Jump to content

[Επίσημο] Nokia N78


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω ότι και άλλοι φίλοι που επιχείρησαν να εγκαταστήσουν το Garmin απέτυχαν.

Δοκίμασε το Sygic. Το επίσημο θέμα του, στο οποίο μπορείς να απευθυνθείς, είναι εδώ. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εμενα κανει μερικα δευτερολεπτα να κλειδωσει, παραπανω δεν κανει...

χρεωνομαστε ομως με αυτο??? αν ανοιξω τουσ χαρτες και αρχισω να ψαχνω χρεονομαι???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εμενα κανει μερικα δευτερολεπτα να κλειδωσει, παραπανω δεν κανει...

χρεωνομαστε ομως με αυτο??? αν ανοιξω τουσ χαρτες και αρχισω να ψαχνω χρεονομαι???

Χρεώνεσαι μόνο αν έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS (Υποβοηθούμενο GPS) από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου σου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωι λοιπον ειμαι κι εγω κατοχος toυ εκπληκτικου ομολογω n78...

Μεχρι στιγμης ειμαι απολυτα ικανοποιημενος...

Πολυ πλακα με το fm transmitter..

τελειο το gps κλειδωνει σε μερικα μονο δευτερολεπτα....

το μενου ωραιο...

πολυ καλη οθονη...

ε τα πλαστικα οκ..νοκια ειναι αυτη...

σε γενικες γραμμες τελειο και πανεμορφο....

 

Α το πηρα απο mediamrkt στο ρεντη 419 και δεν ειναι παραεισαγωγη..κομπλε με ελληνικα πληκτρα...

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνεσαι μόνο αν έχεις ενεργοποιημένο το A-GPS (Υποβοηθούμενο GPS) από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου σου.

 

αν πας στις ρυθμισεις, και στον εντοπισμο θεσης. στις μεθοδους εντοπισμου ειναι τσεκαρισμενo to assisted gps. αρα χρεωνομαστε. αν το απενεργοποιησω δηλαδη τι θα γινει??? δεν θα βρισκει την θεση μου?

 

γενικα ποσο χρεωνει??? ειναι απαγορευτικο??? αν χρεωνωμαι ρε παιδια χωρις να εχω ενεργοποιησει την πλοηγηση τι να το κανω το gps... το θεμα ειναι να ειναι δωρεαν...εστω μονο το ψαξιμο στους χαρτες.....:angry::angry::angry:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν πας στις ρυθμισεις, και στον εντοπισμο θεσης. στις μεθοδους εντοπισμου ειναι τσεκαρισμενo to assisted gps. αρα χρεωνομαστε. αν το απενεργοποιησω δηλαδη τι θα γινει??? δεν θα βρισκει την θεση μου?

 

γενικα ποσο χρεωνει??? ειναι απαγορευτικο??? αν χρεωνωμαι ρε παιδια χωρις να εχω ενεργοποιησει την πλοηγηση τι να το κανω το gps... το θεμα ειναι να ειναι δωρεαν...εστω μονο το ψαξιμο στους χαρτες.....:angry::angry::angry:

 

το assisted gps ειναι για να βρίσκεται ο δορυφόρος πιο γρήγορα. Αν το απενεργοποιήσεις, απλά θα χρειάζεται λίγο περισσότερο χρόνος για να βρεθεί ο δορυφόρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τρομερά μεγάλη η διαφορά στο χρόνο κλειδώματος δορυφόρων με/χωρίς A-GPS.

Μπορεί κάποιος να το ενεργοποιεί/απενεργοποιεί ανάλογα με τις ανάγκες του. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ε τα πλαστικα οκ..νοκια ειναι αυτη...

 

Πήγα & το είδα σήμερα στο Πλαίσιο & απογοητεύτηκα.

Τα αλφαριθμικά πλήκτρα είναι τουλάχιστον απαράδεκτα.

Είναι τόσο κοντά μεταξύ τους & τόσο μικρά, που κάποιος με χοντρά δάχτυλα θα πρέπει να τα τροχίσει για να γράψει μήνυμα.

& δε μιλάω για την αίσθηση που έχουν...

Έχουν προσθέσει & τα ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο & νομίζεις ότι έχουν γράψει κάποιο κωδικό των Νάβαχο με ελληνολατινικούς χαρακτήρες.

Τα πλήκτρα του μενού, το C, καθώς & το κόκκινο & το πράσινο, είναι ακροβολισμένα στα 4 σημεία του ορίζοντα (το τελευταίο οφείλω να ομολογήσω ότι συνηθιζεται σχετικά γρήγορα).

Δεν μπορώ να πω, το κινητό είναι υπερπλήρες,

αλλά η μπροστινή του πλευρά το αδικεί πάρα πολύ.

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Ποτε προβλεπεται να ειναι συμβατο με την πλατφορμα ngage???

 

Κάτι είχε ακουστεί για μέσα στο Ιούλιο αλλά δεν το βλέπω. Ελπίζω μόνο να μην επαναληφθεί η κατάσταση με το Ν73/Ν93 που είναι στο coming soon εδώ και μήνες αμέτρητους.

Link to comment
Share on other sites

Ποτε προβλεπεται να ειναι συμβατο με την πλατφορμα ngage???

 

Κάτι είχε ακουστεί για μέσα στο Ιούλιο αλλά δεν το βλέπω. Ελπίζω μόνο να μην επαναληφθεί η κατάσταση με το Ν73/Ν93 που είναι στο coming soon εδώ και μήνες αμέτρητους.

Δε νομίζω να αργήσει τόσο πολύ, δεν τίθεται σύγκριση με τα Ν73/Ν93/N93i κλπ.

Εξάλλου το Ν78 είναι καινούργια συσκευή και θα ήταν ατόπημα να μην υποστηρίζει την πλατφόρμα N-Gage. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα συμβίωσης με το Ν78 και μπορώ να πω ότι το έχω ερωτευθεί.

 

Καταρχήν είναι πολύ πιο μικρό από αυτό που περίμενα να πιάσω όταν πρωτοάνοιξα του κουτί του. Παρότι οι διαστάσεις του είναι κοντινές με αυτές του Ν82, το Ν82 φαίνεται αρκετά μεγαλύτερο και πολύ πιο χοντρό (σε άμεση σύγκρισή τους δίπλα δίπλα). Ίσως είναι οι απότομες γωνίες που καθορίζουν την μπροστινή επιφάνεια και την πίσω, αυτές που κάνουν το κινητό να φαίνεται τόσο κομψό.

 

Η αλήθεια είναι ότι ήμουν αρνητικά προκατειλημμένος για το πληκτρολόγιο με τις 3 σειρές πλήκτρων τύπου Ν82 αλλά και τα πλήκτρα αλα Ν81 που δεν συμπάθησα ποτέ. Όμως στην πράξη τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Το πληκτρολόγιο έχει εξαιρετική αίσθηση και το συνηθιζεις σε χρόνο μηδέν. Ήδη μπορώ και πληκτρολογώ κείμενα (με Τ9 ή χωρίς) χωρίς να κάνω λάθος. Τα μοναδικά πλήκτρα που ίσως υστερούν σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι τα κόκκινο και πράσινο ακουστικό. Κατά γενική ομολογία όμως, πιστεύω οτι το πληκτρολόγιο του Ν78 είναι ανώτερο απο αυτό του Ν82.

 

Το λειτουργικό του είναι αυτό που κλέβει τις εντυπώσεις και κάνει τελικά το Ν78 να ξεχωρίζει απο όλες τις υπόλοιπες series 60 συσκευές που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα.

 

Το μενού ρυθμίσεων μετά το γενικό μάζεμα που υπέστη στα FP1, τώρα βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο καθώς προστέθηκαν πολλές ακόμα παράμετροι.

 

Η απόδοση μέω των ακουστικών είναι πάρα πολύ καλή ενώ και η ένταση ικανοποιεί (παρόλα αυτά, Ν91 δεν είναι). Τα ηχεία του εντυπωσιάζουν καθώς είναι η πρώτη φορά σε κινητό που μου δημιουργείται η εντύπωση οτι πραγματικά αναπαράγει στερεοφωνικά. Αυτό συμβαίνει λόγω την μεγάλης απόστασης μεταξύ των 2 ηχείων (πάνω δεξιά και κάτω αριστερά) αλλά και της ποιότητας αυτών.

 

Η κάμερα στις λίγες λήψεις που έχω κάνει μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα. Σε καλό φωτισμό τραβάει πολύ καλά, σε χαμηλό φωτισμό, το ίδιο αρκεί να πετύχεις την ιδανική απόσταση για το φλας. Σε χαμηλό φωτισμό όμως, το αποτέλεσμα δεν ικανοποιεί. Το βίντεο, μπορεί να έχει καλή ανάλυση, αλλά τα frames δεν βοηθούν με αποτέλεσμα η εικόνα να αλλοιώνεται. Στο βίντεο υπάρχει μεγάλη διαφορά με τα κινητά των VGA 30FPS. Δεν μου έχει δοθεί βέβαια η δυνατότητα να κάνω αναλυτικότερα τεστ για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

 

Η FOTA αποδείχθηκε μια πολύ εύκολη διαδικασία (αρκεί να υπάρχει βέβαια διαθέσιμο ασύρματο δίκτυο), και μέσα σε λίγα λεπτά η συσκευή αναβαθμίστηκε στην έκδοση 11.043.

 

Η εξοικονόμηση ενέργειας σβήνει εντελώς την οθόνη και, αντί για την λυχνία που βρίσκαμε στο Ν73, υπάρχει ένα φως στο εσωτερικό μέρους του δακτυλιδιού του πολυπλήκτρου που πάλλεται και ονομάζεται αναπνοή. Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής της γνωστής μπάρας-προστασία οθόνης που ενημερώνει διαρκώς για ώρα-ημερομηνία-προφίλ-συμβάν.

 

Η μπαταρία μεχρι στιγμής, μου έχει αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. 2 φορτίσεις στις 2 πρώτες μέρες χρήσης είναι ρεκόρ (συνήθως τα φορτίζω 3φορές την ημέρα) καθώς η συσκευή δεν ξεκολλάει ούτε λεπτό από τα χέρια μου.

 

Μιας και δεν έχω βγει από το σπίτι (και ούτε πρόκειται), δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να τεστάρω και τον δέκτη του Ν78. Πάντως με μια πρώτη ματιά, δεν διαπίστωσα αλλαγές στο Nokia Maps. Η έκδοσή μου είναι η v1.2 wk07 b02. Δεν γνωρίζω αν είναι η τελευταία. Πάντως η κάλυψη του χάρτη που είναι ήδη φορτωμένος είναι ελλειπέστατη. Το μεγάλο πλήγμα είναι ότι το garmin δεν είναι συμβατό με τις FP2 συσκευές. Η πρώτη μισή μέρα έφυγε προσπαθώντας να εγκαταστήσω το garmin με όποιον τρόπο μπορούσα να φανταστώ. Ευτυχώς όμως, το Sygic δουλεύει κανονικά και το ευτύχημα είναι ότι πριν λίγες μέρες βγήκε για αυτί ένας αναλυτικότατος χάρτης που, προσωπικά, με καλύπτει πλήρως.

 

Το Ν78, λόγω του νέου του λειτουργικού, μου δίνει την αίσθηση ότι όλο και λιγότερες εφαρμογές απαιτούνται ώστε να μπορέσω να λέω ότι το κινητό είναι πλήρες. Πάντα θα υπάρχουν πράγματα που θα χρειαζόμαστε στην συσκευή μας και δεν είναι δυνατόν να συμπεριληφθούν από τον κατασκευαστή (άλλωστε αυτό είναι και το νόημα του ανοιχτού λειτουργικού), αλλά οι μεγάλες ελλείψεις του series 60, με κάθε νέα έκδοση μειώνονται .

 

Το μοναδικό παράπτωμα από πλευράς Nokia είναι (και θα είναι δυστυχώς για πάντα) η έλλειψη του πλήκτρου με το μολυβάκι. Αλήθεια, υπάρχει τρόπος να λειτουργεί η δίεση σαν μολυβάκι στο X-Plore;

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό παράπτωμα από πλευράς Nokia είναι (και θα είναι δυστυχώς για πάντα) η έλλειψη του πλήκτρου με το μολυβάκι. Αλήθεια, υπάρχει τρόπος να λειτουργεί η δίεση σαν μολυβάκι στο X-Plore;

Αν εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του X-Plore, θα δεις ότι οι ελλείψεις που υπήρχαν σε σχέση με το μολυβάκι δεν υπάρχουν πλέον. Σε όσες περιπτώσεις δε λειτουργούσε κατά το αναμενόμενο ο συνδυασμός των πλήκτρων * και #, έχουν ενσωματωθεί πλέον πλήρως στο μενού της εφαρμογής. Όταν γράφεις κείμενο ή σε ένα .txt ή όταν θέλεις να επιλέξεις κείμενο από το όνομα ενός αρχείου, δεν μπορείς να κάνεις απευθείας επιλογή κειμένου με το # και τα βέλη, αλλά πατάς το * και επιλέγεις "Αντιγραφή". Μετά πατάς "Έναρξη" και όταν επιλέξεις αυτά που θέλεις, πατάς "Εντάξει". Όχι τόσο γρήγορο σε σχέση με αυτά που είχαμε συνηθίσει, αλλά τουλάχιστον γίνεται η δουλειά μας. Αυτό που θέλει προσοχή είναι το down scrolling στα περιεχόμενα ενός φακέλου, το οποίο πρέπει να γίνεται με πίεση του # λίγο παραπάνω από το κανονικό, γιατί αλλιώς κάνει επιλογή σε αρχεία. Επίσης υπάρχει ενσωμάτωση και του spelling του Τ9 απευθείας στα δύο soft keys.

 

Αν βρεις λίγο χρόνο να δεις τι παίζει, σε λίγο δε θα σου λείπει καθόλου το μολυβάκι. Τις προάλλες προσπαθούσα να γράψω κείμενο στο 3230 μου με τον τρόπο που θα έγραφα στο Ν82 (ή σε οποιοδήποτε τηλέφωνο χωρίς μολύβι) και τολμώ να πω ότι το βρήκα πιο χρονοβόρο τον τρόπο με το μολύβι.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εμενα η αποδοση των ηχειων συγκεκριμενα δεν με ικανοποιησε. το 6280 πιστευω εχει καλυτερη αποδοση.

 

επισης οταν με παιρνουν μερικες φορες χρειαζεται να πατησω 2 φορες το πρασινο πληκτρο για να παρω την κληση.

 

κατα τα αλλα η συσκευη εχει ξεπερασει τις προσδοκιες, προς το παρων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αναφέρουμε και ποια προγράμματα είναι σιγά-σιγά συμβατά με το κινητό μας;

Λοιπόν, δοκίμασα την τελευταία έκδοση του Mobiola Web Camera (χρησιμοποιεί τις κάμερες του κινητού ως webcam) και δουλεύει άψοξα.

 

Ειδικά η σύνδεση μέσω WiFi είναι μαγεία..!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες

Αγόρασα χθες το Ν78 απο το Γερμανό και σας μεταφέρω τις πρώτες εντυπώσεις μου:

1.Το μενού κορυφή,

2.Η μουσική τέλεια,

3.Οι χάρτες την νόκια είναι πολυ καλοί,να φανταστείτε έχει μία πάροδο στο ηράκλειο που έχει φτιαχτεί πριν μερικά χρόνια!!!,

4.το πληκτρολόγιο είναι απρόσμενα εύχρηστο.

5.Το Νaviwheel είναι τρομερά δύσχρηστο και το απενεργοποίησα(ευτυχώς έχει επιλογή)

6.Το breathing effect είναι cool αλλα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει και το απενεργοποίησα.(έχει επιλογή)

7.Η κάμερα, η ανάλυση οθόνης και τα χρώματα είναι εντυπωσιακά.

8.Έχει δύο ηχειάκια που παίζουν και στερεοφωνικά (έχει επιλογή)

9.Τα νέα μενού σε διάταξη V και πέταλο δεν βολέυουν.Είναι μόνο για εντυπώσεις

10.Το wifi βρίσκει δίκτυα σε δευτερόλεπτα.

ΓΕΝΙΚΑ είναι ένα απο τα κορυφαία τηλέφωνα.Προσωπικά το διάλεξα λόγω της μεγάλης μπαταρίας του (1200ma)ωστε να μην τρέχω συνέχεια στην πρίζα.

Αν δεν σας χαλάει αυτό δείτε και το Ν82.

ΑΥΤΑ...

Link to comment
Share on other sites

Αν εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση του X-Plore, θα δεις ότι οι ελλείψεις που υπήρχαν σε σχέση με το μολυβάκι δεν υπάρχουν πλέον. Σε όσες περιπτώσεις δε λειτουργούσε κατά το αναμενόμενο ο συνδυασμός των πλήκτρων * και #, έχουν ενσωματωθεί πλέον πλήρως στο μενού της εφαρμογής.

Απ’ότι έχω καταλάβει, σε κάθε συσκευή διαφέρει η λειτουργία του x-plore. Στα Ε90 και Ε51 η # λειτουργεί σαν shift αλλά στο Ν78 με τίποτα. Με τα * και # μπορώ μόνο να κάνω page up & down.

 

Έχω την έκδοση 1.22. Δε νομίζω να υπάρχει κάποια νεότερη, έτσι; Στο Ν82 τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις.

 

Όταν γράφεις κείμενο ή σε ένα .txt ή όταν θέλεις να επιλέξεις κείμενο από το όνομα ενός αρχείου, δεν μπορείς να κάνεις απευθείας επιλογή κειμένου με το # και τα βέλη, αλλά πατάς το * και επιλέγεις "Αντιγραφή". Μετά πατάς "Έναρξη" και όταν επιλέξεις αυτά που θέλεις, πατάς "Εντάξει". Όχι τόσο γρήγορο σε σχέση με αυτά που είχαμε συνηθίσει, αλλά τουλάχιστον γίνεται η δουλειά μας.

Στο Ν78 δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Όταν μετονομάζεις ή γράφεις κείμενο, κανονικά επιλέγεις και κάνεις αντιγραφή όπως και σε όλα τα μενού της συσκευής απλά με την #.

 

Επίσης υπάρχει ενσωμάτωση και του spelling του Τ9 απευθείας στα δύο soft keys.

Αυτό δεν το έπιασα, τι εννοείς;

 

εμενα η αποδοση των ηχειων συγκεκριμενα δεν με ικανοποιησε. το 6280 πιστευω εχει καλυτερη αποδοση.

 

επισης οταν με παιρνουν μερικες φορες χρειαζεται να πατησω 2 φορες το πρασινο πληκτρο για να παρω την κληση.

 

κατα τα αλλα η συσκευη εχει ξεπερασει τις προσδοκιες, προς το παρων.

Το 6280 δεν το είχα ποτέ αλλά αν θυμάμαι καλά, είχε ένα μόνο ηχείο. Το 6270 είχε 2. Αν δεν κάνω λάθος, πως γίνεται να προτιμάς τον μονοφωνικό ήχο του 6280 από τον στερεοφωνικό του Ν78; Ίσως το πρώτο υπερέχει σε ένταση.

 

Όσο για πράσινο ακουστικό, το έχω πάθει και εγώ 5-6 φορές αλλά απ’ότι κατάλαβα, συμβαίνει γιατί το πλήκτρο είναι κάτω από την μεμβράνη της πρόσοψης και δεν πατιέται καλά. Όσες φορές το’χα στο νου μου να το πιέσω σωστά δεν μου το έκανε αυτό. Το λέω γιατί ίδιο παρατήρησα 1-2φορές και με το δεξί πλήκτρο επιλογής.

 

Μήπως να αναφέρουμε και ποια προγράμματα είναι σιγά-σιγά συμβατά με το κινητό μας;

Λοιπόν, δοκίμασα την τελευταία έκδοση του Mobiola Web Camera (χρησιμοποιεί τις κάμερες του κινητού ως webcam) και δουλεύει άψοξα.

 

Ειδικά η σύνδεση μέσω WiFi είναι μαγεία..!

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχουν ασυμβατότητες. Πέρα του garmin, δεν έχει βρεθεί πρόγραμμα που να μην είναι συμβατό με symbian 9.3. Την πρώτη μέρα, πριν φορμάρω το Ν78, του είχα περάσει αρκετές εφαρμογές και όλες τρέξαν χωρίς πρόβλημα. Τώρα πλέον είναι καθαρό. Ίσως για πράωτη μου φορά, θα χρησιμοποιήσω series 60 με ελάχιστες φορτωμένες εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

και όμως λίγες έιναι οι εφαρμογές που είναι συμβατές με 9.3. παραδείγματα ασυμβατότητας:

best profiles, handy profiles, smart settings κτλ.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

[...]Επίσης υπάρχει ενσωμάτωση και του spelling του Τ9 απευθείας στα δύο soft keys.[...]

Αυτό δεν το έπιασα, τι εννοείς;

Αν έχεις ανοίξει με τον X-plore ένα αρχείο .txt και το κάνεις edit με το Τ9 ενεργοποιημένο, αν έχεις μαρκάρει μία λέξη, πατώντας το πλήκτρο * επιλέγεις διαφορετικές λέξεις που αντιστοιχούν στο συνδυασμό πλήκτρων, οι οποίες είναι αποθηκευμένες στο λεξικό Τ9. Τότε στον X-plore εμφανίζονται οι επιλογές "Συλλαβισμός" και "Προηγούμενο" στο αριστερό και δεξί soft key ανσίστοιχα (έχω το εξελληνισμένο πακέτο του X-plore από τον gianpithio, οι αντίστοιχες επιλογές στην αγγλική έκδοση του X-plore είναι "Spelling" και "Previous"). ;)

Έχω την έκδοση 1.22. Δε νομίζω να υπάρχει κάποια νεότερη, έτσι;

Όχι, αυτή είναι η τελευταία. Απλά έχει βγει πακέτο που τον εξελληνίζει, αντικαθιστώντας την αγγλική γλώσσα.

 

και όμως λίγες έιναι οι εφαρμογές που είναι συμβατές με 9.3. παραδείγματα ασυμβατότητας:

best profiles, handy profiles, smart settings κτλ.

Ελπίζω να μην είναι τίποτα σημαντικό και να λυθεί με καινούργιες εκδόσεις των εφαρμογών αυτών. Αν, από την άλλη, είναι καθαρά θέμα μη υποστήριξης των λειτουργιών που επιτελούν οι συγκεκριμένες εφαρμογές, που για μένα προσωπικά είναι πολύ σημαντικές (χρονιζόμενα προφίλ και Smart settings είναι στην ημερήσια διάταξη δύο από τις πιο πολύτιμες ευκολίες που εχω στο Ν82 μου), τότε θα μιλάμε για πισογύρισμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδία. Έχω εδώ και δυο μέρες το κινητό και μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό, ωστόσο παρατήρησα ότι ενώ έχω ρυθμίσει ο φωτισμός να σβήνει μετά από 40", μετά από λίγη χρήση σβήνει σε 5'' μόνο του και θέλει restart να επανέλθει προσωρινά πάλι στα 40".Επιπρόσθετα, δοκίμασα χτες το gps και με σύνδεση σε internet και η φωνητική καθόδηση έλεγε πχ να στρίψω κάπου που δεν είχε στροφή,δλδ δεν μπορούσε να προσδιορίσει την ακριβή θέση μου και να με καθοδηγήσει κατάλληλα.Τέλος, ξέρει κάποιος πώς μπαίνει η ώρα και ημερομηνία στην εξοικονόμηση ενέργειας? Επισημαίνω πως έβαλα την 11.043 έκδοση λογισμικού.
Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδία. Έχω εδώ και δυο μέρες το κινητό και μπορώ να πω ότι είναι καταπληκτικό, ωστόσο παρατήρησα ότι ενώ έχω ρυθμίσει ο φωτισμός να σβήνει μετά από 40", μετά από λίγη χρήση σβήνει σε 5'' μόνο του και θέλει restart να επανέλθει προσωρινά πάλι στα 40".

Δεν έχω το ίδιο πρόβλημα. Η ρύθμιση αλλάζει κανονικά και λειτουργεί χωρίς επανεκκίνηση.

 

Επιπρόσθετα, δοκίμασα χτες το gps και με σύνδεση σε internet και η φωνητική καθόδηση έλεγε πχ να στρίψω κάπου που δεν είχε στροφή,δλδ δεν μπορούσε να προσδιορίσει την ακριβή θέση μου και να με καθοδηγήσει κατάλληλα.

Δεν το έχω τεστάρει καθόλου το nokia maps. Βάλε το Sygic και τέσταρέ το. Έχει πολύ πιο αναλυτικό χάρτη και κάλυψη για ολόκληρη την Ελλάδα. Δεν αν με το Sygic σου δίνει σωστές οδηγίες και σύγκρινέ το με το Nokia Maps.

 

Τέλος, ξέρει κάποιος πώς μπαίνει η ώρα και ημερομηνία στην εξοικονόμηση ενέργειας? Επισημαίνω πως έβαλα την 11.043 έκδοση λογισμικού.

 

Δυστυχώς δεν έχει επιλογή να βγαίνει η προστασία οθόνης με την μπάρα πληροφοριών. Όπως και στο 6120, η μοναδική επιλογή είναι το σβήσιμο της οθόνης. Καθόλου βολικό κατά την άποψή μου και ο μοναδικός λόγος που μας στέρησαν την δυνατότητα αυτή είναι για να χρησιμοποιούμε την αναπνοή.

 

Έχω την ίδια έκδοση λειτουργικού. Και ας σημειώσω ποια είναι τα προβλήματα που έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής.

 

*Μερικές φορές, χωρίς κανέναν λόγο, στο αναλυτικό μητρώο, δεν μου εμφανίζει το όνομα της επαφής ενώ, στην ίδια λίστα, λίγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω, το εμφανίζει κανονικά. Μάλλον σε κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις, το μητρώο τρώει κόλημμα και δεν ενημερώνεται από την λίστα επαφών.

*Όταν βρίσκομαι σε κάποια εφαρμογή και πατάω επανειλημμένα πίσω ώστε τελικά να βγω έξω, με πετάει στην οθόνη αναμονής πριν προλάβω να πατήσω έξοδος. Το αποτέλεσμα είναι να χρειάζεται να ξαναμπώ στο μενού, να μπω στο πρόγραμμα και να πατήσω έξοδος ή να το κάνω μέσω της παρατεταμένης πίεσης του πλήκτρου μενού. Αυτό συμβαίνει κυρίως στην μουσική και στην έκθεση.

*Κατά την διάρκεια μιας κλήσης, όταν είμαι σε κάποια εφαρμογή και πατήσω το δεξί ειδικό = έξοδος, τερματίζεται η κλήση, λες και πάτησα το κόκκινο ακουστικό. Σπάνιο φαινόμενο αλλά το έχω παρατηρήσει 2 φορές και με έχει προβληματίσει.

*Μετά απο πάρα πολλές Series 60 συσκευές, είναι η πρώτη που μου έχει κολλήσει τόσες πολλές φορές.Σήμερα αναγκάστικα να κάνω και την πρώτη αφαίρεση μπαταρίας μιας και η οθόνη είχε παγώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...