Jump to content

Samsung SGH-D880 Dual SIM


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aπο ακουστική και λήψη σήματος πως τα πάει?

 

Το σήμα είναι άψογο και στις 2 γραμμες.

Η ακουστικη στις συνομιλίες επίσης. Την πρώτη μέρα δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι η εργοστασιακή ρύθμιση της έντασης ήταν στο minimum.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 791
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχει τα παντα παιδια. Αψογο. Μονο απο την καμερα του μην περιμενετε και πολλα πραγματα. Την ημερα ειναι οκ. Βραδυνες ομως φωτο και βιντεο.. αστο..

Αλλα δεν παιρνει κανεις αυτη τη συσκευη ως φωτογραφικη..

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα με τον Browser.

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Οταν ζήτησα να μου βάλουν το profile της Vodafone, ο υπάλληλος πήγε και το έβαλε πάνω στην πρώτη επιλογή προφιλ που είναι της samsung. Οπότε έσβυσε τις ρυθμίσεις που υπήρχαν εκεί.

Μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά μου έφτιαξε νέο Vodafone profile στην θέση profile 1.

Το κινητό όμως δεν μπαίνει με τίποτα στο wap και οι βλάκες της vodafone egypt δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.

Μόλις επιλέγω home για σύνδεση μου δίνει το εξής μήνυμα: Error: network unavailable

Εννοείται ότι έχω επιλέξει την κάρτα vodafone σαν primary.

Δεν νομίζω να φταίει ότι διέγραψαν το προφιλ της samsung. Aν είναι αυτό θα ήθελα κάποιος να μου στείλει τις αρχικές ρυθμίσεις.

Η άλλη sim που έχω είναι άλλης εταιρείας αλλά επειδή είναι επαγγελματική η γραμμή, είναι κλειδωμένη η πρόσβαση στο ιντερνετ και δεν μπορώ να κάνω δοκιμή.

Αν κάποιος έχει καμιά ιδέα για το πρόβλημα ας μου γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου δεν το χρησημοποιω καθολου αυτο.. μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω.. Ευχομαι να βρεις λυση συντομα :)

Υ.Γ. η εκει αντιπροσωπεια της samsung..?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου δεν το χρησημοποιω καθολου αυτο.. μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω.. Ευχομαι να βρεις λυση συντομα :)

Υ.Γ. η εκει αντιπροσωπεια της samsung..?

 

:lol:Η ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ

Φίλε μου εδώ επειδή δεν ξέρουν να τα επισκευάζουν, σου αλλάζουν το κινητό με το παραμικρό. Τα προβληματικά μάλλον τα στέλνουν έξω για επισκευή και τα πουλούν μετά στην αγορά των μεταχειρισμένων.

όταν είχα αγοράσει το ΝΟΚΙΑ Ν70 το μπλόκαρα στην προσπάθεια μου να του βάλω ελληνικά.

Τους το πήγα και μου είπαν έλα αύριο να σου δώσουμε καινούργια συσκευή.

Εγώ όμως ήξερα ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό, απλά χρειάζονταν ένα ολικό φορματ. Ρώτησα στο φόρουμ μου είπαν, το έκανα και το κινητό μια χαρά.

Πάω την άλλη μέρα και τους λέω το έφτιαξα μόνος μου. Με κοίταγαν σαν να ήμουν από τον Αρη.

 

Σχετικά με την κάμερα , σε συνθήκες φωτισμού δωματίου, αποδίδει αρκετά ικανοποιητικά τόσο σαν φωτογραφική μηχανή όσο και σαν βιντεο. Και αν κάποιος ξέρει να τις δουλέψει λίγο στο photoshop είναι μια χαρά.

Το ΝΟΚΙΑ χωρίς φλας ήταν πολύ χαλια. Τα δε βιντεο του ακόμα και με φλας δεν φτανουν σε απόδωση το D880.

Γενικά πάντως επειδή μου αρέσει η φωτογραφία και ασχολούμαι λίγο με ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, Η γνώμη μου είναι πως το κινητό το χρησιμοποιείς μόνο για να τραβήξεις κάτι έκτακτο. Ακόμα και αυτά με κάμερα άνω των 5mp υπολοίπονται πολύ μιας φτεινής ψηφιακής.

Άσε που τα περισσότερα κινητά που ειδικεύονται στην φωτογραφία, όταν τα χρησιμοποιείς για ομιλία, μοιάζει σαν να έχεις στο αυτί σου ψηφιακή κάμερα αντί για κινητό.

Τα κινητά είναι λίγο απ'όλα οπότε τίποτα δεν μπορούν να κάνουν τόσο καλά όσο ένα μεμονομένο ψηφιακό μέσο.

 

Απλά έχει μπεί στην ζωή μας σαν ένα ακόμη καταναλωτικό αγαθό που τρώει περίπου 100-200 ευρώ το μήνα από το εισόδημα μας (λογαριασμός + μηνιαίος επιμερισμός αγοράς νέας συσκευής). Με το που αγοράσουμε ένα μοντέλο τον επόμενο μήνα καλοβλέπουμε κάποιο άλλο.

Εδώ ανθεί πολύ η αγορά των μεταχειρισμένων. Υπάρχουν άτομα που αλλάζουν κάθε μήνα μοντέλο χάνοντας γύρω στα 20-30 ευρώ σε κάθε αγοροπωλησία. Για παράδειγμα το ΝΟΚΙΑ 6300, πωλείται στα μεταχειρισμένα σε άριστη κατάσταση στο κουτί του αντί 90-100 ευρώ, το αγοράζεις το κράτάς κανα μήνα και μετά το ξαναδίνεις πίσω και πέρνεις κάποιο άλλο. Το καλό στα μεταχειρισμένα εδώ, είναι ότι δεν ασχολούνται με σοφτγουερ οπότε δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα προβληματάκι, μου στέλνει, χωρίς να αλλάξω τις ρυθμίσεις, μερικά sms στα κινέζικα!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα προβληματάκι, μου στέλνει, χωρίς να αλλάξω τις ρυθμίσεις, μερικά sms στα κινέζικα!!!

 

Τελικα με τοσα που σου κανει, καλο ειναι να του βαλεις το νεο λογισμικο φιλε.. Στο δικο μου ειναι παντελως αγνωστα ολα αυτα τα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

:lol:Η ΕΔΩ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ

Φίλε μου εδώ επειδή δεν ξέρουν να τα επισκευάζουν, σου αλλάζουν το κινητό με το παραμικρό. Τα προβληματικά μάλλον τα στέλνουν έξω για επισκευή και τα πουλούν μετά στην αγορά των μεταχειρισμένων......

 

Τελικα η ολη ιστορια με τις εκει αντιπροσωπειες εχει και τα θετικα της.. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φίλοι μου.

χθές αγόρασα δώρο για την κόρη μου το ΝΟΚΙΑ 6300 αντί 135 ευρώ και με δώρο κάρτα μνημης 1G.

Μόλις του έκανα update την ελληνική γλώσσα και του εγκατέστησα την τελευταία version.

Αυτό μ' αρέσει στα ΝΟΚΙΑ, κάνεις τα πάντα μόνος σου.

Στο αγαπημένο μου πλέον SAMSUNG θα πρέπει να περιμένω πότε θα γυρίσω ελλάδα και να τρέξω σε κάποιο κατάστημα να τα εγκαταστήσω ή να κάνω update.

Κατα τα άλλα το 6300 δεν είναι τίποτα άλλο από μια όμορφη και μαζεμένη συσκευή. Πολύ μέτριας ποιοτικά κατασκευής. Για 135 ευρώ ναι ανταποκρίνεται αλλά για κάτι 180αρια που βλέπω στην ελλάδα η τιμή δεν ανταποκρίνεται στην ποιότητα.

 

Τώρα για το δικό μας D880 αν ήταν 3G διέθεται Wi-Fi και ένα καλό φλασάκι για νυχτερινές φώτο θα ήταν ότι καλύτερο.

Ειδικά η έλειψη Wi-Fi είναι σοβαρή γιατί το κινητό με 2 κάρτες απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες, οπότε η σύνδεση σε κάποιο δίκτυο για παρακολούθηση των mails κάνει την ζωή ευκολότερη.

 

Σε σύγκριση που έκανα με άλλα κινητά που δεν είναι σκοπός τους η φωτογραφία, υπερτερεί ή είναι ισάξιο.

Η ποιότητα κατασκευής, η οθόνη του είναι το κάτι άλλο.

Τελικά ήταν μια καλή αγορά αν σκευτεί κανείς ότι το αγόρασα 245 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, για οποιον ενδιαφερεται εγω πουλαω το δικο μου για 290 ευρω (pvt msg). Αψογο, χωρις κολληματα, μια χαρα, αλλα τελικα το φλασακι για νυχτερινες φωτο, μου ειναι απαραιτητο..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντώνη αν πήρες την απόφαση να το δώσεις έχει καλώς.

Πάντως εγώ αν και φανατικός ΝΟΚΙΑ, πρώτη φορά κάτοχος Samsung νομίζω ότι δεν αξίζει να χάσεις το πλεονέκτιμα των 2 γραμμών για το φλας.

Αν οι φωτο παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο, τότε μάλλον θα πρέπει να πας σε σειρά Ν σε περίπτωση που προσανατολίζεσαι για ΝΟΚΙΑ.

 

Δείτε μια νυχτερινή φωτογραφία με ελειπή φωτισμό (το φώς στον χώρο που εστιάζω είναι κλειστό) και θα καταλάβετε γιατί η samsung ειναι κορυφαία στις κάμερες σε σύγκριση πάντα με κινητά μεσαίας κατηγορίας.

 

http://cocky.pictiger.com/images/15515127

 

Πριν αποφασίσω να το πάρω ξόδεψα πολύ χρόνο για συγκρίσεις περισσότερο όμως για να ΄πείσω τον εαυτό μου να φύγω από τα νόκια.

Διάβασα όλο τα posts του forum για το Ε51 και το 6500 classic που ήταν στα στάνταρ που με ενδιέφεραν.

Παρόλο που έβλεπα ότι το samsung υπερέχει σε όλους τους τομείς εκτός των βασικών ελείψεων του Wi Fi και της online αναβάθμισης, πάλι δεν θα αποφάσιζα αν δεν υπήρχαν οι 2 κάρτες και αν δεν είχα δει ζωντανά το D880 του φίλου μου. Κι ολα αυτά εξ αιτίας του κολλήματος της ΝΟΚΙΑ η οποία πλέον πέρα της κατηγορίας των ακριβών κινητών, για μένα έχει αρχίσει να ρίχνει την ποιότητα κατασκευής στην μεσαία και χαμηλή κατηγορία.

 

Για την ποιότητα των φωτογραφιών με κάνει να εμπιστεύομαι την samsung και κάτι ακόμα.

Πριν μερικούς μήνες χρειάστηκε φωτογραφία (πορτρέτο) για συγγενικό πρόσωπο που "έφυγε". Η μοναδική πρόσφατη που υπήρχε ήταν από κινητό, κάποιο μοντέλο της samsung το 700 αλλα δεν ξέρω πιο 700.

Με ελάχιστη επεξεργασία στο photosop κυρίως, levels, φωτεινότητα, ρετουσάρισμα και αλλαγή φόντου, η φωτογραφία τυπώθηκε με άριστα αποτελέσματα σε διασταση Α4.

 

Ξανασκέψου το λοιπόν.

 

Φιλικά, Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε Κωστα. Για να πω την αληθεια, αν και εχω παραλληλα και το Κ800, προσανατολιζομουν προς Ν82.. αλλα, μετα το σαλο που εχει ξεσπασει με το sar του (του Ν82), ξαναμπηκα σε σκεψεις για το αν πρεπει να το δωσω. Ναι μεν οχι φοβερες φωτο και βιντεο (βραδυνα), αλλα τουλαχιστον εχει απιστευτα χαμηλο sar.. Πρωτα η υγεια γαρ.. Με βλεπω μαλλον να το κραταω για χρηση 2 καρτοκινητων αριθμων, και ο κυριος αριθμος μου-συνδεση στο Κ800.. Ιδωμεν. Ευχαριστω για το ενδιαφερον φιλε ! :)

Υ.Γ. Kωστα ολες οι φωτο που εχεις δημοσιευμενες, 4-5 ακομα, ειναι απο το d880? -Αρκετα καλες-

Link to comment
Share on other sites

Δείτε που έχει φτάσει η φήμη του "δικού μας" Platijet.

 

Τα παρακάτω προερχονται από Αραβικό site που ψάρεψα εδώ στην Αίγυπτο.

 

Platijet for GX 30

[عزيزي الزائر يتوجب عليك التسجيل للمشاهدة الرابطللتسجيل اضغط هنا]

 

Platijet for TM 150

[عزيزي الزائر يتوجب عليك التسجيل للمشاهدة الرابطللتسجيل اضغط هنا]

 

Platijet for TM 200

[عزيزي الزائر يتوجب عليك التسجيل للمشاهدة الرابطللتسجيل اضغط هنا]

 

Driver GX15

[عزيزي الزائر يتوجب عليك التسجيل للمشاهدة الرابطللتسجيل اضغط هنا]

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Kωστα ολες οι φωτο που εχεις δημοσιευμενες, 4-5 ακομα, ειναι απο το d880? -Αρκετα καλες-

 

 

Αντώνη οι υπόλοιπες φωτο είναι από ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

 

Δείτε κι ένα βιντεάκι βραδυνό με απλό φωτισμό δωματίου.

 

 

 

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω από ένα κινητό που δεν έχει multimedia προσανατολισμό.

Εννοείται ότι στην προβολή στην οθόνη του κινητού έχει πολύ καλύτερη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα και τις 6 σελιδες αλλα δεν εχει απαντησει κανεις σε αυτο

 

απο οτι καταλαβα, μπορεις να κανεις κλησεις απο οποια γραμμη θες χωρις να κλεισεις κινητο αλλα και να δεχτεις , σωστα?

 

με τα σμς τι γινεται ?

 

αν ειναι frog + vodafone πχ και

 

1)καλεσουνε φρογκ και εχω τη βονταφον καλει ?

2)εχω βονταφον και θελω να καλεσω απο φρογκ μπορω αμεσα?

3)εχω βονταφον και θελώ να στειλω σμς απο φρογκ μπορω?

4)εχω βονταφον και μου ερθει σμς στο φρογκ το βλεπει αυτοματα η θελει εναλλαγες?

 

αν μπορει καποιος ας τα ξεκαθαρισει ολα αυτα ακριβως με σμς και κλησεις

γιατι αν χρειαζεται και παλι εναλλαγες , ε δεν ειναι και τοσο βολικο

 

ευχαριστω

:X
Link to comment
Share on other sites

Έχει διασαφηνιστεί πλήρως ότι καλείς/απαντάς/στέλνεις/λαμβάνεις σε/από οποιαδήποτε γραμμή κι αν έχεις κλήσεις/μηνύματα παράλληλα χωρίς εναλλαγή!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου χρειαζομαι μια βοηθεια.

 

Αγορασα το D880 στο οποιο και περασα το Ελλληνικο μενου. Εχω παρατηρησει οτι οταν μιλαω με το ΒΤ απο την 1η γραμμη ολα ειναι τελεια. Δυστυχως δεν συμβαινει το ιδιο απο τη 2ηγραμμη οπου δεν ακουω καλα και ολοι παραπονιουνται οτι δεν με ακουν.

 

Θα μπορουσα να κανω καποια ρυθμιση απο τ engineering menu?

THNX

Link to comment
Share on other sites

Τελικα με τοσα που σου κανει, καλο ειναι να του βαλεις το νεο λογισμικο φιλε.. Στο δικο μου ειναι παντελως αγνωστα ολα αυτα τα προβληματα..

 

Έβαλα την κάρτα στο HTC Kaiser και πάλι κινέζικα τα έστειλε!!!!!!!! :p

Άρα, μάλλον το δίκτυο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ωραίο φαίνεται το κινητό και πολύ χρήσιμη η δυνατότητα να έχεις μέσα 2 sim

αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι το μόνο που έχει αυτή τη δυνατότητα!!

δεν υπάρχει κανένα άλλο?

άλλη μάρκα ίσως?

για ανταγωνισμό και μόνο το λέω!!

μη πάμε και πέφτουμε στα μονοπώλια! :p

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει διαφορά μεταξύ του d880 και μιάς συσκευής με 2in1 sim;

Με ενδιαφέρει μόνο να έχω 2 vodafone a la carte αριθμούς ταυτόχρονα στο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ προφανές ότι μπορεί να είναι απενεργοποιημένη η μια γραμμή και να είναι online μόνο η άλλη σωστά?
για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την κάρτα στο HTC Kaiser και πάλι κινέζικα τα έστειλε!!!!!!!! :p

Άρα, μάλλον το δίκτυο...

 

Ισως να αλλαζες sim..? :)

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ προφανές ότι μπορεί να είναι απενεργοποιημένη η μια γραμμή και να είναι online μόνο η άλλη σωστά?

 

Πολυ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!

 

παιδιά ωραίο φαίνεται το κινητό και πολύ χρήσιμη η δυνατότητα να έχεις μέσα 2 sim

αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι το μόνο που έχει αυτή τη δυνατότητα!!

δεν υπάρχει κανένα άλλο?

άλλη μάρκα ίσως?

για ανταγωνισμό και μόνο το λέω!!

μη πάμε και πέφτουμε στα μονοπώλια! :p

καμιά ιδέα κανείς??

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-D880 Dual SIM

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...