Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.715 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      447
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

VISA από την Citibank. Παίζει να έχει και το μεγαλύτερο επιτόκιο της αγοράς, αναγκαστικά πληρώνω μέσω ταχυδρομείου (με οτι αυτό συνεπάγεται) γιατί στα Χανιά δεν υπάρχει κατάστημά της, με έχουν χρεώσει κάποιες φορές τόκους ενώ έχω πληρώσει εμπρόθεσμα, αλλά ας όψεται ο Ολυμπιακός και οι πόντοι του. Σύντομα πιάνω τον στόχο και δεν την ξανανεώνω όμως...
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι όντως. Μια φορά θα χρειαστεί να μπεις μέσω windows και για όλη την υπόλοιπη ζωή σου δεν θα ξαναχρειαστεί. Αν αυτό είναι για σένα πρόβλημα τότε τι να πω. Δεν φταίει το e-banking για αυτό. Το θέμα είναι πάντως ότι για την καθημερινή χρήση του δεν απαιτούνται windows.

 

Φυσικά και φταεί το e banking γι αυτο.. ποιος φταεί? εγω? ντε και καλά να εχω windows. ...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και φταεί το e banking γι αυτο.. ποιος φταεί? εγω? ντε και καλά να εχω windows. ...

 

Εντάξει μία φορά θα τα χρειαστείς τα windows. Αν δεν έχεις εσύ, όλο και κάποιος δικός σου θα έχει. Μετά δεν θα τα ξαναχρειαστείς ποτέ. Για μένα αυτό είναι πολύ μικρή λεπτομέρεια για να το θεωρήσω μειονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μία φορά θα τα χρειαστείς τα windows. Αν δεν έχεις εσύ, όλο και κάποιος δικός σου θα έχει. Μετά δεν θα τα ξαναχρειαστείς ποτέ. Για μένα αυτό είναι πολύ μικρή λεπτομέρεια για να το θεωρήσω μειονέκτημα.

 

Ok, εδώ συμφωνούμε. Μονο μια φορά θα χρειαστεί υπολογιστής με windows. Δεκτό.

Το ερώτημα είναι γιατι να υπάρχει καν αυτή η διαδικασία , ενώ άλλες τράπεζες σου δίνουν εξαρχής τη δυνατότητα των κωδικών μιας χρήσης, ή τα μηχανηματάκια (token)..

Anyway, ίσως μενουμε μονο στο τεχνικό μερος του θέματος απλά κατα τη γνωμη μου είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να το κοιταξει η eurobank. Σε κάποιους ανθρώπους είναι λιγότερο ενοχλητικό, σε αλλους περισσότερο...

 

Σήμερα με ειδοποίησαν απο eurobank (phone banking) για ενα αποταμιευτικό πρόγραμμα με εγγυημένο κεφάλαιο και εγγυημένη ελάχιστη αποδοση 3%. Ελάχιστη ετησια καταβολή 480 ευρώ με min. διάρκεια τα 3 χρόνια.

Το έχει κάνει κανείς? Αξίζει? Κάτι αντίστοιχο μου είχαν προτείνει και στην Πειραιώς πριν απο λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

αναγκαστικά πληρώνω μέσω ταχυδρομείου (με οτι αυτό συνεπάγεται) γιατί στα Χανιά δεν υπάρχει κατάστημά της

 

Εχω και εγω visa απο την citibank και την πληρωνω μεσω Τραπεζης Πειραιως.

Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημα που εχει μηχανημα easypay και να πληρωσεις την καρτα σου citibank.Γιατι να δινεις καθε μηνα 1,20 στα ΕΛΤΑ ενω μπορεις να κανεις την δουλεια σου φθηνοτερα και χωρις να περιμενεις στην ουρα του Ταχυδρομειου?

-
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω visa απο την citibank και την πληρωνω μεσω Τραπεζης Πειραιως.

Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημα που εχει μηχανημα easypay και να πληρωσεις την καρτα σου citibank.Γιατι να δινεις καθε μηνα 1,20 στα ΕΛΤΑ ενω μπορεις να κανεις την δουλεια σου φθηνοτερα και χωρις να περιμενεις στην ουρα του Ταχυδρομειου?

Αυτο κανω και εγω.0.30€ τα εξοδα αντι για 1.10 στο μηχανημα του ταχυδρομειου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας χαιρετω ολους γιατι ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Ακουστε το προβλημα που αντιμετωπιζω.Εχω μια ΠΕΙΡΑΙΩΣ VISA με οριο 1500 ευρω.Προσφατα κερδισα στο στοιχημα μεσω διαδικτιου ενα πολυ καλο ποσο,συγκεκριμενα 4500 ευρω.Τα λεφτα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγα να τα σηκωσω ολα δεν μου επιτραπηκε απο το ΑΤΜ,μπορεσα και εβγαλα μονο 450.Πηρα τηλεφωνο στην πειραιως και μου ειπαν οτι εχουν οριο αναληψης για την VISA 450 ευρω το μηνα.Αρα για να βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ πρεπει να περασει κοντα ενας χρονος.Τι μου προτεινεται να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας χαιρετω ολους γιατι ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Ακουστε το προβλημα που αντιμετωπιζω.Εχω μια ΠΕΙΡΑΙΩΣ VISA με οριο 1500 ευρω.Προσφατα κερδισα στο στοιχημα μεσω διαδικτιου ενα πολυ καλο ποσο,συγκεκριμενα 4500 ευρω.Τα λεφτα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγα να τα σηκωσω ολα δεν μου επιτραπηκε απο το ΑΤΜ,μπορεσα και εβγαλα μονο 450.Πηρα τηλεφωνο στην πειραιως και μου ειπαν οτι εχουν οριο αναληψης για την VISA 450 ευρω το μηνα.Αρα για να βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ πρεπει να περασει κοντα ενας χρονος.Τι μου προτεινεται να κανω?

 

επειδη εχω παθει ακριβως το ιδιο θα σου πω τι θα κανεις. θα τραβηξεις πισω στον λογαριασμο σου στην εταιρια στοιχηματων οτι ποσο περισεψε στην βιζα. αφου το κανεις θα πας να ακυρωσεις την βιζα και εν συνεχει θα επικοινωνησεις με την εταρια στοιχηματων και θα τους πεις οτι σου κλεψαν την βιζα και την ακυρωσες αλλα παραλληλα θελεις και τα χρηματα που ειναι μεσα στον στοιχηματικο σου λογαριασμο. θα σου ζητησουν καμια 15αρια χαρτια με φαξ μεσα στα οποια θα ειναι και το χαρτι που δειχνει οτι ακυρωθηκε η καρτα. μετα θα δηλωσεις ενα τραπεζικο λογαριασμο στον οποιο θα σου πιστωσουν τα λεφτα και ετσι θα τα παρεις ολα με μια αναληψη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας χαιρετω ολους γιατι ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Ακουστε το προβλημα που αντιμετωπιζω.Εχω μια ΠΕΙΡΑΙΩΣ VISA με οριο 1500 ευρω.Προσφατα κερδισα στο στοιχημα μεσω διαδικτιου ενα πολυ καλο ποσο,συγκεκριμενα 4500 ευρω.Τα λεφτα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγα να τα σηκωσω ολα δεν μου επιτραπηκε απο το ΑΤΜ,μπορεσα και εβγαλα μονο 450.Πηρα τηλεφωνο στην πειραιως και μου ειπαν οτι εχουν οριο αναληψης για την VISA 450 ευρω το μηνα.Αρα για να βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ πρεπει να περασει κοντα ενας χρονος.Τι μου προτεινεται να κανω?

 

Ποια εταιρία αν επιτρέπεται;;;

Link to comment
Share on other sites

BET365 ειναι η εταιρια.Δεν εχω προβλημα με την εταιρια,το προβλημα ειναι με την πειραιως.Βεβαια και την εταιρια την παρακαλεσα να βαλει εστω τα μισα λεφτα στον τραπεζικο λογαριασμο και αρνηθηκε γιατι λεει οτι αφου εκανες καταθεση με visa και αναληψη θα κανεις με visa.Kαποιος ποιο απλος τροπος δεν υπαρχει να παρω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ χωρις να μπλεξω με 15 χαρτια.Για παραδειγμα αν αυξησω το πιστωτικο οριο δεν θα εχω μεγαλυτερο μηνιαιο οριο αναληψης.Επισης επειδη εχω χρεωμενη με 1500 ευρω την mastercard μπορω να την πληρωσω απο την visa?
Link to comment
Share on other sites

Φιλε υπαρχουν οροι τους οποιους αποδεχτηκες οταν υπεγραψες για την εκδοση της καρτας και οταν εκανες εγγραφη στο ιντερνετ. Ειναι λογικο τα χρηματα να πιστωνονται απο εκει που τραβηχτηκαν.αν δεν γινοταν ετσι, ολοι θα περναμε τις πιστωτικες των γνωστων μας θα τραβουσαμε χρηματα,θα τα καταθεταμε σε μια εταιρια στοιχηματων και μετα θα τα πιστωναμε στον τραπεζικο μας λογαριασμο. Η λυση που σου προτεινα παραπανω ειναι η μοναδικη.αν θελεις την ακολουθεις, αν δεν θελεις δικαιωμα σου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

BET365 ειναι η εταιρια.Δεν εχω προβλημα με την εταιρια,το προβλημα ειναι με την πειραιως.Βεβαια και την εταιρια την παρακαλεσα να βαλει εστω τα μισα λεφτα στον τραπεζικο λογαριασμο και αρνηθηκε γιατι λεει οτι αφου εκανες καταθεση με visa και αναληψη θα κανεις με visa.Kαποιος ποιο απλος τροπος δεν υπαρχει να παρω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ χωρις να μπλεξω με 15 χαρτια.Για παραδειγμα αν αυξησω το πιστωτικο οριο δεν θα εχω μεγαλυτερο μηνιαιο οριο αναληψης.Επισης επειδη εχω χρεωμενη με 1500 ευρω την mastercard μπορω να την πληρωσω απο την visa?

Θα ζητήσεις μεταφορά της mastercard στην Visa και έτσι θα είναι όλα καλά

 

'Ενας άλλος τρόπος είναι να κάνεις όλες σου τις αγορές με την κάρτα της Πειραιώς , Έτσι θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω συντομότερα.

Επίσης ρώτα την εξυπηρέτηση πελατών αν μπορείς να αυξήσεις την μηνιαία ανάληψη .Τέλος όταν θα έρθει ο λογαριασμός και είναι αρνητικός , ίσως μπορείς να πάς στο ταμείο και να πάρεις τα χρήματα σου .

Σε τελική ανάλυση ακύρωσε την κάρτα και πάρε τα χρήματα σου . Αφού κλείσει ο λογαριασμός είναι υποχρεωμένοι να στα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας χαιρετω ολους γιατι ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Ακουστε το προβλημα που αντιμετωπιζω.Εχω μια ΠΕΙΡΑΙΩΣ VISA με οριο 1500 ευρω.Προσφατα κερδισα στο στοιχημα μεσω διαδικτιου ενα πολυ καλο ποσο,συγκεκριμενα 4500 ευρω.Τα λεφτα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγα να τα σηκωσω ολα δεν μου επιτραπηκε απο το ΑΤΜ,μπορεσα και εβγαλα μονο 450.Πηρα τηλεφωνο στην πειραιως και μου ειπαν οτι εχουν οριο αναληψης για την VISA 450 ευρω το μηνα.Αρα για να βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ πρεπει να περασει κοντα ενας χρονος.Τι μου προτεινεται να κανω?

 

ΣΟυ εχει ερθει ο αναλυτικος λογαριασμος ,εκει θα λεει οτι εχεις θετικο υπολοιπο και τι μπορεις να κανει.Τους ειπες ακριβως τι εχει γινει στο τηλεφωνο;Πηγαινε σε ενα καταστημα ττης τραπεζας και ζητησε να κανεις αναληψη το επιπλεον ποσο απο το υπολοιπο σου.Θα ζητησουν εγκριση απο το αρμοδιο τμημα και θα στα δωσουν,πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας χαιρετω ολους γιατι ειμαι καινουργιος στο φορουμ.Ακουστε το προβλημα που αντιμετωπιζω.Εχω μια ΠΕΙΡΑΙΩΣ VISA με οριο 1500 ευρω.Προσφατα κερδισα στο στοιχημα μεσω διαδικτιου ενα πολυ καλο ποσο,συγκεκριμενα 4500 ευρω.Τα λεφτα μπηκαν στην καρτα αλλα οταν πηγα να τα σηκωσω ολα δεν μου επιτραπηκε απο το ΑΤΜ,μπορεσα και εβγαλα μονο 450.Πηρα τηλεφωνο στην πειραιως και μου ειπαν οτι εχουν οριο αναληψης για την VISA 450 ευρω το μηνα.Αρα για να βγαλω τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ πρεπει να περασει κοντα ενας χρονος.Τι μου προτεινεται να κανω?

 

Σε κάρτα VISA της EUROBANK μου είχε έρθει επιστροφή κοντά στο 700 ευρώ από την αμαρτωλή ιστορία με τα γυμναστήρια universal studios.

 

Οι επιλογές που είχα ήταν 2: ή να κάνω αγορές με τη visa έτσι ώστε να αυξηθεί το αρνητικό υπόλοιπο Ή να πάω σε κάποιο κατάστημα eurobank και να μου κάνουν το ποσό επιταγή και να το εισπράξω από το ταμείο.

 

Νομίζω κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.Αναλυτικος λογαριασμος δεν μου εχει ερθει,ομως η\ειδα το υπολοιπο στο internet στην winbank for cards.ΠΕΡΙΜΕΝΩ αναλυτικο τελη του μηνα.Πιστευω τοτε να λυθει το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να μην ανοιγω νεο τοπικ...

ΠΩΣ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ?

Για πειτε κανεναν τροπο περα απο το φυσιολογικο, πληρωσε τες και κοψτες!

Αν τα ειχα θα το εκανα! Σε κατι πιο σταδιακο και ηρεμο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω visa απο την citibank και την πληρωνω μεσω Τραπεζης Πειραιως.

Μπορεις να πας σε οποιοδηποτε καταστημα που εχει μηχανημα easypay και να πληρωσεις την καρτα σου citibank.Γιατι να δινεις καθε μηνα 1,20 στα ΕΛΤΑ ενω μπορεις να κανεις την δουλεια σου φθηνοτερα και χωρις να περιμενεις στην ουρα του Ταχυδρομειου?

 

Το easypay που λες φίλε μου είναι μηχάνημα της Πειραιώς ή της Citi; Γιατί μηχάνημα της Citi εδώ, υπάρχει μόνο για ανάληψη μετρητών, δεν μπορείς να πληρώσεις λογαριασμό εκεί.

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Το easypay που λες φίλε μου είναι μηχάνημα της Πειραιώς ή της Citi; Γιατί μηχάνημα της Citi εδώ, υπάρχει μόνο για ανάληψη μετρητών, δεν μπορείς να πληρώσεις λογαριασμό εκεί.

 

Τραπεζα Πειραιως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να μην ανοιγω νεο τοπικ...

ΠΩΣ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ?

Για πειτε κανεναν τροπο περα απο το φυσιολογικο, πληρωσε τες και κοψτες!

Αν τα ειχα θα το εκανα! Σε κατι πιο σταδιακο και ηρεμο...

 

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΣΕ ΕUROBANK MASTERCARD H VISA(ατοκα 12 μηνες).:lol:

Μολις τελειωσει το 12μηνο, μεταφορα σε ALPHA BANK BONUS(ατοκα 6 μηνες).:lol:

Μετα ξανα μεταφορα σε eurobank για αλλους 12 μηνες ατοκα.

και παει λεγοντας....

σε 3 χρονια θα εχεις ξοφλησει....:X

τυφλα ναχει ο σαμοιλης...

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς σας να κάνει αγορά από το internet με την Atenet-Debit?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς σας να κάνει αγορά από το internet με την Atenet-Debit?

 

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, η χρεωστική της Αγροτικής νομίζω ακουλουθεί την ίδια πολιτική με την Εμπορική τράπεζα. Δηλαδη δεν μπορεί να γίνει χρήση μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, η χρεωστική της Αγροτικής νομίζω ακουλουθεί την ίδια πολιτική με την Εμπορική τράπεζα. Δηλαδη δεν μπορεί να γίνει χρήση μέσω internet.

 

ευχαριστώ... ήθελα να βεβαιωθώ γι' αυτό και ρώτησα..γιατί υποτίθεται ότι διαφημίζουν στα υποκαταστήματα και στο site κάντε τις ηλεκτρονικές αγορές σας, κτλ .. αλλά τελικά άλλα ισχύουν...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ... ήθελα να βεβαιωθώ γι' αυτό και ρώτησα..γιατί υποτίθεται ότι διαφημίζουν στα υποκαταστήματα και στο site κάντε τις ηλεκτρονικές αγορές σας, κτλ .. αλλά τελικά άλλα ισχύουν...

 

Απ οτι ειδα στο site της, την προπληρωμένη διαφήμιζαν για αγορές μεσω internet...

 

http://www.atebank.gr/ATEbank/QuickLinks/ATEBankPrepaid/

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΣΕ ΕUROBANK MASTERCARD H VISA(ατοκα 12 μηνες).:lol:

Μολις τελειωσει το 12μηνο, μεταφορα σε ALPHA BANK BONUS(ατοκα 6 μηνες).:lol:

Μετα ξανα μεταφορα σε eurobank για αλλους 12 μηνες ατοκα.

και παει λεγοντας....

σε 3 χρονια θα εχεις ξοφλησει....:X

τυφλα ναχει ο σαμοιλης...

 

Κατα ποσο ειναι εφικτο πλεον αυτο? Μιλαμε για 4 πιστωτικες απο διαφορες τραπεζες με συνολο κανενα 10χιλιαρο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...