Jump to content

Σύνδεση υπολογιστή με τηλεόραση (TFT-LCD, CRT κ.ο.κ.)


superman1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να κάνω μια χαζή ερώτηση;

 

Αγόρασα χθες μια 20 άρα Wide. Ποιά είναι η καλύτερη ανάλυση για να παρακολουθεί κανείς HD σειρές και HD-DVDs ή Blu-Ray rips;; Δεν μπορώ να βγάλω άκρη... Καμία πρόταση;

 

Ουσιαστικά δεν έχεις επιλογή, όποια ανάλυση και αν επιλέξεις εκτός από τη native της οθόνης θα είναι χάλια. Είναι η φύση των οθονών LCD τέτοια.

Οι σειρές ειναι 1280x720 ενώ οι ταινίες μπορεί να είναι ακόμη και 1920x1080. Η οθόνη λογικά θα είναι 1680x1050 οπότε αυτήν θα ορίσεις και στο PC να δίνει.

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα είναι καλό σε full screen, αρκεί να μην κάθεσαι στο μισό μέτρο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βγαίνουν 20ρες HD?

 

Όχι, δεν είναι η οθόνη HD. Απλά αναρωτιόμουν ποιά είναι η καλύτερη λύση για να βλέπει κανείς HD σειρές σε μια 20άρα Wide.

 

Thanks, marvin. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

διαβασα αυτα που γραφετε αν και τα περισσοτερα τα ηξερα αλλα οχι με τοσες λεπτομερειες...βασικα οπως εχω δει την εικονα καινουργιων τηλεορασεων σε διαφορα μαγαζια εχω απογοητευτει αρκετα...στο plaisio του mall(δεν ξερω αν ειναι σε ολα ετσι)που πηγα δεν δειχνουν καναλια της τηλεορασης αλλα κατι το οποιο μου ειπαν οι πωλητες οτι ειναι σαν σημα τηλεορασης...να σας πω την αληθεια ηταν αρκετο καλο εως πολυ καλο σε σχεση με αλλα που ειχα δει...παιζει τιποτα αλλο στο καναλι που ειχαν?

με αυτα που διαβασα εδω ψιλοαπογοητευτηκα γιατι ειμαι ετοιμος να παρω μια 26αρα HD TV...την θελω και για να βλεπω TV,DVDs και για συνδεση με PC και μελλοντικα για αγορα PS3 ή ΧBOX 360...δηλαδη καποιος αν θελει να παρει τωρα TV,HD TV δεν θα παρει?:worry:ακομα και αν εχουμε(ακομα) αυτο το αθλιο αναλογικο σημα που σε σχεση με τις τεχνολογικα εξελιγμενες τηλεορασεις γινεται ακομα χειροτερο...τι δηλαδη αμα θελει να παρει TV να παρει CRT επειδη θα βλεπει λιγο καλυτερα τα αναλογικα καναλια της TV?δεν ειναι λιγο πισωγυρισμα αυτο?:confused::ninja:εγω θελω να παρω TV για τα παραπανω που σας ειπα(δλδ για ολα)...για να παρεις HD TV πρεπει να σκοπευεις(μονο) στην αγορα HD DVD ή Blu-Ray ή PS3 ή ΧΒΟΧ 360(συσκευες οι οποιες βεβαια θα αγοραζονται πολυ περισσοτερο μελλοντικα)?

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα!

"Ξεθαβω" αυτο το θεμα γιατι εχω παρομοιο προβλημα.

Εχω συνδεσει το pc μου με την tv μεσω s-video και μετατροπέα scart και μου δειχνει την εικονα ασπρο-μαυρη.

Ειχε κανεις παρομοιο προβλημα;

Υπαρχει τροπος να το φτιαξω;

 

Υ.Γ. Η tv δεν ειναι και πολυ παλια.4-5 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι θυμάμαι καποτε που το είχα κάνει και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα.Η λύση ήρθε με έναν αντάπτορα s-video to scart ο οποίος είχε πάνω του και ένα διακοπτάκι.Το διακοπτάκη αυτό ουσιαστικά ρυθμίζει ποιά είναι η είσοδος.Πχ αν λαμβάνεις σήμα από το s-video και το στέλνεις στο scart ή το ανάποδο.Ε όταν έβαζα απο s-video σε scart είχα χρώματα!Δεν είναι ακριβό φαντάζομαι,το πολύ 10 ευρώ!Ελπίζω να βοήθησα!
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

paidia milame panta gia tileorasi lcd tft logika e?

kai oxi tis xontres?

giati se crt tileorasi poy eixa dokimasei palia den eixe kali poiotita eikonas parolo poy itan kainoyria tileorasi sony akribi.

Ginete se <<xontri>> tileorasi na exei kali poiotita eikonas kai eykrineia?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες LCD τηλεοράσεις πλεον έχουν vga είσοδο οπότε συνδέεις το pc απευθείας με top ποιότητα.Σε χοντρή τηλεόραση το μόνο που φαίνεται αξιοπρεπώς είναι το windows media center.Όλα τα άλλα άστα!Χάλια!
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια Sony lcd την συνδέω με το λαπτοπ μου κ ενώ μου εμφανίζει κανονικα εικόνα κ ήχο, στις ταινίες από το "θείο'' εισάγω κανονικά τους υπότιτλους, στην οθόνη του υπολογιστή φαίνονται κανονικά, ενώ στην τηλεόραση όχι..Ξέρει κανείς τι να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια Sony lcd την συνδέω με το λαπτοπ μου κ ενώ μου εμφανίζει κανονικα εικόνα κ ήχο, στις ταινίες από το "θείο'' εισάγω κανονικά τους υπότιτλους, στην οθόνη του υπολογιστή φαίνονται κανονικά, ενώ στην τηλεόραση όχι..Ξέρει κανείς τι να κάνω??

 

Δήλωσε απο τον πίνακα ελέγχου της nvidia η ati η απο τα windows σαν π΄ρωτη οθόνη την οθόνη τη lcd και δευτερέυων το monitor του pc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύνδεση pc με τηλεώραση!!

Θέλω να συνδέσω τον υπολογιστη μου μια τηλεωραση 42 ιντσων!!έχω τα κολοδια αλλα μολις την συνδεω δειχνει μονο τα γραματα στην αρχη και μετα το windows xp Και τπτ άλλο!!ξέρετε τι να κάνω?:)

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κατεβάσεις τους τελευταίους drivers της κάρτας γραφικών σου!
Να έχεις φαντασία για να μην πεθάνεις από έκπληξη._
Link to comment
Share on other sites

1. με τι τρόπο κάμεις τη σύνδεση?

 

2. τι TV είναι? αν ΔΕΝ είναι HD ready τότε πέτα το :p δεν αξίζει καν τον κόπο. το αποτέλεσμα θα είναι οικτρό.

 

3. αν είναι HD ready δες τι ανάλυση υποστηρίζει (λογικά θα είναι Full HD σε τέτοια διάμετρο άρα 1080p)

 

4. αν τη συνδέσεις με vga τότε δεν θα έχεις πρόβλημα, όπως και με s-video

 

5. με HDMI μπορεί αρχικά να μην την αναγνωρίσει οπότε αρχικά δουλεύεις με s-video πχ και βάζεις ταυτόχρονα και το HDMI. μετά από το PC (θα φαίνεται λίγο choppy λόγω s-video) επιλέγεις έξοδο HDMI.

 

η καλύτερες κάρτες γραφικών για σύνδεση με HDMI είναι οι ATI. είναι παγκοσμίως γνωστό.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

το καλόδειο είναι ιδιο με αυτο της οθονης του υπολογιστη!!το είχα συνδεσει και παλια με την παλια καρτα γραφικών και ήταν όλα μια χαρα πολυ καλο αποτελσμα σαν κανονικη ΟΘΟΝΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ!!!η οθονη είναι μια 42 philips και δεν έχει hd!!

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

άρα μιλάμε για 1024*768 λογικά.

 

δοκίμασε αυτό που γράφει ο KnightRider1 αρχικά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της απαντησεις!!;):D

το δοκιμασα αλλά τπτ πάλι τα ίδια λέει!:wacko:

Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΕΚΠΕΜΠΕΙ S.O.S !!! ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω ενα λαπτοπ Compaq Presario C700 με βιστα και πηρα ενα καλωδιο svideo to scart για να το συνδεσω με την τηλεοραση. Εικονα ασπρομαθρη και ηχος δεν βγαινει απο την τηλεοραση. Παραακαλω βοηθεια.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λαπτοπ Compaq Presario C700 με βιστα και πηρα ενα καλωδιο svideo to scart για να το συνδεσω με την τηλεοραση. Εικονα ασπρομαθρη και ηχος δεν βγαινει απο την τηλεοραση. Παραακαλω βοηθεια.

 

Ήχος δεν περνά μέσα από αυτό το καλώδιο και προφανώς η τηλεόραση δεν υποστηρίζει το svideo.

 

Υπάρχει όμως και το ενδεχόμενο το καλώδιο να είναι μιας κατεύθυνσης (σήμα ΑΠΟ σκαρτ ΣΕ σουπερ βίντεο) και στην ανάποδη λειτουργία (όπως το έχεις τώρα) να τα δείχνει ασπρόμαυρα!

 

Αν θες και ήχο θες έναν αντάπτορα σκαρτ, ο οποιος θα έχει απάνω βύσματα svideo αλλά και rca Καθώς και επιλογή input-output. Στα rca του ήχου βάζεις το καλώδιο από την κάρτα ήχου και στο svideo το καλώδιο της εικόνας.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα δεν καταλαβα τιποτα απο αυτα που ειπες. το καλωδιο που εχω εχει και σκαρτ και για ηχο (κοκκινο-ασπρο καλωδιο). η τηλεοραση μου ειναι πλασμα και ειναι τελευταιας τεχνολογιας. ειναι δυνατον?

 

αν δεν λειτουργει αυτο τοτε πως να συνδεσω το λαπτοπ? με svideo to svideo γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτο και κουμπςσε πανω του το S-video

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751703

παρε και αυτο και βαλε το καρφι στην εξοδο στο laptop και τα RCA στο scart

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750723

Το Scart βαλε το στην τηλεοραση σου και εισαι οκ.

Σου ειπα ακριβως οτι και ο Johnny_Nik.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντησε κανεις ομως κατι αλλο. το καλωδιο που πηρα (svideo2scart με καλωδια ηχου) ειναι αχρηστο? αν ναι γιατι?

 

αν βαλω το svideo2svideo καλωδιο που εχω θα δουλεψει?

 

με την λυση που προτεινεις, η ποιοτητα θα ειναι η μεγιστη δυνατη?

Link to comment
Share on other sites

Παρε αυτο και κουμπςσε πανω του το S-video

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751703

παρε και αυτο και βαλε το καρφι στην εξοδο στο laptop και τα RCA στο scart

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750723

Το Scart βαλε το στην τηλεοραση σου και εισαι οκ.

Σου ειπα ακριβως οτι και ο Johnny_Nik.

 

 

πηγα εχτες στο media markt που ειχα παρει το προιον. μετα απο μια επωδυνη διαδικασια επιστροφης (επρεπε να μιλησω σε 5 ατομα για να επιστρεψω το προιον) πηρα αυτο που με συμβουλεψατε. το βαζω στην τηλ. και μαντεψτε!! ασπρομαυρη οθονη!!

 

δηλαδη το ιδιο αποτελεσμα με πριν. αρα δεν εφταιγε το καλωδιο που ειχα παρει...

 

κανενας που να μπορει να με συμβουλεψει υπευθυνα?

Link to comment
Share on other sites

κανενας που να μπορει να με συμβουλεψει υπευθυνα?

:wacko:

 

σόπα ρε φίλε που τους την λες κιόλας!!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...