Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά καλησπέρα!!! Επειδή είμαι άχρηστος και άσχετος δεν εχω καταφέρει να επαναφέρω το εργοστασιάκο προγραμμα στο Χ1 μου!! Μπορείτε να μου πείτε πως αλλιώς μπορώ να το επαναφέρω? Μήπως μπορώ να το πάω σε κάποιο κατάστημα(ας πληρώσω. Απο το να μην το χρησιμοποιώ καθόλου......)?? πρέπει να το παω στην αντιπροσωπεία γτ ειχά ένα μικρό ατύχημα και είναι κρίμα να το βάλω στο συρτάρι μου!! Μου αρέσει πολυ σαν κινητό!!!

 

Να έχει το ίδιο πρόγραμμα με αυτο που είχε όταν το αγόρασα!! Έχω μπερδευτεί με τα hard SPL και τις ROM. ('Οπως προείπα είμαι άσχετος)

 

Αγαπητέ μου, γίνε λίγο πιο σαφής παρακαλώ http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/sFun_oldguy.gif

Τι ακριβώς ατύχημα είχες; Τι "πρόγραμμα" (δηλαδή ROM) φόραγε το κινητό σου όταν συνέβη αυτό;

Και τι ακριβώς κάνει τώρα το κινητό και δε λειτουργεί;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ μου, γίνε λίγο πιο σαφής παρακαλώ http://i191.photobucket.com/albums/z287/n_wildgirl/sFun_oldguy.gif

Τι ακριβώς ατύχημα είχες; Τι "πρόγραμμα" (δηλαδή ROM) φόραγε το κινητό σου όταν συνέβη αυτό;

Και τι ακριβώς κάνει τώρα το κινητό και δε λειτουργεί;

 

Δεν ξέρω τι ρομ έχει!! Οσο για το ατυχημα το είχα στην τσέπη μου και έπεσε μια σεβαστή ποσότητα νερου πάνω μου!!!! Η πρώτη μου δουλεία ήταν να δώ το κινήτο!!! Παρατήρησα πως δεν ανταποκρίνονται κάποια πλήκτρα και αυτά που ανταποκρίνονται δεν αποδίδουν τα σωστά γράμματα!!! Και αυτό που παρατήρησα επίσης ήταν το flash της camera (από πίσω) να είναι διαρκωσ αναμένο!!! Απενεργοποίησα τη συσκευή, το φωτάκι ακόμα αναμμενο!!! Έβγαλα τη μπαταρία και το φωτάκι έσβησε! Αλλά μόλις τοποθέτησα την μπατάρια (χωρίς να ενεργοποιήσω τη συσκευή) το φωτάκι παλι άναψε!!! Και έλεγα να επαναφέρω το κινητό του στην εργοστασιακή "θέση" του και να πάω στην αντιπροσωπεία και να τους πω ότι από το πουθενά άρχησε να ανάβει το λαμπάκι

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις περάσει εσύ κάποιο άλλη ROM τότε πιθανότατα να έχει την εργοστασιακή οπότε μπορείς να το πας στην αντιπροσωπεία. Από την άλλη όμως είναι κατά 99% σίγουρο ότι θα καταλάβουν πως έχει πέσει νερό πάνω του οπότε δεν θα ισχύει η εγγύηση (αν έχει ακόμα).
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις περάσει εσύ κάποιο άλλη ROM τότε πιθανότατα να έχει την εργοστασιακή οπότε μπορείς να το πας στην αντιπροσωπεία. Από την άλλη όμως είναι κατά 99% σίγουρο ότι θα καταλάβουν πως έχει πέσει νερό πάνω του οπότε δεν θα ισχύει η εγγύηση (αν έχει ακόμα).

 

Σε δυο μήνες λήγει η εγγύηση!! Όταν το ανοίγω γράφει "pctech4u"!! Τα έχω ψιλομπερδέψει......:cry:

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθούσα εδώ. Κάθε 1 μηνα περίπου αλλάζει τον ήχο. Σπάσιμο :mad:

Το swype από πού το κατεβάσατε παίδες; Δεν το βρίσκω στο γνωστό μαγαζάκι.

Περιμένω πμ.

εγώ έχω εγκαταλείψει τη προσπάθεια..αφού θέλει να έχει το alarm ντε και καλά το αφήνω ως έχει..!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε δυο μήνες λήγει η εγγύηση!! Όταν το ανοίγω γράφει "pctech4u"!! Τα έχω ψιλομπερδέψει......:cry:

 

Η συσκευή σου είναι ξεκλειδωμένη και "φοράει" ανεπίσημη rom, όπερ σημαίνει ότι βρίσκεται εκτός εγγύησης.

 

Πρέπει να ξαναπεράσεις την official rom και να την κλειδώσεις. Διάβασε εδώ από το σημείο που λέει how to restore Stock SPL for warranty reasons.

 

Εάν δυσκολευτείς, υπάρχει διαθέσιμη η διαδικασία και σε video...

 

How To Install The Stock Rom (For Warranty Reasons)

 

How To Install STOCK_SPL (Final Part For Warranty Reasons)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για πιο απλά πράγματα, υπάρχει εδώ και στα ελληνικά ο οδηγός για να περάσεις την επίσημη ROM στη τηλέφωνό σου! :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Επίσης, για πιο απλά πράγματα, υπάρχει εδώ και στα ελληνικά ο οδηγός για να περάσεις την επίσημη ROM στη τηλέφωνό σου! :)

 

Σωστά, κακώς μου διέφυγε η πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει εκεί. Σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, κακώς μου διέφυγε η πολύ καλή δουλειά που έχει γίνει εκεί. Σε ευχαριστώ για την υπενθύμιση.

 

Προς Θεού Γιάννη! Δεν το συζητώ! :happy:

 

Απλά επειδή (αν θυμάσαι) υπήρχε ένα θέμα με τους οδηγούς που ήταν στα αγγλικά, για αυτό το έβαλα, μήπως το παιδί έχει θέμα με τα αγγλικά του. ;)

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεού Γιάννη! Δεν το συζητώ! :happy:

 

Απλά επειδή (αν θυμάσαι) υπήρχε ένα θέμα με τους οδηγούς που ήταν στα αγγλικά, για αυτό το έβαλα, μήπως το παιδί έχει θέμα με τα αγγλικά του. ;)

 

οχι εντάξει!! τα κατέχουμε!!! Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!!! Θα ξεκινισουμε παλι τισ προσπάθειες!! Να'στε καλά

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι βλακωδες να μην εχεις εγκυηση επειδη πειραξες την rom...(εγω με hardspl το εστειλα για service για παραδειγμα!!!)

 

δηλαδη νομιζω οτι μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι το νερο...που το κανει ουτως ή αλλως εκτως εγκυησης...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
βασικα ειναι βλακωδες να μην εχεις εγκυηση επειδη πειραξες την rom...

 

Δεν ξέρω εάν είναι βλακώδες, πάντως είναι σίγουρα παράνομο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν είναι βλακώδες, πάντως είναι σίγουρα παράνομο.

 

Γιάννη, συγγνώμη για το offtopic, αλλά επειδή είχε τεθεί το θέμα της νομιμότητας ή της παρανομίας του HARDSPL και Jailbreak παλαιότερα (θα θυμάσαι θα το θέμα που είχε ανοιχτεί τότε γιατί είχες γράψει και εσύ), αλλά δεν ξέρω κατά πόσον είναι παράνομο. Σίγουρα βγαίνεις εκτός εγγύησης (αντίστοιχα και το Jailbreak), αλλά είναι πράγματι παράνομο με την αυστηρή έννοια του όρου; :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Από τη στιγμή που η Microsoft δίνει μόνο μία άδεια για την κάθε συσκευή (ή για να το πω αλλιώς οι εταιρίες πληρώνουν μόνο μία άδεια για την εκάστοτε συσκευή τους), που σημαίνει μία rom και σε συγκεκριμένη γλώσσα λειτουργικού, οποιαδήποτε άλλη ενέργεια πέρα από αυτό είναι παράνομη. Μιλάω φυσικά για την νομική διαδικασία του θέματος και δεν παραθέτω προσωπική άποψη.

 

Ας επικεντρωθούμε όμως σε ότι έχει να κάνει με το Χ1 εδώ για να μην γινόμαστε κουραστικοί στους κατόχους της συσκευής που αναζητούν πληροφορίες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ρομ έχει!! Οσο για το ατυχημα το είχα στην τσέπη μου και έπεσε μια σεβαστή ποσότητα νερου πάνω μου!!!! Η πρώτη μου δουλεία ήταν να δώ το κινήτο!!! Παρατήρησα πως δεν ανταποκρίνονται κάποια πλήκτρα και αυτά που ανταποκρίνονται δεν αποδίδουν τα σωστά γράμματα!!! Και αυτό που παρατήρησα επίσης ήταν το flash της camera (από πίσω) να είναι διαρκωσ αναμένο!!! Απενεργοποίησα τη συσκευή, το φωτάκι ακόμα αναμμενο!!! Έβγαλα τη μπαταρία και το φωτάκι έσβησε! Αλλά μόλις τοποθέτησα την μπατάρια (χωρίς να ενεργοποιήσω τη συσκευή) το φωτάκι παλι άναψε!!! Και έλεγα να επαναφέρω το κινητό του στην εργοστασιακή "θέση" του και να πάω στην αντιπροσωπεία και να τους πω ότι από το πουθενά άρχησε να ανάβει το λαμπάκι

 

ειναι προφανες οτι λογω του νερου υπαρχει καποιο προβλημα στο κινητο σου.Δεν ειναι σιγουρο οτι θα σε αφησει το τηλεφωνο να περασεις την rom ακομα και να ξερεις τον ακριβη τροπο ακριβως λογω της υγρασιας.Βγαλε την μπαταρια την απο το κινητο πηγαινε το σε ενα service της προκοπης (της προκοπης λεμε oxι γερμανο και λοιπα)η αντιπροσωπεια λογω νερου σε παει καρφι για αλλαγη πλακετας αρα ο κουκος αηδονι,και εαν ολα πανε καλα περνα οποια rom θελεις.Βγαλε την μπαταρια και μην το δουλευεις με τα υγρα γιατι βραχυκυκλωνει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ

oxi θα σου πω το αλλο...ΝΙΚΟΣ ΚΟΡΟΜΠΟΣ ερχομαι απο εκει σε λιγο....

 

*SugarTown*

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς εάν όντως η συσκευή έχει "τραβήξει" υγρασία, δυστυχώς δεν το βλέπω να έχει μέλλον. Η αλλαγή της μητρικής πλακέτας είναι ασύμφορη διαδικασία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που η Microsoft δίνει μόνο μία άδεια για την κάθε συσκευή (ή για να το πω αλλιώς οι εταιρίες πληρώνουν μόνο μία άδεια για την εκάστοτε συσκευή τους), που σημαίνει μία rom και σε συγκεκριμένη γλώσσα λειτουργικού, οποιαδήποτε άλλη ενέργεια πέρα από αυτό είναι παράνομη. Μιλάω φυσικά για την νομική διαδικασία του θέματος και δεν παραθέτω προσωπική άποψη.

 

Ας επικεντρωθούμε όμως σε ότι έχει να κάνει με το Χ1 εδώ για να μην γινόμαστε κουραστικοί στους κατόχους της συσκευής που αναζητούν πληροφορίες.

 

Ίσα ίσα Γιάννη, δεν ήταν κουραστική τέτοια αναφορά, καθώς και εγώ την είχα την απορία και φυσικά να 'σαι καλά που μου την έλυσες :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Μηπως ξερει κανεις που μπορω να βρω την PCTech4U V 2.0 ELL γιατι στο επισημο λινκ

τον XDA(rapidshare) εχει διαγραφτει? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τους ειδοποιησα και αυτους,αλλα μιας και ζειταω την Ελληνικη μηπως καποιος θα μπορουσε να βοηθησει.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα χρειαστεί να την ανεβάσει κάποιος από τους εδώ κατόχους μιας και όλα τα διαθέσιμα rapidshare links έχουν αφαιρεθεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους! καταρχην μπραβο σας για το forum ειναι τελειο, και σας βρησκω πολυ ψαγμενους σε οτι αφορα το θεμα κινητο. εχω καταφερει και εχω διαβασει μεχρι την 143 σελιδα στο forum που αφορα το χ1 αλλα δεν εχω βρ αυτο που με ενδαφερει. εαν γνωριζει καποιος και εχει τον χρονο να μου πει εαν το xperia x1 παιρνει wm 6.5 ευχαρηστω ....
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εαν γνωριζει καποιος και εχει τον χρονο να μου πει εαν το xperia x1 παιρνει wm 6.5 ευχαρηστω ....

 

Επίσημα όχι. Ανεπίσημα θα βρεις κάποιες custom made rom φτιαγμένες από διάφορους χρήστες και εκτός εγγύησης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επίσημα δεν παίρνει. Θα πρέπει να ακολουθήσεις του οδηγούς είτε στους xda είτε αυτούς που έχω γράψει εγώ περί HardSPL και Cooked/Custom ROM's ώστε να βάλεις τα 6.5.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...