Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πάντως το καλό είναι ότι τα αντανακλαστικά των τραπεζών είναι γρήγορα και αποδίδουν στις περιπτώσεις κλοπής καρτών. Εννοώ δεν σου κάνουν νάζια, αλλά συνήθως σου επιστρέφουν το ποσό και λύνεται το θέματα. Φαντάζεστε να σου λέγανε "α κύριε, ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ που κάνατε τη χρέωση! Αποδέιξτε ότι δεν ήσασταν εσείς κλπ κλπ " Κάτι είναι και αυτό. Εμένα εδώ και 10 χρόνια, το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ένα τριπλό billing σε μια συναλλαγή (και χωρίς να κάνω κλικ 3 φορές το κουμπί purchase λόγω ανυπομονησίας). Ήταν εκ του πονηρού. Αλλά λύθηκε σε 2 μέρες και πήρα πίσω τα λεφτά μου.
Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσαν να σε προστατέψουν και σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα με τον πωλητή, θα ητάν ακόμα καλύτερα τα πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...να κανω μια ερωτηση.....Εχω κανει καποιες ιντερνετικες αγορες αυτο το μηνα ,με εφαπαξ πληρωμη,οχι δοσεις....Στις 9 εκδιδεται ο λογαριασμος και μεχρι τις 29 πρεπει να πληρωσω...Εγω πληρωνω κανονικα μεχρι τις 29....Αν επιστρεψω ενα προιον στο καταστημα και ο επιχειρηματιας με αποζημιωσει και μπουν τα λεφτα στις 30 πχ,αυτα τα λεφτα δεσμευονται ή μπορω να παω σε ενα καταστημα και να παρω?Ή θα κρατηθουν για να πληρωθουν κατι δοσεις που εχουν μεινει σε μια αλλη αγορα που ειχα κανει πριν καιρο?
Link to comment
Share on other sites

μαι ερωτηση, στο πιστωτικο οριο περιλαμβανονται και το ποσο των εντοκων δοσεων δηλαδη ο τοκος περα απο το προιον που θα αγορασω η οχι;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

μαι ερωτηση, στο πιστωτικο οριο περιλαμβανονται και το ποσο των εντοκων δοσεων δηλαδη ο τοκος περα απο το προιον που θα αγορασω η οχι;

 

περιλαμβανετει ολο το ποσο κανονικα. και οι τοκοι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

περιλαμβανετει ολο το ποσο κανονικα. και οι τοκοι

 

αρα το ποσο αγορας και οι τοκοι δεν πρεπει να ξεπερνουν το πιστωτικο οριο... (σορρυ ρωταω για επιβεβαιωση)

 

επισης πηρα την τραπεζα μου και μου ειπε πως και να καταθεσω χρηματα δεν ανεβαινει το πιστωτικο... σε αλλες τραπεζες εκτος eurobank ξερετε αν γινετε; ευχαριστω!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον λογαριασμό alpha 123. Συγκεκριμένα εγώ είμαι 22 χρονών.. Οπότε μιλάμε για 18-27 που λέει. Γιατί να προτιμήσω αυτόν τον λογαριασμό σε σχέση με κάποιον άλλον; Είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου; Μπορώ δηλαδή κανονικά να κάνω αναλήψεις; Έχει κάπια χρέωση ; Επίσης, σου δίνουν και cash card? αν πάω πάνω από 27 τι γίνεται; Απαιτείται κάποιο ελάχιστο ποσό για άνοιγμα ; Τέλος, αυτό που λέει στην σελίδα ότι σου δόνουν και δώρο καλοσωρίσματος, τι είναι; Αν έχει ανοίξει κάποιος τέτοιον λογαροασμό ας μοθ πει ή αν ξέρει σχετικά, γιατί οι πληροφορίες στο site είναι λίγες μην τρέχω άδικα σε κατάστημα. Σας ευχαριστώ και σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τον λογαριασμό alpha 123. Συγκεκριμένα εγώ είμαι 22 χρονών.. Οπότε μιλάμε για 18-27 που λέει. 1 Γιατί να προτιμήσω αυτόν τον λογαριασμό σε σχέση με κάποιον άλλον; 2 Είναι λογαριασμός ταμιευτηρίου; Μπορώ δηλαδή κανονικά να κάνω αναλήψεις; 3 Έχει κάπια χρέωση ; 4 Επίσης, σου δίνουν και cash card? 5 αν πάω πάνω από 27 τι γίνεται; 6 Απαιτείται κάποιο ελάχιστο ποσό για άνοιγμα ; 7 Τέλος, αυτό που λέει στην σελίδα ότι σου δόνουν και δώρο καλοσωρίσματος, τι είναι; Αν έχει ανοίξει κάποιος τέτοιον λογαροασμό ας μοθ πει ή αν ξέρει σχετικά, γιατί οι πληροφορίες στο site είναι λίγες μην τρέχω άδικα σε κατάστημα.

 

1) Γιατί έχει πολύ καλό επιτόκιο για ταμιευτήριο. Συγκριτικά, για πετύχεις αντίστοιχο επιτόκιο σε άλλο ταμιευτήριο (όχι προσθεσμιακούς, ούτε μισθοδοσίας κλπ) πρέπει να καταθέσεις 6ψήφια ποσά.

 

2) Ναι, κανονικότατα.

 

3) Όχι.

 

4) Ναι, χρεωστική VISA που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για αγορές στο internet.

 

5) Στους όρους αναφέρεται ότι τότε η τράπεζα έχει το δικαίωμα να μετατρέψει το λογαριασμό σε άλλου τύπου, απλό ταμιευτήριο.

 

6) Όχι.

 

7) Το 2004 που άνοιξα εγώ, ήταν ένα χαζό ντοσιέ-χαρτοφύλακας.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

Έχει καθόλου έξοδα διαχείρισης/συντήρησης; Χρειάζεται και το πάσο για το άνοιγμα ή μονο αφμ και ταυτότητα;

Ειλικρινά δεν θυμάμαι. Πάρε τηλέφωνο στην Alpha Bank.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τελικά τον άνοιξα σήμερα. Το δώρο ήταν μια τσάντα. Ξέρετε αν τα atm της alpha bank υποστηρίζουν κατάθεση χωρίς φάκελο όπως τα περισσότερα atm της εθνικής; Επίσης, δεν μου έδωσαν βιβλιάριο αλλά μια κάρτα που γράφει τον αριθμό λογαριασμού.. Όπως και στη citibank... Edited by Asoeek
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα θα σου έρχεται γράμμα με τις κινήσεις του λογαριασμού. Τα ATM στο εσωτερικό της τράπεζας υποστηρίζουν κατάθεση χωρίς φάκελο, έξω νομίζω όχι.
Link to comment
Share on other sites

Κάθε μήνα θα σου έρχεται γράμμα με τις κινήσεις του λογαριασμού. Τα ATM στο εσωτερικό της τράπεζας υποστηρίζουν κατάθεση χωρίς φάκελο, έξω νομίζω όχι.

 

Χρεώνεσαι για τις κινήσεις που σου στέλνουν; Φαντάζομαι θα υπάρχει και e-statements προς αποφυγή του ταχυδρομείου. Και κάτι τελευταίο. Θέλω να γραφτώ και στο ebanking. Πόσο είναι η χρέωση; Σου δίνουν κάποια συσκευή όπως η εθνική; Και για να το ενεργοποιήσω ποια είναι η διαδικασία; Να πάω σε κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Δε χρεώνεσαι για τις κινήσεις. Μπορείς να δεις και τις κινήσεις μέσω web banking. Κάνεις αίτηση σε ένα κατάστημα, δεν ξέρω αν γίνεται και μέσω internet, σου δίνουν κωδικούς και αν θες να κάνεις και ηλεκτρονικές πληρωμές σου δίνουν και τη συσκευή που λες, είναι ακριβώς ίδια με της Εθνικής. Δε θυμάμαι πόσο τη χρεώνουν γιατί πάνε χρόνια που έχω web banking. Λογικά στο site θα γράφει.

 

Ξέρει κανείς αν η Probank δίνει σε χρεωστική και Visa εκτός τη Maestro;

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνεσαι για τις κινήσεις που σου στέλνουν; Φαντάζομαι θα υπάρχει και e-statements προς αποφυγή του ταχυδρομείου. Και κάτι τελευταίο. Θέλω να γραφτώ και στο ebanking. Πόσο είναι η χρέωση; Σου δίνουν κάποια συσκευή όπως η εθνική; Και για να το ενεργοποιήσω ποια είναι η διαδικασία; Να πάω σε κατάστημα;

πριν 2 χρόνια τουλάχιστον πήγαινες στη τράπεζα έκανες αίτηση και σου ερχόταν στο σπίτι ταχυδρομικά ένας φάκελος με κάποια pin και πήγαινες πάλι από το υποκαταστημα και έπαιρνες και τη καρτέλα με τους υπόλοιπους κωδικούς. Μέσα από το e-banking τουλάχιστον μπορεις να ενεργοποιησης την ηλεκτρονική αποστολή αν θες αλλά φυσικά δε χρεώνεσαι ούτε για τη ταχυδρομική αποστολή. Χρέωση δεν είχε, συσκευή έδιναν για κάποιες εξτρα συναλλαγές γραφει μέσα αλλά ποτε δε με απασχολησε και δε ρώτησα αλλά το πρώτο βημα σου ειναι να πς στο κατάστημα.

 

Αλήθεια πλέον δίνουν maestro κάρτα; γιατι σε μένα πριν 8 χρόνια βέβαια έχουν δώσει electron visa

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια πλέον δίνουν maestro κάρτα; γιατι σε μένα πριν 8 χρόνια βέβαια έχουν δώσει electron visa

Το 2008 που ήμουν σε μια εταιρεία και βάζανε εκεί τη μισθοδοσία, η κάρτα αναλήψεως ήταν Maestro. Και έλεγα να μεταφερθώ σε Probank λόγω του ότι δεν χρεώνει έξοδα ΔΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα έναν λογαριασμό στη citibank απλό ταμιευτηρίου και ζήτησα να μου εκδώσουν και μία κάρτα χρεωστική για αναλήψεις ATM.. η κάρτα αυτή που λέγεται citi debit μου κανε εντύπωση ότι είναι κανονική VISA και δεν γράφει κάπου Visa Electron που κανονικά είναι άλλες χρεωστικές των άλλων τραπεζών.. Έχει και το ασημένιο λογότυπο .. Δεν είναι περίεργο? Τι σημαίνει αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη τράπεζα,εκτός από Probank,που δε χρεώνει έξοδα ΔΙΑΣ;

 

Ναι, FBBank σε Ελλάδα και ευρωζώνη

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα έναν λογαριασμό στη citibank απλό ταμιευτηρίου και ζήτησα να μου εκδώσουν και μία κάρτα χρεωστική για αναλήψεις ATM.. η κάρτα αυτή που λέγεται citi debit μου κανε εντύπωση ότι είναι κανονική VISA και δεν γράφει κάπου Visa Electron που κανονικά είναι άλλες χρεωστικές των άλλων τραπεζών.. Έχει και το ασημένιο λογότυπο .. Δεν είναι περίεργο? Τι σημαίνει αυτό?

 

Δεν γράφει το συνοδευτικό έντυπο που σου έστειλαν με κωδικούς κλπ πληροφορίες ;

Αν όχι ,εννοείται θα πρέπει να ρωτήσεις στην τράπεζα σου μήπως έγινε λάθος κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα έναν λογαριασμό στη citibank απλό ταμιευτηρίου και ζήτησα να μου εκδώσουν και μία κάρτα χρεωστική για αναλήψεις ATM.. η κάρτα αυτή που λέγεται citi debit μου κανε εντύπωση ότι είναι κανονική VISA και δεν γράφει κάπου Visa Electron που κανονικά είναι άλλες χρεωστικές των άλλων τραπεζών.. Έχει και το ασημένιο λογότυπο .. Δεν είναι περίεργο? Τι σημαίνει αυτό?

 

Είναι αυτό ακριβώς που λέει, Visa χρεωστική κάρτα.

 

Υ.Γ.

Για περισσότερα εδώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό ακριβώς που λέει, Visa χρεωστική κάρτα.

 

Υ.Γ.

Για περισσότερα εδώ.

 

Τις ξέρω τις visa χρεωστικές αλλά νόμιζα ότι θα έπρεπε να γράφει πάνω visa electron και όχι σκέτο visa. Σκέτο visa μόνο πιστωτικές έχω δει, γι αυτό και ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω κι εγώ να βρω έναν τιμοκατάλογο και χρεώσεις για τη citibank και δεν μπορώ να τον βρω πουθενά στο site.. Δεν μπορεί να μην υπάρχει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...