Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τουλάχιστον να γλιτώσεις τα 90 ευρώ, δεν είναι και μικρό ποσό! Προσοχή τωρα αυτές που έχεις να είναι με δωρεάν συνδρομή!
Link to comment
Share on other sites

Προπληρωμένες κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές έχουν όλες οι τράπεζες.; επίσης τις δέχονται παντού όπως τις χρεωστικές.; και τι πόσα υπάρχουν που μπορείς να αγοράσεις.;.;

Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται να βγάλω και μια χρεωστική γιατί ως τώρα den είχα χρησιμοποιήσει δική μου ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Προπληρωμένες δεν έχουν όλες οι τράπεζες αλλά οι εξής (ίσως να έχω ξεχάσει καμία):

http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=339&mid=693&lang=gr

http://www.piraeusbank.gr/ecPage.asp?id=279043&lang=1&nt=96&sid=&fid=279053

http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314

 

Αποφασίζεις ποια σε συμφέρει πιο πολύ ανάλογα με χρεώσεις, αν διατηρείς λογαριασμό σε κάποια από αυτές τις τράπεζες, το e-banking που έχουν κλπ.

Για χρεωστική κάρτα το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, μπορείς να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες του θέματος όπου αναλύεται διεξοδικά και πολλά μέλη έχουν καταθέσει τις εμπειρίες τους από χρεωστικές κάρτες και το πως τις έχουν χρησιμοποιήσει για ηλεκτρονικές αγορές. Εν ολίγοις, από τις καλύτερες χρεωστικές (με την έννοια ότι γίνονται αποδεκτές σχεδόν παντού) θεωρούνται της Alpha και της Πειραιώς.

Εσύ ποια χρεωστική έχεις και δεν την έχεις χρησιμοποιήσει?

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης και η Κύπρου Prepaid:

http://www.bankofcyprus.gr/main.asp?id=11239

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας.

judith εννοούσα den εχω χρησιμοποιήσει δική μου γιατί den εχω..ως τώρα χρησιμοποιούσα μια κάρτα της γυναίκας του αδερφού μου..θα το ψάξω λίγο με τις χρεωστικές και από βδομάδα θα βγάλω μία γιατί αξίζουν κάποιες αγορές από το νετ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

an eisai 18 μπορεις να πας να βγαλεις απο την alpha bank εναν λογαριασμο 1|2|3 κ να βγαλεις χρεωστικη καρτα VISA ELECTRON η οποια ειναι η πιο αποδεκτη σε ηλεκτρονικες αγορες.

 

για τις προπληρωμενες, να γνωριζεις οτι υπαρχει προμηθεια οταν "φορτώνεις" την καρτα με χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

για τις προπληρωμενες, να γνωριζεις οτι υπαρχει προμηθεια οταν "φορτώνεις" την καρτα με χρηματα.

 

στην προπληρωμενη της Πειραιως δεν χρεωνεσε τιποτα....ουτε προμηθεια ουτε συνδρομη....ουτε τιποτα.....αυτο συνεβει μεχρι την τελευταια φορα που την χρησιμοποιησα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που το χει ψάξει να μου πει, ποιες τράπεζες δίνουν το μεγαλύτερο επιτόκιο καταθέσεων σε λογαριασμό ταμιευτηρίου;;

 

Όπως είναι πχ το "μεγάλο ταμιευτήριο" της Eurobank με 3.3% ποια αντίστοιχα προγράμματα υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που το χει ψάξει να μου πει, ποιες τράπεζες δίνουν το μεγαλύτερο επιτόκιο καταθέσεων σε λογαριασμό ταμιευτηρίου;;

 

Όπως είναι πχ το "μεγάλο ταμιευτήριο" της Eurobank με 3.3% ποια αντίστοιχα προγράμματα υπάρχουν;

 

Υπάρχει της Τράπεζας Αττικής me 3.50% http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=1094 αλλά και της Πειραιώς το Cash Manager με 4,50% http://www.piraeusbank.gr/ecportal.asp?id=278637&lang=1&nt=96&sid=

Επίσης μπορείς να δεις και το αντίστοιχο θέμα που υπάρχει για προθεσμιακές καταθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υππάρχει το υπερταμιευτήριο τηε Γενικής με επιτόκιο 4% αλλά επιτρέπει μόνο μία ανάληψη τον μήνα

ενώ η Eurobank και H Αττικής επιτρέπουν 3 αναλήψεις (χρεώσεις ) τον Μήνα

Σε όλες τις περιπτώσεις επιτρέπονται απεριόριστες καταθέσεις

Αν γίνουν περισότερες αναλήψεις το επιτόκιο μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κανείς σας, αλλά αυτή τη στιγμή, η πιστωτική με το χαμηλότερο επιτόκιο της αγοράς [ας με διορθώσει κανείς αν κάνω λάθος] είναι η Visa Gold της Alpha Bank με μόνο 11,00% (πλέον εισφοράς Ν .128/75) για αγορές, και 11,50% (πλέον εισφοράς Ν.128/75) για αναλήψεως μετρητών :)
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλή επιλογή! Έχει όμως 50 ευρώ συνδρομή...Προσωπικά θα την έπαιρνα μόνο εάν μου την έδιναν δωρεάν για πάντα!
Link to comment
Share on other sites

Πλήν όμως σε όλες τις υπόλοιπες κάρτες της Alphabank η ανάληψη μετρητών πάνω από 800 ευρώ τοκίζετε με 9,75 . Στην Χρυσή δεν υπάρχει αυτή η προσφορά.
Link to comment
Share on other sites

http://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=6419

Μετρητα μεχρι 50ευρω την ημερα με την χρεωστικη καρτα(κ διχως χρεωση)

απο τα καταστηματα ΑΒ

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε αυτη η ενημερωση με το γραμμα(που ερχεται μηνιαια με τον αναλυτικο λογαριασμο-κινησεις)..αλλα δεν καταλαβα σε τι μπορει να οφελησει κατι τετοιο..
Link to comment
Share on other sites

Πας για παράδειγμα στο σούπερ και ψωνίζεις και μετά έχεις μείνει με ελάχιστα χρήματα αλλά τα χρειάζεσαι για να βγεις βόλτα το βράδυ. Αντί να τρέχεις στο ΑΤΜ, όπως είσαι στο ταμείο των ΑΒ ζητάς να σου δώσουν και λεφτά...
Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε αυτη η ενημερωση με το γραμμα(που ερχεται μηνιαια με τον αναλυτικο λογαριασμο-κινησεις)..αλλα δεν καταλαβα σε τι μπορει να οφελησει κατι τετοιο..

 

Απλά σε γλυτώνει από τον (ας πούμε) κόπο να βρεις ΑΤΜ. Τίποτα περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Οφελεί, επίσης, στο ότι η ανάληψη μετρητών από τον ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ, γίνεται, χωρίς χρέωση εξόδων αναλήψεως μετρητών, ενώ τα ΑΤΜ χρεώνουν την ανάληψη...
Link to comment
Share on other sites

Οφελεί, επίσης, στο ότι η ανάληψη μετρητών από τον ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ, γίνεται, χωρίς χρέωση εξόδων αναλήψεως μετρητών, ενώ τα ΑΤΜ χρεώνουν την ανάληψη...

 

Eννοείς αν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ άλλης τράπεζας (όχι της δικής σου) ;

Link to comment
Share on other sites

Και στην δική σου τράπεζα να γίνει ανάληψη μετρητών, δεν υπάρχουν έξοδα αναλήψεως μετρητών ; Υπάρχουν, νομίζω...

 

Δεν το ήξερα, αλλά και πάλι δεν μένω μόνιμα Ελλάδα. Νόμιζα ότι τα έξοδα είναι μόνο για άλλη τράπεζα ... :)

Link to comment
Share on other sites

Και στην δική σου τράπεζα να γίνει ανάληψη μετρητών, δεν υπάρχουν έξοδα αναλήψεως μετρητών ; Υπάρχουν, νομίζω...

 

προφανώς και δεν υπάρχουν έξοδα ανάληψης από τη τράπεζα σου, αν ήταν έτσι θα ειχαν βαρεσει κοκκινο ολοι οι λογαριασμοί. Μιλάμε πάντα τραβώντας από το λογαριασμό σου και όχι από καμιά πιστωτική κάρτα

 

Δεν το ήξερα, αλλά και πάλι δεν μένω μόνιμα Ελλάδα. Νόμιζα ότι τα έξοδα είναι μόνο για άλλη τράπεζα ... :)

 

Μόνο από άλλη τράπεζα είναι όπως τα λες, δεν έχει σχέση η χώρα παντού έτσι είναι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και δεν υπάρχουν έξοδα ανάληψης από τη τράπεζα σου, αν ήταν έτσι θα ειχαν βαρεσει κοκκινο ολοι οι λογαριασμοί. Μιλάμε πάντα τραβώντας από το λογαριασμό σου και όχι από καμιά πιστωτική κάρτα

 

 

 

Μόνο από άλλη τράπεζα είναι όπως τα λες, δεν έχει σχέση η χώρα παντού έτσι είναι

 

Για ανάληψη από πιστωτική υπάρχουν έξοδα ακόμα και από την ίδια τράπεζα

Για ανάληψη από λογαριασμό δεν υπάρχουν.

Η Εθνική τράπεζα από τον Δεκέμβριο κατάργησε τα έξοδα ανάληψης από τις πιστωτικές κάρτες VISA. Από Mastercard ισχύουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...