Jump to content

Η ταινιοθήκη των εφημερίδων και των περιοδικών


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για να είναι 2.0 stereo το V τότε προφανώς δεν ειναι εμποριου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aν είναι έτσι... πρόκειται για άλλη μία κακοποιημένη έκδοση (ως συνήθως) πιασάρικης ταινίας από το ΘΕΜΑ !!!!! :O

 

Αναρωτιέμαι τί εικόνα θα έχει και με τί κάδρο... :rolleyes:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι έτσι... πρόκειται για άλλη μία κακοποιημένη έκδοση (ως συνήθως) πιασάρικης ταινίας από το ΘΕΜΑ !!!!! :O

 

Λες και υπήρχε καμία αμφιβολία...

 

Τέτοιες ταινίες δεν είναι για να περιμένεις το Θέμα για να τις πάρεις... Ειδικά αν μπορείς να τις βρεις σε παραπλήσια τιμή...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

... τα εξής στοιχεία: MPEG-2, Dolby Digital 2.0 (δεν ξέρω αν βγάλατε άκρη, εμένα πάντως με ικανοποίησε που είναι αυθεντική)

 

:lol: Γεια σου βρε Foreigner!! xxx

 

Άρα συνεχίζει να μη βάζει original το Θέμα εδώ και 2-3 εβδομάδες, παρόλο που το V είναι της Warner... Βρε μπας και διαβάζουνε τι λέμε και πήγαν να μας παραπλανήσουν; :p

 

Edit: Τώρα που το ξανασκέφτηκα μπορεί να είναι όντως "εμπορίου" και η Foreigner μπορεί να είδε τα specs στο menu και όχι στο main movie. Στο menu είναι όντως 2.0 (όπως συνηθίζεται άλλωστε). Εγώ προτείνω την original έκδοση 2-disc πάντως ούτως ή άλλως, είναι από τις ταινίες που τα extras έχουν ενδιαφέρον άλλωστε.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

V από ΘΕΜΑ : Mόνο αρκετούς υπότιτλους, ήχο stereo 2.0 και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!! Τουτέστιν... HUGE ΜΟΥΦΑ !!!! :down:

 

Brockovich από ΒΗΜΑ : Mε 3 λέξεις... ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΜΕ EXTRAS !!!! ΕΥΓΕ !!!! :up:

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

To V for Vendetta ήταν του εμπορίου (το πρώτο DVD).

 

Αναμορφική εικόνα 2,40:1 και 5.1 ήχος

Link to comment
Share on other sites

V από ΘΕΜΑ : Mόνο αρκετούς υπότιτλους, ήχο stereo 2.0 και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!! Τουτέστιν... HUGE ΜΟΥΦΑ !!!! :down:

 

Να το ξανακοιτάξεις (αυτό για τον ήχο).

Link to comment
Share on other sites

Να το ξανακοιτάξεις (αυτό για τον ήχο).

 

Δεν έχω PowerDVD αλλά με το VLC Media Player μου δίνει μόνο δύο κανάλια ήχου (stereo).

 

Αν πάντως λες ότι έχει 5.1, μαζί σου.

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

:lol: Γεια σου βρε Foreigner!! xxx

 

Edit: Τώρα που το ξανασκέφτηκα μπορεί να είναι όντως "εμπορίου" και η Foreigner μπορεί να είδε τα specs στο menu και όχι στο main movie. Στο menu είναι όντως 2.0 (όπως συνηθίζεται άλλωστε). Εγώ προτείνω την original έκδοση 2-disc πάντως ούτως ή άλλως, είναι από τις ταινίες που τα extras έχουν ενδιαφέρον άλλωστε.

 

Γεια σου και σένα τερμίτη :lol:

 

Όταν λέω ότι είναι του εμπορίου να με πιστεύετε. Παρέθεσα στοιχεία που εννοείται ότι είδα στο μενού γιατί δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα για να ξέρω πότε είναι ακριβή όσα γράφονται και πότε όχι :p Αλλά φαινόταν αυθεντικό και ακόμα το πιστεύω. Ευτυχώς -για μένα- δεν είχε αδιάφορα έξτρα, ειλικρινά, μου χαλάει η εντύπωση μίας ταινίας αν έχει μέσα πώς γυρίστηκε έτσι κι όχι αλλιώς, εναλλακτικό τέλος ή συνεντεύξεις των συντελεστών. Υπότιτλους σε άλλη μία γλώσσα ήθελα και για να τους έχει πάει να πει ότι είναι αυθεντικό, δε νομίζω ότι θα'βρισκα φινλανδικούς σε custom!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σένα τερμίτη :lol:

 

Όταν λέω ότι είναι του εμπορίου να με πιστεύετε. Παρέθεσα στοιχεία που εννοείται ότι είδα στο μενού γιατί δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα για να ξέρω πότε είναι ακριβή όσα γράφονται και πότε όχι :p Αλλά φαινόταν αυθεντικό και ακόμα το πιστεύω. Ευτυχώς -για μένα- δεν είχε αδιάφορα έξτρα, ειλικρινά, μου χαλάει η εντύπωση μίας ταινίας αν έχει μέσα πώς γυρίστηκε έτσι κι όχι αλλιώς, εναλλακτικό τέλος ή συνεντεύξεις των συντελεστών. Υπότιτλους σε άλλη μία γλώσσα ήθελα και για να τους έχει πάει να πει ότι είναι αυθεντικό, δε νομίζω ότι θα'βρισκα φινλανδικούς σε custom!

 

Άρα μάλλον ισχύει το παραπάνω edit μου! :p

 

Όταν κοιτάς τα χαρακτηριστικά ήχου και εικόνας, να τα κοιτάς καθώς παίζει η ταινία και όχι το menu του DVD! :) Προσωπικά, τα extras μου αρέσουν γιατί ανέκαθεν ήμουν μαστροχαλαστής και ήθελα να βλέπω "τι κρύβεται από πίσω". Βέβαια με τόσα extras που έχουμε δει, πάνω-κάτω έχουμε μάθει να αναγνωρίζουμε τα κόλπα και κατά την πρώτη θέαση της ταινίας.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου όμως π.χ. στην Πολίτικη Κουζίνα που την έχω αυθεντική, πόσο μεγάλη ήταν η απογοήτευση μου μαθαίνοντας ότι υπήρχαν επιπλέον σκηνές που δεν προστέθηκαν στην τελική έκδοση ... είναι σαν να ζήσεις τη ζωή σου και ξαφνικά, μετά από κάθε σου απόφαση να μάθεις ότι υπήρχαν και καλύτερες επιλογές που τότε δεν τις ήξερες για να τις αξιοποιήσεις!
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου όμως π.χ. στην Πολίτικη Κουζίνα που την έχω αυθεντική, πόσο μεγάλη ήταν η απογοήτευση μου μαθαίνοντας ότι υπήρχαν επιπλέον σκηνές που δεν προστέθηκαν στην τελική έκδοση ... είναι σαν να ζήσεις τη ζωή σου και ξαφνικά, μετά από κάθε σου απόφαση να μάθεις ότι υπήρχαν και καλύτερες επιλογές που τότε δεν τις ήξερες για να τις αξιοποιήσεις!

 

Σαν πολύ τραγικό δεν το παρουσιάζεις;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ τραγικό δεν το παρουσιάζεις;

 

Nop! Πιο τραγικές είναι οι αντιδράσεις άλλων εδώ μέσα όταν δουν ότι δεν περιέχονται έξτρας :lol: Όλα τα πράγματα καλό είναι να έχουν ένα τέλος, και αν πρόκειται και για ωραίες ταινίες να μην απομυθοποιούνται, εκτός αν ο άλλος θέλει ν' αγοράσει μία τέτοια έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Nop! Πιο τραγικές είναι οι αντιδράσεις άλλων εδώ μέσα όταν δουν ότι δεν περιέχονται έξτρας :lol: Όλα τα πράγματα καλό είναι να έχουν ένα τέλος, και αν πρόκειται και για ωραίες ταινίες να μην απομυθοποιούνται, εκτός αν ο άλλος θέλει ν' αγοράσει μία τέτοια έκδοση.

 

Μα είναι παράλογο μετά από τόσα ποστς να υπάρχουν ακόμη άτομα που να τα παίρνουν γιατί οι εκδόσεις των εφημερίδων δεν έχουν έξτρα. Οι εκδόσεις που έχουν είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι παράλογο μετά από τόσα ποστς να υπάρχουν ακόμη άτομα που να τα παίρνουν γιατί οι εκδόσεις των εφημερίδων δεν έχουν έξτρα. Οι εκδόσεις που έχουν είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα.

 

Παράλογο είναι να θες να κάνουν οι εφημερίδες ό,τι θες εσύ. Έτσι τα πουλάνε, όταν θέλουμε παίρνουμε, όταν δε θέλουμε απέχουμε. Τι σ' εμποδίζει να τα πάρεις από DVDάδικα όταν δεις ότι δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θες; Προσωπικά μου αρκεί να είναι εμπορίου κι ας είναι το 1ο από 2 DVD μόνο με υποτίτλους. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά, εκτός αν το κάνει κάποια εφημερίδα.

Το πέτυχα αυτή τη βδομάδα, πάει τέλειωσε! Την επόμενη μπορεί να'ναι όπως το θες, δε θα σκάσω κιόλας, αλλά δε μου αρέσει. Εμείς κρίνουμε τι μας αρέσει και τι μας συμφέρει.

 

Την επόμενη Κυριακή με το Έθνος:

Αβάνα, η χαμένη πόλη http://www.imdb.com/title/tt0343996/

Και το "Κλίμα Τροπικό" της Βίσση

Link to comment
Share on other sites

Παράλογο είναι να θες να κάνουν οι εφημερίδες ό,τι θες εσύ. Έτσι τα πουλάνε, όταν θέλουμε παίρνουμε, όταν δε θέλουμε απέχουμε. Τι σ' εμποδίζει να τα πάρεις από DVDάδικα όταν δεις ότι δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θες; Προσωπικά μου αρκεί να είναι εμπορίου κι ας είναι το 1ο από 2 DVD μόνο με υποτίτλους. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά, εκτός αν το κάνει κάποια εφημερίδα.

Το πέτυχα αυτή τη βδομάδα, πάει τέλειωσε! Την επόμενη μπορεί να'ναι όπως το θες, δε θα σκάσω κιόλας, αλλά δε μου αρέσει. Εμείς κρίνουμε τι μας αρέσει και τι μας συμφέρει.

 

Μα δεν είπε κανείς το αντίθετο. :confused:

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το "V for Vendetta" έχει και Μακεδονικά .... :ninja: πηγή : troktiko!

Φυσικά γίνεται χαμός από dvd που είναι έτσι , απλά το ΘΕΜΑ ήταν πρωτεργάτης στο κίνημα ενάντια στο συγκεκριμένο θέμα , αλλά να που την έκανε τώρα!

http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SXNR3OJ2KgI/AAAAAAAA67k/aBe9HwWoc-A/s1600/eanlbaaba.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παράλογο είναι να θες να κάνουν οι εφημερίδες ό,τι θες εσύ. Έτσι τα πουλάνε, όταν θέλουμε παίρνουμε, όταν δε θέλουμε απέχουμε. Τι σ' εμποδίζει να τα πάρεις από DVDάδικα όταν δεις ότι δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θες; Προσωπικά μου αρκεί να είναι εμπορίου κι ας είναι το 1ο από 2 DVD μόνο με υποτίτλους. Αυτό δεν υπάρχει πουθενά, εκτός αν το κάνει κάποια εφημερίδα.

Το πέτυχα αυτή τη βδομάδα, πάει τέλειωσε! Την επόμενη μπορεί να'ναι όπως το θες, δε θα σκάσω κιόλας, αλλά δε μου αρέσει. Εμείς κρίνουμε τι μας αρέσει και τι μας συμφέρει.

 

Καμμία αντίρρηση, αλλά μη ξεχνάς ότι όσων αφορά τα DVD των εφημερίδων δεν είναι ακριβώς επιλογή μας επειδή στην ουσία παίρνουμε γουρούνι στο σακί. Κάτι που προσπαθούμε σε αυτό το thread να ξεπεράσουμε ενημερώνοντας ο ένας τον άλλο.

 

Όσων αφορά τα extras τώρα, εγώ προσωπικά δε τα βρίσκω απαραίτητα σε όλες τις ταινίες, συνήθως είναι αδιάφορα και δεν έχω καν το χρόνο να τα δω. Μίλησα συγκεκριμένα για το V for Vendetta όμως γιατί δεν αφορούν μόνο το τεχνικό κομμάτι των γυρισμάτων, αλλά έχουν και το background story της υπόθεσης που βοηθά στην καλύτερη κατανόηση του έργου. Ειδικά στις ταινίες των Wachowski (όπως και στο Matrix) οι original πηγές έχουν πολύ ενδιαφέρον. πχ. ότι ο χαρακτήρας του V πηγάζει από πραγματικό ιστορικό πρόσωπο όπως λέγεται και στην ταινία και ότι η μορφή που έχει στην ταινία προέρχεται από ένα από τα πιο προχωρημένα και δημοφιλή comic πολλών δεκαετιών πίσω. Αυτά δε χαλάνε την μαγεία της ταινίας, ίσα-ίσα την ενισχύουν.

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Το "V for Vendetta" έχει και Μακεδονικά .... :ninja: πηγή : troktiko!

Φυσικά γίνεται χαμός από dvd που είναι έτσι , απλά το ΘΕΜΑ ήταν πρωτεργάτης στο κίνημα ενάντια στο συγκεκριμένο θέμα , αλλά να που την έκανε τώρα!

http://4.bp.blogspot.com/_BCsaeWGNwNI/SXNR3OJ2KgI/AAAAAAAA67k/aBe9HwWoc-A/s1600/eanlbaaba.jpg

 

Σάμπως θα μπήκανε στον κόπο να το δουν καν; Αυτά είναι για να φωνάζουν μόνο! :lol:

 

@Veco: Σου απάντησα απλώς στο χαρακτηρισμό τι είναι παράλογο. Δεν είπα ότι διαφωνείς εσύ ή όποιος άλλος με αυτό που είπα!

 

@termi: Το μόνο που ήθελα να πω και τελικά μπερδευτήκατε διαβάζοντάς το είναι ότι αν κάποιος αγαπά τα έξτρας μπορεί να τα βρει και σε εμπορική έκδοση, ενώ για κάποια σαν εμένα που θέλει απλώς υποτίτλους σε σπάνια γλώσσα, slim case και την ταινία σε αξιοπρεπή (αν όχι τέλεια) εικόνα, οι προσφορές των εφημερίδων είναι μία καλή ευκαιρία να το πετύχω. Γι' αυτό και ενημερωνόμαστε, για να δούμε πότε θα πάρει καθένας μας την ταινία που θέλει, με τις προδιαγραφές που θέλει! ;)

Link to comment
Share on other sites

@Veco: Σου απάντησα απλώς στο χαρακτηρισμό τι είναι παράλογο. Δεν είπα ότι διαφωνείς εσύ ή όποιος άλλος με αυτό που είπα!

 

Οoυκέη δεν! :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, τα extras δεν χαλάνε την ταινία ούτε την απομυθοποιούν. Αντίθετα, την ολοκληρώνουν και τη γεμίζουν με αρκετές backbone infos και γεμίζουν με αίσθημα πληρότητας τον τηλεθεατή. Μετά από κάποιες επιπλέον ώρες extras νοιώθεις ότι τα έχεις δει όλα σχετικά με την αγαπημένη σου ταινία.

 

Φυσικά, περί ορέξεως για το αντίθετο... ούτε λόγος. Γούστα είναι αυτά. Αλλά νομίζω ότι είναι πιο τραβηγμένο (τραγικό δεν θα το έλεγα πάντως) να μην θες τίποτα άλλο, εκτός απ' την ταινία γιατί έτσι σου χαλάει η μαγεία της ολοκλήρωσεις με το που πέφτουν τα credits. Στην εποχή της πληροφορίας ζούμε εξάλλου. Αν για την αγαπημένη μου ταινία (ανεξαρτήτως είδους) είχα, μετά το τέλος, και άλλες τρεις ώρες πρόσθετο υλικό με κομμένες ή extended σκηνές, makings of, featurettes, bloopers, σχόλια της παραγωγής, παρασκήνια, συνεντεύξεις των ηθοποιών, posters, trailers, video clips και γενικά ό,τι καλούδι μπορεί να μου προσφερθεί.... εγώ θα ήμουν διπλά ευτυχισμένος... :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή της πληροφορίας ζούμε εξάλλου.

 

Πολλές φορές μετράει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Εξάλλου, από τις πολλές πληροφορίες απωλέσαμε τις γνώσεις σε όλους τους τομείς της ζωής μας! Περί ορέξεως συμφωνώ μαζί σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές μετράει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Εξάλλου, από τις πολλές πληροφορίες απωλέσαμε τις γνώσεις σε όλους τους τομείς της ζωής μας! Περί ορέξεως συμφωνώ μαζί σου ;)

 

Εννοείται ότι η ποιότητα είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ. Την καλή ταινία την έχουμε δει και έχει γίνει ήδη αγαπημένη μας. Προφανώς λόγω ποιότητας. Η ποσότητα κάθε επιπλέον υλικού που την αφορά απλά γεμίζει με πληρότητα και ευχαρίστηση για κάτι που - τουλάχιστον ψυχολογικά - ευτυχώς δεν τελειώνει με τα credits αλλά ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ με επιπλέον οπτικοακουστικό υλικό.

 

Και για να κλείσω, μιά μικρή διαφωνία στην κάπως πεσιμιστική κρίση σου περί πληροφορίας στην εποχή μας. Δεν νομίζω ότι χάνουμε τη γνώση με την αύξηση της πληροφορίας. Το αντίθετο συμβαίνει. Αυτό που μπορεί να χάνεται είναι το μέτρο. Αλλά και πάλι υπάρχει θεραπεία. Πιστεύω είναι καθαρά προσωπικό θέμα διαχείρισης και δια/επι-λογής της πληροφορίας που μας ταιριάζει καλύτερα.

 

Sorry για το off-topic. :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ Κυριακή 25/1

Blade Runner (1982)

 

http://img107.imageshack.us/img107/4662/picqj2.jpghttp://img90.imageshack.us/img90/6303/mavri1bladexn1.gif

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΜΑ Κυριακή 25/1

Blade Runner (1982)

 

Την έχει δει κανείς αυτή τη ταινία; Καλή είναι;

 

Τη πέτυχα πριν λίγο καιρό σε ένα Metropolis σε μεταλλική έκδοση.

Πιθανό να δώσουν τη πιο παλιά έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...