Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ναι ναι.. χρεώνουν κανονικά και βαράνε κιόλας.. μάλιστα εμένα .. επειδή δεν είχα να δώσω για κανά 2 μήνες, μου έφτασε (με τις υπερχρεώσεις+κάτι δόσεις) ελάχιστη καταβολή 500 ευρώ.. γι' αυτό και είχα τα παρατράγουδα (που αναφέρω σε προηγούμενες σελίδες) με τη Eurobank. Γενικότερα όλες οι τράπεζες άμα βγάζεις πιστωτικές ειδικά είναι gtp αλλά αυτή η συγκεκριμένη ξεπερνάει κάθε όριο.. καλύτερο το ρευστό κι ο κουμπαράς.. κι άμα γεμίζει.. έχε στην άκρη κανά βιβλιάριο και πέτα τα μέσα.. όχι ότι θα αυξηθούν... αλλά να... να'χεις κάτι στην άκρη.. μπας κ σου χρειαστεί...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Για ποσά άνω του Ορίου ορισμένες κάρτες χρεώνουν 5% για την υπέρβαση . Άρα να είστε προσεκτικοί .

Επιπλέον να θυμάστε ότι μπορείτε να πληρώσετε το ποσό της υπέρβασης πριν βγεί ο λογαριασμός

Μην πληρώσετε δηλαδή μόνο την ελάχιστη καταβολή σε μια τέτια περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα παλιό ξεχασμένο βιβλιάριο από το 1990 με 30.000 δραχμές μέσα. Θα υπάρχουν ακόμα ή θα μου τα 'φαγαν οι τράπεζες;;;
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα παλιό ξεχασμένο βιβλιάριο από το 1990 με 30.000 δραχμές μέσα. Θα υπάρχουν ακόμα ή θα μου τα 'φαγαν οι τράπεζες;;;

Ανέβασε μια φωτό άμα μπορείς, είμαι περίεργος να δω. Έχω νοσταλγήσει τη δραχμούλα.

From the child and from the fool, one learns the truth. :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε μια φωτό άμα μπορείς, είμαι περίεργος να δω. Έχω νοσταλγήσει τη δραχμούλα.

 

Τώρα δε μπορω το βραδακι αν κλεψω λιγο χρονο

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα παλιό ξεχασμένο βιβλιάριο από το 1990 με 30.000 δραχμές μέσα. Θα υπάρχουν ακόμα ή θα μου τα 'φαγαν οι τράπεζες;;;

 

επειδη αυτα ητανε σοβαρα λεφτα τοτε κ τα επιτοκια ηταν ψηλα,

θεωρω πως παιζει να βρεις αρκετα λεφτα.

 

οχι κ περιουσια αλλά,

ας πουμε οτι πας κ στα μπουζουκια

Link to comment
Share on other sites

επειδη αυτα ητανε σοβαρα λεφτα τοτε κ τα επιτοκια ηταν ψηλα,

θεωρω πως παιζει να βρεις αρκετα λεφτα.

 

οχι κ περιουσια αλλά,

ας πουμε οτι πας κ στα μπουζουκια

 

με τα εξοδα και ολα αυτα που θα σου εχουν βαλει μαλλον ορθιος θα κατσεις στα μπουζουκια , εκει που εχουν φτασει και οι τιμες σημερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα παλιό ξεχασμένο βιβλιάριο από το 1990 με 30.000 δραχμές μέσα. Θα υπάρχουν ακόμα ή θα μου τα 'φαγαν οι τράπεζες;;;

Εγώ είχα ένα με 50-100 ευρώ στην alpha παρατημένο για 4-5 χρόνια και όταν πήγα να να τα βγάλω δεν υπήρχε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

alpha 9 € / 6μηνο για κάτω από μέσο όρο 300€.

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer BDP-320 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

την εψαξα λιγο τη δουλεια κ εκανα λογαριασμο στην alphabank to 123 για νεους που ειναι..

απλα θελω να μαθω αν θα μπορω να κανω αγορες απο μαγαζια στο ιντερνετ και κατα ποσο ειναι ασφαλες...

Link to comment
Share on other sites

με χρεωστικη visa electron η πιο αναγνωρισιμη στον κοσμο
Link to comment
Share on other sites

την εψαξα λιγο τη δουλεια κ εκανα λογαριασμο στην alphabank to 123 για νεους που ειναι..

απλα θελω να μαθω αν θα μπορω να κανω αγορες απο μαγαζια στο ιντερνετ και κατα ποσο ειναι ασφαλες...

με τον λογαριασμό 123 δεν μπορείς να κάνεις αγορές στο Internet

Χρειάζεσε πιστωτική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα και λογιαριασμο paypal χτες..βεβαια..ακομα δεν μου ρθε το μειλ επιβεβαιωσης στο μειλ μου..ειναι ευκολο στη χρηση ε?απλα περιμενω την cash card ,αλλα δεν χρειαζεται ε?(εχω το iban)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: ποια πιστωτική κάρτα αυτή τη στιγμή δίνει απαλλαγή από συνδρομή τουλάχιστον για 3 χρόνια (ή και για πάντα αν γίνεται) και το καλύτερο πρόγραμμα ανταμοιβής, για οποιαδήποτε συναλλαγή, με το υψηλότερο δυνατό ποσοστό (π.χ. η Aspis Bank Visa που έχω δίνει επιστροφή 5% εφόσον οι μηνιαίες συναλλαγές ξεπερνούν το όριο των 400, υπάρχει όμως κάτι καλύτερο; ). ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ BONUS (με συλλογή πόντων και άλλες απάτες) αλλά για πίστωση ποσού κάθε μήνα σε Ευρώ εφόσον οι συναλλαγές μου ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο όριο, χωρίς περιορισμούς με συγκεκριμένο κύκλο συμβεβλημένων επιχειρήσεων αλλά για οποιαδήποτε συναλλαγή (σε εσωτερικό και εξωτερικό). Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για πρόγραμμα επιστροφής τόκων καθώς πληρώνω κάθε μήνα όλο το ποσό που εκκρεμεί μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: ποια πιστωτική κάρτα αυτή τη στιγμή δίνει απαλλαγή από συνδρομή τουλάχιστον για 3 χρόνια (ή και για πάντα αν γίνεται) και το καλύτερο πρόγραμμα ανταμοιβής, για οποιαδήποτε συναλλαγή, με το υψηλότερο δυνατό ποσοστό (π.χ. η Aspis Bank Visa που έχω δίνει επιστροφή 5% εφόσον οι μηνιαίες συναλλαγές ξεπερνούν το όριο των 400, υπάρχει όμως κάτι καλύτερο; ). ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ BONUS (με συλλογή πόντων και άλλες απάτες) αλλά για πίστωση ποσού κάθε μήνα σε Ευρώ εφόσον οι συναλλαγές μου ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο όριο, χωρίς περιορισμούς με συγκεκριμένο κύκλο συμβεβλημένων επιχειρήσεων αλλά για οποιαδήποτε συναλλαγή (σε εσωτερικό και εξωτερικό). Επίσης δεν ενδιαφέρομαι για πρόγραμμα επιστροφής τόκων καθώς πληρώνω κάθε μήνα όλο το ποσό που εκκρεμεί μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Ευχαριστώ.

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη απ' αυτή που έχεις προς το παρόν.....!!!!!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω εδώ και 3-4 χρόνια μια mastercard από την alpha bank αρχικά ήταν δωρεάν συνδρομή μετά άρχισε να έρχεται καμιά 25€ το χρόνο ούτε εγώ θυμάμαι πόσο, δε τη χρησιμοποιώ συνεχώς τη κάρτα αλλά όταν παίρνω πράγματα με δοσεις, αρχικά είχα ξεκινήσει με 800€ και στη συνέχεια μου ανέβασαν το όριο στα 2500€. Τώρα βλέπω ότι έχουν όλες τις κάρτες μέχρι τέλη του χρόνου με δωρεάν συνδρομή για πάντα και σκέφτομαι να βγάλω μια bonus visa και απορώ αν μπορώ να διαπραγματευτώ το όριο ή θα πέσει αναγκαστικά στο κατώτερο που έχει; Βασικά παίζει αν τους ζητήσω να μπω σε προνομιακό πρόγραμμα χωρίς συνδρομή να με περάσουν ή θα πρέπει απαραιτήτως να καταργήσω τη μία και να βγάλω την άλλη;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω εδώ και 3-4 χρόνια μια mastercard από την alpha bank αρχικά ήταν δωρεάν συνδρομή μετά άρχισε να έρχεται καμιά 25€ το χρόνο ούτε εγώ θυμάμαι πόσο, δε τη χρησιμοποιώ συνεχώς τη κάρτα αλλά όταν παίρνω πράγματα με δοσεις, αρχικά είχα ξεκινήσει με 800€ και στη συνέχεια μου ανέβασαν το όριο στα 2500€. Τώρα βλέπω ότι έχουν όλες τις κάρτες μέχρι τέλη του χρόνου με δωρεάν συνδρομή για πάντα και σκέφτομαι να βγάλω μια bonus visa και απορώ αν μπορώ να διαπραγματευτώ το όριο ή θα πέσει αναγκαστικά στο κατώτερο που έχει; Βασικά παίζει αν τους ζητήσω να μπω σε προνομιακό πρόγραμμα χωρίς συνδρομή να με περάσουν ή θα πρέπει απαραιτήτως να καταργήσω τη μία και να βγάλω την άλλη;

Από τη στιγμή που η κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή, κάλεσε στο 210 326 0000 και ζήτα εξηγήσεις για τον λόγο που σου έβαλαν τη συνδρομή, μήπως παλιότερα μαζί με την Mastercard είχες και μια Visa?

 

Στο λέω αυτό γιατί όσοι έχουν Visa μαζί με Mastercard, για όσο καιρό έχουν τη Visa [ανεξαρτήτως αν έχει συνδρομή ή όχι, που συνήθως δεν έχει], η Mastercard είναι δωρεάν, αν η Visa κοπεί, μπαίνει συνδρομή στη Mastercard...

 

Σε κάθε περίπτωση δικαιούσαι να μετατρέψεις την Mastercard σου σε Mastercard Bonus, και να ζητήσεις να στην κάνουν χωρίς συνδρομή για πάντα, απειλώντας τους πως σε διαφορετική περίπτωση θα κόψεις την κάρτα, και αν θέλεις να γίνεις πιο πιστικός, σε περίπτωση που έχεις και άλλες κάρτες χωρίς συνδρομή στην Alpha Bank, κατέστησε τους σαφές πως μαζί με αυτή, θα κόψεις και όλες τις άλλες... :p

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή, κάλεσε στο 210 326 0000 και ζήτα εξηγήσεις για τον λόγο που σου έβαλαν τη συνδρομή, μήπως παλιότερα μαζί με την Mastercard είχες και μια Visa?

 

Στο λέω αυτό γιατί όσοι έχουν Visa μαζί με Mastercard, για όσο καιρό έχουν τη Visa [ανεξαρτήτως αν έχει συνδρομή ή όχι, που συνήθως δεν έχει], η Mastercard είναι δωρεάν, αν η Visa κοπεί, μπαίνει συνδρομή στη Mastercard...

 

Σε κάθε περίπτωση δικαιούσαι να μετατρέψεις την Mastercard σου σε Mastercard Bonus, και να ζητήσεις να στην κάνουν χωρίς συνδρομή για πάντα, απειλώντας τους πως σε διαφορετική περίπτωση θα κόψεις την κάρτα, και αν θέλεις να γίνεις πιο πιστικός, σε περίπτωση που έχεις και άλλες κάρτες χωρίς συνδρομή στην Alpha Bank, κατέστησε τους σαφές πως μαζί με αυτή, θα κόψεις και όλες τις άλλες... :p

 

Όχι όταν λέω αρχικά εννοώ ότι η κάρτα ήταν χωρίς συνδρομή για το πρώτο ή τα πρώτα δύο χρόνια δε θυμάμαι μετά ειχε κανονικά τη συνδρομή. Απλά επειδή με βόλεψε δε την έκοψα. Ρώτησα για διακοπή ή μετατροπή σε bonus και μου είπανε ότι αυτόματα θα ανανεωθεί όταν λήξει το Φλεβάρη και η επόμενη θα είναι bonus γιατί τώρα βγήκε bonus mastercard. Θα πάρω αν ειναι να ρωτήσω αν βγάζοντας και μια Bonus visa αποφύγω τη συνδρομή της mastercard. Τhanks φίλε

 

 

 

ΥΓ: Πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών να ενημερωθώ μου είπε ότι μπορώ να βγάλω νέα κάρτα χωρίς χρέωση και δε σχετίζεται καθόλου με τη προηγούμενη, γι΄αυτό και πρέπει να ξαναστείλω πάλι εκκαθαριστικά και όλα από την αρχή και το όριο θα βγει με βάση τα εισοδήματα μου (αυτό μου είχαν πει και από το υποκατάστημα και μου χε φανεί περίεργο αφού τα έχουν ήδη), τη mastercard μπορω να τη κόψω αν θέλω γιατί δε μπορεί να γίνει χωρίς συνδρομή

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

, τη mastercard μπορω να τη κόψω αν θέλω γιατί δε μπορεί να γίνει χωρίς συνδρομή[/b]

 

Τελικά πήγα σήμερα σε υποκατάστημα της alpha bank και αφού πήρε αυτή τη κοπελιά της εξυπηρέτησης και της λέει ότι ο πελάτης θέλει τη bonus mastercard και αν αυτή μπορεί να είναι χωρίς συνδρομή και της λέει κι αυτής όχι δε γίνεται θα ναι με συνδρομή και ούτως ή άλλως θα έρθει μέχρι το τέλος του χρόνου λέει και η υπάλληλος ωραία οπότε θα διακόψω αυτή που έχει και θα κάνουμε νέα αίτηση; και λέει από την εξυπηρέτηση όχι τότε θα ακυρώσουμε εμείς από δω τη συνδρομή για πάντα. Το καλό ότι δε μπήκα σε ταλαιπωρία το κακό ότι έχασα τους 5000 πόντους που έδινε η έκδοση mastercard μέχρι 31/12.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

an prosexeis min fouskwsei o logariasmos axizei i pistotiki!

Eννοείται πάντα με προσοχή η κάρτα, 4 χρόνια τώρα εχω αγοράσει αρκετά πράγματα κυρίως με άτοκες δόσεις και δεν έχω πληρώσει έξτρα ούτε € σχεδόν πάντα άτοκες και πάντα πληρωμή στην ώρα τους, μόνο έτσι αξίζει η πιστωτική. Το μόνο έξτρα ήταν το χαράτσι της συνδρομής που από δω και πέρα το αποφεύγω κι αυτό... :)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Α μπραβο και εγω ετσι. αρκει να πληρωνεις τα χρωστουμενα πριν περασει 1 μηνασ απο την στιγμη που εγινε η αγορα. Ετσι δεν μπαινουν τοκοι
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξα μηπως υπαρχει thread σχετικο με δανεια αλλα δεν βρισκω κατι, οπότε κανω εδω μια σχετικη ερωτηση...

 

Ο αδερφος μου δεν θα εχει απολαβες απο τη δουλεια του για τους 6 επομενους μηνες και στο τελος του εξαμηνου θα παρει τα εξι μηνιατικα μαζεμενα. Θελει να παρει ενα δανειο καπου 5000 ευρω για να περασει αυτους τους 6 μηνες και μετα να το αποπληρωσει οσο το συντομοτερο γινεται, αν ειναι εφικτο και αμεσως (καθως θα εχει ολα τα χρηματα).

 

Επειδη δεν εχει ξαναπαρει δανειο και εγω δεν εχω ιδεα σχετικα ρωτησε στην Εθνικη και του ειπαν να παρει ενα μεγαλυτερο ποσο γιατι θα πρεπει να αποπληρωνει απο τον πρωτο μηνα και να βαλει για 36 μηνες αποπληρωμη ωστε να μην βγει μεγαλη η δοση (και αρα να του μεινουν τους πρωτους 6 μηνες αρκετα χρηματα για να περναει). Αυτος ομως δεν θελει να ενα δανειο στο κεφαλι του για 36 μηνες αλλα να το αποπληρωσει πολυ συντομα και απο οσο εχουμε ακουσει στις τραπεζες υπαρχουν πεναλτι προεξοφλησης.

 

Ειπα να ρωτησω εδω λοιπον... Υπαρχει καποιο προϊον που να εξυπηρετει την αναγκη που περιγραφω παραπανω? Δηλαδη, να παρει 5000 τωρα, αν γινεται να μην πληρωνει για 6 μηνες τιποτα και μετα να μπορει να αποπληρωσει αμεσως ολο το ποσο (+τοκους).

 

Αν εχετε κατι υποψη σας με βοηθατε ιδιαιτερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...