Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Demis_CY νομιζω πως κανεις λαθος δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις ακρη στα folders του vcd. υπαρχει ενα αρχειο που το παιζει ο windows media player θα το ψαξω σε ενα vcd και θα σας πω πως λεγεται
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνηθως στα vcd υπαρχουν 5 φακελοι -->CDI , EXT, MPEGAV, SEGMENT, VCD.Εσυ επιλεγεις τον φακελο MPEGAV και τον ανοιγεις,επειτα δεξι κλικ στο αρχειο AVSEQ01 και ανοιγμα με power dvd η windows media player.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Demis_CY νομιζω πως κανεις λαθος δεν ειναι και τοσο δυσκολο να βρεις ακρη στα folders του vcd. υπαρχει ενα αρχειο που το παιζει ο windows media player θα το ψαξω σε ενα vcd και θα σας πω πως λεγεται

 

Egw palia pou epsaxna evriska kati .dat files kai eprepe na tou peis open with windows media etc etc..

 

OMWS apo tin stigmi pou exontas anoikto to PowerDVD kai vazontas to VCD mesa, automatws arxizei na paizei, giati na mpeneis se tetia diadikasia kai na psaxneis ta folders?

 

Opws kai na'xei vitsia einai auta! Parathetw apo katw ti tha mas dwsei to epomeno savvato i Kathimerini:

 

http://img223.imageshack.us/img223/7208/nextsaturday4nb.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τον Windows Media Player παίζουν τα VCD μια χαρά.Και μάλιστα τα δύο τελευταία VCD του Άρχοντα που έδωσε το Θέμα ήταν χωρισμένα και σε Chapters που τα αναγνώριζε ο player.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως στα vcd υπαρχουν 5 φακελοι -->CDI , EXT, MPEGAV, SEGMENT, VCD.Εσυ επιλεγεις τον φακελο MPEGAV και τον ανοιγεις,επειτα δεξι κλικ στο αρχειο AVSEQ01 και ανοιγμα με power dvd η windows media player.

 

Αν χρησιμοποιείτε Media Player Classic (MPC) μπορείτε να πάτε πολύ απλά στο file->open disc και θα αρχίσει το VCD κανονικά.:)

Link to comment
Share on other sites

To periodiko CINEMA:

 

http://img455.imageshack.us/img455/883/dsc0000915ad.th.jpg

 

1. Chungking Express (http://imdb.com/title/tt0109424/)

 

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά εγώ θα την κάνω!

Για το τεύχος Ιουλίου μιλάμε;

(Εϊχα δει το Chungking Express προ αμνημονεύτων χρόνων και είχα πάθει πλάκα, πρέπει να το αποκτήσω όπως + δήποτε!).

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην 'Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία'..:D ... το AVIATOR που έβαλε, είναι σε δισκάκι 8 Giga και το έργο είναι ακριβώς αυτό που κυκλοφορεί και στο εμπόριο! Τέλεια εικόνα και ήχος.....δεν το περίμενα!

(απλα χωρίς το 2ο DVD με τα extra _ μην τα θέλουμε και όλα δικά μας)

Άριστο και το πακετάκι της Καθημερινής με τα μυστικά της αρχαίας Αιγύπτου...

πάντα τέτοια...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην 'Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία'..:D ... το AVIATOR που έβαλε, είναι σε δισκάκι 8 Giga και το έργο είναι ακριβώς αυτό που κυκλοφορεί και στο εμπόριο! Τέλεια εικόνα και ήχος.....δεν το περίμενα!

(απλα χωρίς το 2ο DVD με τα extra _ μην τα θέλουμε και όλα δικά μας)

Άριστο και το πακετάκι της Καθημερινής με τα μυστικά της αρχαίας Αιγύπτου...

πάντα τέτοια...:shifty:

 

H K.Eleutherotypia den fernei ta DVD mazi me tis efimerides tis Kypro.. krima!

 

 

Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά εγώ θα την κάνω!

Για το τεύχος Ιουλίου μιλάμε;

(Εϊχα δει το Chungking Express προ αμνημονεύτων χρόνων και είχα πάθει πλάκα, πρέπει να το αποκτήσω όπως + δήποτε!).

 

Nai einai tou Iouliou.. to perimenw sto taxydromeio any day now..

Link to comment
Share on other sites

Nai einai tou Iouliou.. to perimenw sto taxydromeio any day now..

Thanx Demis_CY! Κι εγώ μόλις πήρα τηλέφωνο τον περιπτερά να το κρατήσει! :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην 'Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία'..:D ... το AVIATOR που έβαλε, είναι σε δισκάκι 8 Giga και το έργο είναι ακριβώς αυτό που κυκλοφορεί και στο εμπόριο! Τέλεια εικόνα και ήχος.....δεν το περίμενα!

(απλα χωρίς το 2ο DVD με τα extra _ μην τα θέλουμε και όλα δικά μας)

Άριστο και το πακετάκι της Καθημερινής με τα μυστικά της αρχαίας Αιγύπτου...

πάντα τέτοια...:shifty:

 

Νομίζω ότι κάνεις λάθος... Το δισκάκι που είδα εγώ ήταν μεν dual layer όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αλλά είχε τετράγωνο κάδρο (4:3) και απλό στερεοφωνικό ήχο παρότι στο εξώφυλλο αναφέρει μεγαλοπρεπώς "DOLBY DIGITAL 5.1" !!

Στο in.gr διαβάζω (http://www.in.gr/homecinema/mdvddsk.asp?mcdi=0010443) ότι το DVD του εμπορίου (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και κάποια άλλη έκδοση και αναφέρεσαι σε αυτήν) έχει αναμορφικό κάδρο 16:9 και εξακάναλη μπάντα...

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου που το αγόρασε ήταν ακριβώς έτσι, με 2.0 ήχο! Ίσως να βγάλαν και έκδοση με 5.1 ! Στην Ελλάδα όλα γίνονται, ... παρ' 'ολα αυτά όμως είναι μια χαρά για 3 ευρώ:p ... !

Με παραξενεύει πάντως το γεγονός πως βγάζουν τέτοια έργα σε εφημερίδες τόσο γρήγορα!

*και κάτι άσχετο(σχετικό)... όσοι πήρατε το 2ο DVD του 'Ρεμπέτικο' απο το 'Εθνος, δείτε το αν παίζει καλά, γιατί εμένα μου έτυχαν 2 προβληματικά!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το dvd απο το εθνος δεν παιζει καλα..με αποτελεσμα να το πεταξω..τσαμπα τα 3 euro :(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

tou '56 (oxi tou '34) leei to http://www.sport24.gr/media.asp, imdb: http://imdb.com/title/tt0049470/

 

aristo ergo, to 'que sera sera' to tragoydise apoga i doris day!

 

:p

 

Τελικά έκαναν λάθος όμως... ήταν του '34.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στην 'Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία'..:D ... το AVIATOR που έβαλε, είναι σε δισκάκι 8 Giga και το έργο είναι ακριβώς αυτό που κυκλοφορεί και στο εμπόριο! Τέλεια εικόνα και ήχος.....δεν το περίμενα!

(απλα χωρίς το 2ο DVD με τα extra _ μην τα θέλουμε και όλα δικά μας)

 

Πλάκα μας κάνεις;:blink: Σιγά μη τους πούμε και μπράβο για την κουτσουρεμένη εικόνα και τον κουτσουρεμένο ήχο! Άσε που με εκνευρίζουν ακόμα περισσότερο όταν άλλα γράφουν στο εξώφυλλο και άλλα βάζουν!:!:

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Thanx Demis_CY! Κι εγώ μόλις πήρα τηλέφωνο τον περιπτερά να το κρατήσει! :D

Εκτός από τις δημόσιες υπηρεσίες, χρειαζόμαστε μέσο και στο περίπτερο!

 

Στο Μήλο που θα βρείτε και τις επόμενες ημέρες στα περίπτερα, εκτός από 3 ταινίες sex, μπορείτε να βρείτε:

Την φημισμένη ταινία των αδελφών Ταβιάνι Allonsanfan που είναι και μια από τις αγαπημένες μου. Την είχαν δώσει πάντως πριν από πολύ καιρό τα Νέα.

 

Επίσης, μια σχετικά πρόσφατη ταινία του Ettore Scola με τίτλο Concorrenza sleale ή αγγλιστί Unfair Competition.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κάνεις λάθος... Το δισκάκι που είδα εγώ ήταν μεν dual layer όπως πολύ σωστά αναφέρεις, αλλά είχε τετράγωνο κάδρο (4:3) και απλό στερεοφωνικό ήχο παρότι στο εξώφυλλο αναφέρει μεγαλοπρεπώς "DOLBY DIGITAL 5.1" !!

Στο in.gr διαβάζω (http://www.in.gr/homecinema/mdvddsk.asp?mcdi=0010443) ότι το DVD του εμπορίου (δεν ξέρω αν κυκλοφορεί και κάποια άλλη έκδοση και αναφέρεσαι σε αυτήν) έχει αναμορφικό κάδρο 16:9 και εξακάναλη μπάντα...

 

Δυστυχώς πήγαν χαμένα τα 8 Gb του dual layer. Πράγματι το κάδρο ήταν σε fullscreen, που ουσιαστικά καταστρέφει την ταινία. Πότε θα το καταλάβουν οι αρμόδιοι ότι το 4:3 είναι στην ουσία λογοκρισία καθώς δείχνει τη μισή ταινία.

 

Κατά τ' άλλα, η συγκεκριμένη ταινία δεν συγκαταλέγεται στις καλύτερες του κορυφαίου σκηνοθέτη (κατά την προσωπική μου γνώμη και οι δύο κρίσεις), αλλά σε κάθε περίπτωση βλέπεται με ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το dvd απο το εθνος δεν παιζει καλα..με αποτελεσμα να το πεταξω..τσαμπα τα 3 euro :(

 

Κακός φίλε, έπρεπε να του το γυρίσεις πίσω και να πάρεις άλλο! Και γω αυτό έκανα μέχρι που βρήκα ένα να δουλεύει.... ! Γ'αυτό πρέπει να τα δοκιμάζει κανείς αμέσως με το που τα παίρνει!

Όχι τίποτα άλλο .....σου έμεινε το πρώτο δισκάκι τώρα.... μπορείς ν'ακουμπάς τον καφέ σου τώρα σ'αυτό!:p

Για τα DVD σε κασετίνα που δίνει το 'National Geographic' , το περιοδικό, ξέρει κανείς τίποτα? πρέπει να είναι και ακριβά φαντάζομαι!

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα παιδια.ψαχνω εδω και πολυ καιρο και σε περιοδικα αλλα και εφημεριδες μια παλια ελληνικη ταινια 'οι γερμανοι ξαναρχωντε' αλλα δεν την εχω βρει.μηπως υπαρχη καμια περιπτωση να την βρουμε online σε κανενα site.εαν εχει κανεισ κατι υποψιν του ασ με βοηθησει.
ποτε δεν ειναι αργα,αμα δεν ειναι και νωρις!!
Link to comment
Share on other sites

καλιμερα παιδια.ψαχνω εδω και πολυ καιρο και σε περιοδικα αλλα και εφημεριδες μια παλια ελληνικη ταινια 'οι γερμανοι ξαναρχωντε' αλλα δεν την εχω βρει.μηπως υπαρχη καμια περιπτωση να την βρουμε online σε κανενα site.εαν εχει κανεισ κατι υποψιν του ασ με βοηθησει.

Καπου το ειχα ρωτησει και εγω. Το ψαχνω εδω και καιρό. Αμα το εχει καποιος ή μπορουμε να το βρούμε.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το dvd απο το εθνος δεν παιζει καλα..με αποτελεσμα να το πεταξω..τσαμπα τα 3 euro :(

Πήρες όμως το Doki.:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα αγγλικά και κάτι λίγα από γαλλικά. Αν δεν την κατέχεις τη γλώσσα δεν σου κάνει τπτ. Το δοκίμασα.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα αγγλικά και κάτι λίγα από γαλλικά. Αν δεν την κατέχεις τη γλώσσα δεν σου κάνει τπτ. Το δοκίμασα.

Ειχες προβλημα με την εγκατασταση; εγω πηρα τα πρωτα και ετρεχαν κανονικα. Μερικα τα εχασα δεν τα πηρα και τωρα δεν μπορω να τα τρεξω.και δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Ειχες προβλημα με την εγκατασταση; εγω πηρα τα πρωτα και ετρεχαν κανονικα. Μερικα τα εχασα δεν τα πηρα και τωρα δεν μπορω να τα τρεξω.και δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε

Είχα πρόβλημα με την εγκατάσταση σε όλα. Όταν ανοίγεις το CD έχει δύο αρχεία εγκατάστασης. Διαλέγεις ένα από τα δύο. Αν εμφανίσει πρόβλημα, διαλέγεις το άλλο και λύνεται το πρόβλημα. Δε θυμάμαι όμως ποιό από τα δύο είναι το σωστό. Δεν είναι απαραίτητο να τα έχεις όλα. Έστω και ένα να έχεις μπορείς να τρέξεις μόνο αυτό το ένα. Πάντως για να περνάς την ώρα σου καλό είναι.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...