Jump to content

Άρση απορρήτου εισερχόμενων κλήσεων


kakou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία έχω συνεχόμενες αναπάντητες και κλήσεις από απόκρυψη. Ρώτησα στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών και μου είπε πως μπορώ να κάνω αίτηση και για 15 μέρες θα παρακολουθείτε η συνδεσή μου και θα λαμβάνω λίστα με τις εισερχόμενες κλήσεις, αφού τους ειδοποιεί με ένα ηχογραφημένο μήνυμα. Ωραία μέχρι εδώ. Το θέμα είναι πως κάθε 15 μέρες πρέπει να κάνω εκ νέου αίτηση, να την επικυρώνω και να την στέλνω ταχυδρομικά.

 

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει άλλος τρόπος ώστε για ένα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα ή και μόνιμα, αν μπορώ να έχω αυτήν την υπηρεσία χωρίς να χρειάζεται κάθε 15 μέρες νέα αίτηση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Δυστυχώς η διαδικασία έτσι ειναι. Αν θέλεις την προσωπική μου γνωμη μην κάνεις τίποτα διοτι αυτός που σε καλεί μόλις ακούει το μύνημα θα το κλείνει άσε που για να καταγραφεί η κλήση πρέπει να απαντηθεί και όχι να είναι αναπάντητη.

When You Dream There Are No Rules

People Can Fly Anything Can Happen...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά είπε και ο φίλος everlasting, η διαδικασία είναι αυστηρά καθορισμένη όπως την περιέγραψες, από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και από την ΕΕΤΤ. Συνεπώς μόνο αυτό μπορείς να κάνεις!

 

Τουλάχιστον, αν ο ενοχλητικός πάρει τηλέφωνο και ακούσει το μήνυμα και αποφασίσει να το κλείσει, τότε μάλλον θα ησυχάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ. Ότι ο ενοχλητικός, μόλις ακούσει το ηχογραφημένο μήνυμα, θα τρομοκρατηθεί(όπως θα έκανα και γω αν δεν γνώριζα) και δεν θα με ξαναενοχλήσει πια.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή προστατεύεται αυτός που ενοχλεί. Αυτός που ενοχλείται απλά θα ταλαιπωρείται ανα 15 μέρες για να κάνει την αίτηση και όταν αγανακτήσει και σταματήσει απλά θα ξανααρχίσει η απόκρυψη.

Άντε βρήκες τον αριθμό του, τι θα τον κάνεις αφού δεν μπορείς να τον εντοπίσεις. Άχρηστο εντελώς.

Δεν είναι λύση αυτή.

 

ΦΡΑΓΗ στην απόκρυψη.-

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Φραγή στην απόκρυψη νομίζω και εγώ με την σειρά μου

οτι είναι η καλύτερη λύση για να μην σε ενοχλούν άτομα

που δεν θέλεις.

When You Dream There Are No Rules

People Can Fly Anything Can Happen...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια λύση, έτσι όμως μπορεί να χαθούν και σημαντικές κλήσεις από υπηρεσίες, αλλά και άτομα που έχουν σταθερό και έχουν ενεργοποιήσει την απόκρυψη, ώστε να μην εμφανίζεται ο αριθμός τους στον τηλεφωνικό κατάλογο...

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Σωστό και αυτο multiPETROs αλλα αν το τηλεφώνημα ειναι σημαντικό απο κάποια υπηρεσία ή απο κάποια τράπεζα τότε θα καλέσουν και στο σταθερό. Έτσι τουλάχιστον έχει συμβεί σε εμένα.

When You Dream There Are No Rules

People Can Fly Anything Can Happen...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2-3 χρόνια έτσι το έχω και έχω βάλει και ένα μύνημα που λεει "παρακαλώ ξανακαλέστε χώρις απόκρυψή αριθμού, ή αφήστε το μύνημα σας".

Ελάχιστοι με πέρνουν(1 το δίμηνο), το έχουν μάθει πλέον.

 

ΚΑΝΕΙΣ δεν μου έχει κάνει σημαντικό τηλεφώνημα με απόκρυψη.

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια λύση, έτσι όμως μπορεί να χαθούν και σημαντικές κλήσεις από υπηρεσίες, αλλά και άτομα που έχουν σταθερό και έχουν ενεργοποιήσει την απόκρυψη, ώστε να μην εμφανίζεται ο αριθμός τους στον τηλεφωνικό κατάλογο...

 

Άλλο η απόκρυψη και άλλο η μη καταχώρηση στους τηλεφωνικούς καταλόγους. :)

 

Όπως σωστά δε έγραψε και ο everlasting αν είναι από κάποια υπηρεσία και είναι σοβαρό το θέμα, θα επικοινωνήσουν μέσω σταθερού.

Link to comment
Share on other sites

καλά όλα όσα λέτε και καμία φορά είναι ενοχλητικό για κάποιους η απόκρυψη. η φραγή όμως δεν νομίζω ότι είναι λύση. προσωπικά εδώ και 5-6 χρόνια με τον ίδιο αριθμό δεν έτυχε να υφίσταμαι διαρκή ενόχληση.αν εξαιρέσω πολλούς γνωστούς και φίλους που έχουν σταθερό με απόκρυψη απο εναλλακτικούς παρόχους, σας λέω το πλέον πιθανό σενάριο που μπορώ να φανταστώ, χαλάει/ξεχνάει το κινητό του ο πατέρας μου, η αδερφή μου ο οποιοσδήποτε και πρέπει να με πάρει τηλέφωνο για κάτι απο ασήμαντο ως το πιο σηυμαντικό και αναγκαστικά απο καρτοτηλέφωνο θα καλέσει. τι θα γίνει σε αυτήν την περίπτωση? και πράγματι έχει συμβεί αυτό κάποιες φορές.

 

η λύση της ειδοποίησης καταγραφής είναι μάλλον το καλύτερο αυτή τη στιγμή με λίγο περισσότερη ταλαιπωρεία.

Link to comment
Share on other sites

η λύση της ειδοποίησης καταγραφής είναι μάλλον το καλύτερο αυτή τη στιγμή με λίγο περισσότερη ταλαιπωρεία.

 

Ίσως να είναι και offtopic, αλλά θα ήθελα πολύ να με ενημερώσετε σχετικά γι'αυτήν την υπηρεσία, γιατί πραγματικά δεν πάει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει 2-3 χρόνια έτσι το έχω και έχω βάλει και ένα μύνημα που λεει "παρακαλώ ξανακαλέστε χώρις απόκρυψή αριθμού, ή αφήστε το μύνημα σας".

Ελάχιστοι με πέρνουν(1 το δίμηνο), το έχουν μάθει πλέον.

 

ΚΑΝΕΙΣ δεν μου έχει κάνει σημαντικό τηλεφώνημα με απόκρυψη.

Το έχεις βάλει εσύ με κάποιο πρόγραμμα για Series 60 ή στο έχουν ενεργοποιήσει από τη Wind, και αν ναι, πως?

 

Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις βάλει εσύ με κάποιο πρόγραμμα για Series 60 ή στο έχουν ενεργοποιήσει από τη Wind, και αν ναι, πως?

 

Thanks :)

Εγώ.

Εδώ το συζητούσαμε :)

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Ρε παιδιά σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας. Εδώ και 10 μέρες με παίρνει κάποιος με απόκρυψη και με απειλεί είτε ότι θα με δείρει είτε οτι θα μου καταστρέψει το αμάξι. Τώρα με το νέο νόμο μπορώ να κάνω τίποτα? Να ζητήσω άρση απορρήτου ή τουλαχιστον να κάνω μια καταγγελία στην αστυνομία?
Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο πως να σε βοηθήσει κάποιος.

Πήγαινε και κάνε καταγγελία και ότι σου πουν οι αρμόδιοι αυτό θα πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ΦΡΑΓΗ στην απόκρυψη.-

 

Με τα 1000 μαζί σου!

Καιρός να τελειώνει το πανηγύρι με την απόκρυψη αριθμού.-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...