Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6220 Classic


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματι ομως , σε σχεση με το Ν82 φαινεται μικρο ..

 

Με μια προχειρη ματια :

 

Ν82 : 112 x 50.2 x 17.3 mm, 90 cc

6220 classic : 108 x 47 x 15 mm, 66 cc

 

Βαρος :

Ν82 : 114 γρ.

 

6220 classic : 90 γρ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 984
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν την φοβάμαι πια την Nokia για παιδικές ασθένιες σε νέα μοντέλα με νέα έκδοση. Τυχαίνει να παίρνω σχεδόν πάντα το 1ο που θα βγάλει με τη νέα έκδοση του symbian και μπορώ να πω οτι πράγματα έχουν στρώσει εδώ και αρκετό καιρό.

 

Το 1ο 3rd edition, το 3250 μια χαρά. Άψογο θα έλεγα. Το 1ο FP1, 6290 και μετά Ν95, κανένα πρόβλημα... και πάει λέγοντας. :)

 

Όσον αφορά το μέγεθος, το 6220 τα παέι περίφημα. Ακόμα και δίπλα στο Ν78 μοιάζει μικρό. Επίσης, βλέποντάς το δίπλα στο Ν82 και στο Ν78, μου φαίνεται οτι σαν κατασκευή θα είναι ποιοτικότερη.

 

Τελικά το να μην ανήκει στη σειρά Ν έχει και τα θετικά του. Φαίνεται οτι ένα σημαντικό κριτήριο για να μπεί κάποιο κινητό στην κατηγορία Ν είναι να έχει κατώτερη ποιότητα κατασκευής (βλέπε Ν95, Ν81, Ν82).

Link to comment
Share on other sites

Δεν την φοβάμαι πια την Nokia για παιδικές ασθένιες σε νέα μοντέλα με νέα έκδοση. Τυχαίνει να παίρνω σχεδόν πάντα το 1ο που θα βγάλει με τη νέα έκδοση του symbian και μπορώ να πω οτι πράγματα έχουν στρώσει εδώ και αρκετό καιρό.

 

Ελπιζω πραγματι να μην υπαρξουν σημαντικα προβληματα και δυσλειτουργιες ..

 

Απο τα βιντεο που εχουμε δει παντως φαινεται να εχουν δωσει αρκετη βαρυτητα στο θεμα "εμφανιση-animations" , εν συντομια , στο φαινεσθαι ..

Link to comment
Share on other sites

Αν και απ΄ό,τι βλέπω από το 6220 και τα υπόλοιπα τηλέφωνα που ανακοινώθηκαν δε νομίζω να έχουν κάνει και πάρα πολύ μεγάλη πρόοδο στο θέμα αυτό, ελπίζω στα επόμενα 3rd Edition phones να ενσωματωθούν περισσότερες ευκολίες από τα series 40, ιδίως στην οθόνη αναμονής αλλά και σε άλλους τομείς. ;)

 

Ίσως στο OS 9.5...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν και απ΄ό,τι βλέπω από το 6220 και τα υπόλοιπα τηλέφωνα που ανακοινώθηκαν δε νομίζω να έχουν κάνει και πάρα πολύ μεγάλη πρόοδο στο θέμα αυτό, ελπίζω στα επόμενα 3rd Edition phones να ενσωματωθούν περισσότερες ευκολίες από τα series 40, ιδίως στην οθόνη αναμονής αλλά και σε άλλους τομείς. ;)

 

Ίσως στο OS 9.5...

 

Όντως, μερικά πολύ αντυπωσιακά χαρακτηριστικά που μας είχαν υποσχεθεί, δεν τα έχω εντωπίσει ακόμα σε κάποιο απο τα 4 νεοανακοινωθέντα μοντέλα.

 

Το θυμάστε αυτό το βίντεο;

 

Προσέξτε στην αρχή αλλά και στα τελυταία 20 δευτερόλεπτά του, που φαίινεται η καινούρια οθόνη αναμονής. Αυτό είναι που περιμένω πως και πως. Επίσης προσέξτε τα εφέ που χρησιμοποιούνται κατά το άνοιγμα οποιασδήποτε εφαρμογής και γενικά σε κάθε μετάβαση. Άκρως εντυπωσιακά.

 

Ελπίζω να μην τα άφησαν απ'έξω.

 

Στο 6220 όμως, σε κάποιο βίντεο, είδαμε ένα άλλο εφέ (αυτό που χάνεται στο βάθος η οθόνη και επανέρχεται μία άλλη) καθώς και μια καινούρια έκθεση.

 

Αυτά γιατί δε μας τα δείχνουν στα δεκάδες βιντεο που ανεβαίνουν κάθε μέρα; Δεν καταλαβαίνουν οτι θέλουμε να βλέπουμε νέα πράγματα και όχι το πως είναι οι επαφές ή η αναπαραγωγή μουσικής;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η εκδοση αυτη ειναι ακομα σε εξελιξη , σωστα ?

 

Ισως να δουμε κατι διαφορετικο στη τελικη εκδοση ?

 

Κατι ακομα , μηπως τα "εφε" αυτα που βλεπουμε κατα την εισοδο στο μενου , στις διαφορες θεσεις κλπ. θα ειναι διαθεσιμα με δυνατοτητα επιλογης καποιου της αρεσκειας μας ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό. Μακάρι δηλαδή. Ίσως μέσα απο τις ρυθμίσεις να ορίζουμε εμείς αν θέλουμε εφέ και ποιό, ποιά οθόνη αναμονής θέλουμε, πως να είναι η έκθεση και άλλα πολλά. Τέτοια παραμετροποίηση χρειάζονται τα series 60 για να εξαφανίσουν τα series 40. Γιατί όσον αφορά την ταχύτητα, πλέον μπορούμε να μιλάμε με τα καλύτερα λόγια.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια εκθεση/event οπου μπορουμε να περιμενουμε περισσοτερες πληροφοριες (ή και βιντεο) για το λειτουργικο ?

 

Το πρωτο κινητο με αυτη την εκδοση θα ειναι το Ν78 οποτε σε 3-4 μηνες θα γνωριζουμε σιγουρα ..

(ωχ , σαν πολυ να ειναι :O)

Link to comment
Share on other sites

Aκομα ενα βιντεο απο το κινητο ..

 

 

Μπαινοντας στα Μηνυματα , η επιλογη ειναι στη μεση - στους "φακελους" και οχι στο "Νεο μηνυμα" ..

Υπαρχει ηδη σε αλλα s60 ?

Link to comment
Share on other sites

Aκομα ενα βιντεο απο το κινητο ..

 

 

Μπαινοντας στα Μηνυματα , η επιλογη ειναι στη μεση - στους "φακελους" και οχι στο "Νεο μηνυμα" ..

Υπαρχει ηδη σε αλλα s60 ?

Υπήρχε στο 6630 αν θυμάμαι καλά.

Αλλά ίσως τα είχαν αφήσει ανοικτά να τρέχουν το παρασκήνιο και είχε μείνει επιλεγμένη αυτή η επιλογή....

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι, νέο είναι αυτό. Σε όλα η επιλογή είναι στο νέο μήνυμα.

 

Ότι λέγαμε και πριν. Άλλο ένα ανούσιο κλίπ.

 

Όχι, Χρήστο, φαίνεται καθαρά στο βίντεο οτι τα μηνύματα ήταν κλειστά πριν μπει. Και γω αυτό σκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ίσως τα είχαν αφήσει ανοικτά να τρέχουν το παρασκήνιο και είχε μείνει επιλεγμένη αυτή η επιλογή....

 

Και εγω αυτο σκεφτηκα αλλα απο οτι φαινεται δεν το ετρεχε στο παρασκηνιο ..

 

Αραγε θα δουμε ενα βιντεο που να ξερουν να μας δειξουν πραγματα απο την 9.3 που χρειαζομαστε :rolleyes: ?

Link to comment
Share on other sites

Αραγε θα δουμε ενα βιντεο που να ξερουν να μας δειξουν πραγματα απο την 9.3 που χρειαζομαστε :rolleyes: ?

 

. Μας δείχνει πολλά πράγματα.

 

Παρατηρήστε πόσο διαφορετικό είναι το μενού απο αυτό του Ν78 και απο όλων των υπόλοιπων 3rd edition.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε μόνο να μην αργήσει πολύ,γιατι πραγματικα ειναι τέλειο αν εξαιρέσουμε την απουσια wifi.Παρολα αυτά η σχεση κόστους αποδοσης είναι εξαιρετική.!:)
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το animation στη καμερα κλπ στο 6220 ειναι λιγο αργο :O .. ?

 

Εννοω , ναι ειναι εντυπωσιακο αλλα μηπως καταληξει να φαινεται αρκετα αργο ?

Ας πουμε οταν βγαινεις απο την καμερα κανονικα το κανει κατευθειαν

ενω στο βιντεο κανει καποια δευτερολεπτα ..

 

 

http://www.allaboutsymbian.com/gallery/item/Nokia_6220_Classic.php?phid=2268900118&page=1

Αυτο ειναι το (πολυ) γρηγορο εφε οταν μπαινουμε στο μενου ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις είδα ότι περιμένουμε κ το ν78 από τη νόκια μου γεννήθηκε η εξής απορία.

Γιατί κάποιος να πάει στο 6220c αντί του ν78 που έχει κ wi-fi? Το μόνο που πρέπει να υπερτερεί το 6220c πρέπει να είναι η κάμερα.

Κάνω λάθος?

Κ πόσο μεγάλη διαφορά θα έχουν στην ποιότητα των φωτό?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις είδα ότι περιμένουμε κ το ν78 από τη νόκια μου γεννήθηκε η εξής απορία.

Γιατί κάποιος να πάει στο 6220c αντί του ν78 που έχει κ wi-fi? Το μόνο που πρέπει να υπερτερεί το 6220c πρέπει να είναι η κάμερα.

Κάνω λάθος?

Κ πόσο μεγάλη διαφορά θα έχουν στην ποιότητα των φωτό?

κάμερα 5mpx με xenon flash το ενα, ενώ 3,2 με απλό ledακι το άλλο δε νομίζω να χωράει σύγκριση και μόνο γι΄αυτό. Πιο μικρό και ελαφρύ και για μένα το σημαντικότερο είναι κανονικά νορμάλ πλήκτρα. Ο κυριοτερος λόγος που απέρριψα το Ν82 όπως και πολλοί άλλοι είναι για το άθλιο πληκτρολόγιο του. Επίσης και η τιμή του θα είναι κοντά στα 380€ καμιά 50άρα φθηνότερο απο το Ν78.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

κάμερα 5mpx με xenon flash το ενα, ενώ 3,2 με απλό ledακι το άλλο δε νομίζω να χωράει σύγκριση και μόνο γι΄αυτό. Πιο μικρό και ελαφρύ και για μένα το σημαντικότερο είναι κανονικά νορμάλ πλήκτρα. Ο κυριοτερος λόγος που απέρριψα το Ν82 όπως και πολλοί άλλοι είναι για το άθλιο πληκτρολόγιο του. Επίσης και η τιμή του θα είναι κοντά στα 380 καμιά 50άρα φθηνότερο απο το Ν78.

 

Αν και βαίνουμε offtopic, το πληκτρολόγιο του Ν82 δεν είναι σε καμία περίπτωση άθλιο. Είναι μάλλον υπερβολικός ο χαρακτηρισμός σου.

 

Πάντως το πληκτρολόγιο του 6220 θα είναι σαφώς πιο εργονομικό από κάποιο πληκτρολόγιο τύπου Ν82/Ν78/Ν81 (αν και του Ν78 πιο πολύ μοιάζουν με αυτά του Ν81 παρά με αυτά του Ν82). Εννοείται ότι όσο πιο πλατιά είναι τα πλήκτρα, δηλαδή όσο μεγαλύτερη είναι η επιφάνειά τους, τόσο ευκολότερη είναι η πληκτρολόγηση.

 

Πάντως, όπως και να 'χει, ανεξαρτήτως συνήθειας ή όχι, είναι περισσότερο θέμα προσωπικής προτίμησης.

 

Όσον αφορά την κάμερα, είναι πασιφανές ότι το 6220 πιθανότατα θα έχει στο σύνολο του τις καλύτερες επιδόσεις συγκριτικά με τις υπόλοιπες από τις καινούριες συσκευές που ανακοινώθηκαν. Τόσο η ανάλυσή της, όσο και η ενσωμάτωση του xenon flash, αναμένεται να δίνουν καταπληκτικά αποτελέσματα. Φυσικά όλα αυτά θα φανούν στην πράξη. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν και βαίνουμε offtopic, το πληκτρολόγιο του Ν82 δεν είναι σε καμία περίπτωση άθλιο. Είναι μάλλον υπερβολικός ο χαρακτηρισμός σου.

 

Tι να σου πω εγώ που πήγα να πληκτρολογήσω ένα μηνυμα μου φανηκε επιεικώς απαράδεκτο το πληκτρολόγιο. Προφανώς με αρκετή χρήση θα συνηθίζεται σε κάποιο βαθμό αλλά εμένα η εντύπωση που μου άφησε ήταν σα να πληκτρολογούσα σε κανά παλιό άβολο κινητό

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω εγώ που πήγα να πληκτρολογήσω ένα μηνυμα μου φανηκε επιεικώς απαράδεκτο το πληκτρολόγιο. Προφανώς με αρκετή χρήση θα συνηθίζεται σε κάποιο βαθμό αλλά εμένα η εντύπωση που μου άφησε ήταν σα να πληκτρολογούσα σε κανά παλιό άβολο κινητό

 

Συγγνωμη που συνεχιζω τα offtopic αλλα η πρωτη εντυπωση δεν εχει καμια σχεση με την τελικη οσον αφορα στο πληκτρολογιο και στην ευχρηστια του ..

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι παρατηρήσεις σας.

Κ εγω έχω έναν ενδοιασμό για το πληκτρολόγιο του Ν78 κ την εμφάνιση γενικότερα (μην ανησυχείτε δεν θα συνεχίσω το offtopic) αλλά αυτό αλλάζει από χρήστη σε χρήστη.

 

Εκεί που ήθελα να επικεντρωθώ είναι στη σύγκριση των λειτουργιών τους, με εξαίρεση την κάμερα που είναι εμφανής η διαφορά κ την τιμή, τα 50 ευρώ παραπάνω που αναφέρθηκαν προσωπικά δε μου φαίνονται αποτρεπτικά λόγω της ύπαρξης wifi.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να διαφέρουν μόνο 50 Ευρώ ρε παιδιά το 6220 από το Ν78.

Μην ξεχνάμε ότι η τιμολογιακή πολιτική της Nokia στα Nseries είναι διαφορετική.

Πάντα τα Nseries ήταν πιο ακριβά από άλλα μοντέλα αντίστοιχων δυνατοτήτων που δεν ήταν Nseries. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω! Κ δε μπορώ να καταλάβω γιατί η τιμή του 6220c θα είναι περι τα 380 όταν το 6120c που αντικαθιστά είχε γύρω στα 270 όταν βγήκε. Υποτίθεται ότι είναι στην ίδια κατηγορία, δε μπορεί η αρχική τιμή τους να έχει 100 ευρώ διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω! Κ δε μπορώ να καταλάβω γιατί η τιμή του 6220c θα είναι περι τα 380 όταν το 6120c που αντικαθιστά είχε γύρω στα 270 όταν βγήκε. Υποτίθεται ότι είναι στην ίδια κατηγορία, δε μπορεί η αρχική τιμή τους να έχει 100 ευρώ διαφορά.

 

To 6120 δεν είχε ούτε καλή κάμερα (φωτο και βίντεο κάτω του μετρίου), ούτε εσωτερικό GPS, ούτε FP2 και μικρότερη οθόνη. Όλα υτά δεν πισεύεις οτι αξίζουν την διαφορά;

 

Εδώ τα αντίστοιχα camera phones άλλων εταιριών, χωρίς λειτουργικό και χωρίς εσωτερικό δέκτη, κοστολογούνται στα 500 ευρώ.

 

Την τιμή του 6220 την θεωρώ πολύ καλή για τα δεδομένα της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...