Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άκουσα ότι το πληκτρολόγιο είναι κολλημένο και μετά από αρκετή χρήση ξεκολλάει. Είναι αλήθεια?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει παρατηρηθεί απο κάποιον χρήστη να του έχει ξεκολλήσει το πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser

Εχθές ανέφερα πρόβλημα που διαπίστωσα στο N78 μου, το οποίο 2 φορές πήρε πρωτοβουλία και όρισε ημερομηνία 2 ημέρες πίσω.

 

Σήμερα το πρωί έκπληκτος διαπίστωσα ότι "μερίμνησε" και πάλι με δική του πρωτοβουλία, και έστειλε το ρολόι μια ώρα μπροστά (εικάζω πως έγινε τη νύχτα, στο διάστημα 01.30 ως και 06.00 που έμεινε κλειστό - αυτή τη φορά η μπαταρία ήταν full).

Πιστεύω πως δεν έχει artificial intelligence ώστε να μεριμνά τις ημέρες στάσης εργασίας στο metro, "αποφασίζοντας" να με ξυπνήσει νωρίτερα ώστε να είμαι στην ώρα μου στο γραφείο :lol:

 

Πέρα από την πλάκα όμως πλέον δε μπορώ να του έχω καμία εμπιστοσύνη. Το έχω στη κατοχή μου μόλις 2 μήνες και ήδη μετράω 2 φορές λανθασμένη ημ/νία και μια φορά την ώρα.

Απενεργοποίησα κάθε πιθανή ενημέρωση των παραπάνω μέσω ΗΥ ή δικτύου και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημά μου.

 

Έχει κάποιος ανάλογες κακές εμπειρίες;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με εκδικήθηκε το τηλεφωνάκι μου.

Σήμερα αποφάσισε ότι δεν θέλει να φορτίζει πιά !

Με μία μόνο φόρτιση βαρέθηκε τη ζωή του.

Ελπίζω να μου το αντικαταστήσουν γρήγορα στο Πλαίσιο....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με εκδικήθηκε το τηλεφωνάκι μου.

Σήμερα αποφάσισε ότι δεν θέλει να φορτίζει πιά !

Με μία μόνο φόρτιση βαρέθηκε τη ζωή του.

Ελπίζω να μου το αντικαταστήσουν γρήγορα στο Πλαίσιο....

Μήπως έχει πρόβλημα ο φορτιστής του? Μήπως συνοδεύεται από τον AC-5E? Αν ναι, είναι πιθανόν να έχει παραδώσει πνεύμα ο φορτιστής. Το έχω πάθει εγώ με τον φορτιστή του Ν82. Τσέκαρε αν φορτίζει με άλλον φορτιστή. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει πρόβλημα ο φορτιστής του? Μήπως συνοδεύεται από τον AC-5E? Αν ναι, είναι πιθανόν να έχει παραδώσει πνεύμα ο φορτιστής. Το έχω πάθει εγώ με τον φορτιστή του Ν82. Τσέκαρε αν φορτίζει με άλλον φορτιστή. ;)

 

Pano με έσωσες ! Έβαλα άλλο φορτιστή και δουλεύει !

Λες να μου αντικαταστήσουν τον φορτιστή ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στη κατοχή μου μόλις 2 μήνες και ήδη μετράω 2 φορές λανθασμένη ημ/νία και μια φορά την ώρα.

Απενεργοποίησα κάθε πιθανή ενημέρωση των παραπάνω μέσω ΗΥ ή δικτύου και ελπίζω να λυθεί το πρόβλημά μου.

 

Έχει κάποιος ανάλογες κακές εμπειρίες;

 

Νόμίζω το ίδιο είχε επισημάνει και ένας κάτοχος του Ε71. Ίσως πρόκειται για bug το οποίο εμφανίζεται αν η συσκευή μείνει κλειστή για πολλές ώρες.

 

Θα σου πρότεινα, μέχρι να βγει νέα αναβάθμιση και λυθεί, να το γυρνάς απλά στο προφίλ Εκτός Σύνδεσης. Η κατανάλωση μπαταρίας είναι ελάχιστη και είναι σα να το έχεις κλειστό.

Link to comment
Share on other sites

Pano με έσωσες ! Έβαλα άλλο φορτιστή και δουλεύει !

Λες να μου αντικαταστήσουν τον φορτιστή ?

Δεν έχω υπόψη μου τι παίζει με την εγγύηση των παρελκομένων. Ρώτα σε ένα Nokia Shop, ή εκεί από όπου αγόρασες το τηλέφωνο. Στο φινάλε, ακόμα και να μην σου τον αντικαταστήσουν, δεν κοστίζει πολύ. Κοντά στα 17€ τον είχα αγοράσει εγώ πριν καιρό.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Guest Dream1976chaser
Νόμίζω το ίδιο είχε επισημάνει και ένας κάτοχος του Ε71. Ίσως πρόκειται για bug το οποίο εμφανίζεται αν η συσκευή μείνει κλειστή για πολλές ώρες.

 

Θα σου πρότεινα, μέχρι να βγει νέα αναβάθμιση και λυθεί, να το γυρνάς απλά στο προφίλ Εκτός Σύνδεσης. Η κατανάλωση μπαταρίας είναι ελάχιστη και είναι σα να το έχεις κλειστό.

 

Thanx man.

 

Πολύ σπαστικό πάντως.

 

Για την ιστορία, έχω την τελευταία ενημερωμένη έκδοση firmware τοθ κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με φορτιστή, όταν μου είχε χαλάσει στο K750i που είχα και πήγα στο ote-shop για αντικατάσταση, μου είπαν ότι δεν ισχύει η εγγύηση για τα αξεσουάρ. Αφού φώναξα λιγάκι και δεν έγινε πάλι τίποτε, πήγα μετά μόνος μου σε επίσημο σερβις κι εκεί μου έκαναν την αλλαγή (όχι χωρίς κράξιμο πάντως).

Κι οι άγιοι φοβέρα θέλουν...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα και πήρα ένα φορτιστή και τέλειωσε η υπόθεση... :)
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ. Vodafone με την 12.046.051.1/25-6-08.

Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, με μοναδική ένσταση για το υλικό της πρόσοψης που λερώνει απαράδεκτα έυκολα.

Το πληκτρολόγιο όντως συνηθίζεται εκτός από το πλήκτρο C.

Είναι γρήγορο στο μενού και στην φωτογραφική. Σε μια σύγκριση της φωτογραφικής με K750 είναι ίσως πιο γρήγορο.

Επίσης το wifi λειτουργεί άψογα, βρίσκει και συνδέεται γρήγορα στα δίκτυα. Οι σελίδες φορτώνουν σαφώς πιο αργά σε σχέση με pc, και θέλουν λίγη εξοικείωση στην πλοήγηση με το κεντρικό πλήκτρο (ελείψει δυνατοτήτων touch).

Τα βίντεο π.χ. του youtube τα παιζει επίσης απροβλημάτιστα, χωρίς καμιά ρύθμιση.

Η οθόνη φωτεινή, το navi μάλλον άχρηστο, δεν υπακούει τόσο καλά όσο στο ipod.

Ο φορτιστής πολύ μικρός και φορητός. Περιείχε και 2GB microSD.

Η ηχογράφηση κάκιστα ξεκινά και τελειώνει με "μπιπ" ακόμη και στο αθόρυβο. Δεν το έχω δεί σε άλλο κινητό αυτό, το Ν78 βρέθηκε πρωτοπορεί στον σεβασμό στην ιδιωτικότητα και προστασία των συνομιλιών; ;)

Οι διαστάσεις του μάλλον κι αυτές συνηθίζονται, γενικά χώράει στην τσέπη.

Για αυτονομία δεν μπορώ ακόμη να συμπεράνω...

Ακόμη δεν βρήκα πως να αλλάξω τις συντομεύσεις στην βασική οθόνη, στην επάνω σειρά, φαντάζομαι γίνεται.:)

Link to comment
Share on other sites

Το ν78 της vodafone έχει διαφορά με το κανονικο? δλδ αλλαγμενο μενού ή αυτοκόλλητα?

 

Γραφει vodafone στο κατω μερος της συσκευης.

Στο μενου δε νομιζω να εχει διαφορα, γιατι ειναι symbian.

Η μονη διαφορα πιθανοτατα ειναι οτι καποιο απο τα κουμπια θα σε πηγαινει στο vodafone live.

 

Κατι ασχετο. Παρατηρω οτι πλεον η συσκευη δεν ειναι διαθεσιμη στο Πλαισιο. Γνωριζει κανεις αν σταματησε η παραγωγη της, η απλα τυχαινει να μη το εχει διαθεσιμο αυτη τη στιγμη η συγκεκριμενη αλυσιδα ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σταματήσει η παραγωγή της. Η συσκευή άλλωστε είναι νέα ακόμη στην αγορά.

 

Απ'οτι βλέπω, στο πλαίσιο το έχει στα 308 ευρώ.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978004&product=1121227

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει σταματήσει η παραγωγή της. Η συσκευή άλλωστε είναι νέα ακόμη στην αγορά.

 

Απ'οτι βλέπω, στο πλαίσιο το έχει στα 308 ευρώ.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=22&category=69978004&product=1121227

 

Μεχρι πριν ελαχιστες ωρες ηταν στα 314 με status διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας.

Μαλλον εκανε παραλαβη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Μόλις παρέλαβα κι έγω ενα N78 (από Vodafone και πράγματι δεν έχει πάνω Vodafone logo κτλ)!

 

Έχω χρόνια να ασχοληθώ με Symbian (για την ακρίβεια από την εποχή του OS 6.1) οπότε μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω... :P Βλέπω το κινητό έχει πολύ πράγμα σε trial κτλ, και γενικά "σαβούρα".

Υπάρχει κάποιος οδηγός εκκίνησης για να μετατρέψω σιγά-σιγά το τηλέφωνο σε full εκδόσεις; Τι εφαρμογές να εγκαταστήσω, Από που να ξεκινήσω τις "επεμβάσεις", ποια είναι τα βασικά σε πρώτη φάση;

Ευχαριστώ!

all-time favorites: Alcatel OT-701, Siemens SL45i, Ericsson T39m, Nokia N-Gage, Samsung D500, Nokia N78, Sony Ericsson Xperia Play, Motorola Moto G, One Plus X
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε το κινητάκι σου. :)

 

ΔΙάβασε αυτόν τον οδηγό. Θα σε βοηθήσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

καλα ε...περασε μια βδομαδα απο τοτε που πηρα το κινητο και μολις σημερα ειδα πως τα θεματα εχουν δικα τους εφε!!!το θεμα HAZE που εχει εγκατεστημενο τα σπαει!!!:D:lol::D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες!!!Από προχθές είμαι και γω ένας κάτοχος του Ν78!Ωραίο κινητάκι (οσο το περιεργάστικα).Λίγο το πλήκτρο c με χαλάει πουναι εκει κάτω,αλλα μια συνήθεια είναι όλα!Μια χαρα δουλεύει το ασύρματο.To gps ακόμα δεν το δούλεψα γιατι πρέπει να κάνω την ενεργοποίηση.Αξίζει να κάνω την ενεργοποίηση ή να βάλω κατευθείαν κανενα garmin???
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το Haze χρησιμοποιώ. Είναι φανταστικό και έχει πάρα πολύ ωραία εικονίδια.

 

Αν το χρησιμοποιήσω μέρες χωρίς επανεκκίνηση, μερικές φορές το εφε fade out δεν εμφανίζεται. Ενώ μετά απο επανεκκίνηση δουλεύει πάλυ καλά. Επίσης το εικονίδιο του φακέλου Πολυμέσα που έχει πάνω του το ηχειάκι, δεν αλλάζει και παραμένει το χαζό κίτρινο, ενώ όλοι οι υπόλοιποι φάκελοι είναι ομοιόμορφοι. Ο φάκελος αυτός δεν αλλάζει σε κανένα θέμα που έχω δοκιμάσει.

 

Και σε σας έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...