα σου έλεγε το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου που σε "εξυπηρέτησε".

 

Στον Διευθυντη αμα παει ειναι χειροτερα τα πραγματα , απο που νομιζεις πηρε τον αερα ο υπαλληλος και λεει και κανει αυτα που περιγραφει ο soublaki-3 ??? Απο τον διευθυντη βεβαιως βεβαιως , τα ιδια εχω τραβηξει και εγω και πολυ χειροτερα , εχω σφιξει γραβατα διευθυντη μεχρι να γινει το προσωπο του μωβ ... βεβαια δεν πηγα μετα στα κεντρικα γιατι ηρθαν τα κεντρικα σε εμενα , αλλα δεν βγαζεις ακρη...για να σ αγαπανε πρεπει να τους χρωστας , να δεις τωρα με κατι ευγενειες που ερχονται επισκεψη που ειμαι γι αυτους κοκκινος στο συστημα τους και τριζουν οι καρεκλες τους ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά για κάθε συναλλαγή στο γκισέ που αφορά τραπεζικό λογαριασμό νόμιζα πως είναι υποχρεωτική η επίδειξη του βιβλιαρίου, όπως συνήθως έγραφαν και στην τελευταία σελίδα τους... αν κατάλαβα καλά, από εκεί ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα. Αν είχες μαζί σου το βιβλιάριο ή το απόκομμα της τράπεζας με τον αριθμό λογαριασμού, δεν θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα για όλους?

 

Εναλλακτικά, για να μην μπλέκεις με γκισέ και με "αγενείς" υπαλλήλους, γιατί δεν κάνεις την πληρωμή μέσω ΑΤΜ, όπως σου πρότειναν?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα για κάτι τόσο απλό... δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν είχα ποτέ μου πιστωτική και δεν ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες πληρωμής τους... :confused:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά για κάθε συναλλαγή στο γκισέ που αφορά τραπεζικό λογαριασμό νόμιζα πως είναι υποχρεωτική η επίδειξη του βιβλιαρίου, όπως συνήθως έγραφαν και στην τελευταία σελίδα τους... αν κατάλαβα καλά, από εκεί ξεκίνησαν όλα τα προβλήματα. Αν είχες μαζί σου το βιβλιάριο ή το απόκομμα της τράπεζας με τον αριθμό λογαριασμού, δεν θα ήταν πιο εύκολα τα πράγματα για όλους?

 

Εναλλακτικά, για να μην μπλέκεις με γκισέ και με "αγενείς" υπαλλήλους, γιατί δεν κάνεις την πληρωμή μέσω ΑΤΜ, όπως σου πρότειναν?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα για κάτι τόσο απλό... δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν είχα ποτέ μου πιστωτική και δεν ξέρω ακριβώς τις διαδικασίες πληρωμής τους... :confused:

Tο βιβλιαράκι ή το καρτελάκι, ανάλογα τι χρησιμοποιεί η κάθε τράπεζα, είναι απλά για να σου υπενθυμίζει τον αριθμό. Εγώ τυχαίνει να θυμάμαι όλους τους αριθμούς και τους κωδικούς απ' έξω. Από τη στιγμή λοιπόν που όταν πληκτρολογήσει τον αριθμό του λογαριασμού εμφανίζεται το ονοματεπώνυμό μου και ο αριθμός ταυτότητάς μου, και είχα μαζί την ταυτότητά μου, πολύ απλά καθυστερεί τον κόσμο και δημιουργεί εκνευρισμό. Και μην μου πει κανείς για ασφάλεια γιατί άνετα βγαίνει ένα καρτελάκι, ένα πλαστικό χαρτάκι είναι που γράφει πάνω το ονοματεπώνυμο και τον αριθμό λογαριασμού. Το καρτελάκι δεν είναι έγγραφο ταυτοπροσωπείας. Αλλά ακόμα και έγγραφο ταυτοπροσωπείας να ήταν, και ο λογαριασμός αλλά και η πιστωτική είναι στο ίδιο ονοματεπώνυμο.

 

Μόλις βρω λίγο χρόνο, έχει φύγει μια ωραιότατη επιστολή στην Alpha Bank

Link to comment
Share on other sites

Tο βιβλιαράκι ή το καρτελάκι, ανάλογα τι χρησιμοποιεί η κάθε τράπεζα, είναι απλά για να σου υπενθυμίζει τον αριθμό. Εγώ τυχαίνει να θυμάμαι όλους τους αριθμούς και τους κωδικούς απ' έξω. Από τη στιγμή λοιπόν που όταν πληκτρολογήσει τον αριθμό του λογαριασμού εμφανίζεται το ονοματεπώνυμό μου και ο αριθμός ταυτότητάς μου, και είχα μαζί την ταυτότητά μου, πολύ απλά καθυστερεί τον κόσμο και δημιουργεί εκνευρισμό. Και μην μου πει κανείς για ασφάλεια γιατί άνετα βγαίνει ένα καρτελάκι, ένα πλαστικό χαρτάκι είναι που γράφει πάνω το ονοματεπώνυμο και τον αριθμό λογαριασμού. Το καρτελάκι δεν είναι έγγραφο ταυτοπροσωπείας. Αλλά ακόμα και έγγραφο ταυτοπροσωπείας να ήταν, και ο λογαριασμός αλλά και η πιστωτική είναι στο ίδιο ονοματεπώνυμο.

 

Μόλις βρω λίγο χρόνο, έχει φύγει μια ωραιότατη επιστολή στην Alpha Bank

Καλα και με ταυτοτητα και σου εκανε τετοιο σκηνικο?Πολυ καθυστερημενη η υπαλληλος... Εγω ποτε δεν κουβαλαω βιβλιαρια μαζι μου, παντα μονο με την ταυτοτητα και ποτε δεν μου εχουν πει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου μια ερώτηση. Μπορει με δικηγορο και υπογραφες να γινει αλλαγη ονοματος δανειολήπτη;
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται καν δικηγόρος. Αν χρειάζεται κάποιον, θεωρώ ότι χρειάζεται συμβολαιογράφο, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις την τράπεζα.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση τον ιουνιο εβγαλα μια πιστωτικη Euroline Mastercard απο την eurobank επειδη κανω κοινη φορολογικη δηλωση με τους γονεις μου τους εστειλα την βεβαιωση αποδοχων που στελνει ο ΟΑΕΕ για ενα επιδομα που παιρνω η βεβαιση αυτη ερχεται μια φορα τον χρονο αλλα και ανα 3 μηνες. μου λενε στειλε μας και το εκκαθαριστικο των γονιων σου το θελουμε και αυτο. το στελνω και μου εγκρινουν την καρτα. τωρα ομως θελω να ακυρωσω αυτην την καρτα και να βγαλω μια cosmote visa ωστε να εχω εκπτωση στον λογαριασμο του κινητου μου. το θεμα ειναι το το εκκαθαριστικο του 2010 ειχε μεικτα ακαθαριστα εσοδα 105.000 ευρω και του 2011 εχει μολις 22.000 λετε να μου εγκρινουν την καρτα? τι κοιτανε στο εκκαθαριστικο? το δικο μου εισοδημα δεν εχει αλλαξει λετε να δεχθει η τραπεζα εκκαθαριστικο του 2010 αν πω οτι δεν εχω λαβει του 2011?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

πηγα και εκανα αιτηση για φοιτητικη.περασα απολες τις τραπεζες και οι μισες δεν δινανε και οι αλλες μισες θα κανανε κανα μηνα να την βγαλουν (???)

κατεληξα στην citybank η οποια ειναι δωρεαν για παντα.και η οποια ειπε θα μου τη βγαλει σε 7 εργασιμες.αν θυμαμαι καλα αυριο κλεινω μια βδομαδα.λετε να αργησει παραπανω.εχει να κανει και με το ταχυδρομιο μου ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πηγα και εκανα αιτηση για φοιτητικη.περασα απολες τις τραπεζες και οι μισες δεν δινανε και οι αλλες μισες θα κανανε κανα μηνα να την βγαλουν (???)

κατεληξα στην citybank η οποια ειναι δωρεαν για παντα.και η οποια ειπε θα μου τη βγαλει σε 7 εργασιμες.αν θυμαμαι καλα αυριο κλεινω μια βδομαδα.λετε να αργησει παραπανω.εχει να κανει και με το ταχυδρομιο μου ε?

 

Ε τι σε ενοχλεί αν βγει σε 1 μήνα...? Εκτός κι αν τη θες για κανα ταξίδι και βιάζεσαι..

Στην έχουν εγκρίνει την αίτηση? Αν έχει εγκριθεί θα σου έχουν στείλει sms στο κινητό ότι έχει εγκριθεί η αίτησή σου και ότι θα παραλάβεις την κάρτα με ταχυδρομείο και μετά από 10 μέρες και το pin. Πάρε τηλέφωνο και στο citiphone να μάθεις σε ποια κατάσταση είναι η αίτησή σου. Από τη στιγμή που την εγκρίνουν σε 4-5 μέρες θα έρθει. Η επεξεργασία της αίτησης κρατάει 2 βδομάδες περίπου αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Μου παν οταν εκανα την αιτηση οτι το ποτε θαρθει εχει να κανει με τα ελτα.εμεις την αποστελουμε μεσα σε 7 μερες.λογικα θαρθει η καρτα στο σπιτι και μετα θαρθει χαρτι που θα λεει να παω ταχυδρομιο να παρω το πιν..ε;

Μου χει ερθει μηνυμα κανονικα στις 30/8

10 μερες;;;τοσο πολυ;τι στο καλο;μια βδομαδα η καρτα και δεκα μερες το πιν;

την βιαζομαι γιατι θελω να αγορασω κινητο. μετα θα μπλεξω με εξεταστικες και τετοια και θα περασει καιρος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...