Jump to content

RYE Traveler 3503 (PNA)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χαιρετώ όλους στην παρέα.

Μπορεί ίσως κάποιος να με βοηθήσει στην εγκατάσταση του

DESTINATOR 7. Εχω το rye3503 και έχω μπλέξει.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

 

Φίλε wishmaker, πολύ καλό και χρήσιμο το πρόγραμματάκι σου. :p

Αυτή η μικρή μπάρα κάτω δεξιά με τα κουμπάκια, η οποία ανεβοκατεβαίνει, υπάρχει περίπτωση να μην εμφανίζεται όταν ξεκινά το πρόγραμμα;

Διότι όταν μπαίνω σε ένα πρόγραμμα πλοήγησης, π.χ. στο Destinator, παραμένει κάτω και ενοχλεί...

Βέβαια την βγάζω, αλλά αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να μην εμφανίζεται στην έκκίνιση του προγράμματος, ώστε να μην είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιώ το στυλό, για να την απενεργοποιήσω. :(

Το ίδιο ισχύει και για το κουμπάκι πάνω δεξιά, το οποίο δεν κατάλαβα τι κάνει...:rolleyes:

 

Α! Επί τη ευκαιρία, ωραίο το "ωραίο φόντο" που έβαλες... :lol::lol:

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα το 3503 και το δοκιμασα. με πείσατε .... αφου τυχαία προχτές διάβασα το forum. οι χαρτες ομως ειναι χαλια!!!

Μπορεί κάποιος να στειλει οδηγιες εγκατάστασης για dest7?.... παιδια βοηθεια :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς αν το tomtom έχει ελληνικούς χάρτες.

επίσης αν υπαρχει καμια δοκιμαστική έκδοση;;;

 

file giannh yparxei alla eno to programma einai poly kalo gia ellada h xartografhsh ypotypodhs.

mh mplekeis se agnosta monopatia

dest7, igo2006 plus, igo8....,papago h symboulh mou.

kai gia toys metoikoyntes thn allodaphn....navigon mobile navigator

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βάζω το dest στην sd ... αλλά δεν τρέχει ..... βγάζει τη κλεψύδρα αλλά δεν φορτώνει ...... υπάρχει κάποιος να βοηθήσει? thanks

 

RY8MHSEI..... PLOIGOS....

ALAJE TH RU8MHSH GIA NA BLEPI TO DEST APO THN KARTA

DYPLO KLIK STO DEST KAI KAI BALE NA TREXH TO EX KA8E FORA POY TO KANEIS ON

Link to comment
Share on other sites

βάζω το dest στην sd ... αλλά δεν τρέχει ..... βγάζει τη κλεψύδρα αλλά δεν φορτώνει ...... υπάρχει κάποιος να βοηθήσει? thanks

egkatasthseto symfvna me tis odhgies pou sou dino se pm

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε wishmaker, πολύ καλό και χρήσιμο το πρόγραμματάκι σου. :p

Αυτή η μικρή μπάρα κάτω δεξιά με τα κουμπάκια, η οποία ανεβοκατεβαίνει, υπάρχει περίπτωση να μην εμφανίζεται όταν ξεκινά το πρόγραμμα;

Διότι όταν μπαίνω σε ένα πρόγραμμα πλοήγησης, π.χ. στο Destinator, παραμένει κάτω και ενοχλεί...

Βέβαια την βγάζω, αλλά αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να μην εμφανίζεται στην έκκίνιση του προγράμματος, ώστε να μην είναι υποχρεωμένος να χρησιμοποιώ το στυλό, για να την απενεργοποιήσω. :(

Το ίδιο ισχύει και για το κουμπάκι πάνω δεξιά, το οποίο δεν κατάλαβα τι κάνει...:rolleyes:

 

Α! Επί τη ευκαιρία, ωραίο το "ωραίο φόντο" που έβαλες... :lol::lol:

 

Να μην εμφανίζεται καθόλου δεν γίνεται (ή τουλάχιστον δεν το έχω βρεί) γιατί είναι μέρος του προγράμματος. αυτό που μπορείς να κάνεις για να την ελαχιστοποιήσεις είναι :

 

πάτα εκεί που δείχνει την ώρα

στη λίστα που εμφανίζεται, πάτα setup

στην πρώτη καρτέλα του setup (launcer) ξετσέκαρε το "use launcher"

στην τέταρτη καρτέλα (button) ξετσέκαρε όλα όσα είναι τσεκαρισμένα.

στην πέμπτη καρτέλα (bar) επίσης ξετσέκαρε τα όλα. Άφησε τσεκαρισμένα τα out taskbar kai right. αυτά έτσι κι αλλοιώς δεν απενεργοποιούνται.

Τέλος πάτα το οκ

 

Αυτό που θα μείνει θα είναι η όθόνη του κυρίως μενού toy RYEμε ένα πολύ μικρό εικονίδιο κάτω δεξιά στην οθόνη. Τώρα αν σε ένοχλεί και αυτό ... δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

'Οσο για το κουμπάκι πάνω δεξιά που ρώτησες, τώρα δε θα σου το εμφανίζει αλλά όταν τρέχει είναι μπροστά απο όλα τα προγράμματα που τρέχουν εκείνη τη στιγμή (always on top) και σε πάει άμεσα στην επιφάνεια εργασίας του explorer.

 

Τέλος με λύπη μου διαπίστωσα ότι οι ρυθμίσεις που δίνω σε μερικά προγράμματα (πχ regedit) δεν αποθηκε'υονται γιατί όλα αυτά βρίσκονται στη ROM (Read Only Memory) του RYE οπότε με αυτό τον τρόπο δεν παραμένουν οι οποιεσδήποτε αλλαγές. Ίσως να είναι και καλύτερα έτσι για αποφυγή μαλ$%^'ων.

 

Ελπίζω να βοήθησα και ότι χρειαστείτε στη διάθεση σας. Υπόψη όμως ότι δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια του ελεύθερου χρόνου ώστε να μπορώ να επισκέπτομαι καθημερινά το φανταστικό αυτό fotum. Δια τάυτα, αν καθυστερήσω λίγο να απαντήσω σε κάποιον...μη με παρεξηγέιτε..:)

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Υπόψη όμως ότι δυστυχώς δεν έχω την πολυτέλεια του ελεύθερου χρόνου ώστε να μπορώ να επισκέπτομαι καθημερινά το φανταστικό αυτό fotum. Δια τάυτα, αν καθυστερήσω λίγο να απαντήσω σε κάποιον...μη με παρεξηγέιτε..:)

 

Ευχαριστώ πολύ για τις - χρησιμότατες - οδηγίες.

Τις ακολούθησα πιστά και έχω να παρατηρήσω τα εξής.

Στο τέλος της διαδικασίας, φαινόταν το αρχικό μενού του RYE και όταν πάτησα στο "πλοήγηση", ενώ κανονικά θα έπρεπε να με βγάλει στη μπλε οθόνη με τις συντομεύσεις, εμφανιζόταν η κλεψύδρα και μετά τίποτε.

Δοκίμασα να επανεπιλέξω το "use launcher" και μετά την επανεκκίνηση, λειτούργησε κανονικά.

Η διαφορά είναι ότι εμφανίζεται πάνω δεξιά το κουμπάκι, το οποίο πέφτει πάνω στο + του χάρτη του Destinator, αλλά δεν το ενοχλεί. Το κάτω δεξιά, πέφτει πάνω στο κουμπί του μενού του destinator, αλλά αφήνει χώρο για να πατηθεί.

Δεν το δοκίμασα με το iGO, αλλά δεν με πολυενδιαφέρει κιόλας...

 

 

Όσο για το χρόνο, δεν είσαι ο μόνος :cool:

Μία ωρίτσα το πολύ και αυτή στα ...κλεφτά :rolleyes:

Μάλλον δεν χρειάζεται να απολογείσαι. Δεν κτυπάμε και κάρτα :X

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες. Θα τις ακολουθήσω και θα σου πω. Όσο για το χρόνο, δεν είσαι ο μόνος :cool:

Μία ωρίτσα το πολύ και αυτή στα ...κλεφτά :rolleyes:

Μάλλον δεν χρειάζεται να απολογείσαι. Δεν κτυπάμε και κάρτα :X

 

Δεν απολογούμαι...απλά προσπαθώ να ΜΗΝ δημιουργώ λάθος εντυπώσεις.

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμήθηκα φίλε pantherhan, το πρόπερασμένο ΠΣΚ (29-1-2) ήμουν Χανιά για τους πανελλαδικούς αγώνες. Επειδή δεν ξέρω να κυκλοφορήσω στα Χανιά, επιστράτευσα το RYE με το DESTINATOR 7 και τον καινούργια χάρτη 2008 Q1.

Καλά μιλάμε έμεινα έκπληκτος !!! Σάββατο βράδυ είχαμε πάει για φαγητό σε ένα μαγαζί που λέγεται "με το κιλό" . Μετά απο αρκετή ποσότητα φαγητού και ποτού..ο δρόμος της επισροφής φάνταζε πρακτικά αδύνατος!!

Φίλε το RYE μας πήγε απο κάτι κωλοστενά και σε ελάχιστο χρόνο στον Καλαθά όπου μέναμε.

Στο Ηράκλειο δεν φαίνεται πολύ η δουλειά που κάνει το μηχανάκι γιατί ξέρω σχεδόν όλους τους δρόμους. Στα Χανιά όμως το ευχαριστήθηκα!

BE PARANOID!
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το θυμήθηκα φίλε pantherhan, το πρόπερασμένο ΠΣΚ (29-1-2) ήμουν Χανιά για τους πανελλαδικούς αγώνες. Επειδή δεν ξέρω να κυκλοφορήσω στα Χανιά, επιστράτευσα το RYE με το DESTINATOR 7 και τον καινούργια χάρτη 2008 Q1.

Καλά μιλάμε έμεινα έκπληκτος !!! Σάββατο βράδυ είχαμε πάει για φαγητό σε ένα μαγαζί που λέγεται "με το κιλό" . Μετά απο αρκετή ποσότητα φαγητού και ποτού..ο δρόμος της επισροφής φάνταζε πρακτικά αδύνατος!!

Φίλε το RYE μας πήγε απο κάτι κωλοστενά και σε ελάχιστο χρόνο στον Καλαθά όπου μέναμε.

Στο Ηράκλειο δεν φαίνεται πολύ η δουλειά που κάνει το μηχανάκι γιατί ξέρω σχεδόν όλους τους δρόμους. Στα Χανιά όμως το ευχαριστήθηκα!

 

Ακριβώς το αντίθετο με εμένα πριν από 20 περίπου ημέρες. Αν και ξέρω να κυκλοφορήσω στο Ηράκλειο (στους κεντρικούς δρόμους), το χρειάσθηκα για πολλά σημεία που δεν γνώριζα και υπό "άλλες" συνθήκες έπρεπε ή να κάνω κύκλους όλη νύχτα ή να χτυπώ τα κουδούνια των ανθρώπων για να μου δείξουν το δρόμο και να βγω στο Astoria :lol: (Έχετε και εσείς κάτι κ@$%στενα, πολύ κ*&$στενα)

Αλλά δεν είχα για πλοήγηση το RYE, αλλά το άλλο μου GPS με γνήσιο 6άρι DEST και χάρτες του Νοεμβρίου. (Δεν είχαν κυκλοφορήσει ακόμη οι καινούργιοι), μόνο και μόνο γιατί έχει 4,3 οθόνη.

Το RYE, φυσικά το είχα μαζί μου, αλλά το είχε "αναλάβει" ο γιός μου, που έβλεπε τα παιδικά βιντεάκια του, στο πίσω κάθισμα :rolleyes:

Πάντως όσο κινούμαι στη Δυτική Κρήτη, χρησιμοποιώ το RYE, το οποίο είναι όντως εξαιρετικό και σε λήψη και σε απεικόνιση. :cool:

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωι πήγα να ανοιξω το rye αλλα δεν ανοιγει με τιποτα. Το φόρτισα και δοκιμασα πάλι ... αλλα τίποτα. νεκρό !!!!!! έχει κανένας το ιδιο πρόβλημα .... να το πάω για αλλαγή ή υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω? ευχαριστώ......... αρχίζει να μου τη δίνει το μηχάνημα :mad::mad::rocket::rocket::kill::kill::kill::knife::knife:
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ :D:D:D:D:D;)

 

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΛΠΑΡΟΥΜΕ!ΜΕ GPS.

Eαν ο miogps το κανει και αυτο εγω θα κυκλοφορω κολυμποντας χιχιχι

και κανενα χαρτη Ευρωπης!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα την μακακία μου!!! Κάτι πειραζα από το pc και δεν μου ανοίγει η πλοήγηση!!!!

Μπορεί κανείς να μου πει πως θα εγκαταστήσω από την αρχή το πρόγραμμα πλοήγησης από το cd στο rye;;;

Link to comment
Share on other sites

σήμερα το πρωι πήγα να ανοιξω το rye αλλα δεν ανοιγει με τιποτα. Το φόρτισα και δοκιμασα πάλι ... αλλα τίποτα. νεκρό !!!!!! έχει κανένας το ιδιο πρόβλημα .... να το πάω για αλλαγή ή υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω? ευχαριστώ......... αρχίζει να μου τη δίνει το μηχάνημα :mad::mad::rocket::rocket::kill::kill::kill::knife::knife:

 

Δες μηπως ειναι ενα κουμπι απο το πλαι με λουκετα στη θεση κλειδωματος και να το βαλεις στο ξεκλειδωτο και δοκιμασε παλι να το ανοιξεις.εαν δεν γινει τιποτα δοκιμασε να κανεις ενα reset (με την ακιδα να πατισεις το κουμπι reset στο πλαι)

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ..... μετά από πολλές προσπάθειες να δουλέψει, το πήγα πίσω ... αφου με ρώτησαν αν ήθελα να πάρω κάποιο άλλο .... τους ειπα ότι ήθελα το συγκεκριμένο gps(αντικατάσταση). Σε λίγο ήρθε ο προιστάμενος και αφού του ζήτησα τα λεφτά πισω .... μου έδωσαν με τ α ιδια λεφτά το european με 512 και άλλα καλούδια. όλα λοιπόν καλά .... ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια .... τώρα τρέχει destinator κανονικά....:):):):):):):)
Link to comment
Share on other sites

Η... ευκολία με την οποία αλλάζουν τα χαλασμένα RYE, αρχίζει να μου προκαλεί ανησυχία :worry:

Μεγαλύτερη όμως ανησυχία μου προκαλεί η συχνότητα εμφάνισης των ανεπανόρθωτων βλαβών, οι οποίες έχουν ξεπεράσει τα... όρια του "στατιστικού λάθους" :wacko:

 

Ηθικό (και πρακτικό) δίδαγμα: Όσο λιγότερο το "πειράζουμε" όσοι δεν γνωρίζουμε και δεν είμαστε σίγουροι για αυτό που κάνουμε, τόσο μειώνουμε τις πιθανότητες να επισκεφθούμε τον Κωτσόβολο. ;)

«Διαφωνώ με ότι λες αλλά θα υπερασπιστώ το δικαίωμά σου να τα λες» (Βολτέρος) [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορώ να ανακτήσω τον κωδικό του χάρτη;;;

 

Φανταζομαι μιλας για το Cygik Που εχει το RYE ? Αν αν ναι εκανες ξανα εγκατασταση και σου ζητα κωδικο ενεργοποιησης? Αν συμβαινει αυτο μπορω μαλλον να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...