Jump to content

Sony Ericsson G900


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1)

Κύριο Μενού -> Επαφές

Περισσότ. -> Μαρκάρισμα -> Μαρκάρισμα όλων

Περισσότ. -> Προσθήκη σε -> SIM

 

2)

Τους περισσότερους τύπους βίντεο και όχι μόνο υποστηρίζει ο CorePlayer 1.3.0 αλλά δεν είναι δωρεάν.

Γενικά θεωρείται ο καλύτερος player αλλά υπάρχουν κι άλλες επιλογές LonelyCatGames Smartmovie, DivX Mobile Player, MobiFactor PowerMovie.

To θέμα είναι, αν μιλάμε για ταινίες, ότι πρέπει να τις κάνεις re-encoding σε ανάλυση κινητού και χαμηλό bitrate για να μην κολλάει.

Σε avi xvid ή divx τα 750 Kbps (video bitrate) περίπου είναι το max που μπορεί να σηκώσει η cpu.

 

Στο τελευταίο firmware των G700/G900 υπάρχει προεγκατεστημένο το Flash Plugin. Αυτό μπορεί να παίξει μόνο αρχεία swf.

Δηλαδή flash games, cartoon σε στυλ Happy Tree Friends και οποιοδήποτε animation σε swf. Για να το ενεργοποιήσεις στον Opera Mobile,

πας Tools -> Change Settings -> Allow Plug-ins. Υπάρχει και ένα Flash Viewer mod (sis), το οποίο αντικαθιστά το "Περισσότερες εφαρμογές" στην

Ψυχαγωγία που είναι άχρηστο με μια συντόμευση που ανοίγει στον Opera Mobile τη λίστα με όλα τα αποθηκευμένα swf που θα βάλεις στο d:\flash

ώστε να τα ανοίγεις χωρίς πολλές διαδικασίες. Στο βιντεάκι εδώ θα δεις και πως παίζουν κάποια swf (2:20), το Flash Viewer mod και άλλα διάφορα. :)

 

1000 euxaristw file mou! to core player to exw kai einai dwrean etsi nomizw! alla dn thimamai na paizei polla arxeia! dld mpeg-2,3,4 wmv klp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. Υπάρχει τρόπος ώστε το wifi να είναι μόνιμα συνδεδεμένο και να μην με ρωτάει καθε τρεις και λίγο, και όταν δεν του "απαντάω" να το κλείνει απο μόνο του μετά απο λίγο?

 

κανείς δεν ξέρει ?

Link to comment
Share on other sites

κανείς δεν ξέρει ?

πήγαινε στους λογαριασμούς internet και πάτα περισσότερα και επιλογές

βάλε χρονικό όριο dialup μεγαλύτερο

 

δεν ξέρω αν αυτό είναι που ψάχνεις...

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Χθες έβαλα το Garmin XT Mobile v5 στο G900!!! Τώρα το μόνο που μου λείπει ειναι ένα Bluetooth GPS.... Έχετε να μου προτείνεται κάποιο όσο πιο μικρό γίνεται?????? Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω αυτό: http://global.ebay.com/GlobalTop_G66_slim_66Ch_Bluetooth_GPS_Receiver_/140292609285/item

Τι λέτε;;; Εγκρίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Χθες έβαλα το Garmin XT Mobile v5 στο G900!!! Τώρα το μόνο που μου λείπει ειναι ένα Bluetooth GPS.... Έχετε να μου προτείνεται κάποιο όσο πιο μικρό γίνεται?????? Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω αυτό: http://global.ebay.com/GlobalTop_G66_slim_66Ch_Bluetooth_GPS_Receiver_/140292609285/item

Τι λέτε;;; Εγκρίνεται???

 

εγω αγορασα σημερα αυτο

http://www.mobilecenter.gr/index.php?target=products&product_id=30389

και δουλευει μια χαρα

απο το μαγαζι που το πηρα(μεσογειων) με πηγε μεχρι Ηλιουπολη που μενω χωρις κανενα προβλημα

μεσα στο σπιτι πιανει 6 δορυφορους αυτην τη στιγμη

G900 με sygic

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση του sygic έχεις εγκαταστήσει;Καλό θα ήταν τις εντυπώσεις μας και τις απορίες μας να τις εκφράζουμε στις αντίστοιχες ενότητες (όπως του sygic που πρόσφατα ενημέρωσα,αλλά δεν είδα ανταπόκριση) για να μπορούμε να εκφράζουμε απόψεις σχετικά με την λειτουργία της εφαρμογής.
Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση του sygic έχεις εγκαταστήσει;Καλό θα ήταν τις εντυπώσεις μας και τις απορίες μας να τις εκφράζουμε στις αντίστοιχες ενότητες (όπως του sygic που πρόσφατα ενημέρωσα,αλλά δεν είδα ανταπόκριση) για να μπορούμε να εκφράζουμε απόψεις σχετικά με την λειτουργία της εφαρμογής.

 

7.60731 built 0/1398

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα !

 

Πήρα το G900, πέρασα το PC SUITE και (παραδόξως) όλα δουλεύουν μία χαρά :lol:

 

Έχω όμως την εξής απορία.

 

Με το PC SUITE που είχε το προηγούμενο SE μου (αρκετά παλιότερο μοντέλο), μπορούσα όταν είχα συνδεδεμένο το τηλέφωνο, να βλέπω στο PC μου τα SMS μου, να στέλνω SMS (γράφοντας στο PC), να βλέπω τις επαφές μου στο PC επί τόπου κλπ.

 

Αυτό, απ΄ όσο έχω ψάξει, δεν το βλέπω στο PC SUITE του G900 και μου κάνει εντύπωση. Τσέκαρα δε ότι αυτό που έχω εγκαταστήσει (από το CD της συσκευασίας) είναι η τελευταία version 1.5.26

 

Έχω "χάσει" κάποιο επεισόδιο ή το PC SUITE του G900 είναι υποδεέστερο σε δυνατότητες ?

 

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή είναι φύσει αδύνατο να διαβάσω 75 σελίδες σχόλια για το G900 και δεν έχω αγοράσει ποτέ στη ζωή μου Sony Ericsson, αλλά μάλλον εκεί καταλήγω φέτος, μπορεί να μου πει κάποιος υπεύθυνα αν αξίζει τον κόπο? Είχα σκοπό να δώσω περίπου 200 με 250 ευρώ, αλλά όταν είδα οτι έχει WiFi σκέφτηκα ότι αξίζει (αν και σχεδιαστικά είναι πάτος).

1)από μπαταρία πως πάει?

2)σύνδεση με pc και άλλα κινητά?

3)έχουν εντοπιστεί τίποτα bug ή δυσλειτουργίες?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαθέσει χρόνο να μου απαντήσει

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία uiq συσκευή φίλε μου, δε λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό.

Με μια αναζήτηση στο θέμα θα το έβρισκες πολύ εύκολα.

 

Τέλος θα σε παρακαλούσα, εάν δεν υπάρχει κάποιος ειδικός λόγος που να μην σου επιτρέπει την εισαγωγή ελληνικών χαρακτήρων, να μην κάνεις τη χρήση λατινικών αντ' αυτών. Τα greekglish κάνουν τα μηνύματα δυσανάγνωστα και κουραστικά.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σπαστικό που ρωτάει συνέχεια όποιος σε παίρνει ή όταν καλείς αν θα το αποθηκεύσει στις επαφές πώς αφαιρείται???
sotiris
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία uiq συσκευή φίλε μου, δε λειτουργεί το ξυπνητήρι όταν το τηλέφωνο είναι κλειστό.

Με μια αναζήτηση στο θέμα θα το έβρισκες πολύ εύκολα.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με τη Sony Ericsson, πάντως στη Nokia το ξυπνητήρι δουλεύει και με κλειστό το τηλέφωνο εγγυημένα 100%

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή είναι φύσει αδύνατο να διαβάσω 75 σελίδες σχόλια για το G900 και δεν έχω αγοράσει ποτέ στη ζωή μου Sony Ericsson, αλλά μάλλον εκεί καταλήγω φέτος, μπορεί να μου πει κάποιος υπεύθυνα αν αξίζει τον κόπο? Είχα σκοπό να δώσω περίπου 200 με 250 ευρώ, αλλά όταν είδα οτι έχει WiFi σκέφτηκα ότι αξίζει (αν και σχεδιαστικά είναι πάτος).

1)από μπαταρία πως πάει?

2)σύνδεση με pc και άλλα κινητά?

3)έχουν εντοπιστεί τίποτα bug ή δυσλειτουργίες?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαθέσει χρόνο να μου απαντήσει

 

1. πολυ καλα γιατι εχει επεξεργαστη παλαιολιθικης εποχης

2. δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις αλλα γενικα η συνεργασια με τον υπολογιστη ειναι καλη , αν εξαιρεσω κατι κουλα που μου ειχε κανει με το synchronize

3. :lol: πολλα

 

Αν θες να με ακουσεις , ΔΕΝ το θελεις αυτο το κινητο

Υπαρχουν πολυ καλλιτερες επιλογες , ψαξτες....

Παθων για 3μιση μηνες μεχρι που τους επεισα να με αφησουν να διαλεξω αλλο κινητο...

Αν θες να διαβασεις γιατι στο λεω αυτο , σελιδα 68 μυνημα #1007 και #1020

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με τη Sony Ericsson, πάντως στη Nokia το ξυπνητήρι δουλεύει και με κλειστό το τηλέφωνο εγγυημένα 100%

Η Νόκια δεν έχει uiq συσκευές.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... Πείτε μου σας παρακαλώ... πρέπει να κοιταξω κατι συγκεκριμένο για να πάρω ένα GPS Bluetooth για το G900 ή ολα λειτουργούν μια χαρά???
Link to comment
Share on other sites

Ενώ από τον Ιούνιο που το έχω, έτρεχε κανονικά, γρήγορα, χωρίς κολλήματα, με ελάχιστα προβλήματα (πχ έκλεινε το μύνημα όταν είχα επιλεγμένο το "πρόταση επομ. λέξης", και κανα δυό άλλα χαζά που έχουν αναφερθεί, την προηγούμεη εβδομάδα έκλεισε ξαφνικά και όταν μετά απο κανα δυο ώρες ξανανοιξε, ίσαίσα πρόλαβανα πάρω ένα backup, με την όθόνη ψιλομάυρη. Έπειτα άνοιγε μετά από 2-3 προσπάθειες, που φόρτωνε μέχρι το PIN και ξαναξεκινούσε, και το έκανα επανεγκατάσταση το λογισμικό. Δεν διόρθωσε κάτι και τελικά το έδωσα στη wind για επισκευή. Θα δείξει.

Τώρα στο ενδιάμεσο έχω (και πάλι) NOKIA και μάλλον με το που θα επιστρέψει (κανείς δεν ξέρει πότε) θα το δώσω για να πάρω NOKIA, ή HTC. Οπωσδήποτε ποτέ ξανά Ericsson.

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

ligo xazh aporeia alla epeidh to kshpnythri prepei na xtypaei k otan einai kleisth h syskeyh,esas xtypaei kanonika otan exete balei afypnish k exete klisei to thlefwno??

 

Σου προτείνω να το βάζεις σε flight mode. Έτσι και θα φαίνεται κλειστό γιατί θα έχει απενεργοποιηθεί η κεραία -άρα κερδίζεις και σε αυτονομία- και θα χτυπάει το ξυπνητήρι. :)

Link to comment
Share on other sites

1)

Κύριο Μενού -> Επαφές

Περισσότ. -> Μαρκάρισμα -> Μαρκάρισμα όλων

Περισσότ. -> Προσθήκη σε -> SIM

 

2)

Τους περισσότερους τύπους βίντεο και όχι μόνο υποστηρίζει ο CorePlayer 1.3.0 αλλά δεν είναι δωρεάν.

Γενικά θεωρείται ο καλύτερος player αλλά υπάρχουν κι άλλες επιλογές LonelyCatGames Smartmovie, DivX Mobile Player, MobiFactor PowerMovie.

To θέμα είναι, αν μιλάμε για ταινίες, ότι πρέπει να τις κάνεις re-encoding σε ανάλυση κινητού και χαμηλό bitrate για να μην κολλάει.

Σε avi xvid ή divx τα 750 Kbps (video bitrate) περίπου είναι το max που μπορεί να σηκώσει η cpu.

 

Στο τελευταίο firmware των G700/G900 υπάρχει προεγκατεστημένο το Flash Plugin. Αυτό μπορεί να παίξει μόνο αρχεία swf.

Δηλαδή flash games, cartoon σε στυλ Happy Tree Friends και οποιοδήποτε animation σε swf. Για να το ενεργοποιήσεις στον Opera Mobile,

πας Tools -> Change Settings -> Allow Plug-ins. Υπάρχει και ένα Flash Viewer mod (sis), το οποίο αντικαθιστά το "Περισσότερες εφαρμογές" στην

Ψυχαγωγία που είναι άχρηστο με μια συντόμευση που ανοίγει στον Opera Mobile τη λίστα με όλα τα αποθηκευμένα swf που θα βάλεις στο d:\flash

ώστε να τα ανοίγεις χωρίς πολλές διαδικασίες. Στο βιντεάκι εδώ θα δεις και πως παίζουν κάποια swf (2:20), το Flash Viewer mod και άλλα διάφορα. :)

 

 

ΑΔΕΡΦΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ PLAYERS ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ?(LonelyCatGames Smartmovie, DivX Mobile Player, MobiFactor PowerMovie)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω "χάσει" κάποιο επεισόδιο ή το PC SUITE του G900 είναι υποδεέστερο σε δυνατότητες ?

Έτσι φαίνεται.. ευτυχώς υπάρχει και ο MyPhoneExplorer που κάνει τουλάχιστον ό,τι ανέφερες πριν. :)

 

Evala to core player to 1.2 gt eixa spastiri gia auto! alla kai pali dn paizei polla arxeio dld wmv dn paizei katholou!

Μπορείς να βρεις "ραγισμένη" και την τελευταία έκδοση 1.30 με υποστήριξη για youtube. Από την 1.2 που λες έχουν βγει 2 updates, η 1.2.4 και η 1.2.5. Οι τύποι βίντεο που υποστηρίζει είναι οι εξής: H.264 (CoreAVC), MPEG-1, MPEG-4 part 2 (ASP), DivX, XviD, Theora, Dirac, VP3, MJPEG, NRE, MSVIDEO1, and FLV*. Αν δεν κάνω λάθος καμιά συσκευή Symbian (S60,S80,S90,UIQ) δεν παίζει αρχεία wmv. Η επίσημη απάντηση απο το forum του Coreplayer για το πότε θα υπάρξει υποστήριξη είναι η εξής: When we have a decoder suitable for the CPU. The MS code we have is just too bad for that.. Όσο για τα αρχεία MPEG υπάρχoυν πολλά πρότυπα.. π.χ. μην περιμένεις να δεις mpeg-2 που είναι για dvd.. :p

 

Molis prospathisa na perasw to Flash viewer kai mou egrapse oti auto to prog einai idi egkatestimeno sto kin mou!

Είχες το CapsSwitch στο OFF; Έχεις βάλει κάποιο icon pack; Κάθε αρχείο εγκατάστασης (sis) στο Symbian OS έχει ένα μοναδικό κωδικό που αναφέρεται ως UID και δεν είναι δυνατό να εγκατασταθούν 2 προγράμματα π.χ με τον ίδιο κωδικό. Προφανώς διάλεξα ένα UID που χρησιμοποιεί κάποια άλλη εγκατάσταση στο κινητό σου. Μου έχει τύχει.. για να μην κουράζω, όταν μπορέσω θα σου στείλω pm με νέο sis.

 

ΑΔΕΡΦΕ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ PLAYERS ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ?

O DivX Mobile Player διατίθεται δωρεάν από εδώ. O SmartMovie παίζει μόνο αρχεία avi και έχει και converter για το pc με δυνατότητα ενσωμάτωσης υποτίτλων και επιλογές όπως cropping ώστε να αφαιρείς τις μαύρες μπάρες κτλ Η καινούρια έκδοση 4 έχει λίγες μέρες που κυκλοφόρησε οπότε δε θα την βρεις "εκεί έξω". Googlαρε λίγο και θα βρεις ό,τι ψάχνεις "SmartMovie 3.42 UIQ3" ή "PowerMovie uiq3". ;)

Link to comment
Share on other sites

O DivX Mobile Player διατίθεται δωρεάν από εδώ.

 

Πρέπει να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί από την απόδοση του συγκεκριμένου player στο συγκεκριμένο κινητό!! Τον εγκατέστησα και έβαλα στη κάρτα μνήμης ένα 20λεπτο επεισόδιο μιας σειράς (350 ΜΒ) και το φόρτωσε αστραπιαία και η αναπαραγωγή ήταν άψογη! Πραγματικά εντυπωσιάστηκα! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Επειδή είναι φύσει αδύνατο να διαβάσω 75 σελίδες σχόλια για το G900 και δεν έχω αγοράσει ποτέ στη ζωή μου Sony Ericsson, αλλά μάλλον εκεί καταλήγω φέτος, μπορεί να μου πει κάποιος υπεύθυνα αν αξίζει τον κόπο? Είχα σκοπό να δώσω περίπου 200 με 250 ευρώ, αλλά όταν είδα οτι έχει WiFi σκέφτηκα ότι αξίζει (αν και σχεδιαστικά είναι πάτος).

1)από μπαταρία πως πάει?

2)σύνδεση με pc και άλλα κινητά?

3)έχουν εντοπιστεί τίποτα bug ή δυσλειτουργίες?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον διαθέσει χρόνο να μου απαντήσει

 

 

μια χαρά είναι το κινητό

κάνει τα πάντα και κοστίζει φθηνά

το wifi πιάνει καλά αλλά μερικές φορές τρώει κάτι κολλήματα και πρέπει να το απενεργοποιήσεις και να το ενεργοποιήσεις πάλι

η φωτογραφική του δεν λέει και πολλά πράγματα

 

πάντως γενικά εγώ το συνιστώ (για τα λεφτά του πάντα)

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson G900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...