Jump to content

Sony Ericsson Xperia X1


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιώργο, το να βάλουν Android σε Windows Mobile συσκευή είναι ένα project που κρατάει καιρό (τουάχιστον 3 χρόνια όπως είδα διαβάσει μια φορά πριν από καιρό). Και μέχρι στιγμής δεν έχουν καταφέρει κάτι παρπάνω από το να κάνει boot μια φορά και πάλι να μην δουλεύουν σωστά. Και αυτό με ένα αρχείο που τρέχεις μέσα από τα WM. Όχι εγκατάσταση του OS, όπως πχ, μιας ROM...

 

Αλλά είναι αρκετά φιλόδοξο. Και δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό, και κατά πόσον το δουλεύουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιώργο, το να βάλουν Android σε Windows Mobile συσκευή είναι ένα project που κρατάει καιρό (τουάχιστον 3 χρόνια όπως είδα διαβάσει μια φορά πριν από καιρό). Και μέχρι στιγμής δεν έχουν καταφέρει κάτι παρπάνω από το να κάνει boot μια φορά και πάλι να μην δουλεύουν σωστά. Και αυτό με ένα αρχείο που τρέχεις μέσα από τα WM. Όχι εγκατάσταση του OS, όπως πχ, μιας ROM...

 

Αλλά είναι αρκετά φιλόδοξο. Και δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτό, και κατά πόσον το δουλεύουν ακόμα.

Με βλεπω με moto συντομα..Πολυ δυνατο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με βλεπω με moto συντομα..Πολυ δυνατο.

 

X10, Nexus One;; Και αυτά δυνατά πρέπει να είναι. Εκτός αν το hardware keyboard είναι απαραίτητο, που για να λες για Moto, φαντάζομαι πως θα είναι.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παρακαλώ να σταματήσουμε το off-topic και να επανέλθουμε αποκλειστικά σε ότι έχει να κάνει με το Χ1. Ευχαριστώ. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

Αν κι είμαι μέλος του φόρουμ αρκετό καιρό, τώρα γράφω πρώτη φορά γιατί τα βρήκα λίγο δύσκολα.

Έγινα ιδιοκτήτης ενός XPeria X1 μεταχειρισμένου (μου το χάρισε χτες τ'αφεντικό μου!).

Διάβασα όσο πιο πολλές σελίδες για να καταλάβω, αλλά ψιλομπερδεύτηκα.

Κατ'αρχάς θέλω να βάλω Ελληνικά για να μπορώ να έχω τις επαφές και να στέλνω SMS στη γλώσσα μας χωρίς να φαίνεται στο παραλήπτη ερωτηματικά και κινέζικα.

Κατέβασα κάτι ΑΕΚ αλλά δε ξέρω αν είναι το καλύτερο αφού θα ήθελα Ελληνικά και στο πληκτρολόγιο (όχι εικονικό).

Επίσης, θα ήθελα και να έχω GPS χωρίς να συνδέομαι και να χρεώνομαι (συνδρομητής WIND).

 

HELP!!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Κάπου μέσα στο θέμα έχει αναφερθεί ότι υπάρχει ένα πρόγραμμα-registry tweak που ανεβάζει την ένταση, αλλά εκτός από ότι παραμορφώνει αυτό που παίζει, υπάρχει ο κίνδυνος να καεί. Οπότε, δεν έχεις τρόπο να αυξήσεις την ένταση του ήχο.

 

Από εκεί και πέρα, αν δεις τις τελευταίες σελίδες, έχουν αναφερθεί αναλυτικότατα πληροφορίες για νέους χρήστες.

 

Προς δική σου διευκόλυνση, διάβασε αυτό.

Και σιγά σιγά θα τα βρεις.

Μην κάτσεις να διαβάσεις όλο το θέμα. Διάβασε τις 50 τελευταίες σελίδες που αναφέρονται πολλά θέματα αναλυτικά. Αν δεν καλυφθείς τότε διάβασε και λίγο παραπάνω. Αν πάλι σου λείπει κάτι, εδώ είμαστε.

 

Δεν ξεχνάμε να κάνουμε χρήση του κουμπιού αναζήτηση.

 

Για να μην τα ξαναγράφουμε πάλι από την αρχή.

 

Το παραπάνω ποστ θα το βρεις εδώ. Διάβασε αυτά που έγραψα σε ένα παιδί με την δικιά σου θέση, διάβασε τα link που δίνω. Δίνονται απαντήσεις σε όλα αυτά που ρωτάς!

 

Welcome στο φόρουμ.

 

 

ΥΓ. Offtopic (sorry Γιάννη, ένα μήνυμα), δεν ξέρω αν είδατε 27 Ιανουαρίου 2010: Η Apple παρουσιάζει μία "καινούρια δημιουργία" **LIVE** ή Apple: Το iPad είναι πλέον πραγματικότητα. Τροφή για σκέψη και συζήτηση στα αντίστοιχα θέματα, όχι εδώ! Εγώ απλά ενημερώνω (και πάλι συγγνώμη athanaso! Απλά με τα παιδιά πάμε λίγο καιρό μαζί;):))

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι στο καλο εχει κανει ο spikegotti στην Χ1.5, αλλα τετοια αυτονομια δεν εχω ξαναδει!!:blink::D

Μετα απο 5 μερες εχω ακομη 40% μπαταρια κι ετσι οπως παει θα βγαλω ολοκληρη εβδομαδα...:X Με λιγη χρηση βεβαια, αφου το HD2 μου εχει παρει το μυαλο!!:O (μηνυματα πιο πολυ, 1-2 τηλεφωνα, και αποστολη αρχειων μεσω Bluetooth...)

 

Πολυ καλο αυτο...Μπραβο στον spikegotti...:happy:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Ναι... Αφου κι εγω παραξενευτηκα... Στην αρχη νομιζα οτι κολλησε η ενδειξη 1% που εχω βαλει, αλλα οχι... Κατεβαινει περιπου 12-16% την ημερα...:shifty::happy:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!! μου βγαζει οτι δεν εχω storage memory sto xperia x1 !!!!! εγω ολα τα προγ/τα που περναω τα κανω εγκατασταση στην storage card ομωε τωρα οταν προσπαθησψ να κανω εγκατασταση αλλο ενα στην storage card μου βγαζει οτι δεν εχω storage memory(mono 2.3MB)!!! εγω στην storage card εχω ελευθερο χωρο 5 GB ομως μου βγαζει τοι δεν εχω storage memory γιατι συμβαινει αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Βάλε το clear temp και καθάρισε τα πάντα. Πες μας αν θες μετά τα αποτελέσματα.

 

λοιπον, εβαλα το clear temp και μετα τον καθαρισμο ειχα αλλα 7.2 ΜΒ, τωρα εχω συνολο 11,14 ΜΒ. Μα, δεν μπορω να καταλαβω... αφου εγω οταν κανω εγκατασταση τα προγραμματα τα εγκαθιστω στην storage card γιατι μου μειωνεται και η storage memory? πως μπορω ποια ειναι τα αρχεια που μου τρωνε χωρο στην storage memory?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει καμία ROM με manila που περιέχει το HTC Album;

 

rom δεν εβαλα αλλα εκανα εγκατασταση το touchflo 3d και το touchflo 3d panel..:worry: αυτα νομιζω περιεχουν το htc album γιατι καπου το πηρε το ματι μου μεσα στους φακελους...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
rom δεν εβαλα αλλα εκανα εγκατασταση το touchflo 3d και το touchflo 3d panel..:worry: αυτα νομιζω περιεχουν το htc album γιατι καπου το πηρε το ματι μου μεσα στους φακελους...

 

Εάν το έχεις χρησιμοποιήσει, αυτό γεμίζει την internal storage με έναν βλακώδες τρόπο. Δες εδώ πως να το καθαρίζεις... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3063658#post3063658

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

rom δεν εβαλα αλλα εκανα εγκατασταση το touchflo 3d και το touchflo 3d panel..:worry: αυτα νομιζω περιεχουν το htc album γιατι καπου το πηρε το ματι μου μεσα στους φακελους...

 

Όπως έχω γράψει και στους οδηγούς για flash-άρισμα rom, συνιστώ να μην χρησιμοποιούμε cabs για TouchFlo3D, είτε σαν panel είτε σαν addon στην today. Για καλύτερη λειτουργία τόσο του τηλεφώνου, όσο και του TF3D, καλύτερα με ROM.

 

Το μόνο σίγουρο που καταφέρνει κάποιος με αυτόν τον τρόπο, και εσύ μαζί φίλε markip, είναι να κάνει ένα hardreset για να καθαρίσει το τηλέφωνο και ο Windows Folder από τα σκουπίδια.

 

Και εκτός από cab, υπάρχει και άλλος τρόπος να περάσεις το TF3D, με αντιγραφή και επικόλληση μέσα στον φάκελο των windows των αρχείων του TF3D, που επίσης δεν συνιστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Συμφωνώ και επαυξάνω. Το manila μόνο ενσωματωμένο σε rom, ποτέ χωριστά. Εάν δεν υπάρχει και το θέλεις, απλά αλλάζεις rom, δεν ψάχνεις να το βρεις για να το περάσεις από πάνω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω το Sony Ericsson Xperia 1 και θέλω βοήθεια για την ''ηχογράφηση κλήσεων''. Με το μοντέλο Sony Ericsson Κ550i είναι πολύ εύκολο. Επειδή άνοιξε - κλείσε το XP1 για να βγάζω την κάρτα (να την τοποθετώ στο K550i) ράγισε το πλαστικό στο κούμπωμα. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος πως γίνεται η ηχογράφηση κλήσεων με το XP1, ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα σας, έχω το Sony Ericsson Xperia 1 και θέλω βοήθεια για την ''ηχογράφηση κλήσεων''. Με το μοντέλο Sony Ericsson Κ550i είναι πολύ εύκολο. Επειδή άνοιξε - κλείσε το XP1 για να βγάζω την κάρτα (να την τοποθετώ στο K550i) ράγισε το πλαστικό στο κούμπωμα. Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος πως γίνεται η ηχογράφηση κλήσεων με το XP1, ας με βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Vito Audio notes Touch v1.03

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.Ετοιμαζομαι να δωσω το xperia στον αδερφο μου ο οποιος εντοπισε ενα μικρο προβλημα στις επαφες το οποιο μου ειχε περασει απαρατηρητο: Στις επαφες του TouchFlo τα γραμματα της καθετης μπαρας γρηγορης αναζητησης ειναι στα αγγλικα και οχι στα Ελληνικα. Να σημειωσω οτι το κινητο φοραει την ελληνικη PCTech4u v2.0 και το προβλημα εμφανιζεται σιτς επαφες του TouchFlo και οχι στις επαφες των WM καθως εχω περασει το cab του Xavier..... Ελπιζω στη βοηθεια σας καθως δεν μπορεσα να βρω πως αλλαζει....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να διαβάσεις προς τα πίσω για τις εντυπώσεις χρηστών παρά να επαναλαμβανόμαστε. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν να το κάναμε αυτό για τον καθένα ξεχωριστά;

 

 

 

Προσπαθείς να τις αποθηκεύσεις στην συσκευή ή στη SIM;

 

Τις έχω αντιγράψει απο την sim στο κινητό και πάλι δεν με αφήνει.Θέλω να τις μετονομάσω και να μην βλέπει την SIM μόνο τις επαφές του κινητού αλλα τπτ.

Γενικά ενώ είχα πολλά Sony Ericsson έχω πολλές απορίες με αυτό το κινητό,τώρα προσπαθώ να το συγχρονίσω με το pc για να του περάσω διάφορα καλούδια.

Επίσης διαβάζει τα ορισμένα γράμματα σε επαφές σαν τετραγωνάκια.

Edited by eazy
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα σας.Ετοιμαζομαι να δωσω το xperia στον αδερφο μου ο οποιος εντοπισε ενα μικρο προβλημα στις επαφες το οποιο μου ειχε περασει απαρατηρητο: Στις επαφες του TouchFlo τα γραμματα της καθετης μπαρας γρηγορης αναζητησης ειναι στα αγγλικα και οχι στα Ελληνικα. Να σημειωσω οτι το κινητο φοραει την ελληνικη PCTech4u v2.0 και το προβλημα εμφανιζεται σιτς επαφες του TouchFlo και οχι στις επαφες των WM καθως εχω περασει το cab του Xavier..... Ελπιζω στη βοηθεια σας καθως δεν μπορεσα να βρω πως αλλαζει....

 

Θα πρέπει να αλλάξεις το interface του TouchFlo σε ελληνικό.

 

Για να γίνει αυτό θα χρειαστεί με έναν registry editor να πάμε στο path HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang

και να αλλάξουμε την τιμή από 409 σε 408 (Hex).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αλλάξεις το interface του TouchFlo σε ελληνικό.

 

Για να γίνει αυτό θα χρειαστεί με έναν registry editor να πάμε στο path HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang

και να αλλάξουμε την τιμή από 409 σε 408 (Hex).

 

Αν και ήταν ήδη στο Ελληνικό Interface μπηκα με το total commander στο path που μου δινεις και ηταν στην τιμη 408 Hex.Εκανα επανεκίνηση στην συσκευή και hard reset όμως το πρόβλημα παραμενει: Ελληνικό interface με αγγλικο quick search bar...

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Κανονικά με το ramdomaccess τότε θα έπρεπε να γίνει ελληνική μπάρα. Έχεις βάλει αυτό που δίνεται εδώ;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=229809

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

To cab του xavier οπως ειχα αναφερει στο πρωτο μου post για αυτο το θεμα ειναι περασμενο ομως εξακολουθει να μου δειχνει αγγλικο random access bar....Μηπως φταιει το οτι υπαρχουν και επαφες με αγγλικα γραμματα; Παντως στις επαφες των WM η μπαρα ειναι στα ελληνικα.....

Galaxy S6 Edge+,LG GFLEX 2,LG G2,Galaxy Note 2

 

Κατασκευές Αλουμινίου www.afoimitropouloi.gr

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X1
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...