Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σίγουρα την 1η φορά που θα φορτίζω την μπαταρία(μόλις το αγόρασα) δε θέλει μέχρι 8 ώρες; μόνο μέχρι να γεμίσει;

 

τις επόμενες; θα το αφήσω μέχρι να αδειάσει και μετά full φόρτισμα; αν ναι για πόσες φορές μέχρι να στρώσει η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σίγουρα την 1η φορά που θα φορτίζω την μπαταρία(μόλις το αγόρασα) δε θέλει μέχρι 8 ώρες; μόνο μέχρι να γεμίσει;

 

τις επόμενες; θα το αφήσω μέχρι να αδειάσει και μετά full φόρτισμα; αν ναι για πόσες φορές μέχρι να στρώσει η μπαταρία;

 

3x12ωρα, ξεζουμισμα μεχρι να κλεισει και μετα οσο να ναι.. συνηθως εγω ολη νυχτα!

 

Οπου βρισκει ελληνικους χαρακτηρες τους κανει κουτακια ή ο,τι στο διαολο του κατεβει. Ακομα κι εγω οταν πληκτρολογω ελληνικα στον browser(μονο εκει) μου τα βγαζει κουτακια..

 

μπορεις να δοκιμασεις να αλλαξεις τη γραμματοσειρα μηπως λυθει το προβλημα σου. δες εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=181602

για την αλλαγη στη γραμματοσειρα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=203573

και για hacking

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλείσει ρε παιδιά. Όταν σου πει ότι δεν έχει μπαταρία βάλτο για φόρτηση. Όταν τελειώσει βγάλτο. Εγώ το αφήνω μόνο αν ακούω μουσική και κοιμηθώ. Αν το βάλω τώρα σε 2-3 ώρες θα το βγάλω δεν το αφήνω περισσότερο
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα την 1η φορά που θα φορτίζω την μπαταρία(μόλις το αγόρασα) δε θέλει μέχρι 8 ώρες; μόνο μέχρι να γεμίσει;

 

τις επόμενες; θα το αφήσω μέχρι να αδειάσει και μετά full φόρτισμα; αν ναι για πόσες φορές μέχρι να στρώσει η μπαταρία;

Ναι, μέχρι να γεμίσει.

ΔΕΝ χρειάζεται παραπάνω!

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κλείσει ρε παιδιά. Όταν σου πει ότι δεν έχει μπαταρία βάλτο για φόρτηση. Όταν τελειώσει βγάλτο. Εγώ το αφήνω μόνο αν ακούω μουσική και κοιμηθώ. Αν το βάλω τώρα σε 2-3 ώρες θα το βγάλω δεν το αφήνω περισσότερο

 

καλο ειναι για να στρωσει η μπαταρια οι 3 πρωτες φορτησεις να ειναι 12ωρες. (ετσι τουλαχιστον μου εχουν πει τεχνικοι). αναμεσα σε καθε φορτιση να ξεφωρτιζεται τελειως μεχρι να κλεισει.

απο κει και περα μετα τις 3 φορτισεις, οποτε θελεις φορτιζεις. αυτο σημαινει μπαταρια λιθιου!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3x12ωρα, ξεζουμισμα μεχρι να κλεισει και μετα οσο να ναι.. συνηθως εγω ολη νυχτα!

Αυτό όχι απλά δεν χρειάζεται, είναι και λάθος. Οι σύγχρονες μπαταρίες δεν έχουν ανάγκη της διαδικασίας αυτής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το έχουμε πει τόσες φορές. ΔΕΝ επιτρέπεται να φορτίζει η μπαταρία ανεξέλεγκτα όση ώρα θέλουμε. Μετά την εμφάνιση του μηνύματος ότι φόρτισε η μπαταρία, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια, και επιπλέον να παίζουμε με την τύχη μας, καθότι πάντα εμπεριέχεται ο κίνδυνος έκρηξης όταν αφήνεις μπαταρία και φορτιστή συνέχεια συνδεδεμένα στην πρίζα.

 

Σίγουρα η μπαταρία χρειάζεται στρώσιμο για να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και για να μας δίνει όλο το διαθέσιμο φορτίο της, αλλά στη φόρτιση την αφήνουμε μόνο μέχρι να βγει το μήνυμα φορτισμένης μπαταρίας. Όχι παραπάνω. :!:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

αντικαταστάτης του n82 ποιο ειναι ρε παιδιά?

 

Ξέρει μήπως κανείς το site της εκκλησίας που θέλω να κατεβάσω κάτι καντήλια;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα!! :p Μόνο το Ν86 αλλά και πάλι δεν θεωρείτε αντικαταστάτης γιατί δεν έχει xenon Flash, είναι πιο multimedia εκείνο
~~They come. They fight. They destroy. They corrupt. It always ends the same.... ~~
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Διαβαζω πολλες φορες οσα λετε για το τηλ.,συμπεριλαμβανομενων και διαφορων προβληματων ,τα οποια τα εχω δει και εγω.

Δεν εχω ομως προβλημα με αφτα ουτε και με τη λιγο μικρη του οθονη του,παρολα αυτα χαιρομαι το κην. μου κ σερφαρω συνεχως.

Ενα προβλημα ομως εχω.Λογο απροσεξιων μου εχει γρατζουνιστει και χρειαζεται αλλαγη προσοψης.Στη NOKIA αλλα και σε site που εψαξα θελει 130e για την(απο πολλα μερη) προσοψη του.

Δυστυχως τελικα θα παω για αλλαγη τηλεφωνου.

:confused:------>omnia

Link to comment
Share on other sites

130 ευρωπαικα για την προσοψη ουτε με σφαιρες.Σου ειπανε βλακειες και διαβασες βλακειες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως...

Ρωτησα σε καταστημα nokia στα Εξαρχεια και μου ειπαν 130 και δες και αυτο:

 

http://mobile-parts.com.gr/gr/navigation-key/cover/nokia-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17/nokia-eseriesnseries-1/n82-1-2.html

 

δεν ειναι φθηνα parts...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όχι απλά δεν χρειάζεται, είναι και λάθος. Οι σύγχρονες μπαταρίες δεν έχουν ανάγκη της διαδικασίας αυτής.

 

Δηλαδη στις καινουριες μπαταριεσ μου λες οτι με το που αγραζω μια καινουρια μπαταρια η ενα κινητο δεν χρειαζεται φορτιση για στρωσιμο αλλα μπορω να την φορτισω και μια ωρα και μετα αποτε μου ερθει? ολοι οι μαγαζατωρες σε νοκια, vodafone κλπ που λενε 3φορες 8-12 ωρες γιατι το λενε? τοσο ασχετοι να ναι? :blink::blink:

 

 

 

 

Ρε παιδιά, το έχουμε πει τόσες φορές. ΔΕΝ επιτρέπεται να φορτίζει η μπαταρία ανεξέλεγκτα όση ώρα θέλουμε. Μετά την εμφάνιση του μηνύματος ότι φόρτισε η μπαταρία, το μόνο που καταφέρνουμε είναι να σπαταλάμε άσκοπα ενέργεια, και επιπλέον να παίζουμε με την τύχη μας, καθότι πάντα εμπεριέχεται ο κίνδυνος έκρηξης όταν αφήνεις μπαταρία και φορτιστή συνέχεια συνδεδεμένα στην πρίζα.

 

Σίγουρα η μπαταρία χρειάζεται στρώσιμο για να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και για να μας δίνει όλο το διαθέσιμο φορτίο της, αλλά στη φόρτιση την αφήνουμε μόνο μέχρι να βγει το μήνυμα φορτισμένης μπαταρίας. Όχι παραπάνω. :!:

 

συμφωνω απολυτα, απλα λογω του οτι δεν γνωριζω ποτε και ποσο θα χρειαστει να χρησιμοποιησω το κινητο κατα τη διαρκεια της ημερασ, ουτε μπορω να εχω μαζι μου παντα ενα φορτιστη το βαζω για φορτισμα οταν πεφτω για υπνο και το βγαζω το πρωι.. μιας και τα symbian δεν εχουν αυτονομια, απ το πρωι μεχρι το βραδι το κινητο μου μενει με 2-3 γραμμες... :( Αμα σκασει, εσκασε! τι να κανω :lol::lol:

 

 

 

Κι ομως...

Ρωτησα σε καταστημα nokia στα Εξαρχεια και μου ειπαν 130 και δες και αυτο:

 

http://mobile-parts.com.gr/gr/navigation-key/cover/nokia-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17/nokia-eseriesnseries-1/n82-1-2.html

 

δεν ειναι φθηνα parts...

 

τα παντα θελεις να αλλαξεις εσυ εξωτερικα? γιατι εμενα που μου ειχε γρατζοθνιστει η οθονη (το εξωτερικο πλαστικο) το αλλαξα με 7 ευρω αν θυμαμαι καλα..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως...

Ρωτησα σε καταστημα nokia στα Εξαρχεια και μου ειπαν 130 και δες και αυτο:

 

http://mobile-parts.com.gr/gr/navigation-key/cover/nokia-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17/nokia-eseriesnseries-1/n82-1-2.html

 

δεν ειναι φθηνα parts...

 

Συγνωμη αλλα δεν βρισκω καμια εξωφρενικη τιμη στον συνδεσμο που εδωσες.Μηπως εκει που ρωτησες καταλαβαν γενικη αλλαγη μαζι ισως και με οθονη;

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι.Θελω απλα να αλαξω τελειως προσοψη.Οι τιμες εχουν πεσει αρκετα απο οτι πρην ενα μηνα που ειχα δει,αλλα και παλι ειναι ψηλες.Συνολικα βγενει καπου στα 50
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι.Θελω απλα να αλαξω τελειως προσοψη.Οι τιμες εχουν πεσει αρκετα απο οτι πρην ενα μηνα που ειχα δει,αλλα και παλι ειναι ψηλες.Συνολικα βγενει καπου στα 50

 

Ε, 50 ευρω για ολη την προσοψη δεν ειναι πολλα... ετσι νομιζω τουλαχιστον...

το Nokia N82 B Cover, Middlecover original ισως μπορεις να το αποφυγεις και πεφτεις στα 22 ευρω...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στις καινουριες μπαταριεσ μου λες οτι με το που αγραζω μια καινουρια μπαταρια η ενα κινητο δεν χρειαζεται φορτιση για στρωσιμο αλλα μπορω να την φορτισω και μια ωρα και μετα αποτε μου ερθει? ολοι οι μαγαζατωρες σε νοκια, vodafone κλπ που λενε 3φορες 8-12 ωρες γιατι το λενε? τοσο ασχετοι να ναι? :blink::blink:

Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να λειτουργήσεις το κινητό μέχρι να σου βγάλει ένδειξη για χαμηλή στάθμη τη πρώτη φορά. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι οι 3-4 πρώτες φορτίσεις, οι οποίες θα πρέπει να πραγματοποιούνται μόνο εφόσον έχει εξαντληθεί τελείως η μπαταρία σε σημείο που να σβήσει το κινητό από μόνο του και οι οποίες θα πρέπει να γίνονται μέχρι να φορτίσει πλήρως, δεν χρειάζονται υπερβολές.

Απλά πράγματα!

συμφωνω απολυτα, απλα λογω του οτι δεν γνωριζω ποτε και ποσο θα χρειαστει να χρησιμοποιησω το κινητο κατα τη διαρκεια της ημερασ, ουτε μπορω να εχω μαζι μου παντα ενα φορτιστη το βαζω για φορτισμα οταν πεφτω για υπνο και το βγαζω το πρωι.. μιας και τα symbian δεν εχουν αυτονομια, απ το πρωι μεχρι το βραδι το κινητο μου μενει με 2-3 γραμμες... :( Αμα σκασει, εσκασε! τι να κανω :lol::lol:

Κακώς, διότι απλά σπαταλάς ενέργεια χωρίς λόγο.

 

 

 

Γεια σας!

Διαβαζω πολλες φορες οσα λετε για το τηλ.,συμπεριλαμβανομενων και διαφορων προβληματων ,τα οποια τα εχω δει και εγω.

Δεν εχω ομως προβλημα με αφτα ουτε και με τη λιγο μικρη του οθονη του,παρολα αυτα χαιρομαι το κην. μου κ σερφαρω συνεχως.

Ενα προβλημα ομως εχω.Λογο απροσεξιων μου εχει γρατζουνιστει και χρειαζεται αλλαγη προσοψης.Στη NOKIA αλλα και σε site που εψαξα θελει 130e για την(απο πολλα μερη) προσοψη του.

Δυστυχως τελικα θα παω για αλλαγη τηλεφωνου.

:confused:------>omnia

Δυστυχως ναι.Θελω απλα να αλαξω τελειως προσοψη.Οι τιμες εχουν πεσει αρκετα απο οτι πρην ενα μηνα που ειχα δει,αλλα και παλι ειναι ψηλες.Συνολικα βγενει καπου στα 50

Η αλλαγή της μπροστά πρόσοψης, χωρίς το πληκτρολόγιο κοστίζει περίπου 15€.

Υπολόγισε κανα 5€ το πίσω καπάκι και άλλα 5€ το επάνω μέρος της πίσω μεριάς, σύνολο 25€.

Από πού 130€...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στις καινουριες μπαταριεσ μου λες οτι με το που αγραζω μια καινουρια μπαταρια η ενα κινητο δεν χρειαζεται φορτιση για στρωσιμο αλλα μπορω να την φορτισω και μια ωρα και μετα αποτε μου ερθει? ολοι οι μαγαζατωρες σε νοκια, vodafone κλπ που λενε 3φορες 8-12 ωρες γιατι το λενε? τοσο ασχετοι να ναι? :blink::blink:

Ω ΝΑΙ!!!! :lol: :lol:

 

συμφωνω απολυτα, απλα λογω του οτι δεν γνωριζω ποτε και ποσο θα χρειαστει να χρησιμοποιησω το κινητο κατα τη διαρκεια της ημερασ, ουτε μπορω να εχω μαζι μου παντα ενα φορτιστη το βαζω για φορτισμα οταν πεφτω για υπνο και το βγαζω το πρωι.. μιας και τα symbian δεν εχουν αυτονομια, απ το πρωι μεχρι το βραδι το κινητο μου μενει με 2-3 γραμμες... :( Αμα σκασει, εσκασε! τι να κανω :lol::lol:

 

Can you spell "δεύτερη μπαταρία";... :whistle:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη στις καινουριες μπαταριεσ μου λες οτι με το που αγραζω μια καινουρια μπαταρια η ενα κινητο δεν χρειαζεται φορτιση για στρωσιμο αλλα μπορω να την φορτισω και μια ωρα και μετα αποτε μου ερθει? ολοι οι μαγαζατωρες σε νοκια, vodafone κλπ που λενε 3φορες 8-12 ωρες γιατι το λενε? τοσο ασχετοι να ναι? :blink::blink:

Με μια λέξη... ΝΑΙ. Έχω ακούσει τις απίστευτες πατάτες απο πωλητές καταστημάτων.

 

Το 8-12 ώρες απλά δεν υπάρχει. Το βάζεις να φορτίσει και, μόλις σου βγάλει ένδειξη οτι γέμισε, το βγάζεις. Τόσο απλά.

 

Καλό είναι στις πρώτες φορτίσεις να το αφήνεις να αδειάσει πριν το βάζεις για φόρτιση αλλά, και αυτό δεν είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μια υποψία ότι μπορεί να αργοπορεί το κινητό λόγω της εργοστασιακής κάρτας, ποια προτείνετε να βάλω; Για 4άρα σκέφτομαι.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μια υποψία ότι μπορεί να αργοπορεί το κινητό λόγω της εργοστασιακής κάρτας, ποια προτείνετε να βάλω; Για 4άρα σκέφτομαι.

 

Αν έχεις ακόμα την εργοστασιακή, πάρε backup από τα αρχεία σου και πέτα την.

 

Πλέον οι τιμές έχουν πέσει σημαντικά. Πάρε μία 8άρα. Συστήνω ανεπιφύλακτα αυτή.

 

Απροβλημάτιστη λειτουργία, δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γινετε να βαλω στο N82 καποια ταινια με ενσωματωμενους υποτιτλους και να τη δω απο το κινητο;
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνεται. Τα ενσωματώνεις και τα μετατρέπεις σε ανάλυση συμβατή με την συσκευή (συνήθως 320x240 pixels) και τα αναπαράγεις με τα smartmovie, coreplayer ή divx.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και γίνεται. Τα ενσωματώνεις και τα μετατρέπεις σε ανάλυση συμβατή με την συσκευή (συνήθως 320x240 pixels) και τα αναπαράγεις με τα smartmovie, coreplayer ή divx.

Sorry που το ρωταω εδω αλλα επειδη θελω να παω να κλεισω καποιο κινητο αυτο γινετε και με το g705 η οχι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...