Jump to content

[Επίσημο] Nokia N82


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα κι εγώ μετά από πολύ ψάξιμο από κατάστημα Γερμανός στην Καλλιθέα…

Μόνο αυτή τη μια συσκευή είχαν και την είχαν παραλάβει 2 ώρες ποιο νωρίς!

Φυσικά είμαι στο σκάλισμα ακόμα μιας και symbian είχα να πιάσω από την εποχή του 6600…

Έχω μερικές ερωτήσεις για αρχή…

1 Ήθελα να δοκιμάσω το wifi και προσπάθησα να συνδέσω με το router του γαμπρού μου αλλά μου ζητούσε κωδικό, wep key η κάτι τέτοιο.. Στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάλυψη adsl οπότε είμαι λίγο άσχετος.. Πήγα λοιπόν να βάλω το password που έχει ο γαμπρός μου στην σύνδεση του αλλά δεν το δέχτηκε.. Επίσης, δεν έχει βάλει άλλους κωδικούς, username/password και τίποτα άλλο οπότε τι είναι αυτός ο κωδικός που ζητούσε? Πρέπει να κάνω κάτι και στο router η αν μάθω ποιο κωδικό μου ζητάει θα μπορέσω να συνδεθώ?

2 Σκοπεύω να χρησιμοποιώ ιντερνετ μέσο wifi οπότε θα πρέπει να βάλω κάποιο antivirus στο κινητό? Ποιο μου προτείνετε?

3 Για να παίζω όλα τα γνωστά format βίντεο και ήχου θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο player? Ποιον μου προτείνετε?

4 Γενικά, για να μην σας κουράζω πολύ, εσείς που έχετε περισσότερη επαφή με symbian, ποια apps/games/whatever βάζετε πάντα στη συσκευή σας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη εκ των προτέρων γιατί σίγουρα θα συνεχίσω να σας κουράζω…

Δε φταίω εγώ ρε παιδιά… Η Nokia! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 9,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχει φαει σκαλωμα 2 φορες την στιγμη που παταω εξοδο απο τους χαρτες..κολλαει για λιγο...περιπου 10 δευτερολεπτα...στην οθονη με τους χαρτες και μετα βγαινει.

κανει save τα δεδομενα. φανταζομαι αν το χρησιμοποιησεις πολυ, θα εχει και περισσοτερα να αποθηκευσει. κανει το ιδιο αν ανοιξεις και κλεισεις το προγραμμα χωρις να το χρησιμοποιησεις;

1 Ήθελα να δοκιμάσω το wifi και προσπάθησα να συνδέσω με το router του γαμπρού μου αλλά μου ζητούσε κωδικό, wep key η κάτι τέτοιο.. Στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάλυψη adsl οπότε είμαι λίγο άσχετος.. Πήγα λοιπόν να βάλω το password που έχει ο γαμπρός μου στην σύνδεση του αλλά δεν το δέχτηκε.. Επίσης, δεν έχει βάλει άλλους κωδικούς, username/password και τίποτα άλλο οπότε τι είναι αυτός ο κωδικός που ζητούσε? Πρέπει να κάνω κάτι και στο router η αν μάθω ποιο κωδικό μου ζητάει θα μπορέσω να συνδεθώ?

2 Σκοπεύω να χρησιμοποιώ ιντερνετ μέσο wifi οπότε θα πρέπει να βάλω κάποιο antivirus στο κινητό? Ποιο μου προτείνετε?

3 Για να παίζω όλα τα γνωστά format βίντεο και ήχου θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο player? Ποιον μου προτείνετε?

4 Γενικά, για να μην σας κουράζω πολύ, εσείς που έχετε περισσότερη επαφή με symbian, ποια apps/games/whatever βάζετε πάντα στη συσκευή σας?

1. εισαι σιγουρος οτι το εγραψες σωστα; πεζα λατινικα γραμματα;

θα δεις των κωδικο απο τις ρυθμισεις ασφαλεις/wifi του ρουτερ.

 

2. δε χρειαζεσαι antivirus προς το παρον.

 

3. του ηχου δε θα εχεις προβλημα, παιζει αρκετα φορμα. για βιντεο θα ελεγα το smartmovie που παιζει avi για αρχη..

 

4. αυτο εσυ θα το κρινεις μετα απο δοκιμες, τσεκαρε το θεμα των εφαρμογων.

 

παντως σιγουρα εναν file manager, ενα task manager, κανα λεξικο, εγκυκλοπαιδια και σχεδον οτιδηποτε χρησιμοποιει wifi...

Link to comment
Share on other sites

Στη Κρήτη ήρθε πάντως φίλε μου, για ψάξε το ;)

 

Γεια σου φίλε dmarccos

Το ξερώ ότι στη βόρεια ΚΡΗΤΗ έχει κυκλοφορήσει

Αλλά μάλλον εγώ που είμαι από νότια πρέπει να περιμένω λιγάκι. Ελπίζω πως όχι πολύ….από βδομάδα θα βγω πάλι για ψάξιμο::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο PCsuite δουλεύει το κινητό ?

Με αυτό που έχει στο cd (σε εμένα) δεν δουλεύει σωστά

Νοκια Νseries PC Suite v1.6.83.0

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο PCsuite δουλεύει το κινητό ?

Με αυτό που έχει στο cd (σε εμένα) δεν δουλεύει σωστά

Νοκια Νseries PC Suite v1.6.83.0

Μπορείς να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση Nokia PC Suite 6.85.

ή την Nokia Nseries PC Suite.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μπορειτε να μου πειτε αν μπορω να δω τον κωδικο για να δω αν ειναι ελληνικο, πανω στο κουτι? κ σε ποιο σημειο ?γιατι πηγα στη wind και μ ειπαν οτι δεν μπορουν να μου το ανοιξουν πριν το αγορασω...
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μπορειτε να μου πειτε αν μπορω να δω τον κωδικο για να δω αν ειναι ελληνικο, πανω στο κουτι? κ σε ποιο σημειο ?γιατι πηγα στη wind και μ ειπαν οτι δεν μπορουν να μου το ανοιξουν πριν το αγορασω...

Κοίτα στην ετικέτα πίσω από τη μπαταρία. Είναι ένας επταψήφιος κωδικός.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Οταν λαμβανετε μια κληση ο φωτισμος στα πληκτρα αναβει ή μονο η οθονη ?

 

εδω παρατηρησα και το πρωτο bug του ν82.Οταν κλειδωνω το πλ.χειροκινητα τοτε σε εισερχ. κληση φωτιζονται και τα πληκτρα.Αν αφησεις και κλειδωσει μονο του το πληκτρολογιο τοτε δεν φωτιζονται σε εισερχ. κληση.Επισης προβλημα βλεπω και με τα εισερχομενα μηνυματα. Δοκιμαστε το και ας μου πει καποιος αν τα λεω σωστα.Κατα τα αλλα το τηλ.δε παιζεται...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα μπορειτε να μου πειτε αν μπορω να δω τον κωδικο για να δω αν ειναι ελληνικο, πανω στο κουτι? κ σε ποιο σημειο ?γιατι πηγα στη wind και μ ειπαν οτι δεν μπορουν να μου το ανοιξουν πριν το αγορασω...

 

Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό,πλέον η WIND είναι αυτονόητο ότι φέρνει ίσως καθυστερημένα σε σχέση με άλλα καταστήματα τα "ελληνικά" NOKIA της AC ;),πάρτο άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό,πλέον η WIND είναι αυτονόητο ότι φέρνει ίσως καθυστερημένα σε σχέση με άλλα καταστήματα τα "ελληνικά" NOKIA της AC ;),πάρτο άφοβα.

 

Από WIND το πήρα κι εγώ και είναι ελληνικό;)

 

--Edit--

 

Ιδέα μου είναι ή η κάρτα μνήμης που περιείχε η συσκευασία είναι πολύ αργή;

Το καταλαβαίνω τώρα που περνάω διάφορα από τον υπολογιστή (με μεταφορά δεδομένων)

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

...και σχεδον οτιδηποτε χρησιμοποιει wifi...

 

Γιατί θα χρειαστώ προγράμματα για το wifi?

Στην Αθήνα βρήκα κάποια ελεύθερα spots (δεν είχαν δηλαδή λουκετο) και συνδέθηκε κανονικά.

Στην Λαμία όμως, βρήκα πάλι κάποια χωρίς λουκετο και με full σήμα αλλά μου έλεγε δεν βρέθηκε διακομιστης! Τι γίνεται?!?

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα μου είναι ή η κάρτα μνήμης που περιείχε η συσκευασία είναι πολύ αργή;

Το καταλαβαίνω τώρα που περνάω διάφορα από τον υπολογιστή (με μεταφορά δεδομένων)

η μεταφορα δεδομενων μεσω κινητου ειναι αργη, οχι τοσο η καρτα. αν τη βαλεις σε card reader θα δεις οτι ειναι πιο γρηγορη.

Γιατί θα χρειαστώ προγράμματα για το wifi?

Στην Αθήνα βρήκα κάποια ελεύθερα spots (δεν είχαν δηλαδή λουκετο) και συνδέθηκε κανονικά.

Στην Λαμία όμως, βρήκα πάλι κάποια χωρίς λουκετο και με full σήμα αλλά μου έλεγε δεν βρέθηκε διακομιστης! Τι γίνεται?!?

ειπα οτι χρειαζεσαι προγραμματα για το wifi; :blink:

ειπα υπαρχουν προγραμματα που εκμεταλλευονται το wifi.

 

μαλλον το ΑΡ στη Λαμια εφταιγε, οχι το κινητο. θα σου τυχει πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

To πήρα! Τέλειο το βρίσκω! Το γεμίζω καλούδια.

 

Να ρωτήσω κάτι. .avi αρχεία παίζει ή να βάλω προγραμματάκι?

Tώρα πια προγραμματάκια (η έκδοση είναι symbian s60 v3 σωστά?) από πού?

Έχω μείνει λίγο πίσω....

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

geia xara.apo xthes anikei k se mena to n82 meta apo peripeteia sto germano. eixa parei me epidotisi to 6500 slide (logo design) mou bgainei ellatomatiko apo to kouti, rotao gia to n82 pou enimerothika sto metaxi k mou lene den to xoun, na paro kati allo. pairno deytero 6500 , episis ellatomatiko, to epistrefo k mou anoigoun trito mprosta mou to opoio itan mia apo ta idia. sto metaxu mou eipan oti epitelous tha feroun n82 k katafera k to pira (as einai kala ta ellatomatika slide).

 

to kinito einai apaixto. mamaei k dernei. se ola.kai ta pliktra mia xara fainontai (den me enoxlei katholiu megethos) kai synchronize amesos me outlook kai ekana install to divx mobile k eida tainia kanoniki k oi fotos apaixtes (me flash ligo foteines alla xrisimopoiisa to low iso).

 

thelo na rotiso kati oson afora sto free gps.

sto n82 apo oti eida mporo na kano ta eksis:

1. na bro sto xarti mia perioxi

2. na me kathodigisei fonitika gia mia diadromi anexartita apo to pou briskomai se real time (prosomiosi).

3. na me kathodigisei gia mia diadromi me basi to sima apo to doruforo k to pou briskomai kathe stigmi (ploigisi).

 

Ap ola ayta poio einai free mono gia 3 mines? kai oi xartes kai i ploigisi kai i prosomiosi?den tha exo oute prosbasi stous xartes kai tin prosomiosi meta?

 

Yparxoun programmatakia gia xartes k prosomiosi-ploigisi me ellinikous xaraktires? to rotao giati polles odous einai diskolo na tis breis sto xarti grafontas dievthinsi epeidi den xereis pos mporei na einai i apodosi sta latinika. (px θυμβριου = thimvriou).

Link to comment
Share on other sites

To πήρα! Τέλειο το βρίσκω! Το γεμίζω καλούδια.

 

Να ρωτήσω κάτι. .avi αρχεία παίζει ή να βάλω προγραμματάκι?

Tώρα πια προγραμματάκια (η έκδοση είναι symbian s60 v3 σωστά?) από πού?

Έχω μείνει λίγο πίσω....

Όχι δεν παίζει...

Ποια προγράμματα δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2118886#post2118886

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει...

Ποια προγράμματα δες εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2118886#post2118886

 

Ευχαριστώ πολύ!

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Πες μερικά.

Το κυριότερο... Ο web browser, instant messengers, όπως ο Windows Live Messenger κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνεις εντύπωση που ακόμα γράφει TIM εμένα...

 

Έχει κανείς καμμιά ιδέα?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Το κυριότερο... Ο web browser, instant messengers, όπως ο Windows Live Messenger κλπ.

 

sorry μακακεία μου.Νόμισα προγραμματάκια που διαχειρίζονται τις συνδέσεις και σε βοηθούν να αποκτήσεις πρόσβαση σε όλα τα διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια κι από μένα. :)

 

Σημαντική μέρα για το Ν82 μου σήμερα, ως προς τα συμπεράσματα που θα έβγαζα για διάφορες σημαντικές λειτουργίες του.

 

Πριν λίγο γύρισα από μία εξόρμηση στην εξοχή (συγκεκριμένα Λίμνη Πλαστήρα, όσοι δεν έχετε πάει ήδη, ντροπή σας :p, σας τη συνιστώ ανεπιφύλακτα πάντως :)). Συμπεράσματα:

 

 

-> 1. Κάμερα: Αν και δεν έχω ψάξει ακόμα όλες τις ρυθμίσεις της, όσες έβγαλα με τις ρυθμίσεις στο αυτόματο βγήκαν σχεδόν τέλειες. Όταν έκανα κάποιες ...εικαστικές παρεμβάσεις, ορισμένες βγήκαν θαμπές, αλλά για αυτό δεν οφείλεται η κάμερα αλλά μάλλον ο χειριστής της :p. Είχα πάρει και την ψηφιακή μου μαζί και μάλιστα ορισμένα κάδρα προσπάθησα να είναι πανομοιότυπα και με τους δύο φακούς και με τις ρυθμίσεις στο αυτόματο (εκτεταμένες συγκρίσεις δεν έκανα ακόμα).

 

Για την ποιότητα βίντεο ήξερα ότι έχει άριστη ποιότητα, αλλά ήμουν περίεργος να το διαπιστώσω από μόνος μου. Τελικά χρειάζεται η σταθεροποίηση βίντεο??? Δεν είδα τρομακτική διαφορά, αλλά τα βίντεο που τράβηξα ήταν με σχετικά αργή κίνηση, οπότε λογικό ήταν να μη δω σοβαρή διαφορά. Επίσης να ρωτήσω: με ποια εφαρμογή βλέπουμε τα βίντεό του στο PC, εκτός από το Nokia Multimedia Player???

 

 

-> 2. GPS: Λοκάρισμα χαλαρά μέσα σε 6-7 sec την πρώτη φορά και κάθε επόμενη πολύ πιο γρήγορα, της τάξης των 2-3 sec. Το smart2go με απογοήτευσε, από την άποψη της χαρτογράφησης: η συγκεκριμένη περιοχή ...απλά δεν κάλυπτεται (ούτε καν η πόλη της Καρδίτσας δεν υπάρχει, παρά μόνο ως μία κουκίδα, αν κάνεις ζουμ ...niente :X). Αυτό που με εντυπωσίασε (και τους συνεπιβαίνοντες) ήταν το Sports Tracker. Το να βλέπεις με καθαρές και μεγάλες ενδείξεις το στίγμα σου και την κίνησή σου, ταχύτητα, υψόμετρο κλπ ήταν αν μη τι άλλο ...ψαρωτικό. :lol:

 

Πόσοι δορυφόροι είναι καλό σκορ για το λοκάρισμα του GPS??? Κατά μέσο όρο είχα λοκαρισμένους 5-6 δορυφόρους (κατά μέσο όρο υπήρχαν διαθέσιμοι 11 στην καλύτερη περίπτωση).

 

 

-> 3. Αυτονομία: Έφυγα το πρωί με γεμάτη μπαταρία και μετά από εκτεταμένη χρήση του GPS (κατά 90% το Sports Tracker, το smart2go το άνοιγα μόνο για να ελέγξω την ταχύτητα λοκαρίσματος σε διάφορες περιοχές), πολλές φωτογραφίες και 2-3 βίντεο, μερικές κλήσεις και μηνύματα, καθώς και 2-3 εγκαταστάσεις ξεχασμένων εφαρμογών από προχτές, κατέληξα στο σπίτι με 3 γραμμές μπαταρία. Αρκετά καλά για τα δεδομένα μου. :)

 

 

Το πρώτο test drive έγινε και ήταν πετυχημένο.

Ελπίζω την επόμενη φορά να έχω μαζί μου το Garmin για να δω και τις επιδόσεις του στην κάλυψη επαρχιακών περιοχών (δεν το έβαλα λόγω του γνωστού bug με το πλήκτρο #). Το smart2go για μέσα στο Βόλο καλό είναι (αν και πάλι δε βρίσκω άκρη με τη φωνητική πλοήγηση, μάλλον την έχασα πάλι), αλλά κάποιες φορές θέλεις το κάτι παραπάνω. ;)

 

 

Για άλλη μια φορά (μετά από την πρώτη φορά που πόσταρα ως κάτοχός του, την Τρίτη το πρωί), δηλώνω υπεύθυνα ευτυχής κάτοχος μιας τέτοιας πλήρους συσκευής. :up: :respect:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

με ποια εφαρμογή βλέπουμε τα βίντεό του στο PC, εκτός από το Nokia Multimedia Player???

Μπορείς να τα αναπαράγεις με το QuickTime:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...